Справа № 420/14253/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Нива» про стягнення заборгованості та відшкодування витрат
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Нива» про стягнення заборгованості та відшкодування витрат, за результатом розгляду якого позивач просить суд:
- стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Нива» на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за період з січня 2024 р. по квітень 2024 року у сумі 11 269,87 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за відповідачем рахується заборгованість по платежах до Пенсійного фонду України, а саме по відшкодуванню витрат пов`язаних з доставкою і виплатою пенсій призначених на пільгових умовах за період з січня 2024 р. по квітень 2024 року у сумі 11 269,87 грн. Оскільки, заборгованість в добровільному порядку відповідачем не сплачена, позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення вказаної заборгованості в судовому порядку.
Ухвалою суду від 14.05.2024 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Судом ухвалу від 14.05.2024 року та позов з додатками надіслано на електрону пошту відповідачу та доставлено в його електронний кабінет 15.05.2024 року.
Проте, відповідачем, у встановлений ухвалою суду строк, не надано відзив на позовну заяву.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа вирішується за наявними матеріалами.
Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Нива» є зареєстрованим платником внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області призначило пільгові пенсії працівникам цього товариства.
Позивач направив відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, відповідно до пунктів «б» «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Однак відповідач не відшкодував позивачу витрати на пільгові пенсії за період з січня 2024 р. по квітень 2024 року на загальну суму 11 269,87 грн.
У зв`язку з тим, що Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Нива» не виконало зобов`язання щодо відшкодування витрат у встановлені законодавством терміни, позивач подав позов до суду.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає про наступне.
Спеціальними законами, які визначають принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування є Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09 липня 2003 року(далі - Закон №1058-IV) та Закон України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05 листопада 1991 року (далі - Закон №1788-XII).
Згідно пункту 1 статті 1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» № 400/97-ВР від 26 червня 1997 року(далі - Закон №400/97-ВР), платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є: суб`єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об`єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об`єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Збір на обов`язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду у порядку, визначеному законодавством України (ст.3 Закону №400/97-ВР).
Відповідно до абз.4 п.1 ст.2 та абз.2 п.1 ст.4 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» №400/97-ВР від 26 червня 1997 року, суб`єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об`єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об`єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи-суб`єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників сплачують до Пенсійного фонду України 100% фактичних витрат на виплату і доставку пенсій працівникам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2, призначених відповідно до п.п. «б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до досягнення ними пенсійного віку, передбаченого ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці 1 цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Отже, відповідач зобов`язаний відшкодувати органу Пенсійного фонду України суми фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Порядок відшкодування підприємством витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах встановлено Інструкцією «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою управління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України за №64/8663 від 16.01.2004 року.
Згідно з підпунктом 6.1 пункту 6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Підприємства, відповідно до підпункту 6.8 пункту 6 Інструкції №21-1 від 19.12.2003 року, щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Як вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області, відповідачу надіслано розрахунок суми відшкодування за виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п. «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Оскарження розрахунку відповідачем на момент розгляду справи у суді відсутнє. Встановлено, що відповідач не сплатив суму фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що призвело до утворення заборгованості в розмірі 11 269,87 грн., що підтверджується розрахунками.
Документи, що підтверджують сплату цієї суми з боку відповідачем до суду не подані. Суд встановив, що відповідач, як платник збору на обов`язкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівник якої отримує пільгову пенсію, зобов`язаний відшкодувати Пенсійному фонду витрати на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 11 269,87 грн.
Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Нива» про відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
У зв`язку із зазначеним, суд робить висновок про наявність підстав для повного задоволення позову.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України, питання щодо судових витрат вирішуються судом у рішенні, постанові або ухвалі. Суд, при ухваленні рішення у справі, враховує всі обставини, що склалися, та відповідно до законодавства визначає порядок розподілу витрат, пов`язаних із судовим розглядом.
Згідно з вимогами статті 139 КАС України, судові витрати на користь позивача не підлягають стягненню, оскільки він є суб`єктом владних повноважень.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 139, 205, 243, 245, 246, 255, 257- 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Нива» про стягнення заборгованості та відшкодування витрат.
Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Нива» на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за період з січня 2024 р. по квітень 2024 року у сумі 11 269,87 грн.
Відповідно до ст.255 КАС України, рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Згідно з ч.1 ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. Валентини Крицак ,буд. 6, м. Херсон ,73036 , ЄДРПОУ : 21295057).
Відповідач Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Нива» (вул. Південна , 19, с. Ольгине , Бериславський район, Херсонська область, 74049 , код ЄДРПОУ: 21300433).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 27.08.2024 року.
Суддя Н.В. Бжассо
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.08.2024 |
Оприлюднено | 29.08.2024 |
Номер документу | 121225078 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо праці, зайнятості населення, у тому числі |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Бжассо Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні