ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" серпня 2024 р. Справа № 924/347/24
м.Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Субботіної Л.О. за участю секретаря судового засідання Мізика М.А., розглянувши матеріали справи
за позовом Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області м. Хмельницький
до Комунального підприємства Наркевицької селищної ради "Наркевицький комбінат комунальних підприємств" смт Наркевичі Хмельницького району Хмельницької області
про стягнення 467369,00 грн шкоди
Представники сторін:
позивача: Ступка Г.М. - діє на підставі виписки з ЄДР ЮО, ФОП та ГФ
відповідача: Чорна Г.Б. - діє на підставі ордера серія ВХ № 1067440 від 16.04.2024
Рішення приймається 15.08.2024, оскільки в судовому засіданні 17.07.2024, 23.07.2024, 13.08.2024 оголошувалась перерва.
В судовому засіданні відповідно до ч. 6 ст. 233 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Хмельницької області 03.04.2024 надійшла позовна заява Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області до Комунального підприємства Наркевицької селищної ради "Наркевицький комбінат комунальних підприємств" про стягнення 467369,00 грн шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області №727 від 02.08.2021 та направлення на проведення планової перевірки № 606/04 від 06.08.2021 посадовою особою Державної екологічної інспекції у термін з 09.08.2021 по 20.08.2021 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Комунального підприємства Наркевицької селищної ради "Наркевицький комбінат комунальних підприємств". В ході проведення планової перевірки було встановлено, що відповідач, який є первинним водокористувачем, в період з 01.01.2019 по 10.01.2020 в порушення вимог ст.ст. 44, 48, 49 Водного кодексу України здійснював забір підземних вод за відсутності дозволу на спеціальне водокористування та в період з 01.01.2019 по 20.08.2021 в порушення вимог ст.ст. 16, 19, 21 Кодексу України про надра здійснював забір підземних вод із підземного водоносного горизонту за відсутності спеціального дозволу на користування надрами. Фактичний об`єм води, що використаний суб`єктом господарювання без дозвільного документу (спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)) визначено на основі статистичної звітності за формою № 2ТП-водгосп (річна), який становив за 2019 рік - 119700 м. куб., за 2020 рік - 110300 м. куб.; за період з 01.01.2021 по 31.07.2021 визначений на основі первинного обліку - 46140 м. куб., за період з 01.08.2021 по 20.08.2021 визначений за довідкою суб`єкта господарювання (№89 від 03.12.2021) - 5679 м. куб. Факт порушення зафіксований в акті складеному за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів № 599/04 від 20.08.2021 та виданий припис № 599/04 від 31.08.2021. За виявлені порушення складено постанови про накладення адміністративного стягнення № 243/03 від 13.08.2021 на директора КП Наркевицької селищної ради "Наркевицький комбінат комунальних підприємств" Лигуна С.О., якого було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. ст. 47, 48 КУпАП. Позивач зазначає, що оскільки дана постанова є чинною, порушником не оскаржувалася, то вона свідчить про визнання порушником факту вчиненого правопорушення, а саме здійснення самовільного водокористування без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та спеціального дозволу на користування надрами (підземні води), що суперечить приписам ст.ст. 16, 19, 21 Кодексу України про надра та ст.ст. 44, 49 Водного кодексу України. За результатами виявлених порушень позивач розрахував, що збитки, завдані відповідачем навколишньому природному середовищу, становлять 467369,00 грн, які просить стягнути в судовому порядку.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу справи між суддями від 03.04.2024 вказану позовну заяву передано для розгляду судді Субботіній Л.О.
Ухвалою суду від 08.04.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №924/347/24 в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 11:00 год. 29.04.2024.
До суду 22.04.2024 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити у задоволенні позову про стягнення шкоди у повному обсязі. Обґрунтовуючи відзив, вказує, що відповідач в період з 01.01.2019 по 10.01.2020 здійснював забір підземних вод згідно отриманих дозволів на спеціальне водокористування, виданих Державним агентством водних ресурсів України, а саме: дозвіл №55/ХМ/49д-17, який діяв до 11.09.2020, № 279/ХМ/49д-18 із строком дії до 04.06.2021, № 398/ХМ/49д-18, діяв до 27.09.2021, № 475/ХМ/49д-19, строк дії до 02.01.2022, дозвіл № 7/ХМ/49д-20 із строком дії до 10.01.2023, які були надані під час перевірки. Крім того, як вказує відповідач, під час проведення планової перевірки посадовим особам Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області було надано також оригінали дозволів на спеціальне водокористування, видані Департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації, а саме: дозвіл № 1290 на 2 свердловини (строк дії з 30.11.2016 до 30.11.2019), дозвіл № 1302 на 2 свердловини (строк дії з 16.12.2016 до 16.12.2019), дозвіл №1345 на 3 свердловини (строк дії з 10.02.2017 до 10.02.2020), дозвіл № 1407 на 4 свердловини (строк дії з 13.05.2017 до 13.05.2020). З огляду на вищенаведене, зазначена позивачем обставина про те, що відповідач здійснював забір підземних вод за відсутності дозволу на спеціальне водокористування спростовується фактом наявності вищезазначених дозволів на спеціальне водокористування. Також відповідач вказує, що відповідно до пункту 2.1. Статуту КП Наркевицької селищної ради "Наркевицький комбінат комунальних підприємств", метою діяльності відповідача є виконання вимог законодавства України у сфері організації задоволення потреб громадян та юридичних осіб різними видами робіт, товарів та послуг, які надаються та реалізуються підприємством. Метою водокористування, як зазначено у дозволах на спеціальне водокористування, є: питні та санітарно-гігієнічні потреби; виробничі потреби; передача води населенню; передача води вторинним водокористувачам. З огляду на викладене, враховуючи приписи ст. 23 Кодексу України про надра, а також той факт, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 метрів кубічних на добу, очевидним є висновок про те, що отримання спеціального дозволу на користування надрами для забезпечення питних та санітарно-гігієнічних потреб; виробничих потреб; передачі води населенню; передачі води вторинним водокористувачам чинним законодавством України не передбачено. Відповідач звертає увагу, що він є комунальним підприємством, який на праві оперативного управління використовує комунальне майно, в тому числі об`єкти нерухомого майна комунальної власності, які розміщені на відповідних земельних ділянках. Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відповідач є землекористувачем (на праві постійного користування) земельними ділянками, на яких розміщені свердловини для забору підземних вод. Право постійного користування підтверджено рішеннями 20-ї сесії Наркевицької селищної ради. З огляду на викладене, відповідач вважає, що доводи позивача про допущення відповідачем порушень вимог Водного кодексу України та Кодексу України про надра є необґрунтованими, а відтак безпідставною є вимога про стягнення шкоди.
Відповідно до ухвал, постановлених шляхом занесення до протоколу судового засідання від 29.04.2024, суд встановив позивачу строк для подання відповіді на відзив до 10.05.2024 включно, встановив відповідачу строк для подання заперечень на відповідь на відзив до 20.05.2024 включно та відклав підготовче засідання на 11:00 год. 28 травня 2024 року.
До суду 13.05.2024 надійшла відповідь на відзив, що сформована позивачем в системі "Електронний суд" 10.05.2024, в якій останній зазначає, що відповідач є первинним водокористувачем, який здійснює спеціальне водокористування на підставі дозволу на спеціальне водокористування за №7/ХМ/49д-20, виданого Державним агентством водних ресурсів України 10.01.2020, терміном дії - до 10.01.2023. Спеціальне водокористування передбачає: забір підземних вод з 19 свердловин (№364, 365, що розташовані в с. Баглаї, № 310 - с. Новоленськ, № 315 - с. Личівка, № 309 - с. Глядки, № 306 - с. Сергіївка, №308 - с.Кущівка, № 359 - с. Копачівка, № 314 - с. Дзеленці, № 8 - с. Трительники, №241/1, 9497/2, 382 - смт Наркевичі, № 7 - с. Пахутинці, № 9 - с. Шмирки, № 6 - с. Бубнівка, № 3, 4, 340 - с. Юхимівці), а також скид забруднюючих речовин із зворотними водами здійснюється у вигріб. Згідно звітів за формою №2-ТП позивач використовує підземну воду (водний об`єкт) для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб, виробничих (технологічних). Позивачем було під час планової перевірки досліджено та встановлено, що фактичний об`єм води, що використаний суб`єктом господарювання без дозвільних документів, становить 281819 м.куб. За результатами перевірки здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків, який становить 467 369,00 грн. Позивач звертає увагу, що чинним законодавством передбачено обов`язок отримання господарюючими суб`єктами як дозволу на спеціальне водокористування, так і спеціального дозволу на користування ділянкою надр. При цьому, спеціальний дозвіл на користування надрами дає право на видобування підземних вод, а дозвіл на спеціальне водокористування право на їх використання. Зауважує, що видобування підземних вод може здійснюватися без спеціальних дозволів зокрема землевласниками та землекористувачами та за умови дотримання вказаного ліміту водозабору. Однак відповідачем не подано доказів, та матеріали справи не містять правовстановлюючих документів, які підтверджують наявність речових прав та інших речових прав, похідних від права власності, на земельні ділянки, які використовуються відповідачем в процесі його діяльності. Також відповідачем не доведено того, що він завчасно звернувся за отриманням дозволу до відповідного органу, і що не має вини відповідача, що був відсутній дозвіл на спеціальне водокористування та спеціальний дозвіл на користування надрами (підземними водами). З огляду на викладене, позивач вважає, що ним доведено наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв`язок такої поведінки із заподіяною шкодою.
Відповідач у поданих до суду запереченнях від 21.05.2024 вказує, що додані до відзиву копії дозволів на спеціальне водокористування вказують на факт отримання відповідачем дозволів на спеціальне водокористування на всі 19 свердловин для забору підземних вод, обов`язковість отримання яких врегульовано ст.ст. 44, 48, 49 Водного кодексу України. Разом з тим, ст. 23 Кодексу України про надра звільняє певних суб`єктів (землевласників і землекористувачів в межах наданих їм земельних ділянок) від отримання спеціальних дозволів на користування надрами, що не слід ототожнювати з дозволами на спеціальне водокористування. Обґрунтовуючи свої пояснення позивач зазначає, що фактичний об`єм води, використаної відповідачем було розраховано на основі статистичної звітності за формою 2ТП-водгосп (річна), що у підсумку за 2019-2021 роки складає - 281819 м. куб. Проте такий підхід до обґрунтування обов`язку відповідача щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами (гірничого відводу), на думку відповідача, є хибним з огляду на приписи ч. 1 ст. 23 Кодексу України про надра, які передбачають, що обсяг видобування підземних вод слід розраховувати на добу з кожного водозабору окремо. При цьому, з аналізу доданих до відзиву дозволів на спеціальне водокористування очевидно, що обсяг видобування підземних вод на добу з кожного водозабору окремо не перевищує 300 метрів кубічних. Усі вищевикладені обставини свідчать про відсутність підстав для застосування положень ст. 1166 ЦК України, ст. 111 Водного кодексу України та ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища". Також відповідач звертає увагу, що на підтвердження наявності речових прав на земельні ділянки до відзиву долучена інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Тому вважає, що відповідач довів, що в його діях відсутня вина у заподіянні шкоди, оскільки відсутні ознаки порушення вимог закону при здійсненні його господарської діяльності.
В підготовчому засіданні 28.05.2024 суд продовжив відповідачу строк для подання заперечень на відповідь на відзив та долучив їх до матеріалів справи, продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів та відклав підготовче засідання на 10:30 год. 13.06.2024, про що постановлено ухвали із занесенням до протоколу судового засідання.
13 червня 2024 року від позивача надійшли пояснення щодо обліку вибраної води з 01.01.2021 по 31.07.2021, в яких останній зазначає, що фактичний об`єм води, що використаний суб`єктом господарювання без дозвільного документу за період з 01.01.2021 по 31.07.2021 визначений на основі первинного обліку - 46140 куб.м. Під час здійснення планової перевірки із Журналів обліку водоспоживання (водовідведення) водовимірювальними приладами та обладнанням по типовій формі № ПОД-11, затвердженій наказом Держкомстату України від 27.07.1998 № 264, було надано працівником контролером водопровідного господарства облік вибраної води з 01.01.2021 по 31.07.2021. Вказує, що відповідно до п. 7 ст. 44 Водного кодексу України здійснення обліку забору та використання води є обов`язковим. Також зауважує, що на підставі пунктів 9.1., 9.2. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 № 389, проведено розрахунок розміру збитків, заподіяних відповідачем державі, які складають 467 369,00 грн. З огляду на викладене, позивачем доведено наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв`язок такої поведінки із заподіяною шкодою.
Відповідач в письмових поясненнях від 13.06.2024 звертає увагу, що йому надані в господарське відання об`єкти нерухомого майна комунальної власності, а саме: свердловини для добування господарсько - питної води з глибинного водоносного горизонту, і він є землекористувачем з моменту переходу до нього прав на такі об`єкти. На думку відповідача, з моменту переходу до нього майнових прав на свердловини для добування господарсько - питної води з глибинного водоносного горизонту та зарахування їх на свій баланс, керуючись принципом єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, відповідач правомірно користується земельними ділянками, на яких безпосередньо розташовані такі об`єкти нерухомості та частинами земельних ділянок, які необхідні для їх обслуговування, тобто є землекористувачем, а отже має право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу, згідно норми частини 1 ст. 23 Кодексу України про надра.
Згідно з ухвалою, постановленою шляхом занесення до протоколу судового засідання від 13.06.2024, суд відклав підготовче засідання у справі №924/347/24 на 10:00 год. 18 червня 2024 року.
17 червня 2024 до суду від позивача надійшли додаткові пояснення, в яких зазначено, що він не заперечує той факт, що свердловини передані на баланс та є в користуванні КП Наркевицької селищної ради "Наркевицький комбінат комунальних підприємств". В черговий раз підтверджується той факт, що відповідач здійснював використання підземних вод із свердловин за відсутності дозвільного документу (спеціального дозволу на користування надрами (підземні води), що є порушенням статей 16, 19 Кодексу України про надра. Тобто спеціальний дозвіл на користування надрами видається не на свердловину, а на ділянку надр, що надається у користування. Звертає увагу, що в грудні 2022 року відповідач виконав вимоги припису, а саме: забезпечив здійснення державної реєстрації права на земельні ділянки під свердловиною.
В підготовчому засіданні 18.06.2024 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 10:00 год. 17.07.2024, інформацію про що занесено до протоколу судового засідання.
В судовому засіданні 17.07.2024 суд постановив ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання про оголошення перерви до 11:00 год. 23 липня 2024 року.
До суду 19.07.2024 від відповідача надійшли додаткові пояснення у справі щодо розбіжностей у кількості свердловин у с. Баглаї, зазначених у дозволі № 7/ХМ/49д-20 на спеціальне водокористування від 10.01.2020 (2 свердловини) та дозволі № 1290 на 2 свердловини: розташованих в с.Юхимівці, с.Баглаї (1 свердловина) Волочиського району Хмельницької області від 30.11.2016. Відповідач вказує, що Наркевицькою селищною радою в період з 2017-2019 років було проведено будівництво нових зовнішніх мереж водопостачання на території Наркевицької селищної територіальної громади, зокрема: в селі Баглаї Волочиського району Хмельницької області. Рішенням 49 сесії Наркевицької селищної ради № 20-49/2019 від 11.02.2019 "Про надання згоди на безоплатну передачу будівництва зовнішніх мереж водопостачання с.Баглаї Волочиського району Хмельницької області" новозбудовані зовнішні мережі водопостачання було передано на баланс відповідача згідно акту приймання-передачі основних засобів, затвердженого селищним головою 27.03.2019. З метою отримання дозволу на спеціальне водокористування з вищезазначеної свердловини відповідач звернувся до Державного агентства водних ресурсів України за отриманням відповідного дозволу, який видано відповідачу у січні 2020 року - дозвіл на спеціальне водокористування №7/ХМ/49д-20 від 10.01.2020. Щодо свердловини у с. Копачівка-2, відповідач зазначає, що згідно акту приймання-передачі основних засобів, складеного на підставі рішення 58 (позачергової) сесії Наркевицької селищної ради № 5-58/2019 від 27.09.2019 та затвердженого селищним головою 20.12.2019, на баланс відповідача передано новозбудовані зовнішні мережі водопостачання в с. Копачівка-2. Оскільки до 2019 року с. Копачівка-2 були відсутні зовнішні мережі водопостачання для централізованого водопостачання і водозабір з свердловини, яка знаходиться у с. Копачівка-2 відповідачем не здійснювався, відтак були відсутні підстави для отримання дозволу на спеціальне водокористування за попередній період. З метою отримання дозволу на спеціальне водокористування з вищезазначеної свердловини відповідач звернувся до Державного агентства водних ресурсів України за отриманням відповідного дозволу, який видано у січні 2020 року - дозвіл на спеціальне водокористування № 7/ХМ/49д-20 від 10.01.2020. Також відповідач зауважує, що розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів здійснено на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 389 від 20.07.2009. Проте, відповідач не погоджується з таким розрахунком. Вказує, що дозволи на спеціальне водокористування та користування надрами не є тотожними, як не є тотожними і методики розрахунку розміру відшкодування збитків. Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів від 15.09.2022 № 366 затверджено Методику визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування надрами. Оскільки позивачем не надано ані доказів здійснення відбору зразків безпосередньо на місці проведення самовільного користування надрами, ані розрахунку розміру збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування надрами, здійсненого за формою, наведеною у додатку 1 до вищевказаної Методики, а також враховуючи надані суду письмові докази щодо безпідставності позовних вимог в частині допущення відповідачем порушення вимог ст.ст. 44, 48, 49 Водного кодексу України, то позовні вимоги у даному позові є необґрунтованими та безпідставними, а відтак задоволенню не підлягають.
В судовому засіданні 23.07.2024 суд поновив відповідачу строк для подання додаткових доказів у справі, зобов`язав позивача надати для огляду в судовому засіданні долучені до матеріалів справи журнали обліку водоспоживання водовимірювальними приладами та оголосив перерву до 10:00 год. 13 серпня 2024 року, про що постановив ухвали із занесенням до протоколу судового засідання.
На адресу суду 13.08.2024 надійшли додаткові пояснення позивача щодо долучених відповідачем доказів, в яких останній зазначає, що відповідачем не надано доказів, які підтверджують вжиття ним заходів спрямованих на отримання спеціального дозволу на користування надрами на момент здійснення планової перевірки. Також відповідач не скористався своїм законним правом на набуття речового права на земельні ділянки, на яких розташовані свердловини, передані йому у господарське відання відповідно до рішень Наркевицької селищної ради Волочиського району Хмельницької області. В Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно наявна інформація про проведення державної реєстрації права постійного користування земельними ділянками лише 28.12.2022, 29.12.2022, 16.02.2024. Тобто відповідач набув право користування земельними ділянками лише 28.12.2022, 29.12.2022, 16.02.2024. Зазначає, що під час проведення планового заходу державного нагляду (контролю) відповідачем не надано правовстановлюючих документів, які підтверджують наявність речових прав та інших речових прав, похідних від права власності, на земельні ділянки під 19 свердловинами, що не заперечується відповідачем у відзиві, та в поясненнях і в доказах. Тому підстави для застосування до спірних правовідносин приписів ст. 23 Кодексу України про надра відсутні. Також позивач вважає правомірним проведення розрахунку збитків відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 389 від 20.07.2009, пунктами 9.1, 9.2 якої передбачений розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води). Крім того, позивач вважає, що в діях (бездіяльності) відповідача наявні всі елементи складу цивільного правопорушення, а саме: протиправна поведінка; наявність шкоди; причинний зв`язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою, що є необхідною умовою для застосування такої міри відповідальності як відшкодування шкоди, завданої навколишньому природному середовищу. В свою чергу, відповідачем не доведена відсутність в його діях (бездіяльності) вини у порушенні природоохоронного законодавства.
Відповідно до ухвал від 13.08.2024, постановлених шляхом занесення до протоколу судового засідання, суд зобов`язав відповідача надати для огляду в судовому засіданні оригінали журналів обліку водоспоживання водовимірювальними приладами, які долучені позивачем до матеріалів справи, та оголосив перерву до 14:00 год. 15 серпня 2024 року.
Представник позивача в судовому засіданні 15.08.2024 підтримала позовні вимоги у повному обсязі та наполягала на їх задоволені.
Представник відповідача в судовому засіданні 15.08.2024 заперечила проти позову у повному обсязі.
Суд під час розгляду матеріалів справи встановив наступні обставини.
Відповідно до п. 1.1 Cтатуту Комунального підприємства Наркевицької селищної ради "Наркевицький комбінат комунальних підприємств", затвердженого рішенням 12 сесії Наркевицької селищної ради №17-12/2021 від 16.11.2021 (далі - Статут), Комунальне підприємство Наркевицької селищної ради "Наркевицький комбінат комунальних підприємств" засноване на комунальній власності Наркевицької селищної територіальної громади Хмельницького району Хмельницької області.
Засновником/власником підприємства є Наркевицька селищна рада Хмельницького району Хмельницької області (п. 1.3 Статуту).
Відповідно до п. 2.1 Статуту підприємство створене з метою виконання вимог законодавства України у сфері організації задоволення потреб громадян та юридичних осіб різними видами робіт, товарів та послуг, які надаються та реалізуються підприємством.
Предметом діяльності підприємства є: розвиток діючих та впровадження нових форм комунального обслуговування; невиробничі види побутового обслуговування населення; благоустрій населених пунктів, що входять до Наркевицької селищної об`єднаної територіальної громади; готельне господарство, тощо (п.2.2 Статуту).
Згідно з п. 6.1 Статуту майно підприємства складають матеріальні та нематеріальні активи, основні фонди та оборотні засоби, а також інші цінності, вартість яких відображена на його самостійному балансі. Майно передане засновником підприємству в процесі роботи підприємства, визнається внеском власника до статутного капіталу підприємства на підставі рішення засновника.
Майно підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за ним на праві господарського відання (п. 6.2 Статуту).
У п. 8.2.6 Статуту визначено обов`язок підприємства додержуватися чинного законодавства України щодо охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки, раціонального використання та відтворення природних ресурсів.
Для здійснення своєї діяльності відповідачем були отримані дозволи на спеціальне водокористування, видані Департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації, а саме: №1290 (термін дії з 30.11.2016 по 30.11.2019), місцерозташування водозабірних споруд: свердловина в с. Юхимівці Волочиського району (центральна частина села) та свердловина в с.Баглаї Волочиського району (північно-західна частина села); дозвіл №1302 (термін дії з 16.12.2016 до 16.12.2019), місцерозташування водозабірних споруд: свердловина в смт Наркевичі Волочиського району та свердловина в с. Дзеленці Волочиського району; №1345 (термін дії з 10.02.2017 до 10.02.2020), місцерозташування водозабірних споруд: свердловина № 1 в с. Трительники, свердловина № 2 в с. Сергіївка, свердловина № 3 в с.Новоленськ Волочиського району; №1407 (термін дії з 13.05.2017 до 13.05.2020), місцерозташування водозабірних споруд: свердловина № 1 в с. Кущівка, свердловина № 2 в с.Глядки, свердловини № 3 та № 4 в с. Личівка Волочиського району.
Також відповідач отримав дозволи на спеціальне водокористування, видані Державним агентством водних ресурсів України, зокрема: №55/ХМ/49д-17 від 11.09.2017 (термін дії з 11.09.2017 по 11.09.2020), місце здійснення діяльності: свердловини №1 та №2 в смт Наркевичі Волочиського району Хмельницької області; 279/ХМ/49д-18 від 04.06.2018 (термін дії дозволу з 04.06.2018 по 04.06.2021), місце здійснення діяльності: одна свердловина в північній частині с. Пахутинці Волочиського району Хмельницької області та 1 свердловина в центральній частині с. Шмирки Волочиського району Хмельницької області; №398/ХМ/49д-18 від 27.09.2018 (термін дії з 27.09.2018 по 27.09.2021), місце здійснення діяльності: одна свердловина в центральній частині с. Бубнівка Волочиського району Хмельницької області; №475/ХМ/49д-19 від 02.01.2019 року (термін дії з 02.01.2019 до 02.01.2022), місце здійснення діяльності: свердловина №3 в центральній частині с. Юхимівці, вул. Жовтнева, 29 Волочиського району Хмельницької області, свердловина №4 в центральній частині с. Юхимівці, вул. Першотравнева, Волочиського району Хмельницької області, одна свердловина в південній частині с.Юхимівці Волочиського району Хмельницької області; №7/ХМ/49д-20 від 10.01.2020 (строк дії дозволу з 10.01.2020 по 10.01.2023), фактичне місце здійснення діяльності (водокористування): свердловини № 364 та № 365 в с.Баглаї, свердловина № 310 в с.Новоленськ, свердловина № 315 в с.Личівка, свердловина № 309 в с.Глядки, свердловина № 306 в с. Сергіївка, свердловина № 308 в с. Кущівка, свердловина № 359 в с.Копачівка Друга, свердловина № 314 в с. Дзеленці, свердловина № 8 в с. Трительники, свердловини №241/1, 9497/2 та №382 в смт Наркевичі, свердловина № 7 в с. Пахутинці, свердловина № 9 в с. Шмирки, свердловина № 9 в с.Бубнівка, свердловини № 3, № 4 та № 340 в с. Юхимівці.
Згідно з повідомленням Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області від 25.06.2021, Комунальне підприємство Наркевицької селищної ради "Наркевицький комбінат комунальних підприємств" було повідомлено про проведення у термін з 09 до 20 серпня 2021 року планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
В період з 10 по 20 серпня 2021 року головним спеціалістом відділу державного екологічного контролю (нагляду) водних ресурсів Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області на підставі наказу №727 від 02.08.2021 "Про проведення планової перевірки КП Наркевицької селищної ради "Наркевицький комбінат комунальних підприємств" та направлення № 606/04 від 06.08.2021 проведено планову перевірку щодо дотримання суб`єктом господарювання КП Наркевицької селищної ради "Наркевицький комбінат комунальних підприємств" вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за результатами якої складено акт № 599/04 від 20.08.2021.
Під час проведення перевірки, серед іншого, було встановлено, що КП Наркевицької селищної ради "Наркевицький комбінат комунальних підприємств" в період з 01.01.2019 по 10.01.2020 здійснювалося самовільне водокористування: забір та використання підземних вод за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, чим порушено п. 16 Закону України "Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності", ст.ст. 44, 48, 49, 70 Водного кодексу України; в період з 01.01.2019 по 20.08.2021 здійснюється самовільне користування надрами (підземні води) за відсутності документу дозвільного характеру - спеціального дозволу на користування надрами, чим порушено п. 133 Закону України "Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності", ст.ст. 16,19, 21 Кодексу України про надра; суб`єктом господарювання не забезпечено державну реєстрацію прав на земельні ділянки під свердловинами, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, ч. 3 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень". Акт підписаний директором КП Наркевицької селищної ради "Наркевицький комбінат комунальних підприємств" без будь-яких зауважень.
Додатками до акту оформлено перелік питань щодо проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів (додаток №2), перелік питань щодо проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог законодавства про використання та охорону земель (додаток №3), перелік питань щодо проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства про поводження з відходами, пестицидами та агрохімікатами (додаток №4).
З метою усунення виявлених під час проведення перевірки порушень природоохоронного законодавства відповідачу виписано припис № 599/04 від 31.08.2021.
Також 10.08.2021 Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області склала протоколи про адміністративне правопорушення №008187 та № 008188, в яких вказано, що директор КП Наркевицької селищної ради "Наркевицький комбінат комунальних підприємств" Лигун С.О. здійснив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 47 та ст. 48 КУпАП відповідно, тим, що в ході проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства КП Наркевицької селищної ради "Наркевицький комбінат комунальних підприємств" встановлено, що посадовою особою допущено порушення прав державної власності на надра, а саме самовільне користування надрами (підземні води) за відсутності документу дозвільного характеру спеціального дозволу на користування надрами, що є порушенням ст.ст.16, 19, 21 Закону України "Про надра", а також допущено порушення прав державної власності на води, а саме у період з 01.01.2019 по 10.01.2020 проводився забір підземних вод за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням ст.ст.44, 48, 49, 70 Водного кодексу України.
Вказані протоколи отримано директором підприємства, гр. Лигуном С.О., про що проставлено підпис останнього.
Постановою Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області №243/03 від 13.08.2021 про закриття адміністративного стягнення визнано винним гр. Лигуна С.О. у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.ст. 47, 48 КУпАП. Справу про адміністративне правопорушення відносно останнього закрито відповідно до п. 7 ст. 247 та ст.ст. 242-1, 283, 284 КУпАП.
На підставі акту перевірки № 599/04 від 20.08.2021 позивач провів розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільних документів: дозволу на спеціальне водокористування та спеціального дозволу на користування надрами в частині видобування підземних вод. Вказаний розрахунок проведено на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 №389, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14 серпня 2009 року за №767/16783.
Розрахунок розміру відшкодування збитків здійснювався за формулою: Зсам.=5 х W х Тар, виходячи із загального об`єму підземних вод, що самовільно використаний без дозвільних документів (W) - 281819 куб. м. та розміру рентної плати за використання підземних вод для смт Наркевичі Волочиського району Хмельницької області - 110,56 грн/100 куб. м. Згідно з наданим позивачем розрахунком, розмір збитків, які заподіяні державі КП Наркевицької селищної ради "Наркевицький комбінат комунальних підприємств", становить 467369,00 грн.
На підтвердження загального об`єму підземних вод, що використаний відповідачем за період з 01.01.2019 по 20.08.2021, позивач долучив до матеріалів справи звіти про використання води форма №2ТП-водгосп (річна), що подавались відповідачем за 2019 та 2020 роки, відповідно до яких об`єм води, забраної із водного об`єкту, що врахований засобами вимірювальної техніки, у 2019 році становив 119,7 тис. куб.м., у 2020 році - 110,3 тис.куб.м.; довідку відповідача від 03.12.2021, в якій вказано, що в зв`язку із відсутністю працівника - контролера водопровідного господарства з 06.08.2021 облік вибраної води населенням не був визначений по свердловинах підприємства. Забір води за період з 01.08.2021 по 20.08.2021 складає 5679,0 м.куб., а також журнали обліку водоспоживання відповідача водовимірювальними приладами за період з 01.01.2021 по 31.07.2021, які містять наступні відомості:
- із свердловини в с. Глядки здійснено забір води об`ємом 570 м.куб.;
- із свердловини в смт. Наркевичі (лікарня) - 3478 м.куб.;
- із свердловини № 1 в смт. Наркевичі - 18996 м.куб.;
- із свердловини в с. Кущівка - 541 м.куб.;
- із свердловини в с. Копачівка-2 - 597 м.куб.;
- із свердловини № 1 в с. Юхимівці (ЖБК) - 736 м.куб.;
- із свердловини в с. Юхимівці - 655 м.куб.;
- із свердловини № 1 в с. Трительники - 2314 м.куб.;
- із свердловини в с. Личівка - 760 м.куб.;
- із свердловини в с. Дзеленці - 3823 м.куб.;
- із свердловини в с. Пахутинці - 2131 м.куб.;
- із свердловини в с. Шмирки - 3017 м.куб.;
- із свердловини в с. Сергіївка - 1224 м.куб.;
- із свердловини в с. Бубнівка - 2999 м.куб.;
- із свердловини в с. Новоленськ - 578 м.куб.;
- із свердловини в с. Баглаї (башня) - 3039 м.куб.;
- із свердловини в с. Баглаї (скважина) - 736 м.куб.
Оригінали вказаних журналів обліку водоспоживання відповідача водовимірювальними приладами були оглянуті в судовому засіданні 15.08.2024 та встановлено, що визначені вище об`єми забору води дійсно були здійснені відповідачем в період з 01.01.2021 по 31.07.2021.
Позивач звертався до відповідача з листом №838/0.11 від 18.02.2022, в якому повідомляв про порушення відповідачем вимог Водного кодексу України та Кодексу України про надра, у зв`язку із чим державі завдано збитків на суму 467369,00 грн, які підлягають відшкодуванню шляхом перерахування коштів. Додатком до листа оформлено розрахунок розміру відшкодування збитків.
У відповідь на вказаний лист, відповідач листом №24 від 10.03.2022 повідомив, що інформація викладена в листі не відповідає дійсності, оскільки у відповідача наявні дозволи на спеціальне водокористування, тому сума збитків, зазначена в розрахунку, не підлягає відшкодуванню.
Відповідач на підтвердження викладених у відзиві заперечень долучив до матеріалів справи:
- рішення Виконавчого комітету Наркевицької селищної ради 7 скликання № 181, згідно з яким передано на баланс Наркевицького комбінату комунальних підприємств зовнішні водопровідні мережі. водонапірні башти та свердловини, що розташовані на території Наркевицької ОТГ: с.Кущівка свердловина, с.Глядки свердловина, водонапірна башта, с.Личівка 2 свердловини, 2 водонапірні башти, с.Трительники свердловина, водонапірна башта, с.Баглаї свердловина, с.Сергіївка свердловина;
- рішення сесії Наркевицької селищної ради 7 скликання від 25.10.2016 №2-15/2016 про затвердження акту приймання-передачі від 06.10.2016 про прийняття-передачу основних засобів та передачу на баланс Наркевицького комбінату комунальних підприємств водонапріної башти, насосної станції та свердловини в с.Дзеленці;
- рішення сесії Наркевицької селищної ради 7 скликання від 13.02.2018 №116-37/2018, яким надано згоду на безоплатну передачу на баланс Наркевицького комбінату комунальних підприємств артезіанської свердловини в с.Юхимівці;
- рішення сесії Наркевицької селищної ради 7 скликання від 19.03.2018 №12-38/2018, №13-38/2018, №15-38/2018, від 11.02.2019 №21-49/2019, якими надано згоду на безоплатну передачу на баланс Наркевицького комбінату комунальних підприємств будівництва артезіанської свердловини в с.Пахутинці та будівництва зовнішніх мереж в с.Шмирки, с.Бубнівка, с.Новоленськ;
- акт приймання-передачі основних засобів, затверджений 27.03.2019, про передачу Наркевицькою селищною радою Наркевицькому комбінату комунальних підприємств зовнішніх мереж водопостачання в с.Баглаї;
- акт приймання-передачі основних засобів, затверджений 20.12.2019, про передачу Наркевицькою селищною радою Наркевицькому комбінату комунальних підприємств нового будівництва зовнішніх мереж водопостачання в с.Копачівка-2;
- рішення 20-ї сесії VIII скликання Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області від 15.11.2022 № 13-20/2022, № 14-20/2022, № 15-20/2022, № 16-20/2022, № 17-20/2022, № 18-20/2022, № 19-20/2022, № 20-20/2022, № 21-20/2022, № 22-20/2022, № 23-20/2022, № 24-20/2022, № 25-20/2022, № 26-20/2022, № 27-20/2022, № 28-20/2022, № 29-20/2022, № 30-20/2022, відповідно до яких затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передано в постійне користування Комунального підприємства Наркевицької селищної ради "Наркевицький комбінат комунальних підприємств" наступні земельні ділянки з кадастровими номерами: 6820955700:03:028:0028, площею 0,2332 га (с.Юхимівці), 6820955700:03:027:0005, площею 0,3286 га (с.Юхимівці), 6820955700:03:029:0003, площею 0,2246 га (с.Юхимівці), 6820987800:03:019:0014, площею 0,3172 га (с.Юхимівці), 6820955700:01:014:0001, площею 0,0777 га (смт Наркевичі), 6820955700:01:006:0002, площею 0,1177 га (смт Наркевичі), 6820981500:04:017:0020, площею 0,2 га (смт Наркевичі), 6820987800:01:008:0005, площею 0,1501 га (с.Баглаї), 6820987800:01:001:0102, площею 0,2972 га та 6820987800:01:001:0103, площею 0,0198 га (с.Трительники), 6820981500:01:002:0313, площею 0,2872 га (с.Бубнівка), 6820985300:01:005:0179, площею 0,2773 га (с.Пахутинці), 6820988600:03:001:0160, площею 0,2972 га (с.Кущівка), 6820988600:02:002:0147, площею 0,2372 га (с.Глядки), 6820981500:04:036:2901, площею 0,229 га (с.Новоленськ), 6820985300:03:002:0067, площею 0,2969 га (с.Копачівка Друга), 6820984300:03:037:0012, площею 0,2972 га (с.Личівка), 6820984300:01:002:0159, площею 0,2755 га (с.Шмирки), 6820955700:03:011:0390, площею 0,3347 га (на території Наркевицької селищної ради);
- інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна №370960196 від 22.03.2024, відповідно до якої за Комунальним підприємством Наркевицької селищної ради "Наркевицький комбінат комунальних підприємств" була проведена державна реєстрація права постійного користування на земельні ділянки з наступними кадастровими номерами: 6820955700:01:001:0382, площею 0,0125 га (дата реєстрації права 16.02.2024), 6820955700:01:001:0488, площею 0,0205 га (дата реєстрації 16.02.2024), 6820987800:01:001:0103, площею 0,0198 га (дата реєстрації 16.02.2023), 6820987800:03:019:0014, площею 0,3172 га (дата реєстрації 29.12.2022), 6820987800:01:008:0005, площею 0,1501 га (дата реєстрації 28.12.2022), 6820984300:01:002:0159, площею 0,2755 га (дата реєстрації 28.12.2022), 6820984300:03:037:0012, площею 0,2972 га (дата реєстрації 28.12.2022), 6820985300:03:002:0067, площею 0,2969 га (дата реєстрації 28.12.2022), 6820981500:04:036:2901, площею 0,229 га (дата реєстрації 28.12.2022), 6820988600:02:002:0147, площею 0,2372 га (дата реєстрації 28.12.2022), 6820988600:03:001:0160, площею 0,2972 га (дата реєстрації 28.12.2022), 6820985300:01:005:0179, площею 0,2773 га (дата реєстрації 28.12.2022), 6820981500:01:002:0313, площею 0,2872 га (дата реєстрації 28.12.2022), 6820987800:01:001:0102, площею 0,2972 га (дата реєстрації 28.12.2022), 6820981500:04:017:0020, площею 0,2 га (дата реєстрації 28.12.2022), 6820955700:01:006:0002, площею 0,1177 га (дата реєстрації 28.12.2022), 6820955700:01:014:0001, площею 0,0777 га (дата реєстрації 28.12.2022), 6820955700:03:029:0003, площею 0,2246 га (дата реєстрації 28.12.2022), 6820955700:03:027:0005, площею 0,3286 га (дата реєстрації 28.12.2022), 6820955700:03:028:0028, площею 0,2332 га (дата реєстрації 28.12.2022), 6820955700:03:011:0390, площею 0,3347 га (дата реєстрації 28.12.2022).
Крім того, матеріали справи містять Положення про Державну екологічну інспекцію у Хмельницькій області, затверджене наказом Державної екологічної інспекції України від 01.03.2023 №46, згідно з п.п. 1, 3 розділу І якого Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України та їй підпорядковується. Повноваження Інспекції поширюються на територію Хмельницької області. Основними завданнями Інспекції є реалізація повноважень Держекоінспекції у межах Хмельницької області.
У розділі ІІ зазначеного Положення визначені функції Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області, зокрема Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, зокрема про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, зокрема щодо: наявності та додержання умов дозволів, права державної власності на води; проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції; пред`являє претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду з відповідними позовами; вживає в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах.
Аналізуючи надані по справі докази та пояснення учасників процесу, оцінюючи їх в сукупності, суд до уваги приймає наступне.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відносини в галузі охорони навколишнього природного середовища України регулюються Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.
Статтею 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Відповідно до ч. 3 ст. 16 вищевказаного Закону державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища та інші державні органи, до компетенції яких законами України віднесено здійснення зазначених функцій.
Згідно з п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до п. 4 вищевказаного Положення Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону надр, охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, зокрема щодо наявності та додержання умов дозволів; права державної власності на води; проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов`язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробування); складає протоколи про адміністративні правопорушення та розглядає справи про адміністративні правопорушення, накладає адміністративні стягнення у випадках, передбачених законом; пред`являє претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду з відповідними позовами.
Згідно з п.п. 1, 3 розділу І Положення про Державну екологічну інспекцію у Хмельницькій області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 01.03.2023 №46, Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України та їй підпорядковується. Повноваження Інспекції поширюються на територію Хмельницької області. Основними завданнями Інспекції є реалізація повноважень Держекоінспекції у межах Хмельницької області.
У розділі ІІ вищезазначеного Положення визначені функції Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області, зокрема Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, зокрема про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, зокрема щодо: наявності та додержання умов дозволів, права державної власності на води; проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції; пред`являє претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду з відповідними позовами; вживає в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах.
Таким чином, Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області є органом, уповноваженим державою здійснювати нагляд (контроль) за додержанням підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання вимог законодавства про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів.
Приписами ч. 1 ст. 149, ст. 151 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання використовують у господарській діяльності природні ресурси в порядку спеціального або загального природокористування відповідно до цього Кодексу та інших законів. Суб`єктам господарювання для здійснення господарської діяльності надаються в користування на підставі спеціальних дозволів (рішень) уповноважених державою органів земля та інші природні ресурси (в тому числі за плату або на інших умовах). Порядок надання у користування природних ресурсів громадянам і юридичним особам для здійснення господарської діяльності встановлюється земельним, водним, лісовим та іншим спеціальним законодавством.
Положення аналогічного змісту містяться також у ст. 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", яка передбачає, що використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 3 Водного кодексу України підземні води та джерела належать до водного фонду України, а згідно з приписами ст.ст. 1, 6 Кодексу України про надра вони є частиною надр (є корисними копалинами загальнодержавного значення відповідно до Переліку корисних копалин загальнодержавного значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 №827).
Стаття 2 Водного кодексу України містить посилання на гірничі відносини, які виникають під час користування водними об`єктами та регулюються відповідним законодавством України.
Таким чином, підземні води - це природний ресурс із подвійним правовим режимом, а тому, використовуючи підземні води, слід керуватися і водним законодавством, і законодавством про надра.
Відповідно до положень ст.ст. 46, 48 Водного кодексу України водокористування може бути двох видів - загальне та спеціальне. Спеціальне водокористування - це забір води з водних об`єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об`єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.
Спеціальне водокористування здійснюється лише на підставі дозволу на спеціальне водокористування (п. 9 ч.1 ст. 44, ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України).
Частиною 1 ст. 19 Кодексу України про надра (тут і надалі в редакції, чинній на момент спірних правовідносин), передбачено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
Надра у користування для видобування прісних підземних вод (крім мінеральних) і розробки родовищ торфу надаються без надання гірничого відводу на підставі спеціальних дозволів, крім випадків, передбачених ст. 23 цього Кодексу, що видаються після попереднього погодження з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення (ст. 21 Кодексу України про надра).
Отже, законодавством, чинним на момент спірних правовідносин, було передбачено обов`язок отримання господарюючими суб`єктами як дозволу на спеціальне водокористування, так і спеціального дозволу на користування ділянкою надр. При цьому спеціальний дозвіл на користування надрами давав право на видобування підземних вод, а дозвіл на спеціальне водокористування - право на їх використання. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 14.04.2021 у справі № 922/3488/19, від 17.09.2020 у справі № 922/1699/15, від 12.09.2019 у справі № 908/1092/18.
Суд встановив, що в період з 01.01.2019 по 20.08.2021 Комунальне підприємство Наркевицької селищної ради "Наркевицький комбінат комунальних підприємств" здійснювало забір підземних вод із свердловин.
Для здійснення такої діяльності відповідачем були отримані дозволи на спеціальне водокористування, видані Департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації, а саме: №1290 (термін дії з 30.11.2016 по 30.11.2019), місцерозташування водозабірних споруд: свердловина в с. Юхимівці Волочиського району (центральна частина села) та свердловини в с.Баглаї Волочиського району (північно-західна частина села); дозвіл №1302 (термін дії з 16.12.2016 до 16.12.2019), місцерозташування водозабірних споруд: свердловина в смт Наркевичі Волочиського району та свердловина в с. Дзеленці Волочиського району; №1345 (термін дії з 10.02.2017 до 10.02.2020), місцерозташування водозабірних споруд: свердловина № 1 в с. Трительники, свердловина № 2 в с. Сергіївка, свердловина № 3 в с.Новоленськ Волочиського району; №1407 (термін дії з 13.05.2017 до 13.05.2020), місцерозташування водозабірних споруд: свердловина № 1 в с. Кущівка, свердловина № 2 в с.Глядки, свердловини № 3 та № 4 в с. Личівка Волочиського району.
Також відповідач отримав дозволи на спеціальне водокористування, видані Державним агентством водних ресурсів України, зокрема: №55/ХМ/49д-17 від 11.09.2017 (термін дії з 11.09.2017 по 11.09.2020), місце здійснення діяльності: свердловини №1 та №2 в смт Наркевичі Волочиського району Хмельницької області; 279/ХМ/49д-18 від 04.06.2018 (термін дії дозволу з 04.06.2018 по 04.06.2021), місце здійснення діяльності: одна свердловина в північній частині с. Пахутинці Волочиського району Хмельницької області та 1 свердловина в центральній частині с. Шмирки Волочиського району Хмельницької області; №398/ХМ/49д-18 від 27.09.2018 (термін дії з 27.09.2018 по 27.09.2021), місце здійснення діяльності: одна свердловина в центральній частині с. Бубнівка Волочиського району Хмельницької області; №475/ХМ/49д-19 від 02.01.2019 року (термін дії з 02.01.2019 до 02.01.2022), місце здійснення діяльності: свердловина №3 в центральній частині с. Юхимівці, вул. Жовтнева, 29 Волочиського району Хмельницької області, свердловина №4 в центральній частині с. Юхимівці, вул. Першотравнева, Волочиського району Хмельницької області, одна свердловина в південній частині с.Юхимівці Волочиського району Хмельницької області; №7/ХМ/49д-20 від 10.01.2020 (строк дії дозволу з 10.01.2020 по 10.01.2023), фактичне місце здійснення діяльності (водокористування): свердловини № 364 та № 365 в с.Баглаї, свердловина № 310 в с.Новоленськ, свердловина № 315 в с.Личівка, свердловина № 309 в с.Глядки, свердловина № 306 в с. Сергіївка, свердловина № 308 в с. Кущівка, свердловина № 359 в с.Копачівка Друга, свердловина № 314 в с. Дзеленці, свердловина № 8 в с. Трительники, свердловини №241/1, 9497/2 та №382 в смт Наркевичі, свердловина № 7 в с. Пахутинці, свердловина № 9 в с. Шмирки, свердловина № 9 в с.Бубнівка, свердловини № 3, № 4 та № 340 в с. Юхимівці.
Проаналізувавши зміст вищевказаних дозволів, суд встановив, що в період з 01.01.2019 по 20.08.2021 відповідач здійснював забір води із свердловин, які знаходяться в с. Новоленськ, с. Личівка, с. Глядки, с.Сергіївка, с.Кущівка, с. Трительники, смт. Наркевичі (2 свердовини із трьох), с. Пахутинці, с. Шмирки, с.Бубнівка, с. Юхимивці (одна свердловина із трьох) за наявності дозволу на спеціальне водокористування.
Разом з тим, забір води із однієї свердловини в смт Наркевичі в період з 17.12.2019 по 09.01.2020, із свердловини в с.Копачівка-2 в період з 20.12.2019 (з врахуванням акту приймання-передачі основних засобів від 20.12.2019) по 09.01.2020, із двох свердловин в с.Юхимівці за 01.01.2019, із свердловини в с.Дзеленці в період з 17.12.2019 по 09.01.2020, із свердловин в с.Баглаї: одна в період з 01.12.2019 по 09.01.2020, друга в період з 27.03.2019 (з врахуванням акту приймання-передачі основних засобів від 27.03.2019) по 09.01.2020 здійснювався відповідачем за відсутності дозволу на спеціальне водокористування.
Доводи позивача з приводу того, що під час перевірки відповідач надав лише дозвіл №7/ХМ/49д-20 від 10.01.2020, виданий Державним агентством водних ресурсів України (строк дії дозволу з 10.01.2020 по 10.01.2023), не спростовують встановлених судом вище обставин, тому не приймаються до уваги.
Також суд встановив, що відповідач в порушення ст.ст. 16, 19, 21 Кодексу України про надра здійснював забір (видобування) підземних вод в період з 01.01.2019 по 20.08.2021 за відсутності спеціального дозволу на користування надрами, що підтверджується актом, складеним за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання Комунальним підприємством Наркевицької селищної ради "Наркевицький комбінат комунальних підприємств" вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів № 599/04 від 20.08.2021.
Твердження відповідача з приводу того, що він є користувачем земельних ділянок, на яких розташовані свердловини, тому відповідно до ст. 23 Кодексу України про надра не потребував отримання спеціальних дозволів та гірничого відводу для здійснення видобування води для власних потреб в межах вказаних земельних ділянок, суд до уваги не приймає з огляду на наступне.
Так, згідно з ч. 1 ст. 23 Кодексу України про надра землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу.
Однак матеріали справи не містять належних та допустимих доказів на підтвердження наявності у відповідача речових прав на земельні ділянки, на яких здійснювався забір підземних вод у спірний період.
Долучені до матеріалів справи рішення 20-ї сесії VIII скликання Наркевицької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області від 15.11.2022 № 13-20/2022, № 14-20/2022, № 15-20/2022, №16-20/2022, № 17-20/2022, № 18-20/2022, № 19-20/2022, № 20-20/2022, № 21-20/2022, № 22-20/2022, №23-20/2022, № 24-20/2022, № 25-20/2022, № 26-20/2022, № 27-20/2022, № 28-20/2022, № 29-20/2022, № 30-20/2022 про затвердження проектів землеустрою та передачу в постійне користування Комунальному підприємству Наркевицької селищної ради "Наркевицький комбінат комунальних підприємств" земельних ділянок були прийняті уже після проведення перевірки Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області, і лише з моменту державної реєстрації права постійного користування (28.12.2022, 29.12.2022, 16.02.2024), що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна №370960196 від 22.03.2024, відповідач набув статусу землекористувача.
Також суд вважає безпідставними посилання відповідача на приписи ст. 120 Земельного кодексу України та ст. 377 ЦК України, оскільки відповідно до приписів ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Таким чином, в період з 01.01.2019 по 20.08.2021, за який нараховані збитки, відповідач не був ні власником, ні користувачем земельних ділянок, на яких розташовані свердловини, тому у суду відсутні підстави для застосування до спірних правовідносин у справі положень ст. 23 Кодексу України про надра.
Стаття 41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлює економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачає відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до приписів ст.ст. 68, 69 вказаного Закону та ст.ст. 110, 111 Водного кодексу України порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Статтею 65 Кодексу України про надра передбачено, що порушення законодавства про надра тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову і кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про надра несуть особи, винні у тому числі у самовільному користуванні надрами.
Згідно з ст. 67 Кодексу України про надра підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень законодавства про надра, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодування позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.
Загальне положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди втілено у ст. 1166 ЦК України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Фактичною підставою для застосування такого виду відповідальності є вчинення особою правопорушення. Юридичною підставою позадоговірної відповідальності є склад цивільного правопорушення. При цьому для застосування такої міри відповідальності як стягнення збитків потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправної поведінки; збитків; причинного зв`язку між протиправною поведінкою боржника та збитками; вини. За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільна відповідальність не настає. Аналогічна правова позиція стосовно складу цивільного правопорушення викладена у постановах Верховного Суду від 18.04.2018 у справі №904/4933/17, від 25.02.2020 у справі № 908/581/19.
В деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов`язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв`язок такої поведінки із заподіяною шкодою. У свою чергу відповідач повинен довести, що в його діях або бездіяльності (діях або бездіяльності його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди.
Зібраними у справі доказами: актом № 599/04 від 20.08.2021, складеним за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання Комунальним підприємством Наркевицької селищної ради "Наркевицький комбінат комунальних підприємств" вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів; протоколами № 008187 та №008188 від 10.08.2021 про адміністративне правопорушення, постановою №243/03 від 13.08.2021 про закриття адміністративного стягнення в повній мірі підтверджується факт скоєння відповідачем правопорушення.
Так, у діях відповідача наявні всі підстави для покладення на нього відповідальності за заподіяну шкоду:
- протиправна поведінка, яка полягає у здійсненні видобування підземних вод за відсутності спеціального дозволу на користування надрами (самовільне користування надрами) та за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, а саме на забір води із однієї свердловини в смт Наркевичі в період з 17.12.2019 по 09.01.2020, із свердловини в с.Копачівка-2 в період з 20.12.2019 (з врахуванням акту приймання-передачі основних засобів від 20.12.2019) по 09.01.2020, із двох свердловин в с.Юхимівці за 01.01.2019, із свердловини в с.Дзеленці в період з 17.12.2019 по 09.01.2020, із свердловин в с.Баглаї: одна в період з 01.12.2019 по 09.01.2020, друга в період з 27.03.2019 (з врахуванням акту приймання-передачі основних засобів від 27.03.2019) по 09.01.2020;
- шкода, яка обрахована відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 №389;
- причинний зв`язок, що виражений у заподіяні вказаної шкоди саме протиправною поведінкою відповідача.
- вина. При цьому суд приймає до уваги, що відповідач не надав в матеріали справи належних та допустимих доказів на підтвердження відсутності його вини у здійсненні самовільного користування надрами та водними ресурсами. Навпаки, відповідач, у якого був відсутній спеціальний дозвіл, здійснюючи забір (видобування) підземних вод усвідомлював або повинен був усвідомлювати факт порушення відповідними діями вимог чинного законодавства.
Зважаючи на викладене, у діях відповідача наявний склад всіх чотирьох умов, необхідних для відшкодування спричиненої державі шкоди внаслідок порушення законодавства про охорону надр.
Стосовно заявленого до стягнення розміру збитків суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, розрахунок збитків, заподіяних державі, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільного документу (спеціального дозволу на користування надрами), стягнення яких є предметом спору по цій справі, здійснено позивачем на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 №389 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009за № 767/16783 (далі - Методика).
Дана Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі зокрема, самовільного використання водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)) (п. 1.2 Методики (тут і надалі в редакції, чинній на момент спірних правовідносин).
Методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб`єктами господарювання природоохоронного законодавства (п. 1.4 Методики).
Відповідно до п. 9.1 Методики розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів, здійснюється за формулою: З сам = 5 х W х Тар (грн.),(23), де W - об`єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води); Тар - розмір, аналогічний ставці рентної плати за спеціальне використання води, встановленої статтею 255 Податкового кодексу України, на дату виявлення порушення (для поверхневих, підземних, шахтних, кар`єрних та дренажних вод - грн/100 куб.м, води для потреб гідроенергетики та рибництва - грн/10000 куб.м, води, яка входить до складу напоїв, - грн/куб.м).
Фактичний об`єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), у разі перевищення встановлених у дозволі на спеціальне водокористування лімітів визначається на основі даних: первинного обліку водокористування, звіту про використання води за формою № 2ТП-водгосп (річна), звітності за формою № 7-гр (підземні води) (річна), податкової декларації з рентної плати за спеціальне використання води, ліміту забору та використання води, індивідуальних норм водоспоживання та водовідведення або довідки фізичної особи - підприємця або юридичної особи за підписом керівництва, завіреної печаткою (за наявності) (п. 9.2 Методики).
При проведенні позивачем розрахунку збитків, визначення фактичного об`єму води, що використана самовільно без дозвільних документів, здійснено на підставі наданих відповідачем звітів про використання води форма №2ТП-водгосп (річна) за 2019, 2020 роки, журналів обліку водоспоживання відповідача водовимірювальними приладами за період з 01.01.2021 по 31.07.2021, довідки відповідача від 03.12.2021, що узгоджується із приписами п. 9.2 Методики.
Проаналізувавши зроблений позивачем розрахунок збитків, суд встановив, що фактичний об`єм води, який використаний відповідачем без дозвільного документу за 2019 рік становив 119700 м. куб., за 2020 рік - 110300 м. куб. (згідно з звітами про використання води форма №2ТП-водгосп (річна); за період з 01.08.2021 по 20.08.2021 - 5679 м. куб. (згідно з довідкою відповідача від 03.12.2021).
Разом з тим, відповідно до журналів обліку водоспоживання відповідача водовимірювальними приладами, оригінали яких оглядались судом в судовому засіданні 15.08.2024, фактичний об`єм води, що використаний відповідачем за період з 01.01.2021 по 31.07.2021 становив 46194 куб. м., в тому числі:
- із свердловини в с. Глядки здійснено забір води об`ємом 570 м.куб.;
- із свердловини в смт. Наркевичі (лікарня) - 3478 м.куб.;
- із свердловини № 1 в смт. Наркевичі - 18996 м.куб.;
- із свердловини в с. Кущівка - 541 м.куб.;
- із свердловини в с. Копачівка-2 - 597 м.куб.;
- із свердловини № 1 в с. Юхимівці (ЖБК) - 736 м.куб.;
- із свердловини в с. Юхимівці - 655 м.куб.;
- із свердловини № 1 в с. Трительники - 2314 м.куб.;
- із свердловини в с. Личівка - 760 м.куб.;
- із свердловини в с. Дзеленці - 3823 м.куб.;
- із свердловини в с. Пахутинці - 2131 м.куб.;
- із свердловини в с. Шмирки - 3017 м.куб.;
- із свердловини в с. Сергіївка - 1224 м.куб.;
- із свердловини в с. Бубнівка - 2999 м.куб.;
- із свердловини в с. Новоленськ - 578 м.куб.;
- із свердловини в с. Баглаї (башня) - 3039 м.куб.;
- із свердловини в с. Баглаї (скважина) - 736 м.куб.
Таким чином, об`єм води, що використаний самовільно відповідачем без дозвільних документів за період з 01.01.2019 по 20.08.2021 буде становити: 119700 + 110300 + 5679 + 46194 = 281873 куб.м.
Провівши розрахунок збитків за вказаною позивачем у розрахунку формулою з врахуванням визначеного судом використаного об`єму води, суд встановив, що загальний розмір збитків із врахуванням коефіцієнту 0,3 для житлово-комунальних підприємств становить: 5 * 281873 * 110,56/100 * 0,3 = 467458,18 (грн).
Разом з тим, позивач у своїх позовних вимогах просив стягнути лише 467369,00 грн, що є його правом.
Таким чином, з огляду на заявлену позивачем до стягнення суму збитків, приписи ст.14, ч. 2 ст. 237 ГПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача збитки в заявленому позивачем розмірі.
Доводи відповідача з приводу неправомірності здійснення позивачем розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №389 від 20.07.2009 суд до уваги не приймає, оскільки останні спростовуються положеннями вищевказаної Методики.
Так, відповідно до п. 1.2 зазначеної Методики (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) ця Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі, зокрема самовільного використання водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)).
При цьому у п. 9.1 Методики наведена формула, за якою здійснюється розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів за відсутності як дозволу на спеціальне водокористування, так і спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)).
Таким чином, позивач правомірно здійснив розрахунок заявлених до відшкодування збитків на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 389 від 20.07.2009.
Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Зважаючи на усе вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими належними та допустимими доказами та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача, в зв`язку із задоволенням позову. При цьому враховується, що відповідно до підп. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" розмір судового збору за вимогою про стягнення 467369,00 грн шкоди становить 7010,54 грн. (1,5% * 467369,00).
Керуючись ст. ст. 20, 24, 27, 73, 74, 76-79, 86, 129, 232, 233, 236-238, 240-242, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області м. Хмельницький до Комунального підприємства Наркевицької селищної ради "Наркевицький комбінат комунальних підприємств" смт Наркевичі Хмельницького району Хмельницької області про стягнення 467369,00 грн шкоди задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства Наркевицької селищної ради "Наркевицький комбінат комунальних підприємств" (Хмельницька обл., Хмельницький р-н, смт Наркевичі, вул. Незалежності, буд.12, код 31623720) на користь держави за наступними реквізитами: отримувач коштів ГУК у Хмельницькій області/Наркевицьк. стг/24062100, номер рахунку UA248999980333179331000022667, код класифікації доходів бюджетів 24062100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37971775, банк отримувача Казначейство України (ЕАП) 467369,00 грн (чотириста шістдесят сім тисяч триста шістдесят дев`ять гривень 00 коп.) збитків, завданих навколишньому природному середовищу.
Стягнути з Комунального підприємства Наркевицької селищної ради "Наркевицький комбінат комунальних підприємств" (Хмельницька обл., Хмельницький р-н, смт Наркевичі, вул. Незалежності, буд. 12, код 31623720) на користь Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області (м.Хмельницький, вул.Івана Франка, буд. 2/2, код 38045514) 7010,54 грн. (сім тисяч десять гривень 54 коп.) витрат по оплаті судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення. Порядок подання апеляційної скарги визначений ст. 257 ГПК України.
Повне рішення складено на 8-й робочий день - 27.08.2024.
Суддя Л.О. Субботіна
Рішення надсилається сторонам до електронних кабінетів.
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 15.08.2024 |
Оприлюднено | 29.08.2024 |
Номер документу | 121228944 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Субботіна Л.О.