Рішення
від 16.08.2024 по справі 477/536/23
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД

Миколаївської області

Справа №477/536/23

Провадження №2/477/467/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2024 року м. Миколаїв

Жовтневий районний суд Миколаївської області у складі:

головуючої судді Саукової А.А.,

з секретарем Свеєтлаковою А. О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Миколаєві цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Шевченківський відділ реєстрації актів цивільного стану у Миколаївському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про виключення з актового запису про народження дитини відомостей про батьківство,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить виключити з актового запису про народження дітей: ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 відомостей про батьківство.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 17 жовтня 2015 між ним та відповідачкою було зареєстровано шлюб. В шлюбі відповідачка народила дітей ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Фактично з 2017 року сім`я розпалася. Оскільки позивач мав сумніви про те, що він є біологічним батьком дітей, він звернувся до Шевченківського відділу реєстрації актів цивільного стану у Миколаївському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) з заявою, відповідно до якої просив вилучити данні про себе, як батька з актового запису про народження ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , однак позивачу було відмовлено, оскільки державна реєстрація народження проведена відповідно до вимог ст. 133 СК України, тобто, якщо дитина народилась у шлюбі, то вона походить від подружжя.

У зв`язку з вищевикладеним, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Сторони в судове засідання не з`явилися.

Від представника позивача адвоката Павленко Н. М. надійшла заява про розгляд справи без її участі та участі позивача, позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.

Від відповідача надійшла заява про розгляд справи без її участі, та зазначила, що позовні вимоги визнає в повному обсязі.

Від третьої особи надійшла заява про розгляд справи без участі їх представника, не заперечують проти задоволення позовних вимог.

Ухвалою суду від 25 квітня 2023 року позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 21 травня 2024 року підготовче провадження у справі було закрито та справу призначено до судового розгляду по суті.

Відповідно до частини 2статті 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши в сукупності досліджені докази, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , 17 жовтня 2015 року зареєстрований шлюб, Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Жовтневого районного управління юстиції у Миколаївській області, актовий запис № 39.

Під час державної реєстрації шлюбу ОСОБА_8 змінила прізвище на « ОСОБА_9 ».

ІНФОРМАЦІЯ_5 народилася ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_1 , виданим 11 березня 2016 року виконкомом Воскресенської селищної ради Жовтневого району Миколаївської області.

Відповідно до указаного свідоцтва про народження, батьком ОСОБА_3 у відповідній графі свідоцтва про народження зазначено позивача ОСОБА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_6 народився ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_2 , виданим 05 жовтня 2018 року виконкомом Воскресенської селищної ради Вітовського району Миколаївської області.

Відповідно до указаного свідоцтва про народження, батьком ОСОБА_4 у відповідній графі свідоцтва про народження зазначено позивача ОСОБА_1 .

ОСОБА_1 , звертався до Шевченківського відділу реєстрації актів цивільного стану у Миколаївському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) з заявою, відповідно до якої просив вилучити данні про себе, як батька з актового запису про народження ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , однак позивачу було відмовлено, оскільки державна реєстрація народження проведена відповідно до вимог ст. 133 СК України

Відповідно до Рішення Жовтневого районного суду Миколаївської області від 12 червня 2023 року, справа № 477/230/23, шлюб між позивачем та відповідачкою розірвано.

Згідно ч. 1ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Частиною 2статті 15 Цивільного кодексу Українипередбачено, що кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно ч. 1ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Частиною другою цієї статті визначено способи захисту цивільних прав та інтересів. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Відповідно до ч. 1ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

В постановах Верховного Суду від 08.08.2019 р. у справі №450/1686/17 та від 15.07.2019 р. у справі №235/499/17 зазначено, що кожна сторона сама визначає стратегію свого захисту, зміст своїх вимог і заперечень, тягар доказування лежить на сторонах спору, а суд розглядає справу виключно у межах заявлених ними вимог та наданих доказів. Суд не може вийти за межі позовних вимог та в порушення принципу диспозитивності самостійно обирати правову підставу та предмет позову.

Статтею 51 Конституції України, частинами другою, третьоюстатті 5 СК Українипередбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Держава має заохочувати та підтримувати материнство і батьківство та забезпечувати пріоритет сімейного виховання дитини.

Згідно зістаттею 121 СК Україниправа та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями122та125цьогоКодексу.

Дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, відповідно до частини першоїстатті 122 СК України, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини.

Статтею 133 СК Українипередбачено, що якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір`ю, а чоловік - батьком дитини.

Оспорити батьківство мають право особа, яка записана батьком дитини в Книзі реєстрації народжень (стаття 136 СК України), шляхом пред`явлення позову про виключення відомостей про неї, як батька, з актового запису про народження дитини, а також жінка, котра народила дитину в шлюбі (стаття 138 СК України), звернувшись із позовом про виключення із цього запису відомостей про її чоловіка як батька дитини.

Предметом доказування в справах про оспорювання батьківства є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною.

Частиною першою статті 3 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року (ратифікована Україною 27 лютого 1991 року, дата набуття чинності для України 27 вересня 1991 року) визначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Верховний суд у справі № 310/3095/17, провадження № 61-7887св19 (ЄДРСРУ № 87950883) констатує, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства, що також узгоджується з практикою ЄСПЛ (Калачова проти Російської Федерації, № 3451/05, § 34, від 07 травня 2009 року).

ЄСПЛ у рішенні від 07 травня 2009 року в справі "KALACHEVA v. RUSSIA", заява № 3451/05, § 34, зауважив, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства.

Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивачем надано звіти про встановлення батьківства ДНК відповідно до яких ймовірність батьківства ОСОБА_1 , відносно ОСОБА_3 та ОСОБА_4 становить 0%.

Згідно зістаттею 76 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до статей12,81 ЦПК Україницивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Враховуючи те, що обставини, на які посилається позивач, як на підставу для задоволення позову, підтверджені належними та допустимими доказами, а також позицію відповідачки щодо визнання позову, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі наведеного, керуючись статтями2,4,12,13,76-78,141,142,206,258,259,263,264,265,268,273,352-355 Цивільного процесуального кодексу України, статтями121,122,128,129,134,138 Сімейного кодексу України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Шевченківський відділ реєстрації актів цивільного стану у Миколаївському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про виключення з актового запису про народження дитини відомостей про батьківство, задовольнити повністю.

Виключити відомості про ОСОБА_1 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_3 , останнє місце реєстрації: АДРЕСА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ), як батька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Воскресенське, Миколаївського (на той час Жовтневого) району Миколаївської області, України, з актового запису про народження № 10, вчиненого 11.03.2016 року виконкомом Воскресенської селищної ради Миколаївського (на той час Жовтневого) району Миколаївської області.

Виключити відомості про ОСОБА_1 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_3 , останнє місце реєстрації: АДРЕСА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ), як батька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця села Оленівка Миколаївського (та той час Вітовського) району Миколаївської області, України, з актового запису про народження № 27, вчиненого 05.10.2018 року виконкомом Воскресенської селищної ради Миколаївського (на той час Вітовського) району Миколаївської області.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1074,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ;

відповідач : ОСОБА_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ;

третя особа:Шевченківський відділРАЦС уМиколаївському районіМиколаївської областіПівденного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Одеса),адреса:54052, м.Миколаїв,вул.Океанівська 1-А, ЄДРПОУ 24793169;

Повний текст рішення складено 16 серпня 2024 року.

Суддя А.А.Саукова

СудЖовтневий районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення16.08.2024
Оприлюднено29.08.2024
Номер документу121231546
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —477/536/23

Рішення від 16.08.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд Миколаївської області

Саукова А. А.

Рішення від 06.08.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд Миколаївської області

Саукова А. А.

Ухвала від 21.05.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд Миколаївської області

Саукова А. А.

Ухвала від 25.04.2023

Цивільне

Жовтневий районний суд Миколаївської області

Саукова А. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні