Рішення
від 27.08.2024 по справі 608/1889/24
ЧОРТКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

копія

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"27" серпня 2024 р. Справа № 608/1889/24

Номер провадження2-о/608/111/2024

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючої судді Яковець Н. В.

з участю секретаря Олійник О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чорткові цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , з участю заінтересованої особи Чортківської державної нотаріальної контори про встановлення факту спільного проживання однією сім`єю, -

ВСТАНОВИВ:

В липні 2024 року заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту спільного проживання.

В заяві він вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 . Раніше підопічного, яким доводився померлий заявнику, померли його родичі, а саме ІНФОРМАЦІЯ_2 мати ОСОБА_3 у віці 67 років та 01 січня 2014 баба ОСОБА_4 у віці 83 роки. Отже, у померлого ОСОБА_2 не було ніяких родичів прямого споріднення. Тому, зважаючи на далекі родинні стосунки, заявник тривалий час взяв під свою опіку останнього, який мав вади психосоматики, та прожив з ним однією сім`ю для обопільного ведення господарства, створення необхідних побутових умов, забезпечення медичної допомоги, у харчуванні, необхідному одязі тощо, понад п`ять років до дня відкриття спадщини.

На даний час для заявника встановлення факту проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини має юридичне значення, оскільки дозволить реалізувати йому право на прийняття спадщини, як спадкоємця четвертої черги. При зверненні до Чортківської державної нотаріальної контори з метою видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 отримав роз`яснення, що матиме право на спадкування майна за умови встановлення факту їх спільного проживання однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини за рішенням суду. Тому заявник просить встановити факт проживання ОСОБА_1 з спадкодавцем ОСОБА_2 однією сім`єю з 2018 року до часу відкриття спадщини.

Представник заявника ОСОБА_1 адвокат Волинець С.А. в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без їхньої участі, заяву підтримує, просить задовольнити.

Від заінтересованої особи Чортківської державної нотаріальної контори надійшла заява про розгляд справи без участі представника, при ухваленні рішення покладається на розсуд суду.

Вивчивши та дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ч. 2 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно ч. 2 ст. 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. В порядку ч. 4 вказаної статті сім`я створюється не тільки на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а й на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Статтею 8 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено право кожного на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. При цьому органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Конституційним Судом України у рішенні від 03.06.1999 р. за № 5-рп/99 (справа про офіційне тлумачення терміна «член сім`ї») визначено таку обов`язкову ознаку члена сім`ї, як ведення спільного господарства.

Відповідно до частини першої статті 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадщину почергово.

У той же час кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття (частина друга статті 1258 ЦК України).

Статтею 1264 ЦК України встановлено, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Отже для набуття права на спадкування за законом на підставі статті 1264 ЦК України необхідне встановлення таких юридичних фактів як: а) проживання однією сім`єю із спадкодавцем; б) на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п`ять років, протягом яких спадкодавець та позивач (заявник) проживали однією сім`єю.

Відповідно до частини третьої статті 1268 та частини першої статті 1269 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України за №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.

Відповідно до п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України за №7 від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування" якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Судом встановлено, що особа заявника ОСОБА_1 стверджується згідно громадянина України серія НОМЕР_1 від 25.04.1998, та місце проживання с. Тарнавка Чортківського району Тернопільської області.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 у віці 42 роки, що вбачається зі свідоцтва серія НОМЕР_2 від 21.04.2023, актовий запис № 95.

ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_3 у віці 67 років, що випливає зі свідоцтва серія НОМЕР_3 виданого виконавчим комітетом Скала-Подільської селищної ради Борщівського району Тернопільської області 03.07.2020, актовий запис №77.

ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_4 у віці 83 роки, що стверджується на підставі свідоцтва серія НОМЕР_4 виданого Лосяцькою сільською радою Борщівського району Тернопільської області 02.07.2014, актовий запис №19.

Згідно з довідкою №407, виданою 23.07.2024 Лосяцьким старостинським округом Скала - Подільської селищної ради Чортківського району Тернопільської області стверджується те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Поховання на місцевому кладовищі у селі Лосяч здійснив ОСОБА_1 , який здійснював опіку згідно з рішенням суду від 20.12.2022.

З свідоцтва про народження серія НОМЕР_5 , виданого 19 травня 1998 року відділом реєстрації актів громадянського стану Борщівської райдержадміністрації Тернопільської області стверджується факт реєстрації народження ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_2 , батьками якого записано: батько - ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , актовий запис № 19.

Із свідоцтва серія НОМЕР_6 від 24.12.1953 вбачається реєстрація народження ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_3 , батьками якої є: відомості про батька відсутні, мати - ОСОБА_4 , місце народження - с. Лосяч, Борщівський район Тернопільська область, актовий запис № 1.

Зі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданим 14.12.2015 Борщівською державною нотаріальною конторою вбачається, що дочка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , успадкувала після смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_10 земельну ділянку площею 1,2947 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, отже, входить до спадкової маси спадкодавця ОСОБА_2 .

З довідки МСЕК серія 2-18 АЖ №032604 від 25.06.1996 ОСОБА_2 . (скорочено), 1980 року народження, є інвалідом першої групи з дитинства, довічно. При цьому потребує постійного стороннього догляду.

З рішення Кременецького районного суду Тернопільської області від 20.12.2022 у справі №601/1263/22, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 був визнаним недієздатною особою та над ним встановлена опіка терміном на 2 роки. При цьому опікуном було призначено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 (набрало законної сили 20.01.2023).

Здійснюючи захист інтересів підопічного ОСОБА_2 , заявник звертався до Борщівського районного суду Тернопільської області з позовом до Скала - Подільської селищної ради про визнання права власності на спадкове майно після смерті його матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що вбачається з рішення суду у справі №594/383/23 від 08.06.2023 (набрало законної сили 18.07.2023).

Встановлення вказаного факту необхідно заявнику для належного оформлення своїх спадкових прав.

Тому з метою непорушення спадкових прав заявника, реалізація яких залежить виключно від доведення вищезазначеного юридичного факту, суд приходить до висновку про необхідність встановлення даного юридичного факту.

За вказаних обставин, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, та враховуючи неможливість в інший спосіб встановити факт спільного проживання, суд вважає заяву ОСОБА_1 обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 5, 13, 76, 81, 89, 258, 259, 263, 265, 268, 293, 315 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву задовольнити.

Встановити факт спільного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 (РНОКПП НОМЕР_7 , АДРЕСА_2 ), з спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю з 2018 року до часу відкриття спадщини.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги Тернопільському апеляційному суду через Чортківський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя:/підпис/

З оригіналом згідно

Рішення набрало законної сили «_____»


2024 року.

Оригінал рішення знаходиться в матеріалах справи № 608/1889/24, яка зберігається в Чортківському районному суді Тернопільської області.

Суддя: Н. В. Яковець

Копію рішення видано «___»


2024 року.

Секретар

СудЧортківський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення27.08.2024
Оприлюднено30.08.2024
Номер документу121231706
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —608/1889/24

Рішення від 27.08.2024

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Яковець Н. В.

Ухвала від 31.07.2024

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Яковець Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні