Справа № 581/592/24
Провадження № 2/581/302/24
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
28 серпня 2024 року сел. Липова Долина
Липоводолинський районний суд Сумської області в складі головуючого судді Кузьмінського О.В., за участю секретаря судового засідання Мазур О.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Синівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в :
1 липня 2024 року представник позивача адвокат Василець С.О. звернувся до суду з позовом та просив визначити ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини, що відкрилася після смерті брата ОСОБА_2 . Зазначає, що у зв`язку із збройною агресією російської федерації ОСОБА_2 був призваний на військову службу по мобілізації. У грудні 2023 року матір позивача ІНФОРМАЦІЯ_1 було повідомлено про загибель ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 в результаті бойових дій у бою за Батьківщину поблизу н.п. Вугледар Волноваського району Донецької області. Свідоцтво про смерть позивач отримала тільки 11 січня 2024 року. Зазначає, що позивач своєчасно не звернулася до нотаріальної контори по питанню прийняття спадщини після смерті брата у зв`язку з тим, що про загибель брата було повідомлено через декілька місяців після його смерті, через що строк для подання заяви фактично був скорочений. Вважає, що позивач пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважної причини.
Учасники справи до суду не з`явилися, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, їх неявка не перешкоджає розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі фактичні обставини.
Позивач ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , її батьками згідно зі свідоцтвом про народження є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с. 5).
24 грудня 1994 року ОСОБА_3 зареєструвала шлюб з ОСОБА_6 , узявши прізвище чоловіка « ОСОБА_7 » (а.с. 6).
ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , його батьками згідно зі свідоцтвом про народження є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с. 7).
Отже позивач ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є рідними сестрою та братом.
6 липня 2016 року ОСОБА_2 отримав в Липоводолинській районній державній нотаріальній конторі:
свідоцтво про право на спадщину за законом, що належала померлому ОСОБА_4 , зокрема, на земельну ділянку розміром 2,1166 га (кадастровий номер 5923281900:01:002:0223), що належала померлому на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку СМ № 01156;
свідоцтво про право на спадщину за законом, що належала померлому ОСОБА_4 , зокрема, на земельну ділянку розміром 0,3964 га (кадастровий номер 5923281900:01:002:0211), що належала померлому на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку СМ № 01156 (а.с. 8,10).
Відповідно до сповіщення сім`ї №2242 від 21 грудня 2023 року стрілець-помічник гранатометника 3 стрілецької роти І стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 , солдат ОСОБА_2 , 1988 року народження, ІНФОРМАЦІЯ_2 загинув у результаті здійснення противником мінометного обстрілу по позиції підрозділу поблизу н.п. Вугледар Волноваського району Донецької області; загинув в результаті бойових дій під час захисту Батьківщини (а.с. 12).
Відповідно до свідоцтва про смерть, виданого Лебединським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 11 січня 2024 року, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті: м. Вугледар, Волноваський район, Донецька область (а.с. 14).
18 червня 2024 року державним нотаріусом Лебединської державної нотаріальної контори Лисенко В.Ф. винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, згідно якої ОСОБА_1 відмовлено у прийнятті заяви про прийняття спадщини та видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті брата ОСОБА_2 у зв`язку з пропуском строків для подання заяви про прийняття спадщини (а.с. 15).
З наданих Лебединської державною нотаріальною конторою відомостей вбачається, що 27 червня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 . Мати спадкодавця ОСОБА_5 , сестри спадкодавця ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та брат ОСОБА_11 відмовились від прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 (а.с. 38-46, 50-58).
При вирішенні справи суд застосовує такі норми права.
Відповідно до статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За приписами статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до статті 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Згідно вимог статті 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно вимог статті 1262 ЦК України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Статтею 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
У відповідності до частини 2 статті 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошена померлою.
Частиною 3 статті 1272 ЦК України встановлено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно з пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК.
При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини.
Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину.
Враховуючи, що позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом другої черги після смерті брата, спадкоємці першої та другої черг відмовилися від прийняття спадщини, позивач не звернулася протягом встановленого для подання заяви про прийняття спадщини 6-місячного строку у зв`язку з тим, що брат загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 при виконання службового обов`язку, а свідоцтво про його смерть було отримане лише 11 січня 2024 року, через що строк для подання заяви про прийняття спадщини фактично був зменшений, цю причину суд вважає поважною і такою, що дає підстави для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Дотримуючись засад верховенства права, законності та справедливості, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з визначенням позивачу трьохмісячного додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті брата.
Керуючись статтями 10, 174, 212- 215 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті брата ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , тривалістю три місяці, перебіг якого починається з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Синівська сільська рада Роменського району (с. Синівка, Роменський район, Сумська область, вул. Спортивна, 2, код ЄДРПОУ 04388455).
Суддя О. В. Кузьмінський
Суд | Липоводолинський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 28.08.2024 |
Оприлюднено | 29.08.2024 |
Номер документу | 121232348 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Липоводолинський районний суд Сумської області
Кузьмінський О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні