Рішення
від 22.08.2024 по справі 944/1580/24
ЯВОРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 944/1580/24

Провадження №2/944/946/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.08.2024 рокум.Яворів

Яворівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого судді Матвіїва І.М.

з участю секретаря судового засідання Леньо Б.Ю.

представника позивача Варениці В.С.

представника відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Яворів в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багато-квартирного будинку "Онова-Наш Дім" до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг,

в с т а н о в и в:

Голова правління ОСББ «Онова-Наш Дім» Дацко І.І. звернувся з позовом до ОСОБА_3 , у якій просить суд стягнути з відповідача на свою користь заборгованість за надані послуги з утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.10.2022 по 31.01.2024 року.

Свої вимоги мотивує тим, що багатоквартирний будинок за адресою: АДРЕСА_1 є житловим комплексом ОСББ «Онова-Наш Дім», яке було створено 16.09.2022 року та забезпечує права співвласників будинку щодо користування, володіння і розпорядження спільним майном будинку, збереження і поліпшення техніко-економічних характеристик будинку з метою комфортного проживання (перебування) користувачів житлових і нежитлових приміщень, зниження витрат і втрат ресурсів на утримання спільного майна в на споживання житлово-комунальних послуг, благоустрою прибудинкової території.

ОСОБА_3 є власницею квартири АДРЕСА_2 , загальною площею 34.4 метрів квадратних, отже, відповідачка є спвівласницею багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , на неї поширюються вимоги законодавства щодо утримання належного їй нерухомого майна та обов`язки власниці багатоквартирного будинку.

З метою забезпечення належної експлуатації житлового будинку, позивачем укладено низку договорів з виконавцями (постачальниками) житлово-комунальних послуг, якими передбачено перерахування коштів за надані послуги щомісячно. Позивач за такими договорами несе повну відповідальність за своєчасну сплату вартості фактично спожитих співвласниками багатоквартирного будинку послуг. Позивачем здійснюється комплекс робіт із забезпечення утримання будинку та прибудинкової території.

Відповідачка належним чином не виконує своїх обов`язків по сплаті внесків на утримання будинку та житлово-комунальних послуг. Станом на 31.01.2024 їй нарахована заборгованість за період з 01.10.2022 року по 31.01.2024 року у розмірі 5280,00грн. Станом на дату звернення до суду відповідачка не погасила заборгованість, а тому просить позов задовольнити.

Ухвалою Яворівського районного суду Львівської області від 01.04.2024 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

14.05.2024 до суду від відповідача ОСОБА_3 , надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач у задоволенні позовних вимог просила відмовити повністю. На обґрунтування відзиву зазначила, що 07 березня 2024 року ОСОБА_3 звернулася до суду із заявою про скасування судового наказу від 20 лютого 2024 року у справі № 944/886/24, винесений Яворівським районним судом Львівської області про стягнення з неї на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Онова-Наш Дім» заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, судовий наказ скасовано. Зазначає, що станом на 30 вересня 2022 року в будинку АДРЕСА_3 вже було за реєстровано ОСББ «Центер». На особовому рахунку для сплати внесків №5006108, котрий закріплено за кв. АДРЕСА_4 в даному будинку знаходилися кошти в розмірі 12331,18 грн. За жовтень 2022 року на особовий рахунок № НОМЕР_1 , котрий закріплений за квартирою АДРЕСА_4 було нараховані 330 грн. за комунальні послуги та на утримання будинку, але вже ОСББ «Онова-Наш Дім» всі кошти в сумі 12331,18 грн зникли, разом з ОСББ «Центр». На даний час ОСББ «Центр» не ліквідовано та не перебуває в стані ліквідації. В одному будинку може бути створено тільки одне об`єднання. В разі реорганізації об`єднання, а саме виділення нової юридичної особи ОСББ «Основа - Наш Дім», і вже існуючої ОСББ «Центр», в обов`язковому порядку складається ревізійна комісія та підписуються перехідні баланси. Ревізійна комісія не скликалась, документів (балансів) не існує, що є порушенням законодавства щодо реорганізації юридичних осіб. Голові правління ОСББ «Онова - Наш Дім» було направлено заяву про повернення залишкових коштів на особистий рахунок № НОМЕР_1 , однак жодної відповіді не отримано, кошти не повернуті. Кошти на особистому рахунку не є власністю ОСББ. Борг по внесках на обслуговування будинку та прибудинкової території виник по вині правління та голови правління ОСББ «Онова Наш-Дім», через неправильну реорганізацію підприємства. Відповідач зверталася доОСББ «Основа - Наш Дім» про повернення надміру сплачених внесків, однак відповіді не отримала, тому просить відмовити у задоволенні позову.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечив, з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Суд, заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, що мають істотне значення для її розгляду і вирішення по суті, дійшов наступного висновку.

Згідно з ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правовідносини.

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Онова Наш-Дім», створено 15.09.2022 року, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, ФОП та ГФ від 16.09.2022, для забезпечення прав співвласників будинку щодо користування, володіння і розпорядження спільним майном будинку, збереження і поліпшення техніко-економічних характеристик будинку з метою комфортного проживання (перебування) користувачів житлових і нежитлових приміщень, зниження витрат і втрат ресурсів на утримання спільного майна в на споживання житлово-комунальних послуг, благоустрою прибудинкової території.

ОСББ «Онова Наш-Дім» здійснює управління житловим комплексом будинку за адресою: АДРЕСА_3 самостійно (відповідно до витягу з протоколу установчих зборів ОСББ від 07.11.2022.

Відповідачка ОСОБА_3 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 34.4 метрів квадратних.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначені Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29 листопада 2001 року № 2866-III.

Відповідно до ч.1, 3 ст.4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами, створюється об`єднання співвласників багатоквартирного будинку. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Відповідно до ст.16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання, зокрема: встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.

Згідно зі ст.15 ст.4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник зобов`язаний виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Відповідно до ст.16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання має право встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.

Згідно ст.10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Згідно зі ст.17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право, зокрема: вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.

Відповідно до частин першої, другої статті 20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Частка участі співвласника квартири та/або нежитлового приміщення визначається відповідно до його частки як співвласника квартири та/або нежитлового приміщення.

За приписами частин другої, третьої статті 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» власник квартири та/або нежитлового приміщення зобов`язаний відповідно до законодавства забезпечити використання, утримання, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт приміщень або їх частин без завдання шкоди майну і порушення прав та інтересів інших співвласників. Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII (набрав чинності 10.12.2017) житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Статтею 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено перелік житлово-комунальних послуг.

Так, до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньо будинкових систем (крім обслуговування внутрішньо будинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньо будинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Відповідно до положень 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.

Питання самостійного забезпечення об`єднанням експлуатації та утримання багатоквартирного будинку та користування спільним майном у такому будинку регулюються Господарським кодексом України в частині господарчого забезпечення діяльності негосподарюючих суб`єктів.

Самостійне забезпечення об`єднанням утримання і експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у багатоквартирному будинку може здійснюватися безпосередньо співвласниками, а також шляхом залучення об`єднанням фізичних та юридичних осіб на підставі укладених договорів.

Для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання. За згодою правління окремі співвласники можуть у рахунок сплати таких внесків і платежів виконувати окремі роботи.

Відповідно до ч.1, 2 ст.12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14 травня 2015 року № 417-VIII витрати на управління багатоквартирним будинком включають: 1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; 2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; 2-1) витрати, пов`язані з виконанням зобов`язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; 3) витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; 4) інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом.

Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.

Отже, обов`язок утримання майна виникає у співвласників багатоквартирного будинку безпосередньо з актів цивільного законодавства. Витрати на утримання спільного майна у багатоквартирному будинку розподіляються між співвласниками пропорційно до їх часток співвласника незалежно від факту використання ними належного їм нежитлового приміщення та спільного майна, а також членства в об`єднанні співвласників багатоквартирного будинку.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 01.04.2015 у справі № 916/2197/13 (№ 3-28гс15), від 11.11.2015 у справі № 3-945гс15, від 27.01.2016 у справі № 904/8242/14 (№ 3-1028 гс15) та постановах Верховного Суду від 14.12.2017 у справі № 910/582/17, від 22.05.2018 у справі № 910/12065/17.

Частиною четвертою статті 319 ЦК України визначено, що власність зобов`язує.

Власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 322 ЦК України).

Статтею 509 ЦК України визначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статей 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У статті 89 ЦПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пунктом 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE (Серявін та інші проти України), №4909/04, §58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

Судом встановлено, що у відповідачки перед позивачем наявна заборгованість по оплаті внесків і платежів (частки співвласника) у сумі 5280,00 грн.

Отже, доводи позивача про неналежне виконання відповідачкою своїх зобов`язань щодо оплати внесків і платежів, житлово-комунальних послуг з утримання багатоквартирного житлового будинку та наявність непогашеної заборгованості знайшли своє підтвердження під час розгляду справи, а відтак стягненню із ОСОБА_3 підлягає сума заборгованості в розмірі 5280,00 грн.

Відповідачем та представником відповідача не надано доказів на спростування даного факту.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.264 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема, питання про розподіл між сторонами судових витрат.

Відповідно до ч. ч.1-3ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Отже, позивачем понесені та документально підтвердженні витрати по сплаті судового збору в сумі 3028,00 грн., які згідно ст.141, ч.2 ст.164 ЦПК України, підлягають стягненню з відповідача.

Керуючись ст. 4, 10, 81, 247, 258-259, 263-265, 279, 435 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в:

Позовну заяву Об`єднання співвласників багато-квартирного будинку "Онова-Наш Дім" до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь Об`єднання співвласників багато-квартирного будинку "Онова-Наш Дім" заборгованість у розмірі 5280 (п`ять тисяч двісті вісімдесят) грн 00 коп за оплату житлово-комунальних послуг.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь Об`єднання співвласників багато-квартирного будинку "Онова-Наш Дім" сплачений судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривні 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 27.08.2024.

Позивач - Об`єднання співвласників багато- квартирного будинку"Онова-Наш Дім", юридична адреса: 81054 вул. С.Бандери 10 Яворівського району Львівської області, (ЄДРПОУ 44800250).

Відповідач - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 .

Суддя І.М.Матвіїв

СудЯворівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення22.08.2024
Оприлюднено29.08.2024
Номер документу121233283
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —944/1580/24

Рішення від 22.08.2024

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Матвіїв І. М.

Рішення від 22.08.2024

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Матвіїв І. М.

Ухвала від 01.04.2024

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Матвіїв І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні