Рішення
від 28.08.2024 по справі 912/1724/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2024 рокуСправа № 912/1724/24

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу № 912/1724/24

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "ТК Роялторг", вул. Чкалова, 73, м. Долинська, Кіровоградська область, 28500

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Українське Біоджерело", вул. Східно-об`їзне шосе, 6, м. Долинська, Кіровоградська область, 28500

про стягнення 16 250,51 грн

Без виклику сторін (судове засідання не проводилось).

Товариство з обмеженою відповідальністю "ТК Роялторг" (далі - ТОВ "ТК Роялторг", позивач) звернулось до господарського суду з позовною заявою з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Українське Біоджерело" (далі - ТОВ "Українське Біоджерело", відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 16 250,51 грн, з яких: 7 099,78 грн заборгованість за поставлений товар, 6 226,51 грн пені, 2 412,45 грн інфляційних та 511,77 грн 3% річних, з покладенням на відповідача судових витрат.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на невиконання відповідачем зобов`язань за договором купівлі-продажу № 26/21 від 04.11.2021 в частині своєчасної оплати за поставлений товар.

Ухвалою від 16.07.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 912/1724/24. Постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами.

Відповідач відзиву на позову не подав, будь-яких заяв, клопотань щодо розгляду справи не заявив.

Частиною 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому ст. 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог ч.4 ст.120 Кодексу.

Відповідно до ч. 11 ст. 242 ГПК України якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

У відповідності до п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України відповідач вважається таким, що отримав процесуальні документи у справі, а тому є належним чином повідомленим про розгляд справи.

Частиною 2 ст. 178 ГПК України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідно до ст. 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з ч. 5 ст. 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Частиною 1 ст. 252 ГПК України передбачено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

З підстав викладеного та в межах законодавчо визначених строків, а також враховуючи відсутність клопотань сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, суд розглядає справу без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши докази у справі, суд встановив наступні обставини.

04.11.2021 між ТОВ "ТК Роялторг" (Постачальник) та ТОВ "Українське Біоджерело" (Покупець) укладено Договір купівлі-продажу №26/21 (далі - Договір, а.с. 16-18), відповідно до умов п. 1.1. якого Покупець зобов`язався придбати, а Постачальник зобов`язався протягом строку дії цього Договору забезпечувати поставку пакувальних товарів (далі - Товари), за цінами згідно Прайс-листа Постачальника.

Відповідно до п. 2.1.-2.2. Договору ціною Договору вважається сукупна вартість всіх партій Товарів (вартість Партій, як зазначено у цьому Договорі), які поставляються по цьому Договору. Ціна одиниці Товару визначається на підставі прайс-листів Постачальника та вказується у замовленнях Покупця та у видаткових накладних на поставку товару. Орієнтовна загальна сума цього контракту складає 1 000 000,00 грн. Ціна кожної одиниці Товарів включає в себе вартість пакування та маркування. Товар поставляється в тарі, яка повинна забезпечувати його зберігання при транспортуванні.

Розділом 3 Договору передбачено умови оплати.

Згідно п. 3.1.-3.4. Договору розрахунки за кожну поставлену партію Товару здійснюються в безготівковому порядку згідно рахунку-фактури відповідно видатковій накладній при умові відстрочення платежу строком на 14 днів, якщо інші умови не передбачені в Специфікації до договору. Оплата за поставлений товар здійснюється Покупцем за погодженням Сторін безготівковому порядку. Покупець приймає на себе усі банківські, а також інші витрати по переказу грошових коштів на рахунок Постачальника. Датою оплати вважається дата надходження коштів на рахунок Постачальника.

Розділом 4 Договору передбачено умови поставки.

Відповідно до п. 4.1. - 4.5. поставка товарів здійснюється транспортом Покупця зі складу Продавця або транспортною компанією на розсуд Покупця. Датою поставки Товарів буде дата надання Товару Покупцю в місце поставки (далі - Дата поставки). Під датою відправки розуміється дата оформленої товарно-транспортної накладної, виписаної на ім`я Покупця і підписаної її представником, що засвідчує факт приймання товарів. На дату поставки Товару Постачальник передає Покупцю всі необхідні оригінали або сканкопії супровідних документів на Товари, а саме: видаткову накладну, податкову накладну, товарно-транспорту накладну (ТТН). Оригінали документів надсилаються Покупцеві Укрпоштою.

Пунктом 7.1. Договору передбачено, що за несвоєчасну оплату товарів, то поставляються в терміни, встановлені сторонами або за відмову від оплати товарів Покупець сплачує Постачальнику пеню в розмірі 0,1% від простроченої суми оплати за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до умов п. 8.1., 8.4. Договору він набирає чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2021 року. У разі відсутності заяви однієї зі сторін про припинення або зміну цього договору після закінчення строку його дії на протязі місяця, він вважається пролонгованим на строк до кінця наступного року, на тих самих умовах, які були передбачені цим договором.

Даний Договір підписано повноваженими представниками сторін та скріплено печатками.

25.01.2022 між сторонами підписано видаткову накладну № 377 на поставку товару на загальну суму 7 099,78 грн разом з ПДВ (а.с. 23-24).

Видаткова накладна містить посилання на Договір № 26/21 від 04.11.2021.

Також позивачем оформлено податкову накладну, а якій відображено зазначену поставку та виписано рахунок на оплату № 31 від 25.01.2022 на суму 7 099,78 грн, посилання на який також міститься у видатковій накладній (а.с. 20-22, 25-26).

Позивач зазначає, що ТОВ "Українське Біоджерело" зобов`язання з оплати товару не здійснило, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Норми права, застосовані судом, та мотивована оцінка доводів сторін і поданих доказів.

1. Щодо суми основного боргу.

Згідно ст. ст. 173, 174, 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України), ст. ст. 11, 509, 525, 526 629 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), договір є підставою виникнення зобов`язань, які мають виконуватись належним чином відповідно до умов договору. Одностороння відмова від зобов`язання або його зміна не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

В силу приписів ст. 663 ЦК України продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 664 ЦК України, обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент: вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов`язок продавця доставити товар; надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару. Договором купівлі-продажу може бути встановлений інший момент виконання продавцем обов`язку передати товар.

Покупець, згідно ч. 1 ст. 691, ч.ч. 1, 2 ст. 692 ЦК України, зобов`язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу, після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. Договором купівлі-продажу може бути передбачено розстрочення платежу.

Із наведених норм слідує, що за загальним правилом обов`язок покупця оплатити товар виникає після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього. Це правило діє, якщо спеціальними правилами або договором купівлі-продажу не встановлено інший строк оплати.

За правилами ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. (ч.ч. 1-4 ст. 13).

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 2 ст. 86).

Як встановлено матеріалами справи, на виконання Договору №26/21 від 04.11.2021 ТОВ "ТК Роялторг" поставлено, а ТОВ "Українське Біоджерело"отримано Товар на загальну суму 7 099,78 грн, про що оформлено відповідну видаткову накладну (а.с. 23-24).

Видаткова накладна містять необхідні реквізити згідно Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні". Наявний підпис та печатка отримувача Товару.

Відповідач під час розгляду справи в суді будь-яких заперечень з приводу фактичного отримання Товару не висловив. Докази сплати вартості Товару до суду не подав.

Згідно п. 3.1. Договору, розрахунки за кожну поставлену партію Товару здійснюються в безготівковому порядку згідно рахунку-фактури відповідно видатковій накладній при умові відстрочення платежу строком на 14 днів, а тому станом на дату звернення до суду з позовом у даній справі строк оплати за поставлений товар є таким, що настав.

З підстав вищевикладеного є підтвердженими позовні вимоги щодо стягнення суми основного боргу, а саме 7 099,78 грн вартості поставленого Товару.

2. Щодо стягнення пені, 3% річних та інфляційних нарахувань.

Позивачем також заявлено до стягнення з відповідача 6 226,51 грн пені та 511,77 грн 3% річних за період з 09.02.2022 по 04.07.2024 та 2 412,45 грн інфляційних за період лютий 2022 - травень 2024.

Невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання є підставою для сплати штрафних санкцій (неустойки, штрафу, пені), що передбачено ст. 230 ГК України. Суб`єктами права застосування штрафних санкцій є учасники відносин у сфері господарювання, зазначені у статті 2 Господарського кодексу України.

Згідно правил частин 4, 6 ст. 231 ГК України, у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

За вимогами ст. 547 ЦК України правочин щодо забезпечення виконання зобов`язання вчиняється у письмовій формі. Правочин щодо забезпечення виконання зобов`язання, вчинений із недодержанням письмової форми, є нікчемним.

Відповідно до ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Окрім того, за ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно умов Договору встановлено строк розрахунку протягом 14 днів з моменту поставки Товару.

Пункт 4.4. Договору передбачає сплату Покупцем пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ у випадку порушення термінів оплати.

Перевіривши розрахунок позивача щодо пені суд встановив, що позивач нараховує пеню поза межами строку, встановленого ч. 6 ст. 232 ГК України.

За наведеною нормою передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Умови укладеного між сторонами Договору НЕ встановлюють іншого строку нарахування пені, а положення Договору щодо розрахунку за кожен день прострочення є порядком розрахунку (за кожен день), а не іншим строком нарахування.

Суд також враховує, що згідно п. 7 Прикінцевих положень ГК України в редакції Закону України № 540-IX від 30.03.2020, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 232, 269, 322, 324 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2023 № 651 відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 р. на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

З підстав викладеного та межах періоду розрахунку позивача є правильним нарахування пені в наступному розмірі:

на суму боргу 7 099,78 грн - за період з 09.02.2022 по 30.06.2023, що становить 3 599,59 грн пені.

Вказане нарахування здійснено у розмірі пені, який передбачено Договором - 0,1 % від простроченої суми та що НЕ перевищує подвійну облікову ставку НБУ.

Отже, позовні вимоги в частині стягнення пені є обґрунтованими щодо розміру 3 599,59 грн. В іншій частині стягнення пені суд відмовляє.

Стосовно нарахувань інфляційних втрат і 3% річних суд враховує, що вказані нарахування стягуються за весь період прострочення.

Перевіривши розрахунок позивача щодо нарахування інфляційних втрат, суд зазначає, що він є арифметично правильним і таким, що відповідає фактичним обставинам, а тому вимоги позивача про стягнення 2 412,45 грн інфляційних втрат за період лютий 2022 - травень 2024 є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Щодо розрахунку 3% річних, судом встановлено, що за період з 09.02.2022 по 04.07.2024 на суму бору 7 099,78 грн 3% річних становлять 511,47 грн.

Отже, позовні вимоги в частині стягнення 3% річних підлягають частковому задоволенню в сумі 511,47 грн. У задоволенні позовних вимог в іншій частині суд відмовляє у зв`язку з неправильним розрахунком позивача.

З підстав викладеного, позовні вимоги "ТК Роялторг" до ТОВ "Українське Біоджерело" підлягають частковому задоволенню в сумі 7 099,78 грн основного боргу, 3 599,59 грн пені, 511,47 грн 3% річних та 2 412,45 грн інфляційних. У задоволені позову в іншій частині стягнення пені суд відмовляє за наведених вище підставі.

Судові витрати.

За правилами п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Також позивач заявляє про понесення ним судових витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 4 500,00 грн.

З приводу зазначених позивачем судових витрат, суд зазначає таке.

Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (п. 12 ч. 3 ст. 2 ГПК України).

Положеннями ст. 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

У ст. 16 ГПК України закріплено, що учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Поняття особи, котра є адвокатом, наводиться в статті 6 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (далі - Закон), згідно якої адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного згідно із Законом України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону договір про надання правничої допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правничої допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правничої допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

За приписами ст. 19 Закону видами адвокатської діяльності, зокрема, є:

- надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави;

- складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру;

- представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.

Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок його обчислення, зміни та умови повернення визначаються у договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховується складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (ст. 30 Закону).

Розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися у ці правовідносини.

Частинами 2 - 4 ст. 126 ГПК України передбачено, що розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою. Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини 4 ст. 126 ГПК України суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 5 ст. 126 ГПК України).

Як вбачається з матеріалів справи, 24.06.2024 між Адвокатським бюро "Бражник і партнери" (Бюро) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ТК Роялторг" (Клієнт) укладено Договір про надання правової допомоги № 358 (далі - Договір № 358 від 24.06.2024, а.с. 8-12), відповідно п. 1.1. якого в порядку та на умовах, визначених цим Договором, Бюро зобов`язується надати Клієнту визначену цим Договором правову допомогу, а Клієнт зобов`язується сплатити винагороду Бюро.

Розділом 2 Договору № 358 від 24.06.2024 передбачено послуги Бюро.

Відповідно до п. 2.1. Договору № 358 від 24.06.2024 Бюро надається наступна правова допомога: усні та письмові консультації, роз`яснення з правових питань, що стосуються стягнення заборгованості за договором купівлі-продажу №26/21 від 04.11.2021, укладений між ТОВ "ТК Роялторг" та ТОВ "Українське Біоджерело" у розмірі 7 099,78 грн; складання процесуальних документів, а саме позовної заяви про стягнення заборгованості за договором купівлі-продажу № 26/21 від 04.11.2021 року, укладений між ТОВ "ТК Роялторг" та ТОВ "Українське Біоджерело" у розмірі 7 099,78 грн включаючи всі штрафні санкції, інфляційні втрати та 3% річних за користування коштами; у разі необхідності участь у судових засіданням у судах всіх інстанцій та надання іншої правової допомоги обумовленої предметом даного договору.

Згідно п. 4.4. Договору № 358 від 24.06.2024 Клієнт зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі оплачувати винагороду Бюро.

Відповідно до п. 7.1.-.7.3 Договору № 358 від 24.06.2024 за надання правової допомоги за цим Договором Клієнт сплачує Бюро винагороду у розмірі 4 500,00 грн, яка сплачується наступним чином: - 100% винагороди сплачується адвокатському бюро у вигляді авансу протягом 3-х робочих днів з дня укладання даного договору. При визначенні розміру гонорару (оплати додаткової винагороди) Бюро до уваги беруться наступні фактори: обсяг і час роботи, що вимагалися для належного виконання доручення, ступень складності питань, що стосуються доручення. Оплата винагороди здійснюється Клієнтом у готівковій або безготівковій формі.

Згідно п. 11.1. Договору № 358 від 24.06.2024 він вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та діє до 31.12.2024 року.

Договір № 358 від 24.06.2024 підписано та скріплено печатками сторін.

На підтвердження надання послуг з правової допомоги підписано Акт (опис) виконаних робіт по Договору № 358 від 24.06.2024 (а. с. 13), відповідно до якого Сторони узгодили, що згідно умов договору у період його дії Бюро надало, а Клієнт отримав наступні послуги:

- усні та письмові консультації, роз`яснення з правових питань, що стосуються стягнення заборгованості за договором купівлі-продажу №26/21 від 04.11.2021 року, укладений між ТОВ "ТК Роялторг" та ТОВ "Українське Біоджерело" у розмірі 7 099,78 грн - 500 грн;

- складання процесуальних документів, а саме позовної заяви про стягнення заборгованості за Договором купівлі-продажу від 04.11.2021 № 26/21, укладений між ТОВ "ТК Роялторг" та ТОВ "Українське Біоджерело" у розмірі 7 099,78 грн включаючи всі штрафні санкції, інфляційні втрати та 3% річних за користування коштами - 3 500,00 грн;

- у разі необхідності участь у судових засіданням та надання іншої правової допомоги обумовленої предметом даного договору - 500,00 грн; (к разі відкриття провадження без виклику сторін, дана частина гонорару входить до складу всієї ціни за Договором).

Підписом в акті Клієнт підтвердив, що отримав та прийняв послуги надані у п. 1 у повному обсязі від Бюро. Даний акт являється детальним описом робіт виконаних адвокатом в рамках надання договору правової допомоги.

ТОВ "ТК Роялторг" оплачено надані послуги у повному обсязі, що підтверджується платіжною інструкцією № 1248938278160 від 28.06.2024 на суму 4 500 грн (а.с. 15).

В даному випадку виставлення рахунку клієнту та його оплата свідчать про прийняття послуг з правової допомоги.

До справи подано копію ордера на ім`я адвоката Бражника Д.С. серії АЕ 1065168 від 08.07.2024 (а.с. 8).

Матеріалами справи підтверджується факт отримання позивачем послуг адвоката та понесення ним витрат в суді першої інстанції, а саме представником позивача складено та підписано позовну заяву від 04.07.2024, всі копії документів завірені представником позивача.

Також суд зазначає, що договір про надання правової допомоги, опис виконаних робіт у формі рахунку та квитанція про оплату є достатніми доказами для підтвердження розміру витрат на адвокатські послуги. Суд не потребує інших доказів, якщо це не передбачено умовами договору.

Такий висновок зробила колегія суддів Касаційного адміністративного суду ВС в постанові від 16 травня 2019 року у справі № 823/2638/18.

Враховуючи категорію спору та перелік і об`єм наданих послуг, суд дійшов висновку, що вартість послуг відповідає критерію розумності та співмірності.

Клопотання відповідача в порядку частини 5 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України щодо зменшення розміру витрат позивача на професійну правничу допомогу адвоката не надходило.

Водночас, обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, що підлягають розподілу між сторонами.

Таким чином, витрати позивача на правову допомогу в розмірі 4 500,00 грн є підтвердженими та співмірними зі складністю справи і виконаною адвокатом роботою.

Поряд з цим, згідно даного рішення суду позовні вимоги задоволено частково, а отже судові витратиу відповідності до ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України підлягають розподілу між сторонами пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

За вказаних обставин з відповідача підлягають до стягнення на користь позивача витрати на правову допомогу у розмірі 3 772,48 грн, що складає 83,83 % розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 247-252, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Українське Біоджерело" (вул. Східно-об`їзне шосе, 6, м. Долинська, Кіровоградська область, 28500, ідентифікаційний код 39333437) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТК Роялторг" (вул. Чкалова, 73, м. Долинська, Кіровоградська область, 28500, ідентифікаційний код 39405595) заборгованість в сумі 7 099,78 грн основного боргу, 3 599,59 грн пені, 511,47 грн 3% річних та 2 412,45 грн інфляційних, а також 2 538,46 грн судового збору та 3 772,48 грн витрат на професійну правничу допомогу.

У задоволенні позовних вимог в іншій частині відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення направити Товариству з обмеженою відповідальністю "ТК Роялторг" та Товариству з обмеженою відповідальністю "Українське Біоджерело" до електронних кабінетів.

Повне рішення складено 28.08.2024.

Суддя В.В.Тимошевська

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення28.08.2024
Оприлюднено29.08.2024
Номер документу121239373
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —912/1724/24

Рішення від 28.08.2024

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Тимошевська В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні