ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" серпня 2024 р. м. РівнеСправа № 918/525/24
Господарський суд рівненської області у складі судді Романюк Ю.Г., при секретарі судового засідання Рижій А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Степана Бандери 26" до ОСОБА_1
про зобов`язання вчинити певні дії
у судове засідання представники сторін не з`явилися.
ВСТАНОВИВ:
Суть спору.
На розгляді Господарського суду Рівненської області перебуває справа за за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Степана Бандери 26" до ОСОБА_1 про зобов`язання вчинити певні дії.
Стислий виклад позиції позивача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 16.10.2020 була проведена державна реєстрація створення юридичної особи Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «СТЕПАНА БАНДЕРИ 26». Рішенням установчих зборів ОСББ «Степана Бандери 26» від 10.09.2020 ОСОБА_1 (далі - Відповідач) обраний до складу правління ОСББ.
Рішенням правління ОСББ "Степана Бандери 26" від 25.09.2020 Відповідач був обраний головою правління ОСББ.
Рішенням загальнобудинкових зборів ОСББ від 26.03.2023 обрано новий склад правління ОСББ.
Рішенням правління від 10.04.2023 головою правління ОСББ обрано Кузнецову З.Й.
Відповідач, будучи звільненим з посади голови правління ОСББ, не передав ОСББ будь-якої документації щодо фінансово-господарської діяльності ОСББ за період з вересня 2020 року до квітня 2023 року, протягом якого перебував на посаді голови правління ОСББ.
У надісланому на адресу Відповідача повідомленні № 9 від 07.06.2023 Позивач просив його у 10-денний термін до 17.06.2023 повернути (передати на підставі акту прийому- передачі) фінансово-господарську документацію за весь період головування Відповідача в ОСББ, яка залишилась без відповіді і задоволення.
Відповідач відзиву у строки і порядку, визначені ухвалою суду від 03.06.2024 не надав, а відтак розгляд справи здійснюється за наявними матеріалами
Прийняті у справі судові рішення та інші процесуальні дії.
Позовна заява "Степана Бандери 26" надійшла до Господарського суду Рівненської області 29.05.2024.
Ухвалою від 03.06.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розглядати її за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 25.06.2024.
25.06.2024 від позивача надійшла заява про розгляд справи без участі представника.
Ухвалою від 25.06.2024 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті на 24.07.2024.
24.07.2024 судове засідання не відбулось у зв`язку із перебуванням судді Романюк Ю.Г. на лікарняному.
Ухвалою від 12.08.2024 розгляд справи по суті призначено на 22.08.2024.
22.08.2024 від позивача надійшла заява про розгляд справи без участі представника.
Позивач та відповідач явки повноважних представників не забезпечили, про дату час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, що підтверджується довідками про доставку електронного листа наявними у матеріалах справи.
Відповідач повідомлявся ухвалами суду через національного оператора поштового зв`язку "Укрпошта" на адресу, яка вказана у Єдиному державному демографічному реєстрі.
До господарського суду повернулися ухвали з відміткою поштового відділення "адресат відсутній за вказаною адресою", які направлялися на адресу відповідача.
Господарський суд звертає увагу на те, що направлення листів рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним. При цьому отримання зазначених листів адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у цьому випадку суду.
Так, суд враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 20.07.2021 у справі №916/1178/20, де зазначено, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду.
Також, суд враховує висновок, викладений у постанові Верховного Суду від 19.12.2022 р. у справі №910/1730/22, згідно якого у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною, за відсутності відомостей у суду про наявність у такої сторони інших засобів зв`язку та/або адреси електронної пошти, необхідність зазначення яких у процесуальних документах передбачена статтями 162, 165, 258, 263, 290, 295 ГПК України (далі - ГПК України), і судовий акт повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі.
Ухвали суду надіслано на поштову адресу відповідача, а тому суд вважає, що ним вчинено всі можливі дії щодо належного повідомлення відповідача про розгляд справи господарським судом.
На підставі зазначеного, відповідно до ст. 242 ГПК України, ухвали суду від вважаються врученими, а відповідач таким, що належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання.
Частинами 1 та 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" передбачено, що для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. (далі - Реєстр) - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень. функціонує в межах Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч.1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
З огляду на вказане учасники справи не були позбавлені права та можливості ознайомитись з ухвалами у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Відповідно до ч.4 ст. 13 ГПК України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч.1 ст. 202 ГПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
За таких обставин, враховуючи, що неявка представників сторін не перешкоджає всебічному, повному та об`єктивному розгляду всіх обставин справи, відтак суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
З виписки з Єдиного держаного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що ОСББ «Степана Бандери 26» зареєстроване 16.10.2020.
Згідно з протоколом №1 установчих зборів ОСББ «Степана Бандери 26» від 10.09.2020 вирішено, зокрема, обрати ОСОБА_1 до складу правління ОСББ та надати право підпису на установчих документах.
Згідно з протоколом засідання правління ОСББ «Степана Бандери 26» від 25.09.2020 ОСОБА_1 обрано головою правління ОСББ.
Відповідно до протоколу №1 загальнобудинкових зборів ОСББ від 26.03.2023 обрано новий склад правління ОСББ.
Відповідно до протоколу засідання правління №2 від 10.04.2023 головою правління ОСББ обрано Кузнецову З.Й.
Позивач повідомленням №9 від 07.06.2023 просив відповідача передати на підставі акту прийому-передачі фінансово-господарську документацію та речі за весь період головування в ОСББ «Степана Бандери 26» з вересня 2020 до кінця квітня 2023.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСББ «Степана Бандери 26» зазначає, що внаслідок невиконання відповідачем обов`язку щодо передачі фінансово-господарської документацію та речі, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів сторін
Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на таке.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Згідно з частинами першою та четвертою статті 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
У ст. 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку^ визначено, що органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління^ ревізійна комісія об`єднання.
За змістом д. 12 розділу ІІІ Типового статуту об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (надалі - Статут ОСББ), затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства 27.08.2003 № 141 (у редакції наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 23.09.2015 № 238), виконавчим органові об`єднання є правління, яке обирається і підзвітне загальним зборам. Правління здійснює керівництво поточного діяльністю об`єднання та має право приймати рішення з питань діяльності об`єднання, визначених цим Статутом.
Відповідно до п. 14 розділу III Статуту ОСББ до компетенції правління належать: підготовка кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягненню заборгованості згідно із законодавством; розпорядження коштами об`єднання відповідно до затвердженого загальними зборами об`єднання кошторису; укладення договорів про виконання робіт, надання послуг таї здійснення контролю за їх виконанням; ведення діловодства, бухгалтерського обліку та звітності про діяльність об`єднання; скликання, та організація проведення загальних зборів співвласників або зборів представників; призначенню письмового опитування співвласників Та утворення відповідної комісії для його проведення.
Пунктом 16 розділу III Статуту ОСББ визначено, що правління зі свого складу обирає голову правління та його заступника. ІІІ виконання своїх повноважень голова правління: веде засідання правління, якщо правління не доручило ведення засідання іншому члену правління; забезпечує виконання рішень загальних зборів та рішень правління; діє без доручення від імені об`єднання та укладає в межах своєї компетенції договори і вчиняє інші правочини відповідно до рішень правління; розпоряджається коштами об`єднання відповідно до затвердженого кошторису та рішень правління, має право першого підпису фінансових документів об`єднання: наймає на роботу в об`єднання працівників та звільняє їх, застосовує до них заходи заохочення та накладає стягнення, видає обов`язкові для працівників об`єднання накази у сфері трудових правовідносин; за рішенням правління видає довіреності на представництво інтересів об`єднання іншим особам; відкриває і закриває рахунки об`єднанні в банківських установах та інших фінансових установах, підписує банківські та інші фінансові документи; відповідно до рішень правління здійснює інші дії, спрямовані на досягнення мети та завдань об`єднання.
Отже, голова правління ОСББ є посадовою особою ОСББ та його виконавчим органом, здійснює управління поточною діяльністю товариства після обрання на цю посаду.
Згідно із ч.3 ст. 167 ГК України корпоративними відносинами є відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.
Корпоративні права характеризуються тим, що особа, яка є учасником (засновником, акціонером, членом) юридичної особи, має право на участь в управлінні господарською організацією та інші правомочності, передбачені законом і статутними документами.
Корпоративні права учасників товариства є об`єктом захисту, визначеного ст. 13 Конституції України, зокрема, у спосіб, передбачений ч.3 ст. 99 ЦК України, згідно з якою повноваження члена виконавчого органу можуть бути в будь-який час припинені або він може бути тимчасово відсторонений від виконання своїх повноважень.
Припинення повноважень члена виконавчого органу товариства відповідно до ч.3 ст. 99 ЦК України є дією уповноваженого органу товариства, спрямованою па унеможливлення здійснення членом його виконавчого органу управлінської діяльності. Необхідність такої норми зумовлена специфічним статусом члена виконавчого органу, який отримав від уповноваженого органу товариства право на управління. За природою корпоративних відносин, юридичній особі приватного права, органу управління, учасникам товариства має бути надано можливість у будь-який час оперативно відреагувати на дії особи, яка здійснює представницькі функції зі шкодою (чи можливою шкодою) для інтересів товариства, шляхом позбавлення її відповідних повноважень.
Згідно до вимог ст. 8 Закону України «Про бухгалтерських облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації. Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.
Частинами 3, 6 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерських облік та фінансову звітність їв Україні», передбачено, що відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів. Керівник підприємства зобов`язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів.
Відповідно до пункту 1 розділу XV Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 № 1000/5 та, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 22.06.2015 за № 736/27181, під час зміни керівника установи наявність і стан документів (справ), що знаходяться в діловодстві структурних підрозділів та в архіві, а також облікових документів та довідкового апарату до них відбиваються окремим розділом в акті приймання-передавання установи. Відповідно до облікових даних служби діловодства та архіву в акт5 наводяться окремо кількість документів, що знаходяться в діловодстві, та кількість справ, що зберігаються в архіві, у тому числі кількість справ, що внесені до Національного архівного фонду.
З часу створення ОСББ та до моменту звільнення відповідача з посади голови правління такого ОСББ, саме на відповідача, як відповідальну особу, покладалось зобов`язання щодо збереження документів господарської діяльності ОСББ.
Подібна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.05.2021 у справі №759/9008/19.
Отже, відповідач, як колишній керівник (голова правління) ОСББ, має передати новопризначеному керівнику всі документи, які знаходилися в діловодстві ОСББ, за відповідним актом приймання-передавання.
Враховуючи вищенаведене, саме на голову правління, як на керівника, покладена відповідальність за організацію бухгалтерського обліку, забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах та збереження оброблених документів, регістрів і звітності.
У зв`язку з викладеним, позивач вправі вимагати усунення перешкод у виконанні його діючим головою правління своїх обов`язків, шляхом надання йому доступу та можливості користуватись документами ОСББ, а колишній голова правління не вправі утримувати такі документи у себе.
Із змісту ст. ст. 15, 16 ЦК України, ст. 20 ГК України слідує, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання у спосіб та в порядку, що встановлений договором або законом. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів в тому числі є примусове виконання обов`язку в натурі.
Згідно до вимог ст. 386 ЦК України, власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.
Статтею 387 ЦК України передбачено, що власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
За визначенням ст. 391 ЦК України, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Враховуючи викладене, обов`язком відповідача є передача позивачу оригіналів усіх документів, що стосуються діяльності Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Степана Бандери 26".
Суд, за результатами з`ясування обставин, підтверджених тими доказами, які були досліджені судом під час розгляду справи, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв`язку, як це передбачено вимогами ст. ст. 75-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Розподіл судових витрат.
Згідно ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно задоволених позовних вимог.
Суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому, судовий збір в розмірі 3 028 грн. 00 коп. покладається на відповідача.
Керуючись ст. 123, 129, 232, 233, 236-240 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов`язати ОСОБА_1 протягом трьох робочих днів, з моменту набрання рішенням суду у даній справі законної сили, передати уповноваженій особі Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "СТЕПАНА БАНДЕРИ 26" оригінали офіційних документів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "СТЕПАНА БАНДЕРИ 26", а саме: статут Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "СТЕПАНА БАНДЕРИ 26", акт приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "СТЕПАНА БАНДЕРИ 26", план земельної ділянки, технічний паспорт будинку і відповідну технічну документацію (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж^ технічний паспорт на будинок, плани поверхів, схем інженерного обладнання, у тому числі холодного та гарячого водопостачання, каналізації, теплопостачання, електропостачання, газопостачання тощо), договори та інші правочини з банківськими установами, фізичними, юридичними особами тощо, в яких Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "СТЕПАНА БАНДЕРИ 26" є стороною, протоколи загальних зборів, зборів правління, накази; документи податкової звітності, первинну, банківську та бухгалтерську документацію Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "СТЕПАНА БАНДЕРИ 26" за період з вересня 2020 року до кінця квітня 2023 року, а також інші документи, реквізити та предмети, що належать Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "СТЕПАНА БАНДЕРИ 26", шляхом передання їх за місцезнаходження Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "СТЕПАНА БАНДЕРИ 26" за актом приймання-передавання.
3. Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "СТЕПАНА БАНДЕРИ 26" (вул. Степана Бандери 26, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 43871273) 3 028 (три тисячі двадцять вісім ) грн 00 коп. - судових витрат.
4. Наказ видати після набранням рішення законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 261 ГПК України.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.
Повний текст рішення складено та підписано 28 серпня 2024 року.
Суддя Романюк Ю.Г.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 22.08.2024 |
Оприлюднено | 29.08.2024 |
Номер документу | 121239922 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Інші справи |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Романюк Ю.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні