Рішення
від 22.08.2024 по справі 924/522/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"22" серпня 2024 р. Справа №924/522/24

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Вибодовського О.Д. при секретарі судового засідання Лежніній Я.С., розглянувши матеріали справи

за позовом ТОВ "Хмельницькенергозбут", м. Хмельницький

до Дочірнього підприємства ЖЕД колективного виробничого підприємства ПМК-33, село Розсоша, Хмельницького району

про стягнення 26 018,09 грн.

Представники сторін:

Від позивача: Жовнірчук Б.О. на підставі наказу №43-к від 09.08.2023р.;

Від відповідача: не з`явився.

У судовому засіданні 22.08.2024р. відповідно до ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява ТОВ "Хмельницькенергозбут", м. Хмельницький до Дочірнього підприємства ЖЕД колективного виробничого підприємства ПМК-33, село Розсоша, Хмельницького району про стягнення 26 018,09 грн.

Ухвалою суду від 28.05.2024р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 27.06.2024р. розгляд справи у підготовчому засіданні відкладено на 15.07.2024р.

На адресу суду 12.07.2024р. від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі, в якій не заперечував проти призначення справи до судового розгляду по суті, підтримав позовні вимоги повністю та просив позов задовольнити.

Ухвалою суду від 15.07.2024р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 01.08.2024р.

Ухвалою суду від 01.08.2024р. розгляд справи по суті відкладено на 22.08.2024р.

Уповноважений представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі, наполягав на його задоволенні.

Відповідач представника у судове засідання не направив, відзиву на позов не надав, причини не повідомив.

З приводу наведеного судом враховуються положення ч. 6 ст. 242 та ч. 7 ст. 120 ГПК України.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, надані сторонами докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:

З 28.12.2018р. Дочірнє підприємство ЖЕД колективного виробничого підприємства ПМК-33 (далі - відповідач) приєдналося до публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №22101160 (далі - договір) шляхом підписання заяви-приєднання на умовах комерційної пропозиції ЗУП, яка є додатком 4 до договору.

Відповідно до підпункту 2.1. пункту 2 договору, постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору.

Відповідно до підпункту 3.4 до пункту 3 датою початку постачання електричної енергії споживачу є дата зазначена в заяві-приєднанні.

Пунктом 5.1. договору встановлено, що споживач розраховується з постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 4 до договору.

Підпунктом 5.2. пункту 5 договору спосіб визначення ціни за електричну енергію зазначається в комерційній пропозиції постачальника, яка є додатком 4 до договору. Для одного об`єкта споживання застосовується один спосіб визначення ціни на електричну енергію.

Розрахунковим періодом за договором є календарний місяць. Розрахунки споживача за договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника (далі - спецрахунок) (п.5.8. договору).

Відповідно до підпункту 5.9. пункту 5 споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу постачальника, та в інший не заборонений чинним законодавством спосіб.

Оплата вартості електричної енергії за договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок постачальника.

Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок постачальника надійшла вся сума шляхом перерахування коштів на спецрахунок постачальника.

Спецрахунок постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі у разі його зміни.

Відповідно до підпункту 5.10. пункту 5 договору оплата рахунка постачальника за договором має бути здійснена споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої споживачем.

Всі платіжні документи, що виставляються постачальником споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені сторонами договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо комерційної якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.

Підпунктом 5.11. пункту 5 договору визначено, що у випадку, якщо споживач не здійснив оплату за договором в строки, передбачені комерційною пропозицією, постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання електричної енергії споживачу у порядку, визначеному ПРРЕЕ (з урахуванням особливостей, встановлених для вразливих споживачів).

У разі порушення споживачем строків оплати постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен прострочений день оплати за договором.

Споживач сплачує за вимогою постачальника пеню у розмірі, що зазначається у комерційній пропозиції.

Відповідно до підпункту 6.1.1. пункту 6 договору, споживач має право отримувати електричну енергію на умовах, зазначених у договорі.

Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6 договору, споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами договору.

Відповідно до підпункту 9.1. пункту 9 договору за невиконання або неналежне виконання зобов`язань за договором сторони несуть відповідальність, передбачену договором та чинним законодавством.

Пунктом 13.6. договору встановлено, що дія договору припиняється у наступних випадках: анулювання постачальнику ліцензії на постачання; банкрутства або припинення господарської діяльності постачальником; у разі зміни власника об`єкта споживача; у разі зміни електропостачальника.

Комерційною пропозицією №3УП, погодженою сторонами як додаток №4 до договору, передбачено наступні умови:

Розрахунковим періодом є календарний місяць. Розрахунок ціни універсальної послуги за 1 кВт*год здійснюється постачальником у відповідності до Порядку формування цін на універсальні послуги, затвердженого постановою НКРЕКП від 05.10.2018 року №1177 (зі змінами). При зміні регулятором тарифів/складових ціни на електричну енергію постачальника універсальних послуг,постачальник застосовує при розрахунках нові тарифи/ціни з дати введення їх в дію регулятором. Інформація щодо розмірів та порядку застосування тарифів/цін постачальника універсальних послуг розміщуються на сайті регулятора: www.nerc.gov.ua та на сайті постачальника: https://energo.km.ua. Розрахунок вартості електричної енергії у розрахунковому періоді здійснюється шляхом множення обсягу електричної енергії спожитої в розрахунковому періоді на ціну універсальної послуги за 1 кВт*год (далі ЦПУП) відповідного ОСР або ОСП.

Для об`єктів, які підпадають під визначення "побутовий споживач", тарифи встановлюються згідно чинного законодавства.

Оплата електричної енергії здійснюється споживачем самостійно у формі 100% попередньої (авансової) оплати заявленого споживачем обсягу споживання електричної енергії на розрахунковий період з остаточним розрахунком, що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку. Попередня (авансова) оплата (далі - А) здійснюється споживачем самостійно до 25 числа місяця, що передує розрахунковому, в розмірі, що визначається за наступною формулою: А = Обсяг заяв ЦПУП, де обсяг заяв - заявлений споживачем обсяг споживання електричної енергії на розрахунковий період. Оплата здійснюється на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання постачальника, зазначений у договорі або розрахункових документах. Сума переплати/недоплати споживача, яка виникла в наслідок різниці між обсягом заяв та обсягом фактично відпущеної електричної енергії визначається після завершення розрахункового періоду. Сума переплати споживача зараховується в якості оплати вартості електричної енергії на наступний розрахунковий період. Сума переплати може бути повернута постачальником на розрахунковий рахунок споживача за його письмовою заявою. Сума недоплати споживача підлягає безумовній оплаті споживачем не пізніше 5 банківських днів з дня отримання рахунку. Оплата за спожиту електричну енергію (в т.ч. попередня (авансова оплата) здійснюється на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання, відкритий постачальником в уповноваженому банку і зазначений у договорі, на сайті постачальника та/або розрахункових документах.

Коригування заявленого обсягу купівлі електричної енергії - коригування заявленого обсягу купівлі електричної енергії для об`єктів (ТКО), які прирівняні до побутових споживачів, відбувається автоматично згідно з даними комерційного обліку на останній день розрахункового періоду без додаткових заяв. Для інших об`єктів (ТКО) споживач може скоригувати заявлений обсяг купівлі електричної енергії на розрахунковий період по 25 число (включно) розрахункового періоду з обов`язковим виконанням наступних умов: споживач подав постачальнику письмову заяву на коригування заявлених обсягів постачання електричної енергії на розрахунковий період по 25 число (включно) розрахункового періоду; у споживача відсутня заборгованість перед постачальником за спожиту електричну енергію, по пені, інфляційному нарахуванні, 3% річних.

Рахунок за фактично спожиту електричну, енергію надається не пізніше 5 числа місяця, наступного за розрахунковим. Споживач самостійно отримує рахунок на оплату за електричну енергію через особистий кабінет на сайті постачальника. У разі необхідності, рахунок в паперовому вигляді Споживач може дотримати у Постачальника, звернувшись в, центр обслуговуванняклієнтів.Адресицентрівобслуговування клієнтів https://energo.km.ua/page/servisni-tsentri. Якщо рахунок за фактично спожиту електричну енергію не був отриманий cпоживачем ні засобами електронного зв`язку (чи через електронний кабінет) ні в паперовому вигляді у постачальника до 5 числа місяця, наступного за розрахунковим він вважається отриманим Споживачем 5 числа місяця, наступного за розрахунковим, споживач вважається з рахунком ознайомлений.

Споживач, у встановленому чинним законодавством України порядку, сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, зазначеного в розділі "Спосіб оплати" цієї комерційної пропозиції, враховуючи день фактичної оплати та заборгованість з урахуванням встановленого індексу інфляції, а також 3% річних від простроченої суми заборгованості. У разі перевищення споживачем заявлених на розрахунковий місяць обсягів споживання електричної енергії більш, ніж на 10%, споживач сплачує постачальнику штраф у розмірі 10% від вартості різниці між заявленим та фактичним обсягом споживання. При перевищенні споживачем заявлених на розрахунковий місяць обсягів споживання електричної енергії менше, ніж на 10%; штраф не нараховується. Пеня, інфляційне нарахування, 3% річних та штраф сплачуються на поточний рахунок постачальника, який зазначається у розрахунковому документі.

На виконання умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, ТОВ "Хмельницькенергозбут" було поставлено відповідачу електричну енергію, а саме:

в жовтні 2022 року 15 926 кВт*год на суму 26 755,68 грн.;

в листопаді 2022 року 18 313 кВт*год на суму 30 765,84 грн.;

в грудні 2022 року 15 571 кВт*год на суму 26 159,28 грн.;

в січні 2023 року 17 782 кВт*год на суму 29 873,76 грн.;

в лютому 2023 року 16 191 кВт*год на суму 27 200,88 грн.;

в березні 2023 року 17 704 кВт*год на суму 29 742,72 грн.;

в квітні 2023 року 18 601 кВт*год на суму 31 249,68 грн.;

в травні 2023 року 15 621 кВт*год на суму 26 243,28 грн.;

в червні 2023 року 12 846 кВт*год на суму.33 913,44 грн.;

в липні 2023 року 13 752 кВт*год на суму 36 305,28 грн.;

в серпні 2023 року 12 136 кВт*год на суму 32 039,04 гри.;

в вересні 2023 року 13 504 кВт*год на суму 35 650,56 грн.;

в жовтні 2023 .року 15 882 кВт*год на суму 41 928,48 грн.;

в листопаді 2023 року 18 313 кВт*год на суму 48 346,32 грн.;

в грудні 2023 року 15 584 кВт*год на суму 41 141,76 грн.;

в січні 2024 року 17 767 кВт*год на суму 46 904,88 грн.;

в лютому 2024 року 24 774 кВт*год на суму 65 403,36 грн.;

в березні 2024 року 15 817 кВт*год на суму 41 756,88 грн.;

Згідно пункту 6.7 Розділу 12 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, встановлено, що у випадку неподання споживачем даних про споживання електричної енергії за розрахунковий період у строки, установлені в цьому розділі, або неможливості отримання постачальник послуг комерційного обліку (далі - ППКО) даних про спожиту електричну енергію в зазначений термін (за винятком порушення роботи вузла обліку) ППКО визначає обсяги споживання електричної енергії на цей розрахунковий період шляхом розрахунку середнього обсягу споживання за даними двох останніх фактичних послідовно знятих показів розрахункового лічильника.

Так, позивачем за результатами перевірки обсягів споживання електричної енергії по точці комерційного обліку (ТКО) з ЕІС-кодом 62Z229323882168А за період з 01.10.2022 року по 31.03.2024 року відповідачем було використано-296 084 кВт*год.

Факт споживання електричної енергії підтверджується листом АТ "Хмельницькобленерго" №4-2167-031202/24 від 11.04.2024 року.

Виконання договору підтверджується рахунками - фактурами.

Відповідач взятих на себе договірних зобов`язань з своєчасної оплати поставленої електричної енергії у встановленому договором порядку і строки не виконував, внаслідок чого за договором №22101160 систематично виникала заборгованість за спожиту електричну енергію.

Як вбачається з розрахунку заборгованості, доданого до позовної заяви, за несвоєчасне виконання зобов`язань по оплаті за спожиту електричну енергію, позивачем нараховано відповідачу: 16 948,06 грн. пені, 5 768,90 інфляційних втрат, 3 301,13 грн. 3% річних.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд дійшов наступних висновків:

Згідно ст.11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Пунктом 3 ст. 3, ст. 627 Цивільного кодексу України закріплено принцип свободи договору, який передбачає, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Судом враховано, що з 28.12.2018р. Дочірнє підприємство ЖЕД колективного виробничого підприємства ПМК-33 приєдналося до публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №22101160 (далі - договір) шляхом підписання заяви-приєднання на умовах комерційної пропозиції ЗУП, яка є додатком 4 до договору.

Постачання електричної енергії здійснюється у порядку, визначеному Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ), на умовах договору, укладеного з електропостачальником. Постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який розробляється на основі Типового договору (додаток 6 до ПРРЕЕ).

Постачальник надає універсальні послугу за економічно обґрунтованими, прозорими та недискримінаційними цінами, що включають, зокрема, ціну купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії, ціну (тариф) на послуги постачальника універсальних послуг, ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі, оператора системи розподілу та постачальника послуг комерційного обліку відповідно до укладених договорів про надання відповідних послуг. Відповідно п.п. 3.3.2., 3.3.3. ПРРЕЕ постачальник універсальних послуг оприлюднює ціни на універсальні послуги не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування шляхом розміщення на своєму офіційному веб-сайті, у засобах масової інформації та на своїх інформаційних стендах у центрах обслуговування споживачів. Постачальник універсальних послуг формує ціну на універсальні послуги відповідно до затвердженої регулятором методики (порядку) розрахунку ціни електричної енергії.

Договір про постачання електричної енергії споживачу є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу постачальником електричної енергії, та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (частина 1 статті 629 ЦКУ). Публічним є договір, в якому одна сторона - взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо) (частина 1 статті 633 ЦК). Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору (частина 1 статті 634 ЦК).

ТОВ "Хмельницькенергозбут" оприлюднив на офіційному веб-сайті https://energo.km.ua типову форму договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та комерційна пропозиція для споживачів.

Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України.

Відповідно до ч. 1 ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона" (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Відповідно до ч.1, 2 ст.56 Закону України «Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу.

Відповідно до п.3.1.1 розділу III «Постачання електричної енергії на роздрібному ринку» Правил постачання (продаж) електричної енергії споживачу здійснюється за договором про постачання електричної енергії споживачу обраним споживачем електропостачальником, який отримав відповідну ліцензію, за вільними цінами, крім постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги або постачальником «останньої надії». Ціни (тарифи) на послуги постачальника універсальних послуг, постачальника «останньої надії» визначаються у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до. п.3.1.1 розділу III «Постачання електричної енергії на роздрібному ринку» Правил, договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником.

Якщо сторони досягай згоди щодо укладення відповідного договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прийнята постанова від 14.06.2018 №429 про видачу Товариству з обмеженою відповідальністю «Хмельницькенергозбут» ліцензії з постачання електричної енергії споживачу.

У відповідності зі ст. 193 Господарського кодексу України та`ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.

Частинами 6, 7 ст. 276 Господарського кодексу України визначено, що розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених/визначених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору.

Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору.та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, ідо звичайно ставляться.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України визначено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтею 610 Цивільного кодексу України, передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. ст. 546, 549 Цивільного кодексу України, виконання зобов`язань за договором можуть забезпечуватись неустойкою (штрафом, пенею). Неустойка (штраф, пеня) є грошова сума або інше майно, яке боржник повинен передати кредитору в разі порушення боржником зобов`язання.

Штрафними санкціями у розумінні ст. 230 Господарського кодексу України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатитиу разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Частинами 4 та 6 ст. 231 Господарського кодексу України встановлено, що штрафні санкції за порушення зобов`язання застосовуються у розмірі передбаченому сторонами у договорі.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань» платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Відповідно до умов комерційної пропозиції №1УП за внесення платежів, передбачених умовами договору, з порушенням термінів, визначених цією комерційною пропозицією, споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати.

Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч.1 ст. 612 Цивільного кодексу України).

Ненадання рахунку не є відкладальною умовою у розумінні приписів ст. 212 ЦКУ та не є простроченням кредитора у розумінні ст. 614 ЦКУ, а тому не звільняє відповідача від обов`язку оплатити товар.

Обов`язок відповідача оплатити вартість поставленого йому позивачем товару виникає в силу закону (ст. 655, 692, 712 ЦКУ, ч. 1 ст. 265 ГКУ) та не залежить від факту виставлення позивачем рахунку на оплату відповідачем вартості здійсненої поставки товару.

Згідно з ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України). Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. 3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).

За приписами ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 16 948,06 грн. - пені, 3 301,13 грн. - 3 % річних та 5 768,90 грн. - інфляційного збільшення.

Враховуючи вищевикладене, оцінивши всі обставини справи, давши їм правову оцінку, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Згідно ч.9, ст.129 ГПК України витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 74, 86, 129, 233, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Дочірнього підприємства ЖЕД колективного виробничого підприємства ПМК-33 (31362, Хмельницька обл., село Розсоша, Хмельницький район, вулиця Леніна, будинок 4, код ЄДРПОУ: 23841185) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" (29000, м. Хмельницький, вул. Бандери 1/1, код ЄДРПОУ: 42035266) 26 018,09 грн. (двадцять шість тисяч вісімнадцять гривень 09 коп.), з яких: 16 948,06 грн. (шістнадцять тисяч дев`ятсот сорок вісім гривень 06 коп.) - пені, 3 301,13 грн. (три тисячі триста одна гривня 13 коп.) - 3 % річних та 5 768,90 грн.(п`ять тисяч сімсот шістдесят вісім гривень 90 коп.) - інфляційного збільшення та 3 028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень 00 коп.) - витрат по оплаті судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно - західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 28.08.2024р.

СуддяО.Д. Вибодовський

Віддрук 2 прим.- до справи

Відповідачу - 31362, Хмельницька обл., село Розсоша, Хмельницький район, вулиця Леніна, будинок 4 (рек. з повід.)

Позивачу - надіслати в електронний кабінет.

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення22.08.2024
Оприлюднено29.08.2024
Номер документу121240143
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —924/522/24

Рішення від 22.08.2024

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Вибодовський О.Д.

Ухвала від 01.08.2024

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Вибодовський О.Д.

Ухвала від 15.07.2024

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Вибодовський О.Д.

Ухвала від 28.05.2024

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Вибодовський О.Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні