Рішення
від 21.08.2024 по справі 317/3978/21
ЗАПОРІЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 317/3978/21

№/п 2/317/8/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2024 року

Запорізький районний суд Запорізької області у складі :

головуючого судді - Ачкасова О.М.

при секретарі - Фененко М.Р.,

розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду м. Запоріжжя у загальному позовному провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , територіальної громади в особі Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійниних вимог: приватний нотаріус Запорізького районного нотаріального округу Карташова Тамара Михайлівна, про встановлення права власності в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 ,територіальної громадив особіШироківської сільськоїради Запорізькогорайону Запорізькоїобласті провстановлення прававласності впорядку спадкування, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його рідний брат ОСОБА_3 . Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку , що розташований за адресою: АДРЕСА_1 та земельної ділянки, загальною площею 4,9199 гектарів, розташованої на території Миколай-Пільської сільської ради Запорізького району Запорізької області, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер земельної ділянки: 2322187200:03:004:0035. Позивач після смерті брата звернувся до приватного нотаріуса Запорізького районного нотаріального округу Карташової Т.М. з заявою про прийняття спадщини, на підставі якої була відкрита спадкова справа. До кола спадкоємців також входить також відповідач ОСОБА_2 , який є племінником померлого, що спадкує частку спадщини за правом представлення та, який також звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після померлого дядька ОСОБА_1 . Оскільки позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/2 частину спадкового майна, у зв`язку із тим, що у нього були відсутні правовстановлюючи документи на спадкове майно, у зв`язку із чим, позивач був вимушений звернутися до суду з позовом.

Позивач у судове засідання не з`явився, надав суду заяву, у якій позов підтримав у повному обсязі, просив суд його задовольнити та розглянути справу у підготовчому засіданні за його відсутності.

Відповідач ОСОБА_2 , у судове засідання не з`явився, від його представника адвоката Прядка Д.В. надійшла заява, у якій він позов визнав, просив суд розглянути справу у підготовчому засіданні, за їхньої відсутності.

Відповідач- представник Територіальної громади в особі Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області в підготовче засідання не з`явився, повідомлявся своєчасно про місце та час розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив, заперечень та відзиву не надав.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснює.

Суд вважає можливим розглянути справу у загальному позовному провадженні у підготовчому засіданні за відсутністю сторін за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши усі докази, суд вважає, що позов є обгрунтованим та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 , виданого 30.12.2020 року Запорізьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), встановлений факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , про що в книзі реєстрації актів про смерть зроблений актовий запис №1678.

Згідно рішення Хортицького районного суду м.Запоріжжя від 01.06.2021 р. у справі №337/2413/21 №2-о/337/66/2021, було задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення та встановлений факт того, що ОСОБА_1 є братом ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно рішення Запорізького районного суду Запорізької області від 19.01.2007 р. у справі №2-172 за 2007 рік було задоволено позов ОСОБА_3 до територіальної громади в особі Миколай-Пільської сільської ради Запорізького району Запарізької області про визнання права власності на спадкове майно та визнано право власності в порядку спадкування за законом за ОСОБА_3 на житловий будинок та господарські споруди , що знаходяться за адресою: : АДРЕСА_1 , рішення набрало законної сили 30.01.2007 р.

Право власності за ОСОБА_3 нажитловий будинок,що розташованийза адресою: АДРЕСА_1 , також підтверджується Витягом про реєстрацію в Стадковому реєстрі №63536441 від 12.02.2021 р., Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно, виданого ОП ЗМТБ 07.02.2007 р. та відповіддю ОП ЗМТБ №78 від 18.02.2021 р., копією технічного паспорту на житловий будинок.

За життя, ОСОБА_1 належала земельна ділянка, загальною площею 4,9199 гектарів, розташована на території Миколай-Пільської сільської ради Запорізького району Запорізької області, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер земельної ділянки: 2322187200:03:004:0035, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку, серії ЗП №048023, виданого 05.09.2006 р., що також підтверджується відповіддю Міжрайонного управління у Запорізькому районі та м.Запоріжжі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 09.03.2021 р. №5-8-0 18-172/117-21.

З копіїспадкової справи№23/2021від 12.02.2021р.,відкритої приватним нотаріусом Запорізького районного нотаріального округу Карташовою Т.М., ОСОБА_1 , 12.02.2021 р. звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.

Відповідач ОСОБА_2 , також звертався 22.06.2021 р. до приватного нотаріуса Запорізького районного нотаріального округу Карташової Т.М., із заявою про прийняття спадщини.

Згідно постанови приватного нотаріуса Запорізького районного нотаріального округу Карташової Т.М. від 02.09.2021 р. позивачу було відмовлено у вчиненні нотаріальної дї, оскільки оригінали правовстановлюючих документів, що підтверджуюь право власності вищевказаного спадкового майна надані не були.

Згідно довідки, виданої відділом «Центр надання адміністративних послуг» виконавчого комітету Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дійсно проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , з 22.03.2011 р. по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 . На день смерті він проживав та був зареєстрований один.

Згідно до ст. 1299 ЦК України: якщо у складі спадщини, яку прийняв спадкоємець є нерухоме майно, спадкоємець зобов`язаний зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна ( стаття 182 цього Кодексу). Право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації цього майна.

Відповідно до ст. 182 ЦК України та Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що об`єкти нерухомого майна підлягають спеціальній реєстрації відповідним органом. Згідно до ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно це офіційне визнання і підтвердження державою факту виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до ст. 1299 ЦК України, якщо у складі спадщини, яку прийняв спадкоємець є нерухоме майно, спадкоємець зобов`язаний зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна (стаття 182 цього Кодексу). Право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації цього майна.

Пункт 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року встановлює, що відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Як роз`яснено в листі Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року №24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», при розгляді справ про визнання права власності на спадкове нерухоме майно у випадках, якщо спадщина прийнята, проте спадкоємцем не було здійснено державну реєстрацію права на спадщину ( ст. 1299 ЦК України), слід брати до уваги, що законодавець розмежовує поняття «виникнення права на спадщину» та «виникнення права власності на нерухоме майно, що входить до складу спадщини», і пов`язує із виникненням цих майнових прав різні правові наслідки.

Відповідно до норм ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та згідно із ч. 3 ст. 1296 ЦК України відсутність державної реєстрації на спадкове майно не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Статтею 1297 ЦК України встановлено обов`язок спадкоємця звернутися за свідоцтвом про право на спадщину на нерухоме майно. Проте нормами цієї статті, так само як й іншими нормами цивільного права, не визначено правових наслідків недотримання такого обов`язку у виді втрати права на спадщину.

Виникнення у спадкоємця права на спадщину, яке пов`язується з її прийняттям, як майнового права зумовлює входження права на неї до складу спадщини після смерті спадкодавця, який, оформивши спадщину, не здійснив її державної реєстрації (ст. 1299 ЦК України).

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

У відповідності до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до вимог ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно зі ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається після смерті особи.

Відповідно до ст. 1262 ЦК України, у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід з боку батька так і з юоку матері.

Згідно зі ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить спадкоємцям на загальних підставах зі збереженням його цільового призначення.

Відповідно до ч.1 ст. 15, ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа (фізична, юридична) має конституційне право на судовий засіб захисту.

Статтею 5 ЦПК України встановлено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Статтею 16 ЦК України передбачено, що звертаючись до суду позивач за власним розсудом обирає спосіб захисту.

Відповідно до ч. 2 п. 1 ст. 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Таким чином, на підставі викладених фактів та наданих доказів, суд вважає позов обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, тому вважає за можливе визнати за позивачем право власності в порядку спадкування за законом на 1/2 частину спадкового житлового будинку в АДРЕСА_1 та на 1/2 частину земельної ділянки, загальноюплощею 4,9199гектарів,розташованої натериторії Миколай-Пільськоїсільської радиЗапорізького районуЗапорізької області,наданої дляведення товарногосільськогосподарського виробництва,кадастровий номерземельної ділянки:2322187200:03:004:0035 .

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12,13,80,81,89, 200,259, 263-265,273 ЦПК України, ст.ст. 1216,1217,1218, 1225, 1264, 1233,1235,1268 ЦК України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити у повному обсязі.

Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) право власності на 1/2 частину житлового будинку в АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) право власності на 1/2 частину земельної ділянки, загальною площею 4,9199 гектарів, розташованої на території Миколай-Пільської сільської ради Запорізького району Запорізької області, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер земельної ділянки: 2322187200:03:004:0035, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи ( вирішення питання) без повідомлення ( виклик) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 21.08.2024 року

Суддя : О.М. Ачкасов

СудЗапорізький районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення21.08.2024
Оприлюднено29.08.2024
Номер документу121242693
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —317/3978/21

Рішення від 21.08.2024

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Ачкасов О. М.

Ухвала від 16.04.2024

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Ачкасов О. М.

Ухвала від 07.06.2022

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Ачкасов О. М.

Ухвала від 07.06.2022

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Ачкасов О. М.

Ухвала від 18.01.2022

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Ачкасов О. М.

Ухвала від 12.01.2022

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Ачкасов О. М.

Ухвала від 13.12.2021

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Ачкасов О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні