Справа № 595/1114/24
Провадження № 2/595/304/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.08.2024
Бучацький районний суд Тернопільської області
у складі: головуючого судді Тхорик І.І.
з участю секретаря судового засідання Боднара М.Г.
позивача ОСОБА_1
представника позивача, адвоката Сверлик О.В.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей Бучацької міської ради, про позбавлення батьківських прав,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник - адвокат Сверлик О.В., звернулася в суд із позовом до ОСОБА_2 , в якому просить позбавити відповідача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя с. Доброполе Чортківського району Тернопільської області, батьківських прав відносно неї, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Заявлені вимоги мотивує тим, що з 18 липня 2008 року її батьки перебували в зареєстрованому шлюбі, який рішенням Бучацького районного суду Тернопільської області від 04 липня 2018 року розірвано. На даний час її мати ОСОБА_3 є особою з інвалідністю другої групи та перебуває на лікуванні у Теребовлянському психоневрологічному будинку-інтернаті. Судовим наказом Бучацького районного суду від 12.02.2016 з її батька, ОСОБА_2 , присуджені аліменти на її, ОСОБА_1 , утримання в розмірі 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 01.02.2016 і до досягнення нею повноліття. Оскільки батько не сплачував кошти на її утримання, з 10.06.2019 стягнення аліментів було припинено, заборгованість складала 17856,53 грн. Зауважує, що відповідач по справі не приймав і не приймає участі в її вихованні, не цікавиться її навчанням та потребами, її фізичним та морально-духовним розвитком, не бере участі в різних заходах та святах, не телефонував до класного керівника чи директора школи. З огляду на викладене, вважає, що таким чином відповідач самоусунувся від виконання свого батьківського обов`язку щодо її виховання та утримання. За наведених обставин просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою Бучацького районного суду Тернопільської області від 02 липня 2024 року відкрито провадження у справі за даним позовом та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження. Витребувано зі Служби у справах дітей Бучацької міської ради письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи про позбавлення батьківських прав відповідача ОСОБА_2 відносно доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Також витребувано з Бучацького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції копії актових записів про зміну імені відповідача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 » та з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_2 ».
Позивач ОСОБА_1 та її представник, адвокат Сверлик О.В., будучи присутніми в підготовчому судовому засіданні, позов підтримала та просили такий задовольнити з підстав, викладених у ньому.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, засобом зв`язку «Укрпошта» надіслав на адресу суду заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги, викладені в позовній заяві, визнає та просить такі задовольнити. Одночасно просить розгляд справи проводити у його відсутності.
Представник Служби у справах дітей Бучацької міської ради в судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку. На адресу суду надійшла заява від начальника Служби у справах дітей Бучацької міської ради І.Пастушак, в якій вона просить цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав розглядати без участі їхнього представника. Висновок органу опіки та піклування Бучацької міської ради, затверджений рішенням виконавчого комітету від 23 липня 2024 року №297 щодо доцільності позбавлення батьківських прав батька ОСОБА_2 щодо неповнолітньої доньки ОСОБА_1 підтримують повністю.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Нові Петликівці Бучацького району Тернопільської області, її батьки: батько - ОСОБА_4 , мати - ОСОБА_6 , що стверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим Новопетликівською сільською радою Бучацького району Тернопільської області 27 жовтня 2008 року.
За даними актового запису про зміну імені №25 від 10 квітня 2009 року, сформованого відділом реєстрації актів цивільного стану Бучацького районного управління юстиції Тернопільської області, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , змінив прізвище та ім`я на ОСОБА_5 .
Згідно актового запису про зміну імені №44 від 31 липня 2009 року, сформованого відділом реєстрації актів цивільного стану Бучацького районного управління юстиції Тернопільської області, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , змінив прізвище та ім`я на ОСОБА_2 .
Як вбачається із судового наказу (справа №595/225/16-ц) від 12 лютого 2016 року, виданого Бучацьким районним судом Тернопільської області, вирішено стягнути із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя с. Доброполе Бучацького району Тернопільської області, непрацюючого, на користь ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , жительки с. Нові Петликівці Бучацького району Тернопільської області, аліменти на утримання дитини: доньки ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі тридцяти відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи із 01 лютого 2016 року і до досягнення дитиною повноліття.
Рішенням Бучацького районного суду Тернопільської області від 04 липня 2018 року (справа №595/137/18) шлюб між ОСОБА_6 та ОСОБА_2 , зареєстрований 18 липня 2018 року Новопетликівською сільською радою Бучацького району Тернопільської області, актовий запис № 07 - розірвано. Прізвище позивачки після розірвання шлюбу змінено на « ОСОБА_8 ».
Як слідує з довідки до акта огляду МСЕК серії 12 ААВ №438770, виданої Психоневрологічною міжрайонною спеціалізованою МСЕК Тернопільського обласного центру медико-соціальної експертизи 11 березня 2022 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , встановлено другу групу інвалідності загального захворювання на строк до 01 березня 2025 року.
Згідно довідки № 30 від 13 червня 2024 року, виданої Теребовлянським психоневрологічним будинком-інтернатом, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , прописана, проживає та перебуває на повному державному забезпеченні у будинку-інтернаті в АДРЕСА_2 з 02 квітня 2021 року по теперішній час.
За даними Витягу з реєстру Бучацької територіальної громади № 2022/001549597, сформованого 29 листопада 2022 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 з 27 жовтня 2008 року.
З довідки №28, виданої директором Новопетликівської гімназії Бучацької міської ради Тернопільської області 17 червня 2024 року, слідує, що батько випускниці 9-го класу Новопетликівської гімназії ОСОБА_1 , яка навчалася в гімназії з 1-го по 9-ий клас, контакту з школою не підтримував, успішністю дитини не цікавився, з вчителями не спілкувався, батьківські збори не відвідував, не забирав дитину зі школи, не цікавився її фізичним, духовним, моральним розвитком. Довідку видано на підставі інформації класного керівника 9-го класу ОСОБА_9 про участь батька у шкільному житті дитини.
Як вбачається з відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору, станом на 28 червня 2024 року ОСОБА_1 отримала дохід у 2023 року (код 126 - додаткове благо) в сумі 62,13 грн, джерело доходу - АТ «Універсал Банк», інша інформація про доходи ОСОБА_1 , за період 4 квартали 2023 року - 1 квартал 2024 року, відсутня (дата формування відомостей 28.06.2024, №1903-24-01882).
Згідно з ч. 4 ст. 19 СК України, участь органу опіки та піклування при розгляді справ щодо позбавлення батьківських справ є обов`язковою.
Відповідно до положень ст. 19 СК України орган опіки та піклування подає до суду письмовий висновок щодо вирішення спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
25 липня 2024 року на адресу Бучацького районного суду Тернопільської області надійшов висновок органу опіки та піклування Бучацької міської ради про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 щодо неповнолітньої доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , затверджений рішенням виконавчого комітету Бучацької міської ради Тернопільської області № 297 від 23 липня 2024 року, з якого вбачається, що з метою захисту прав та інтересів неповнолітньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жительки АДРЕСА_3 , Орган опіки та піклування Бучацької міської ради вважає, що доцільно позбавити батьківських прав ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 . За даними вищевказаного висновку, останні три роки вихованням та забезпеченням неповнолітньої ОСОБА_1 займається бабуся, а батько, незважаючи на хворобу матері, участі в житті дівчинки не бере, не допомагає їй фінансово, не готує до самостійного життя, не цікавиться її життям та здоров`ям. Неповнолітня ОСОБА_11 зверталася за консультацією до служби у справах дітей та неодноразово намагалася налагодити стосунки з біологічним батьком, однак це не дало позитивного результату. Таким чином, батько не піклується про фізичний та духовний розвиток дитини, не забезпечує необхідного харчування та медичного догляду, не бачиться з донькою, не здійснює підготовку до дорослого життя та не проявляє інтересу до її внутрішнього світу.
За загальним правилом (ч.1 ст.13 ЦПК України) суд розглядає справу в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи, або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках і, відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
У відповідності до ст.150 СК України батьки зобов`язані: виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; поважати дитину.
За приписами ч.1 п.2 ст. 164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Відповідно до абз.2 п.16 постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30.03.2007 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав»: ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного огляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток, як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Згідно ч.3 ст. 11 Закону України «Про охорону дитинства», батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.
Частинами 1, 2 ст. 15 Закону України «Про охорону дитинства», передбачено, що дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів. Батьки, які проживають окремо від дитини, зобов`язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини. У разі коли батьки не можуть дійти згоди щодо участі одного з батьків, який проживає окремо, у вихованні дитини, порядок такої участі визначається органами опіки та піклування за участю батьків виходячи з інтересів дитини. Рішення органів опіки та піклування з цих питань можуть бути оскаржені до суду у порядку, встановленому законом.
Відповідно до статей 18, 27 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ (далі - Конвенція про права дитини) держави-учасниці докладають всіх можливих зусиль до того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини. Батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування. Держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини.
Також Європейський Суд в своїй прецедентній практиці виробив дві умови, які необхідно враховувати при визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (пункт 100 згадуваного вище рішення у справі «Мамчур проти України»).
Таким чином, оцінка найкращих інтересів дитини повинна здійснюватися з врахування усіх вищенаведених елементів з оцінкою значимості кожного з них в порівнянні з іншими.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню та утриманню його неповнолітньої дочки. Зі слів позивачки, відповідач ОСОБА_2 самоусунувся від виконання свого батьківського обов`язку щодо її виховання, оскільки зовсім не цікавиться нею, не допомагає їй фінансово, не піклується про її фізичний і духовний розвиток.
Даних на спростування тверджень позивачки матеріали справи не містять, навпаки, відповідач ОСОБА_2 не заперечує щодо позбавлення його батьківських прав по відношенню до його неповнолітньої доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , що останній підтвердив у наданій суду заяві та просив задовольнити позовні вимоги.
Суд вважає за необхідне роз`яснити відповідачу ОСОБА_2 положення статті 169 Сімейного кодексу України про те, що він має право на звернення до суду із позовом про поновлення батьківських прав після усунення умов, які стали підставою для позбавлення його батьківських прав.
Зважаючи на те, що відповідно до п.1 ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір», ст. 136 ЦПК України позивача звільнено від сплати судового збору, відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, з відповідача підлягає до стягнення в користь держави судовий збір у сумі 1211,20 грн.
На підставі ст.ст. 164,165,180-183 СК України, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 200, 263, 265, 280- 285 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ,батьківських прав відносно неповнолітньої дитини: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Нові Петликівці Бучацького району Тернопільської області.
Стягнути з ОСОБА_2 в користь держави судові витрати на сплату судового збору в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.
Повне рішення суду складено 28 серпня 2024 року.
Позивачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Третя особа: Служба у справах дітей Бучацької міської ради, місцезнаходження: 48400, майдан Волі,1, м. Бучач Чортківського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 44789871.
Суддя: І. І. Тхорик
Суд | Бучацький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 22.08.2024 |
Оприлюднено | 30.08.2024 |
Номер документу | 121243925 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Бучацький районний суд Тернопільської області
Тхорик І. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні