10989-2007
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 103
РІШЕННЯ
Іменем України
29.10.2007Справа №2-15/10989-2007
За позовом Акціонерного товариства «Індустріально-експортний банк» в особі філії «Херсонська дирекція» АТ «Індекс-банк» (73036, м. Херсон, вул.. 40 років Жовтня, 173, ідентифікаційний код 26084690)
До відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Прод-Альянс» (96012, АР Крим, м. Армянськ, вул.. Шкільна, 55-А; 75200, Херсонська обл. смт. Чаплинка, вул.. 60 років Жовтня, буд. 124, ідентифікаційний код 32013094)
Про стягнення 728103,07 грн.
Суддя ГС АР Крим І.А. Іщенко
представники:
Від позивача – Плакса В.В., представник за довіреністю
Від відповідача – не з'явився
Обставини справи: Акціонерне товариство «Індустріально-експортний банк» в особі філії «Херсонська дирекція» АТ «Індекс-банк» звернулось до Господарського суду АР Крим з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Прод-Альянс» про стягнення 728103,07 грн.
Позовні вимоги мотивовані невиконанням відповідачем своїх зобов'язань по повному та своєчасному погашенню кредиту за договором овердрафту № 1609-о від 18.09.2006 р., через що заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю «Прод-Альянс» перед Акціонерним товариством «Індустріально-експортний банк» в особі філії «Херсонська дирекція» АТ «Індекс-банк» складає 667000,00 грн. та до часу подачі позову до суду в добровільному порядку не погашена, що і стало приводом для звернення позивача з позовом до суду про стягнення вказаної суми заборгованості в примусовому порядку. Крім того, позивач просить стягнути з відповідача пеню за несвоєчасне погашення кредиту (овердрафту) у розмірі 31789,36, грн. суму несплачених відсотків за користування кредитом у розмірі 28893,14 грн. пеню за несвоєчасне погашення відсотків по кредиту у розмірі 420,57 грн.
Відповідач явку представника у судове засідання жодного разу не забезпечив, причини неявки суду не повідомив, відзиву на позов не надав, вимоги суду не виконав, про час та місце слухання справи був поінформований належним чином рекомендованою кореспонденцією.
За такими обставинами суд вважає за необхідне розглянути справу в порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ :
18.09.2006 р. між Акціонерним товариством «Індустріально-експортний банк» в особі філії «Херсонська дирекція» АТ «Індекс-банк» (Банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Прод-Альянс» (Позичальник) був укладений договір про надання овердрафту № 1609-о. (а.с.20-21)
Згідно до Постанови Національного банку "Про затвердження Положення про порядок емісії платіжних карток і здійснення операцій з їх застосуванням" від 19.04.2005 N 137 овердрафт - короткостроковий кредит, який надається банком клієнту в разі перевищення суми операції за платіжною карткою залишку коштів на його картрахунку або встановленого ліміту кредитування.
Згідно пункту 1.1. Договору Банк надає Позичальнику короткостроковий кредит у вигляді відновлювального овердрафту (кредит) для проведення його платежів, у тому числі для погашення відсотків за цим Договором, понад залишок коштів на поточному рахунку Клієнта № 26002010016001, відкритому в філії «Херсонська дирекція» АТ «Індекс-банк» за рахунок кредиту в межах встановленого ліміту овердрафту, при відсутності обов'язкових до оплати Клієнтом платіжних документів про примусове списання/стягнення, відповідно до чинного законодавства України вимог нормативно-правових актів НБУ про порядок проведення розрахунків.
Овердрафт надається Банком на здійснення поточної діяльності Клієнта, тобто для здійснення платежів з рахунку Клієнта не зважаючи на відсутність на ньому грошових коштів (кредитування рахунку). При цьому утворюється дебетове сальдо (відємний залишок) по поточному рахунку Клієнта в Банку.
Відповідно до пункту 1.3 Договору за користування кредитом Позичальник сплачує по фіксованій відсотковій ставці при нарахуванні на максимальний дебетовий залишок, що утворювався на кінець банківського дня: 19% річних.
Кредитування у вигляді овердрафту здійснюється Банком у межах ліміту і строку, встановлених відповідно до пунктів 1.2, 1.4 цього Договору, із терміном користування не більше 60 днів.
Пунктом 2.3.2 Договору встановлено право Банку щомісяця проводити розрахунок та перегляд ліміту відповідно до нормативно-правових актів НБУ та внутрішніх положень Банку. Зміна ліміту за цим Договором проводиться по узгодженню сторін шляхом укладання Договору про внесення змін та доповнень до цього Договору.
Так, 11.01.2007 р. сторонами був укладений Договір про внесення змін та доповнень до Договору овердрафту № 1609-о від 18.09.2006 р., яким ліміт овердрафту встановлений 669000,00 грн. (а.с. 19)
Відповідачем використовувалися кошти за Договором овердрафту та Договором про внесення змін у розмірі ліміту, що підтверджується оборотними відомостями доданими до матеріалів справи (а.с. 9-16)
Відповідно до пункту 2.2.2 Договору овердрафта Клієнт зобов'язаний проводити повне погашення кредиту, отриманого в межах встановленого ліміту, не пізніше закінчення терміну користування кредитом, визначеного пунктом 1.5 Договору овердрафту – 60 днів, а також згідно пункту 2.2.5 Договору своєчасно виконувати інші зобов'язання за Договором овердрафта.
У зв'язку із невиконанням відповідачем своїх зобов'язань за Договором Овердрафту, зокрема пункту 2.2.2, 19 квітня 2007 р. залишок по кредиту за Договором у розмірі 667521,91 грн. було винесено на прострочку.
Згідно з пунктами 2.3.7, 4.2, 4.3, 4.5, 4.7, 5.2 Договору 22.05.2007 р. Банком була підготовлена вимога (претензія) вих.. № 81-01/191 щодо дострокового погашення заборгованості за договором овердрафту (а.с. 17). Вказана вимога була вручена особисто директору товариства Катишеву А.А., про що свідчить його підпис на примірнику вимоги (претензії). Однак до теперішнього часу зобов'язання за договором овердрафту Клієнтом не виконані, що і послужило підставою для звернення Акціонерного товариства «Індустріально-експортний банк» в особі філії «Херсонська дирекція» АТ «Індекс-банк» із позовом до суду про стягнення вказаної заборгованості в примусовому порядку та нарахування штрафних санкцій.
Згідно з частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічне положення міститься в частині 1 статті 193 Господарського кодексу України, якою визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання — відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідач відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України не представив доказів повної оплати заборгованості за договором. За такими обставинами, матеріалами справи підтверджується факт невиконання відповідачем зобов'язань по оплаті 667000,00 грн. грн. заборгованості за Договором про надання овердрафту № 1609-о, через що вимоги позивача про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Прод-Альянс» заборгованості за кредитом у розмірі 667000,00 грн. підлягають задоволенню.
Крім того, позивач просить суд стягнути з відповідача суму несплачених відсотків за користування кредитом у розмірі 28893,14 грн. станом на 03.08.2007 р.
Відповідно до частини 2 статті 1054 Цивільного кодексу України до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Так, згідно до статті 1048 Цивільного кодексу України Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.
Відповідно до пункту 1.3 Договору за користування кредитом Позичальник сплачує по фіксованій відсотковій ставці при нарахуванні на максимальний дебетовий залишок, що утворювався на кінець банківського дня: 19% річних.
Отже, вимоги позивача про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Прод-Альянс» 19% річних у розмірі 28893,14 грн. станом на 03.08.2007 р. підтверджуються матеріалами справи та підлягають стягненню з відповідача.
Крім того, позивач просить суд стягнути з відповідача пеню за несвоєчасне виконання зобов'язання щодо погашення кредиту у розмірі 31789,36 грн. та пеню за несвоєчасне погашення відсотків по кредиту у розмірі 420,57 грн.
Частиною 1 статті 546 Цивільного кодексу України передбачено, що виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Згідно з частиною 1 статті 548 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом. Під неустойкою, відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України розуміється грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Отже, види забезпечення виконання зобов'язань є спеціальними мірами майнового характеру, які стимулюють належне виконання зобов'язання боржником шляхом встановлення додаткових гарантій задоволення вимог кредитора, а тому забезпечення виконання зобов'язань будь-яким з видів, передбачених статтею 546 Цивільного кодексу України, також створює зобов'язувальні правовідносини між кредитором та боржником.
Відповідно до частини 1 статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання. Причому, згідно з частиною 6 статті 231 Господарського кодексу України, штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Статтею 3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань” №543/96-ВР від 22.11.1996 р. передбачено, що розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Пунктом 4.2 Договору при порушенні Позичальником зобовязань по погашенню кредиту, передбачених пунктами 2.2.1, 2.2.2 за заборгованістю в національній валюті в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за якицй сплачується пеня.
Заявлена позивачем сума пені за несвоєчасне виконання зобов'язання щодо погашення кредиту у розмірі 31789,36 грн. за період з 19.04.2007 р. по 03.08.2007 р. судом визнається обґрунтованою та такою, що підлягає стягненню з відповідача.
Пунктом 4.2 Договору також передбачено, що у випадку прострочення погашення кредиту відсотки нараховуються на суму заборгованості за кредитом за період прострочення до моменту погашення кредиту.
Заявлена позивачем сума пені за несвоєчасне погашення відсотків по кредиту у розмірі 420,57 грн. за період з 30.05.2007 р. по 03.08.2007 р. судом визнається обґрунтованою та такою, що підлягає стягненню з відповідача.
Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України.
З урахуванням викладеного, керуючись статями 33, 34, 49, 75, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Прод-Альянс» (96012, АР Крим, м. Армянськ, вул.. Шкільна, 55-А; 75200, Херсонська обл. смт. Чаплинка, вул.. 60 років Жовтня, буд. 124, ідентифікаційний код 32013094, п/р 26002010016001 в філії «Херсонська дирекція» АТ «Індекс-банк» МФО 352703) на користь Акціонерного товариства «Індустріально-експортний банк» в особі філії «Херсонська дирекція» АТ «Індекс-банк» (73036, м. Херсон, вул.. 40 років Жовтня, 173, ідентифікаційний код 26084690, р/р 20677010016001 в філії «Херсонська дирекція» АТ «Індекс-банк» МФО 352703) суму заборгованості за кредитом у розмірі 667000,00 грн.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Прод-Альянс» (96012, АР Крим, м. Армянськ, вул.. Шкільна, 55-А; 75200, Херсонська обл. смт. Чаплинка, вул.. 60 років Жовтня, буд. 124, ідентифікаційний код 32013094, п/р 26002010016001 в філії «Херсонська дирекція» АТ «Індекс-банк» МФО 352703) на користь Акціонерного товариства «Індустріально-експортний банк» в особі філії «Херсонська дирекція» АТ «Індекс-банк» (73036, м. Херсон, вул.. 40 років Жовтня, 173, ідентифікаційний код 26084690, р/р 26002010016001 в філії «Херсонська дирекція» АТ «Індекс-банк» МФО 352703) суму несплачених відсотків за користування кредитом у розмірі 28893,14 грн.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Прод-Альянс» (96012, АР Крим, м. Армянськ, вул.. Шкільна, 55-А; 75200, Херсонська обл. смт. Чаплинка, вул.. 60 років Жовтня, буд. 124, ідентифікаційний код 32013094, п/р 26002010016001 в філії «Херсонська дирекція» АТ «Індекс-банк» МФО 352703) на користь Акціонерного товариства «Індустріально-експортний банк» в особі філії «Херсонська дирекція» АТ «Індекс-банк» (73036, м. Херсон, вул.. 40 років Жовтня, 173, ідентифікаційний код 26084690, р/р 63975841001007 в філії «Херсонська дирекція» АТ «Індекс-банк» МФО 352703) пеню за несвоєчасне погашення кредиту у розмірі 31789,36 грн., пеню за несвоєчасне погашення відсотків по кредиту у розмірі 420,57 грн.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Прод-Альянс» (96012, АР Крим, м. Армянськ, вул.. Шкільна, 55-А; 75200, Херсонська обл. смт. Чаплинка, вул.. 60 років Жовтня, буд. 124, ідентифікаційний код 32013094, п/р 26002010016001 в філії «Херсонська дирекція» АТ «Індекс-банк» МФО 352703) на користь Акціонерного товариства «Індустріально-експортний банк» в особі філії «Херсонська дирекція» АТ «Індекс-банк» (73036, м. Херсон, вул.. 40 років Жовтня, 173, ідентифікаційний код 26084690 к/р 39010300001007 в АТ «Індекс-банк» МФО 300614) 7281,00 грн. державного мита, 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
6. Видати накази після набуття судовим рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Іщенко І.А.
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2007 |
Оприлюднено | 21.12.2007 |
Номер документу | 1212454 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Іщенко І.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні