Новосанжарський районний суд Полтавської області
Справа № 542/847/24
Провадження № 2-о/542/50/24
У Х В А Л А
Іменем України
28 серпня 2024 року селище Нові Санжари
Новосанжарський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Шарової-Айдаєвої О.О.,
присяжних Нестолій Л.П., Глущенко С.І.,
за участю:
секретаря судового засідання Карась В.Р.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника ОСОБА_2 ,
представника заінтересованої особи Кондратюк Т.П.,
особи, відносно якої вирішується питання про визнання її недієздатною ОСОБА_3 ,
адвоката особи, стосовно якої вирішується питання про визнання її недієздатною, ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Нові Санжари клопотання заявника про призначення судово-психіатричної експертизи у цивільній справі за заявоюОСОБА_1 , заінтересована особа: Виконавчий комітет Новосанжарської селищної ради як орган опіки та піклування, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,
ВСТАНОВИВ:
02 травня 2024 року до Новосанжарського районного суду Полтавської області надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа: Виконавчий комітет Новосанжарської селищної ради як орган опіки та піклування, за змістом якої заявник просив:
- визнати недієздатною громадянку України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженку с. Лелюхівка, Новосанжарський район, Полтавська область, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , яка зареєстрована і проживає за адресою: АДРЕСА_1 ;
- встановити опіку над громадянкою України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженкою с. Лелюхівка, Новосанжарський район, Полтавська область, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , яка зареєстрована і проживає за адресою АДРЕСА_1 , та призначити її опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м. Термез Сурхандаринської області Узбецької РСР, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , який зареєстрований і проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою суду від 06 травня 2024 року заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу в порядку окремого провадження (а.с. 22).
Ухвалою суду від 06 червня 2024 року доручено Східному міжрегіональному центру з надання безоплатної правничої допомоги призначити адвоката Скрипці А.П. для представництва її інтересів під час розгляду цивільної справи. Також, вказаною ухвалою суд залучив до участі у справі № 542/847/24, заінтересовану особу - ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 35-36).
14серпня 2024року досуду заявникомнадано клопотанняпро призначеннясудово-психіатричноїекспертизи,за змістомякого вінпросивпризначити у цивільній справі № 542/847/24 судово-психіатричну експертизу (а.с. 65-66), на розгляд якої поставити питання:
- Чи страждає ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , хронічним, стійким психічним розладом і якщо так, то на який саме?
- Чи здатна ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?
- Чи потребує ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , догляду та встановлення опіки?
- Чи є можливою за станом здоров`я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , її участь у судовому засіданні для дачі пояснень по суті справи?
Проведення експертизи заявник просив доручити експертам Полтавської філії судових експертиз державної установи «Інститут судової психіатрії МОЗ України» (вул. Медична, 1, м. Полтава, 36013).
Також,заявник просив,витребуватиз КНП«Новосанжарська центральналікарня» Новосанжарськоїселищної радиПолтавського районуПолтавської областіоригінал медичноїкартки амбулаторногохворого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У судовому засіданні заявник та представник заявника клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи та витребування доказів підтримали та просили їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи Виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради як органу опіки та піклування - в судовому засіданні підтримала клопотання заявника про проведення судово-психіатричної експертизи та витребування доказів.
Представник заінтересованої особи - ІНФОРМАЦІЯ_4 -у судовезасідання нез`явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце розгляду справи (а.с. 71).
27 серпня 2024 року від представника ІНФОРМАЦІЯ_4 до суду надійшла заява про розгляд справи без його участі, в якій він також зазначив, що під час розгляду заяви про визнання недієздатною фізичної особи, встановлення опікунства та призначення опікуна покладався на розсуд суду (а.с. 78-79).
Адвокат особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, проти задоволення клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи не заперечував.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши думку учасників справи, прийшов до висновку, що клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи підлягає задоволенню з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що заявник просив визнати недієздатною свою матір ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та встановити над нею опіку, оскільки ОСОБА_3 має діагноз «стареча деменція», внаслідок якої мають місце постійні провали пам`яті, розгубленість, неадекватна поведінка. Діагноз «стареча деменція» підтверджується консультативним висновком спеціаліста КНП «Новосанжарська центральна лікарня Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області» від 09 березня 2024 року (а.с. 13), а також висновком ЛКК № 599 КНП «Новосанжарський центр первинної медико-санітарної допомоги Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області», за змістом якого визначений діагноз, зокрема, гіпертонічна атеросклеротична з розсіяною органічною симптоматикою судинна деменція, та зазначено що ОСОБА_3 потребує постійного стороннього догляду (а.с. 14).
Частина 1 статті 39 ЦК України передбачає, що фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Законодавство України встановлює презумпцію психічного здоров`я людини, якщо інше не буде встановлено в законному порядку. Відповідно до статті 3 Закону України «Про психіатричну допомогу» кожна особа вважається такою, що не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах і в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до частини 1 статті 298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Згідно з частиною 1 статті 299 ЦПК України, справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі. Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я. Для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.
Згідно з частиною 3 статті 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відповідно до статті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до частини 2 статті 13 ЦПК України, збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до статті 103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Згідно зі статтею 105 ЦПК України, призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити: 1) характер і ступінь ушкодження здоров`я; 2) психічний стан особи; 3) вік особи, якщо про це немає відповідних документів і неможливо їх одержати.
Зважаючи на особливості окремого провадження, передбачені частиною 3 статті 294 ЦПК України, враховуючи те, що в матеріалах справи наявні дані про психічне захворювання ОСОБА_3 , а вирішення питання про те, чи може вона внаслідок цього усвідомлювати значення своїх дії та (або) керувати ними, потребує спеціальних знань в області психіатрії, суд вважає за необхідне призначити по справі судово-психіатричну експертизу. Проведення експертизи доручити експертам Полтавської філії судових експертиз державної установи «Інститут судової психіатрії МОЗ України» (вул. Медична, 1, м. Полтава, 36013).
Згідно з частиною 3 статті 107 ЦПК України при визначенні матеріалів, що надаються експерту чи експертній установі, суд у необхідних випадках вирішує питання про витребування відповідних матеріалів за правилами, передбаченими цим Кодексом для витребування доказів.
Відповідно до частини 2 статті 13 ЦПК України, збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Згідно з частиною першої статті 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини 7 статті 81 ЦПК України, суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно з частиною 1 статті 294 ЦПК України, під час розгляду справ окремого провадження суд зобов`язаний роз`яснити учасникам справи їхні права та обов`язки, сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи.
Частиною 2 статті 294 ЦПК України, передбачено, що з метою з`ясування обставин справи суд може за власною ініціативою витребувати необхідні докази.
Враховуючи те, що для проведення судово-психіатричної експертизи необхідний оригінал медичної картки амбулаторної хворої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , суд приходить до висновку про необхідність витребування з КНП «Новосанжарськацентральна лікарня»Новосанжарської селищноїради Полтавськогорайону Полтавськоїобласті (вул.Шевченка,51/49,селище НовіСанжари,Полтавська область,39300)оригіналу медичноїкартки амбулаторноїхворої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно з частиною 6 статті 84 ЦПК України, будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках призначення судом експертизи.
Приймаючи до уваги те, що проведення експертизи вимагає певного часу, з метою дотримання розумних строків розгляду справи, суд вважає за необхідне провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
На підставівикладеного,керуючись статтями102-105, 252, 258-260, 298, 353 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Клопотання заявника про призначення судово-психіатричної експертизи в межах розгляду цивільної справи № 542/847/24 - задовольнити.
Призначити у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Виконавчий комітет Новосанжарської селищної ради як орган опіки та піклування, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна судово-психіатричну експертизу.
На вирішення експертизи поставити наступні питання:
- Чи страждає ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , хронічним, стійким психічним розладом і якщо так, то на який саме?
- Чи здатна ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?
- Чи потребує ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , догляду та встановлення опіки?
- Чи є можливою за станом здоров`я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , її участь у судовому засіданні для дачі пояснень по суті справи?
Проведення експертизи доручити експертам Полтавської філії судових експертиз державної установи «Інститут судової психіатрії МОЗ України» (вул. Медична, 1, м. Полтава, 36013).
Направити для проведення експертизи матеріали цивільної справи № 542/847/24.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за статтями 384, 385 КК України.
Витребувати зКНП «Новосанжарськацентральна лікарня»Новосанжарської селищноїради Полтавськогорайону Полтавськоїобласті (вул.Шевченка,51/49,селище НовіСанжари,Полтавська область,39300)оригінал медичноїкартки амбулаторногохворого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Оригінал медичноїкартки КНП«Новосанжарська центральналікарня» Новосанжарськоїселищної радиПолтавського районуПолтавської областіамбулаторного хворого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , надати до Новосанжарського районного суду Полтавської області (вул. Незалежності, буд. 32, селище Нові Санжари, Полтавська область) до 13 вересня 2024 року, після чого направити до Полтавської філії судових експертиз державної установи «Інститут судової психіатрії МОЗ України».
Зобов`язати заявника ОСОБА_1 - вчинити необхідні дії для проведення судово-психіатричної експертизи ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Витрати за проведення експертизи віднести на рахунок держави.
Зупинити провадження по справі на час проведення експертизи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому повної ухвали суду.
Копію ухвали направити учасникам справи та Полтавській філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії МОЗ України» (вул. Медична, 1, м. Полтава).
Повний текст ухвали складений 28 серпня 2024 року.
Суддя О.О. Шарова-Айдаєва
Присяжні Л.П. Нестолій
С.І. Глущенко
Суд | Новосанжарський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 28.08.2024 |
Оприлюднено | 30.08.2024 |
Номер документу | 121247140 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Новосанжарський районний суд Полтавської області
Шарова-Айдаєва О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні