СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40602, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
28 серпня 2024 року Справа № 480/7486/24
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Павлічек В.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Державної судової адміністрації України, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області, в якій просить:
1. Визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області щодо нарахування та виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 суддівської винагороди за період часу січень-грудень 2021 року, обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 1 січня 2021 року у розмірі 2102,00 гривні.
2. Визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області щодо нарахування та виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 суддівської винагороди за період часу січень-грудень 2022 року, обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 1 січня 2022 року у розмірі 2102,00 гривні.
3. Визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області щодо нарахування та виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 суддівської винагороди за період часу січень-грудеаь 2023 року, обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 1 січня 2023 року у розмірі 2102,00 гривні.
4. Визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області щодо нарахування та виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 суддівської винагороди за період часу січень-липень 2024 року, обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 1 січня 2024 року у розмірі 2102,00 гривні.
5. Зобов`язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Сумській області провести нарахування та виплату суддівської винагороди судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 за період часу січень-грудень 2021 року на підставі частин 2, 3, 4 статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», виходячи з базового розміру посадового окладу судді 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого на 1 січня 2021 року складає 2270,00 грн., з урахуванням регіонального коефіцієнту 1, надбавки за вислугу років у розмірі 20% від посадового окладу, матеріальної допомоги, відпускних, з утриманням з цих сум передбачених законом податків та обов`язкових платежів при їх виплаті.
6. Зобов`язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Сумській області щодо нарахування та виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 за період часу січень-грудень 2022 року на підставі частин 2, 3, 4 статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», виходячи з базового розміру посадового окладу судді 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого на 1 січня 2022 року складає 2481,00 грн., з урахуванням регіонального коефіцієнту 1, надбавки за вислугу років у розмірі 20% від посадового окладу, матеріальної допомоги, відпускних, з утриманням з цих сум передбачених законом податків та обов`язкових платежів при їх виплаті.
7. Зобов`язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Сумській області щодо нарахування та виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 за період часу січень-грудень 2023 року на підставі частин 2, 3, 4 статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», виходячи з базового розміру посадового окладу судді 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого на 1 січня 2023 року складає 2684,00 грн., з урахуванням регіонального коефіцієнту 1, надбавки за вислугу років у розмірі 20% від посадового окладу, матеріальної допомоги, відпускних, з утриманням з цих сум передбачених законом податків та обов`язкових платежів при їх виплаті.
8. Зобов`язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Сумській області щодо нарахування та виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 за період часу січень-липень 2024 року на підставі частин 2, 3, 4 статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», виходячи з базового розміру посадового окладу судді 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого на 1 січня 2023 року складає 3028,00 грн., з урахуванням регіонального коефіцієнту 1, надбавки за вислугу років у розмірі 20 % від посадового окладу, матеріальної допомоги, відпускних, з утриманням з цих сум передбачених законом податків та обов`язкових платежів при їх виплаті.
9. Зобов`язати Державну судову адміністрацію України здійснити фінансування Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області для проведення виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 недоплаченої суддівської винагороди за період часу січень-грудень 2021 року.
10. Зобов`язати Державну судову адміністрацію України здійснити фінансування Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області для проведення виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 недоплаченої суддівської винагороди за період часу січень-грудень 2022 року.
11. Зобов`язати Державну судову адміністрацію України здійснити фінансування Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області для проведення виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 недоплаченої суддівської винагороди за період часу січень-грудень 2023 року.
12. Зобов`язати Державну судову адміністрацію України здійснити фінансування Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області для проведення виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 недоплаченої суддівської винагороди за період часу січень-липень 2024 року.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За приписами ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
відповідно до частини другої статті 233 КЗпП України (у редакції, чинній до змін, внесених згідно із Законом України від 01.07.2022 №2352-IX) у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Однак підпунктом 18 пункту 1 розділу І Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин" від 01.07.2022 № 2352-IX (далі по тексту - Закон № 2352-IX), який набрав чинності 19.07.2022, назву та частини першу і другу статті 233 Кодексу законів про працю України викладено в такій редакції:
"Стаття 233. Строки звернення до суду за вирішенням трудових спорів
Працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116)".
Закон України № 2352-ІХ від 01.07.2022 не містить положень, які б поширювали його дію на правовідносини, що виникли до набрання ним чинності, отже, його норми не мають зворотної дії в часі.
Відповідно до ч. 1ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1/99-рп, частину 1статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Таким чином, правила обчислення строку звернення до суду працівника про стягнення належної йому заробітної плати (грошового забезпечення) визначаються за тими правилами, які були чинними на момент початку перебігу відповідного строку.
Разом із тим, позовні вимоги позивача необхідно оцінювати як вимоги про стягнення суми недоплаченої суддівської винагороди, яка (винагорода) охоплюється поняттями заробітна плата і оплата праці у тому сенсі, яким їх наповнив Конституційний Суд України у Рішенні від 15 жовтня 2013 року №8-рп/2013.
Оскільки по 18.07.2022 включно діяла редакція ст. 233 Кодексу законів про працю України, згідно з якою строки звернення до суду із позовом про нарахування та виплату заробітної плати не застосовувалися, то в даному випадку строк позовної давності не застосовується до позовних вимог, що стосуються суддівської винагороди з січня 2021 по 18.07.2022 включно, до інших позовних вимог строк позовної давності застосовується.
Відповідно до п. 1 Прикінцевих положень Кодексу законів про працю України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтею 233 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2023 №651 відмінено з 24 години 00 хвилин 30.06.2023 на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Таким чином з 01 липня 2023 року строк звернення до суду із позовом про виплату заробітної плати регламентується статтею 233 КЗпП України і складає три місяці з дня, коли працівник дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права.
Як слідує із матеріалів даної справи спірні правовідносини виникли, зокрема, у зв`язку з виплатою позивачу у період з 19.07.2022 року по 30.04.2024 року суддівської винагороди, матеріальної допомоги та відпускних у меншому розмірі, ніж це передбачено, як стверджує позивач, законом, а тому, зважаючи на предмет спору, про порушення свого права позивач мав дізнатися у місяці виплати суддівської винагороди.
При цьому позивач з позовними вимогами в частині визнання протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області щодо нарахування та виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 суддівської винагороди за період часу з 19.07.2022 по 31.12.2022 року, обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 1 січня 2022 року у розмірі 2102,00 гривні; визнання протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області щодо нарахування та виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 суддівської винагороди за період часу січень-грудеаь 2023 року, обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 1 січня 2023 року у розмірі 2102,00 гривні; визнання протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області щодо нарахування та виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 суддівської винагороди за період часу з 01.01.2024 по 30.04.2024 року, обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 1 січня 2024 року у розмірі 2102,00 гривні; зобов`язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області щодо нарахування та виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 за період часу з 19.07.2022 по 31.12.2022 року на підставі частин 2, 3, 4 статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», виходячи з базового розміру посадового окладу судді 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого на 1 січня 2022 року складає 2481,00 грн., з урахуванням регіонального коефіцієнту 1, надбавки за вислугу років у розмірі 20% від посадового окладу, матеріальної допомоги, відпускних, з утриманням з цих сум передбачених законом податків та обов`язкових платежів при їх виплаті; зобов`язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області щодо нарахування та виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 за період часу січень-грудень 2023 року на підставі частин 2, 3, 4 статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», виходячи з базового розміру посадового окладу судді 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого на 1 січня 2023 року складає 2684,00 грн., з урахуванням регіонального коефіцієнту 1, надбавки за вислугу років у розмірі 20% від посадового окладу, матеріальної допомоги, відпускних, з утриманням з цих сум передбачених законом податків та обов`язкових платежів при їх виплаті; зобов`язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області щодо нарахування та виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 за період часу 01.01.2024 по 30.04.2024 року на підставі частин 2, 3, 4 статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», виходячи з базового розміру посадового окладу судді 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого на 1 січня 2023 року складає 3028,00 грн., з урахуванням регіонального коефіцієнту 1, надбавки за вислугу років у розмірі 20 % від посадового окладу, матеріальної допомоги, відпускних, з утриманням з цих сум передбачених законом податків та обов`язкових платежів при їх виплаті, звернувся до суду засобами поштового зв`язку лише 21.08.2024 року (до суду надійшла 23.08.2024), тобто із порушенням встановленого тримісячного строку звернення до суду, передбаченого статтею 233 Кодексу законів про працю України.
А відтак суд зазначає, що позивачем пропущено тримісячний строк звернення до суду з вище зазначеними позовними вимога. При цьому заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даними позовними вимогами та доказів поважності причин пропуску такого строку позивачем суду надано не було.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання Державної судової адміністрації України здійснити фінансування Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області для проведення виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 недоплаченої суддівської винагороди за період часу з 19.07.2022 по 31.12.2022 року; зобов`язання Державної судової адміністрації України здійснити фінансування Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області для проведення виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 недоплаченої суддівської винагороди за період часу січень-грудень 2023 року; зобов`язання Державної судової адміністрації України здійснити фінансування Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області для проведення виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 недоплаченої суддівської винагороди за період часу з 01.01.2024 по 30.04.2024, суд зазначає, що дані вимоги є похідними від вище зазначених позовних вимог, строк звернення з якими позивачем пропущено.
А відтак позовні вимоги в цій частині також підлягають залишенню без руху.
Враховуючи викладене, позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовними вимогами в частині визнання протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області щодо нарахування та виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 суддівської винагороди за період часу з 19.07.2022 по 31.12.2022 року, обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 1 січня 2022 року у розмірі 2102,00 гривні; визнання протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області щодо нарахування та виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 суддівської винагороди за період часу січень-грудеаь 2023 року, обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 1 січня 2023 року у розмірі 2102,00 гривні; визнання протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області щодо нарахування та виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 суддівської винагороди за період часу з 01.01.2024 по 30.04.2024 року, обчисленої виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 1 січня 2024 року у розмірі 2102,00 гривні; зобов`язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області щодо нарахування та виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 за період часу з 19.07.2022 по 31.12.2022 року на підставі частин 2, 3, 4 статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», виходячи з базового розміру посадового окладу судді 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого на 1 січня 2022 року складає 2481,00 грн., з урахуванням регіонального коефіцієнту 1, надбавки за вислугу років у розмірі 20% від посадового окладу, матеріальної допомоги, відпускних, з утриманням з цих сум передбачених законом податків та обов`язкових платежів при їх виплаті; зобов`язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області щодо нарахування та виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 за період часу січень-грудень 2023 року на підставі частин 2, 3, 4 статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», виходячи з базового розміру посадового окладу судді 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого на 1 січня 2023 року складає 2684,00 грн., з урахуванням регіонального коефіцієнту 1, надбавки за вислугу років у розмірі 20% від посадового окладу, матеріальної допомоги, відпускних, з утриманням з цих сум передбачених законом податків та обов`язкових платежів при їх виплаті; зобов`язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області щодо нарахування та виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 за період часу 01.01.2024 по 30.04.2024 року на підставі частин 2, 3, 4 статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», виходячи з базового розміру посадового окладу судді 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого на 1 січня 2023 року складає 3028,00 грн., з урахуванням регіонального коефіцієнту 1, надбавки за вислугу років у розмірі 20 % від посадового окладу, матеріальної допомоги, відпускних, з утриманням з цих сум передбачених законом податків та обов`язкових платежів при їх виплаті, звернувся до суду засобами поштового зв`язку лише 21.08.2024 року (до суду надійшла 23.08.2024), тобто із порушенням встановленого тримісячного строку звернення до суду, передбаченого статтею 233 Кодексу законів про працю України; зобов`язання Державної судової адміністрації України здійснити фінансування Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області для проведення виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 недоплаченої суддівської винагороди за період часу з 19.07.2022 по 31.12.2022 року; зобов`язання Державної судової адміністрації України здійснити фінансування Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області для проведення виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 недоплаченої суддівської винагороди за період часу січень-грудень 2023 року; зобов`язання Державної судової адміністрації України здійснити фінансування Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області для проведення виплати судді Тростянецького районного суду Сумської області ОСОБА_1 недоплаченої суддівської винагороди за період часу з 01.01.2024 по 30.04.2024, у якій зазначити поважні причини пропуску такого строку та докази поважності причин пропуску такого строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно ч. 1 ст. 123 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної судової адміністрації України, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - залишити без руху.
Встановити позивачу десятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків.
Роз`яснити позивачу, що в разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута протягом п`яти днів з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Копію даної ухвали направити особі, що звернулась із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя В.О. Павлічек
Суд | Сумський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 28.08.2024 |
Оприлюднено | 30.08.2024 |
Номер документу | 121251200 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо проходження служби, з них |
Адміністративне
Сумський окружний адміністративний суд
В.О. Павлічек
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні