Справа № 450/3267/24 Провадження № 2-о/450/174/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 серпня 2024 року Пустомитівський районний суд Львівської області в складі :
головуючого-суддіКукси Д.А.
присяжних Боцвіна В.С., Скочиляса П.Я.
секретаря судового засіданняКачмар М.З.
за участю заявника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду у м. Пустомити цивільну справу за заявою ОСОБА_1 ,заінтересована сторонаПустомитівська районнадержавна адміністраціяЛьвівської області про визнання особи недієздатною та встановлення опіки і призначення опікуна, -
в с т а н о в и в:
На розгляді Пустомитівського районного суду Львівської області перебуває цивільна справа за заявою ОСОБА_1 , заінтересована сторона Пустомитівська районна державна адміністрація Львівської області про визнання особи недієздатною та встановлення опіки і призначення опікуна.
Ухвалою від 18.07.2024 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в підготовчому судовому засіданні.
В силу вимог ч.2 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про: залишення позовної заяви без розгляду;закриття провадження у справі; закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Відповідно до ст. 55 ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Згідно з ч.1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно до ч.4 та 5 ст.63 ЦК України опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним,з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
Приписами ч.1 ст. 2ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно з ч.3 ст. 296 ЦПК України заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.
Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки (частина друга статті 3 СК України).
Статтею 9 СК України встановлено коло осіб, сімейні особи між якими регулюються СК України, зокрема це подружжя, батьки дитини, батьки та діти, інші члени сім`ї та родичі.
Відповідно до ч.4 ст. 2 СК України Сімейний кодекс України не регулює сімейні відносини між тіткою, дядьком та племінниками, а також між іншими родичами за походженням.
Згідно з абзацом п`ятим пункту 6 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року № 5-рп/99 у справі про офіційне тлумачення терміну «член сім`ї» членами сім`ї є, зокрема особи, які постійно з ним мешкають і ведуть спільне господарство. До таких осіб належатьне тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба),але й інші родичі чи особи, які не перебувають з особою у безпосередніх родинних зв`язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки й інші). Обов`язковими умовами для визнання їх членами сім`ї, крім спільного проживання, є: ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах та утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.
Отже, законодавством не передбачено вичерпного переліку членів сім`ї та визначено критерії, за наявності яких особи складають сім`ю. Такими критеріями віднесення до кола членів однієї сім`ї є спільне проживання (за винятком можливості роздільного проживання подружжя з поважним причин і дитини з батьками), спільний побут і взаємні права й обов`язки осіб, які об`єдналися для спільного проживання.
Такий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 31 березня 2020 року у справі № 205/4245/17 (провадження № 61-17628св19).
Як зазначив заявник у судовому засіданні, його дружина ОСОБА_2 є племінницею ОСОБА_3 , якого він просить визнати недієздатним. Вони проживають разом за однією адресою, ведуть спільне господарство.
Таким чином, судом встановлено, що особа, яку просить визнати недієздатною заявник ОСОБА_3 перебуває в родинних зв`язках з ОСОБА_2 , вони спільно проживають та ведуть господарство. Заявник, будучи чоловіком ОСОБА_2 , проживає разом з ними, однак не перебуває у родинних зв`язках з особою, яку просить визнати недієздатною.
Отже, заяву про визнання ОСОБА_3 недієздатним подано особою, яка не може виступати заявником у такій категорії справ окремого провадження, а тому її слід залишити без розгляду.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1ст. 257 ЦПК України, суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду, якщо заяву від імені заінтересованої особи подано особою, яка не має повноважень на ведення справи
На підставі викладеного, керуючись п.2 ч.1 ст. 257, 296, 353,354 ЦПК України, суд, -
п о с т а н о в и в:
заяву ОСОБА_1 ,заінтересована сторонаПустомитівська районнадержавна адміністраціяЛьвівської області про визнання особи недієздатною та встановлення опіки і призначення опікуна., - залишити без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після підписання її судом.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15 - денний строк з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повної ухвали суду.
Повний текст ухвали виготовлено 20.08.2024.
Суддя Д.А. Кукса
Присяжні: В.С. Боцвін
П.Я. Скочиляс
Суд | Пустомитівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 15.08.2024 |
Оприлюднено | 02.09.2024 |
Номер документу | 121262230 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: |
Цивільне
Пустомитівський районний суд Львівської області
Кукса Д. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні