Ухвала
від 29.08.2024 по справі 503/970/24
КОДИМСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 503/970/24

Провадження № 1-кп/503/59/24

УХВАЛА

Іменем України

29 серпня 2024 року м. Кодима

Кодимський районний суд Одеської області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

представника потерпілої юридичної особи адвоката ОСОБА_4 ,

обвинуваченого ОСОБА_5 ,

захисника обвинуваченого -адвоката ОСОБА_6 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі Кодимського районного суду Одеської області в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження) з власних технічних засобів за участю обвинуваченого ОСОБА_5 , його захисника адвоката ОСОБА_6 та представника потерпілої юридичної особи - Комунального підприємства «Облтрансбуд» - адвоката ОСОБА_4 кримінальне провадження №12023161180000632, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28.06.2023 року, за обвинуваченням:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, з вищою освітою, пенсіонера, працюючого директором ТОВ «ПІВДЕНЬ-СТРОЙ», одруженого, інваліда ІІ-ї групи, раніше не судимого,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 367 КК України,-

В С Т А Н О В И В :

30.04.2024 року до суду надійшов обвинувальний акт з матеріалами відносно ОСОБА_5 , обвинуваченого у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 367 КК України.

В судовому засіданні захисник обвинуваченого адвокат ОСОБА_6 заявив усне клопотання про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності для притягнення до кримінальної відповідальності на підставі п.2 ч.1 ст.49 КК України. В обґрунтування заявленого клопотання захисник зазначив, що вказане кримінальне правопорушення належить до злочинів невеликої тяжкості, та відповідно ст. 49 КК України, наявні підстави для звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності.

Обвинувачений ОСОБА_5 в судовому засіданні підтримав клопотання захисника та після роз`яснення йому судом суті обвинувачення, підстави звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави в порядку ч.3 ст.285 КПК України, не заперечував проти закриття провадження за закінченням строків притягнення до кримінальної відповідальності.

Прокурор в судовому засіданні не заперечував проти закриття кримінального провадження з вищевказаних підстав та зазначив, що строк давності не зупинявся та не переривався.

Представник КП «Облтрансбуд» - адвокат ОСОБА_4 також не заперечував проти задоволення клопотання захисника обвинуваченого та вважає, що дійсно є підстави для закриття даного кримінального провадження у зв`язку із закінченням строків притягнення ОСОБА_5 до кримінальної відповідальності за ч.1 ст.367 КК України.

Вислухавши думку прокурора, обвинуваченого та його захисника, а також представника потерпілої юридичної особи КП «Облтрансбуд», дослідивши обвинувальний акт з доданими до нього матеріалами, суд приходить до висновку, що клопотання захисника підлягає задоволенню, а кримінальне провадження підлягає закриттю за наступних підстав.

Згідно зст. 44 КК Україниособа, яка вчинила злочин, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності здійснюється виключно судом.

В свою чергу, положеннями ч. 2ст. 4 КК Українипередбачено, що кримінальна протиправність і караність, а також інші кримінально-правові наслідки діяння визначаються законом про кримінальну відповідальність, що діяв на час вчинення цього діяння.

Відповідно до ч. 1ст. 285 КПК Україниособа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Відповідно до ч. 4ст. 286 КПК Україниякщо під час здійснення судового провадження щодо кримінального провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.

Відповідно доп.2ч.3ст.314КПК Україниу підготовчомусудовому засіданнісуд маєправо закритипровадження увипадку встановленняпідстав,передбачених пунктами5-8,10частини першоїабо частинидругою статті284цього Кодексу.

Згідно п. 1 ч. 2ст. 284 КПК Україникримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності. Закриття кримінального провадження з цієї підстави не допускається, якщо обвинувачений проти цього заперечує (ч. 8ст. 284 КПК України).

Положеннямист. 49 КК Українивизначено: строки давності з огляду на тяжкість вчиненого злочину, після закінчення яких особа звільняється від кримінальної відповідальності; підстави такого звільнення від кримінальної відповідальності; обчислення перебігу строків давності, його відновлення, зупинення та переривання.

Строк давності - це передбаченийст. 49 КК Українипевний проміжок часу з дня вчинення злочину і до дня набрання вироком законної сили, закінчення якого є підставою звільнення особи, яка вчинила злочин, від кримінальної відповідальності.

Підставами звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності є: закінчення встановлених ч. 1ст. 49 КК Українистроків; відсутність обставин, що порушують їх перебіг (частини 2-4ст. 49 КК України).

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.12 КК України (у редакціїКК Українина момент скоєння кримінального правопорушення, тобто станом на 18.12.2017 року) залежно від ступеня тяжкості злочини поділяються на злочини невеликої тяжкості, середньої тяжкості, тяжкі та особливі тяжкі. Злочином невеликої тяжкості є злочин, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі не більше двох років, або інше, більш м`яке покарання, за винятком основного покарання у виді штрафу в розмірі понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно обвинувального акту ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 367 КК України, що є злочином невеликої тяжкості (у редакції КК Українина момент скоєння кримінального правопорушення, тобто станом на 18.12.2017 року).

Санкція інкримінованого обвинуваченому ОСОБА_5 злочину, передбаченого ч. 1ст. 367 КК України, яка на час розгляду заявленого захисником обвинуваченого клопотання зазнала змін з моменту вчинення останнім діяння, тобто з 18.12.2017 (підписання актів приймання виконаних будівельних робіт та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за серпень та вересень 2017 року), передбачала покарання у виді штрафу від двохсот п`ятдесяти до п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Відповідно до п. 2 ч. 1ст. 49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: три роки - у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання у виді обмеження або позбавлення волі (у редакціїКК Українина момент скоєння кримінального правопорушення, тобто станом на 18.12.2017 року).

Процесуально-правовими підставами звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності є: притягнення особи як обвинуваченого; згода обвинуваченого на закриття кримінального провадження (статті 284-288 КПК України).

За ч. 3ст. 285 КПК Україниобвинуваченому, який може бути звільнений від кримінальної відповідальності, повинно бути роз`яснено суть обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави. У разі якщо обвинувачений, щодо якого передбачене звільнення від кримінальної відповідальності, заперечує проти цього, судове провадження проводиться в повному обсязі в загальному порядку.

На виконання вимогст. 285 КПК України, ОСОБА_5 роз`яснено суть обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності і право заперечувати про закриття кримінального провадження з цієї підстави. Обвинувачений надав свою згоду на закриття кримінального провадження.

Підставою звільнення особи від кримінальної відповідальності заст. 49 КК Україниє лише таке закінчення відповідного строку давності, який сплив до дня набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо особи, яка вчинила злочин певної тяжкості.

Таким чином, строк давності спливає і під час досудового розслідування, і під час судового провадження, і після проголошення обвинувального вироку суду. Будь-які процесуальні дії протягом цих строків не припиняють їх перебіг. Якщо строк давності сплив до дня набрання законної сили обвинувальним вироком суду, то особа підлягає звільненню від кримінальної відповідальності незалежно від того, на якій стадії перебуває кримінальне провадження щодо цієї особи.

Згідно обвинувального акту, ОСОБА_5 скоїв кримінальне правопорушення «не пізніше 18 грудня 2017 року (більш точного часу у ході досудового розслідування не встановлено)».

Таким чином, зазначене кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1ст. 367 КК України, відповідно до приписів ч. 1ст. 12 КК України, відноситься до категорії злочинів невеликої тяжкості, тобто строк давності за ним становить, згідно з вищевикладеними положеннями закону України про кримінальну відповідальність,три роки.

Суд за наявності підстав для звільнення особи від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності, передбаченихст. 49 КК України, та за згодою обвинуваченого ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє обвинуваченого від кримінальної відповідальності.

Відповідно до ч. 3ст. 288 КПК Українисуд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Касаційним кримінальним судом у складі Верховного Суду в постанові від 19.11.2019 року в справі №345/2618/16-к зроблено висновок: «За змістом ст. 49 КК України звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності є обов`язковим і застосовується за таких умов: 1) вчинення особою злочину; 2) з дня вчинення злочину до набрання вироком законної сили минули визначені ч. 1 ст. 49 КК строки давності; 3) особа не ухилялася від досудового слідства або суду; 4) особа до закінчення зазначених у ч. 1 ст. 49 КК строків не вчинила нового злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину. Звільнення особи від кримінальної відповідальності є обов`язком суду у разі настання обставин, передбачених ч. 1 ст. 49 КК, за наявності згоди підозрюваного, обвинуваченого, засудженого на звільнення на підставі спливу строків давності. Відтак суд повинен невідкладно розглянути клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, якщо під час судового розгляду провадження, що надійшло до суду з обвинувальним актом, одна із сторін цього провадження звернеться до суду з таким клопотанням. При цьому, суд має з`ясувати думку сторін щодо закриття кримінального провадження за такою підставою, у разі згоди обвинуваченого (засудженого) розглянути питання про звільнення останнього від кримінальної відповідальності. Отже, суд може звільнити особу від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності із закриттям кримінального провадження як під час підготовчого судового засідання, так і в ході судового розгляду в загальному порядку, керуючись положеннями ст. 49 КК України».

Відповідно дост. 372 КПК України, суд не повинен встановлювати обставини вчинення обвинуваченим кримінального проступку, оскільки відповідно до положень ч. 4ст. 286 КПК Українисуд має розглянути вищезазначене клопотання невідкладно, не з`ясовуючи при цьому обставини, встановлені під час кримінального провадження та не перевіряючи їх доказами у порядку статей347363 КПК України.

Викладене узгоджується з позицією Верховного суду, викладеною в ухвалах Верховного суду від 04 березня 2021 року справі 742/3594/14, від 24 лютого 2020 року справі 466/5490/17, від 12 листопада 2019 року справі 566/554/16-к та від 26 березня 2020 року у справі № 288/685/17.

Крім того, суд враховує правовий висновок, викладений в постанові ККС у складі ВС від 29.09.2022 у справі №160/74/16 (провадження №51-6007км21), відповідно до якого звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставіст. 49 КК Україниє безумовним, оскільки приводом для нього є саме закінчення передбачених законом України про кримінальну відповідальність строків, наданих державі для доведення вини особи у вчиненні кримінального правопорушення та притягнення її до кримінальної відповідальності у встановленому кримінальним процесуальним законом порядку.

Згода особи на звільнення її від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності й відповідно закриття кримінального провадження відносно неї на цій підставі не є тотожною визнанню вини у вчиненні кримінального правопорушення, і жодним чином не може підтверджувати винуватість особи, оскільки суперечитиме засадам презумпції невинуватості та доведеності вини.

Водночас, заслуговує на увагу правова позиція, викладена у постанові ККС у складі ВС від 18.08.2021 у справі №644/7193/17 (провадження №51-2271км21), згідно якоїст. 49 КК Українивизначено матеріально-правові підстави та умови для звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності. При цьому застосування кримінально-правових норм здійснюється у межах кримінально-процесуальних відносин. Тобто застосування норм матеріального кримінального права можливе лише із одночасним застосуванням норм кримінального процесуального закону. Процесуальні аспекти звільнення від кримінальної відповідальності визначені у ст.ст. 285-289 КПК України.

Так, якщо під час здійснення судового провадження за обвинувальним актом сторона кримінального провадження звертається до суду з клопотанням про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності, суд має невідкладно розглянути таке клопотання та, у випадку встановлення передбачених уст. 49 КК Українипідстав та відсутності заперечень з боку обвинуваченого, закрити кримінальне провадження, звільнивши особу від кримінальної відповідальності. Відповідне рішення судом приймається у формі ухвали.

Якщо ж обвинувачений, щодо якого передбачене звільнення від кримінальної відповідальності, заперечує проти цього, судове провадження проводиться в повному обсязі в загальному порядку. У цьому разі, якщо обвинувачений визнається винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, суд ухвалює обвинувальний вирок, призначає покарання та на підставі ч. 5 ст.74, ст.49 КК Україниможе звільнити засудженого саме від покарання, а не від кримінальної відповідальності.

Таким чином, враховуючи, що з моменту підписання актів приймання виконаних будівельних робіт та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за серпень та вересень 2017 року) відповідно до обвинувального акту минуло понад 3 роки (6 років та 8 місяців), обставини, передбачені ч.ч. 2-3ст. 49 КК Українине встановлені, а також згоду обвинуваченого з закриттям провадження з вищевказаних підстав, суд вважає за можливе звільнити ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності.

Запобіжний захід у кримінальному провадженні не обирався.

Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлявся.

Речовими доказами у кримінальному провадженні слід розпорядитись в порядку ст.100 КПК Україїни.

Процесуальні витрати у кримінальному провадженні відсутні.

Заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту на майно (документи) належить скасувати.

Керуючисьст.49 КК України, ст.ст.283-288,314,350,368-372,395 КПК України, суд-

П О С Т А Н О В И В:

Клопотання захисника обвинуваченого адвоката ОСОБА_6 про звільнення обвинуваченого ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності на підставі п.2 ч.1 ст.49 КК України. - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від кримінальної відповідальності за ч. 1ст. 367 КК Україниу зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності на підставі п.2 ч.1 ст.49 КК України.

Закрити кримінальне провадження №12023161180000632, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28.06.2023 року, за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 367 КК України, у зв`язку із звільненням обвинуваченого від кримінальної відповідальності, на підставі п.1 ч.2 ст.284 КПК України.

На підставі ст.100 КПК України речові докази у кримінальному провадженні (документи) зберігати у матеріалах кримінального провадження.

Заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту на майно (документи) скасувати.

Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом 7 днів з дня її проголошення.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Суддя

Кодимського районного суду ОСОБА_1

СудКодимський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення29.08.2024
Оприлюднено02.09.2024
Номер документу121264151
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Службова недбалість

Судовий реєстр по справі —503/970/24

Ухвала від 29.08.2024

Кримінальне

Кодимський районний суд Одеської області

Калашнікова Т. О.

Ухвала від 23.08.2024

Кримінальне

Кодимський районний суд Одеської області

Калашнікова Т. О.

Ухвала від 21.08.2024

Кримінальне

Кодимський районний суд Одеської області

Калашнікова Т. О.

Ухвала від 06.05.2024

Кримінальне

Кодимський районний суд Одеської області

Калашнікова Т. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні