Рішення
від 27.11.2007 по справі 12999-2007
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

12999-2007

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 109

РІШЕННЯ

Іменем України

27.11.2007Справа №2-4/12999-2007

За позовом Відкритого акціонерного товариства «Національна акціонернакомпанія «УКРАГРОЛІЗИНГ» (01023, Україна, м. Київ, вул. Мечникова, 16-А)

до  відповідача Селянського фермерського господарства «ВЕНСЬКОГО» (АР Крим, Сімферопольський район, с. Зарічне, вул. Аянська, 29)

про стягнення 11817,30 грн.

Суддя І.К. Бєлоглазова

представники:

Від  позивача Берченко С.А., предст., дов. № 16\89-07

Від  відповідача не з'явився.

Суть спору:

ВАТ «Національна акціонерна компанія «УКРАГРОЛІЗИНГ» звернулося до  господарського суду АР Крим  з позовом до Селянського фермерського господарства «ВЕНСЬКОГО», Сімферопольський район, с. Зарічне, про  стягнення 11817,30 грн., з яких 10024,77 грн. сума основного боргу, 662,29 грн. індексація від суми боргу, 172,41 грн. річні та 957,83 грн. пені. Позовні вимоги мотивовані тим, що 24 жовтня 2002 року між сторонами було укладено договір фінансового лізингу  № 1-02-441 фл, на виконання умов якого позивач передав відповідачу у користування предмет лізингу, а саме борону БДВП-4,2 та культиватор КТС-6,4, що підтверджується актами приймання-передачі сільськогосподарської техніки № 7 від 26.03.2003 р. і № 8 від 2.12.2002 р. Відповідач борону БДВП-4,2 та культиватор КТС-6,4 прийняв, однак розрахунки за лізинговими платежами у повному обсязі не проводилися, внаслідок чого станом на 10.08.2007 року за ним склалася заборгованість у розмірі 10024,77 грн. На суму боргу позивачем було нараховано  957,83 грн. пені, 662,29 грн. індексації від суми боргу та 172,41 грн. річних, які також відповідачем були не сплачені, що і стало підставою для звернення позивача з позовною заявою до суду.  

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, відзив на позов і витребувані судом документи не подав. Про час і місце слухання справи був сповіщений належним чином, ухвала суду надіслана йому рекомендованою кореспонденцією (реєстр Господарського суду АР Крим від 12.11.2007 р.) за юридичною адресою, вказаною позивачем, в порядку, встановленому ст. 87 ГПК України. Про поважність причин нез'явлення суд не сповіщений.

Справу розглянуто за наявними  в ній матеріалами, відповідно до вимог ст. 75 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухав пояснення представника позивача, суд -

встановив:

24 жовтня 2002 року між сторонами був укладений договір фінансового лізингу № 1-02-441фл.

Відповідно до п. 1.1. Розділу 1 договору № 1-02-441фл від 24.10.2002 р. предметом цього договору є придбання лізингодавцем (позивачем) за заявкою лізингоодержувача (відповідача) об'єкта лізингу (майна) і передача його у платне користування лізингоодержувачеві на строк та на умовах, визначених даним договором.

Перелік майна, назва заводів –виробників, кількість, ціна і вартість майна, яке передається в лізинг, наведені у Додатках до цього договору (кількість, ціна і вартість майна, яке передається в лізинг).

Строк лізингу складає 5,5 років з дати, вказаної в Акті прийому –передачі.

Свої зобов'язання за вказаним вище договором позивач виконав належним чином, передавши відповідачеві майно, а саме культиватор КТС-6,4 у кількості однієї одиниці, вартістю 15363,00 грн. та борону БДВП-4,2 у  кількості  однієї одиниці,  вартістю 34830,00 грн., що підтверджується актами приймання-передачі сільськогосподарської техніки № 8 від 2.12.2002 р. та № 7 від 26.03.2003 р., підписаними та скріпленими печатками обох сторін ( а. с. 18, 19).

Однак відповідач у порушення умов договору № 1-02-441фл від 24.10.2002 р. та графіків сплати лізингових платежів оплату проводив несвоєчасно та не у повному обсязі, в результаті чого станом на 10.08.2007 р. утворилася заборгованість в розмірі 10024,77 грн.

 Ч. 1  ст. 193 Господарського кодексу України, встановлено, що суб'єкти господарювання  та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону,  інших правових актів,  договору, а за відсутності  конкретних  вимог  щодо  виконання  зобов'язання  - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно з ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ст. ст. 526, 530 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином і у встановлений строк відповідно до умов договору.

Таким чином вимоги про стягнення основної суми боргу підлягають задоволенню у заявленому розмірі.

Крім вимог про стягнення основного боргу, позивачем також заявлені вимоги про стягнення 957,83 грн. пені, 662,29 грн. індексації від суми боргу та 172,41 грн. річних.

Пунктом 8.4. даного договору передбачено, що за порушення строків оплати лізингових платежів або передачі, а також прийому майна винна сторона сплачує пеню в розмірі 0,5 % за кожен день прострочення, але не більше пені, передбаченої діючим законодавством України.

Ст. 217, 230, 231 ГК України, ст. 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають  правові  наслідки, встановлені договором або законом, зокрема неустойка,  штраф, пеня.

Згідно з п. 6 ст. 231 ГК України штрафні  санкції   за   порушення   грошових   зобов'язань встановлюються  у  відсотках,  розмір  яких визначається обліковою ставкою Національного банку України,  за  увесь  час  користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

П. 6 ст. 232 ГК України встановлено, що нарахування штрафних  санкцій  за  прострочення  виконання зобов'язання,  якщо  інше  не  встановлено  законом або договором, припиняється через шість місяців від дня,  коли зобов'язання  мало бути виконано.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань»  № 543\96 від 22.11.1996 року, розмір   пені,  передбачений  статтею  1  цього Закону,  обчислюється  від  суми  простроченого платежу та не може перевищувати  подвійної  облікової  ставки   Національного   банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Таким чином, пеня за період з 2.12.2006 року по 2.06.2007 року складає 803,09 грн. та підлягає стягненню з відповідача.

Ст. 229 ГК України, передбачено, що учасник  господарських  відносин  у  разі порушення ним грошового зобов'язання не звільняється від відповідальності через неможливість виконання і зобов'язаний відшкодувати збитки, завдані невиконанням зобов'язання, а також сплатити штрафні санкції відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом та іншими законами.

Відповідно до вимог ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого  індексу інфляції за весь час прострочення,  а також три проценти річних  від  простроченої  суми,  якщо  інший  розмір процентів не встановлений договором або законом.

Сума індексу інфляції за період з січня 2007 року по липень 2007 року складає 662,29 грн., сума річних за період з 2.12.2006 року по 9.08.2007 року складає 172,41 грн., і ці суми також підлягають стягненню з відповідача.

Спір розглянуто за наявними у справі матеріалами. Інших документів сторонами не надано.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про те, що позовна заява підлягає задоволенню частково.

Судові витрати суд покладає на відповідача в порядку, передбаченому ст. 49 ГПК України.

З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 49, 75, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд –

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Селянського фермерського господарства «ВЕНСЬКОГО» (АР Крим, Сімферопольський район, с. Зарічне, вул. Аянська, 29, ідентифікаційний код 19444188) на користь Відкритого акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «УКРАГРОЛІЗИНГ» (01023, Україна, м. Київ, вул. Мечникова, 16-А) на користь Відкритого акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «УКРАГРОЛІЗИНГ» (01023, Україна, м. Київ, вул. Мечникова, 16-А, ідентифікаційний код 30401456) 10024,77 грн. заборгованості за договором фінансового лізингу № 1-02-441фл від 24.10.2002 р., 803,09 грн. пені, 662,29 грн. індексації від суми боргу, 172,41 грн. річних, а також 100,66 грн. держмита і 116,45 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

3. В решті позову відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим                                        Білоглазова І.К.

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення27.11.2007
Оприлюднено21.12.2007
Номер документу1212651
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —12999-2007

Рішення від 27.11.2007

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

Білоглазова І.К.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні