ЄУН 387/577/24
Номер провадження по справі 2/387/311/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 серпня 2024 року смт Добровеличківка
Добровеличківський районний суд Кіровоградської області, в складі :
головуючого судді Майстер І.П.
за участю секретаря судового засідання Полюхович Т.А.
позивача ОСОБА_1
розглянувши в судовому засіданні в залі судових засідань Добровеличківського районного суду Кіровоградської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Гнатівського ліцею "Мрія" Добровеличківської селищної ради Кіровоградської області про визнання незаконним, скасування наказу про зміну істотних умов праці та поновлення попередніх умов та оплати праці,-
І. Описова частина
Стислий зміст позовних вимог позивача та позиції відповідача
До Добровеличківського районного суду Кіровоградської області звернулася ОСОБА_1 до Гнатівського ліцею "Мрія" Добровеличківської селищної ради Кіровоградської області з позовом про визнання незаконним та скасування наказу про зміну істотних умов праці, а також про поновлення попередніх умов та оплати праці. Вона зазначила, що відповідно до наказу директора Гнатівського ліцею "Мрія" від 08.09.2008 №36, ОСОБА_1 з 01.09.2008 була переведена на посаду медичної сестри школи. Наказом директора Гнатівського ліцею "Мрія" від 01.04.2024 №4-к, її було переведено на 0,75 ставки медичної сестри школи. Позивачка вважає цю зміну істотних умов праці незаконною, оскільки вона не відповідає вимогам чинного законодавства, що спонукало її звернутися до суду з відповідним позовом.
Також позивачка надала відповідь на відзив, в якій зазначила, що 17.06.2024 на її адресу надійшов відзив, у якому відповідач вказав, що у зв`язку зі зміною форми освітнього процесу у закладі змінюються трудові відносини між непедагогічними працівниками. Однак це не має нормативного підґрунтя. Трудові відносини чітко регламентуються трудовим законодавством. Змішана форма навчання (очна та дистанційна), на яку посилається відповідач, не може бути об`єктивною підставою для зміни істотних умов праці, адже це лише одна з форм навчання, яка відповідно до законодавства завжди була можлива і допустима в закладах освіти. ОСОБА_1 підкреслила, що у Гнатівському ліцеї, за її інформацією, нікому не змінювали істотні умови праці.
На думку відповідача, відсутність дітей у приміщенні закладу протягом певного часу є підставою для зміни істотних умов праці персоналу. У відзиві відповідач також зазначив, що рішенням зборів трудового колективу Гнатівського ліцею "Мрія" від 30 серпня (протокол №4), наказом директора ліцею від 25.08.2023 №33 та наказом від 31.08.2023 №49 було затверджено режим роботи закладу "неповний робочий день", але в жодному з цих документів це не підтверджується.
Щодо посилання відповідача на Закон України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" №2136 від 15.03.2022, відповідно до ч.1, ч.2 ст.3 цього закону, у період дії воєнного стану роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди (крім переведення на роботу в іншу місцевість, на території якої тривають активні бойові дії), якщо така робота не протипоказана працівникові за станом здоров`я, лише для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій та інших обставин, що ставлять або можуть становити загрозу життю чи нормальним життєвим умовам людей, з оплатою праці за виконану роботу не нижче середньої заробітної плати за попередньою роботою. У даному випадку в закладі не було вищезазначених обставин. Протягом періоду своєї роботи, а саме з 2008 року, жодних суттєвих порушень не було виявлено. До дисциплінарної чи іншої відповідальності її не притягували.
Позивачка в судовому засіданні підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити свої доводи надала суду аналогічні змісту позовної заяви.
Представник відповідача Мізецька А. надала до суду відзив на позовну заяву згідно з яким зазначила, що позовні вимоги заявлені відповідачем не визнають, зазначили, що ОСОБА_2 , працює на посаді медичної сестри Гнатівського ліцею "Мрія" під час перебування її на посаді було двічі змінено істотні умови праці медичної сестри медичного закладу. Зміна істотних умов праці відповідала чинному законодавству. З початком повномаштабного вторгнення РФ на територію України Гнатівський ліцей змінив форму здійснення освітнього процесу. Потреби перебування у закладі в якому лише керівництво та черговий персонал не є обов`язковим. ОСОБА_1 30.01.2024 ознайомилася з указаним наказом і зазначила, що отримала його 30.01.2024 о 10 годині 56 хвилин. Вона вважає даний наказ незаконним і, у разі його реалізації, планує оскаржити його в порядку, передбаченому законодавством. ОСОБА_1 01.04.2024 подала заяву, в якій повідомила, що не відмовляється від зміни істотних умов праці, з якими була ознайомлена 30.01.2024, за умови їх проведення відповідно до чинного законодавства. Водночас графік роботи цілком відповідає вимогам зазначеним у посадових обов`язках медичної сестри. Медичний працівник знаходиться у закладі до завершення навчального процесу, оскільки навчальний процес у закладі здійснюється останній період в онлайн форматі, та початок літніх канікул дає всі підстави для прийняття рішення про зміну істотних умов праці медичного працівника закладу, а саме у переведенні на 0.75 ставки 40 годинного робочого тижня та скороченим графіком роботи. Отже відповідач просив суд визнати оспорюваний наказ законним та залишити його без змін.
Процесуальні дії суду
Ухвалою судді Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 08.05.2024 було відкрито провадження та призначено судове засідання.
ІІ. Мотивувальна частина
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Суд заслухав позицію позивача, дослідив матеріали справи, з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, доходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Зі змісту трудової книжки серії НОМЕР_1 встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 працювала на посаді медичної сестри в Гнатівському ліцеї "Мрія" Добровеличківської селищної ради Кіровоградської області з 08.09.2008 (а.с. 9-17).
Зі змісту наказу № 4-к від 01.04.2024 директора Гнатівського ліцею "Мрія" Добровеличківської селищної ради Кіровоградської області з`ясовано, що у зв`язку зі зміною істотних умов праці медичної сестри закладу ОСОБА_2 , медичну сестру закладу переведено на 0,75 ставки з 01.04.2024 з 40-ка годинним робочим тижнем з оплатою праці відповідно 7 тарифного розряду, 30 % доплати за вислугу років. Затвердити графік роботи медичної сестри навчального закладу та встановлено робочі години з 8.15 до 14.45 ( а.с.18).
Зі змісту наказу № 7-о від 17.01.2024 про зміну істотних умов праці для окремої категорії працівників директора Гнатівського ліцею "Мрія" Добровеличківської селищної ради Кіровоградської області з`ясовано, що змінено істотні умови праці медичної сестри закладу ОСОБА_1 з 01.04.2024 встановлено їй 30-годинний робочий тиждень, а з 01.06.2024 встановлено 20-годинний робочий тиждень ( а.с.19).
Зі змісту наказу №3-к від 27.03.2013 про приведення штатної чисельності працівників до затвердженого фонду заробітної плати на 2013 рік директора Гнатівського ліцею "Мрія" Добровеличківської селищної ради Кіровоградської області з`ясовано, що знято з ОСОБА_1 0,25 ставки медичної сестри та перевести її на 0,75 ставки медичної сестри з 38 годинним робочим тижнем з 01.04.2013.
Зі змісту наказу директора Гнатівського ліцею "Мрія" Добровеличківської селищної ради Кіровоградської області № 49 від 31.08.2023 з`ясовано, що затверджено режим роботи школи на 2023-2024 навчальний рік з урахуванням введення воєнного стану.
Зі змісту наказу директора Гнатівського ліцею "Мрія" Добровеличківської селищної ради Кіровоградської області № 33 від 25.08.2023 з`ясовано, що винесено наказ про підготовку та організаційний початок 2023/2024 навчального року під час воєнного стану в Україні.
Зі змісту протоколу №4 від 30.08.2023 зборів ( конференції ) трудового колективу Гнатівського ліцею "Мрія" встановлено, що погоджено режим роботи закладу на 2023-2024 навчальний рік.
Зі змісту заяви ОСОБА_1 від 01.04.2024 встановлено, що вона не відмовляється від зміни істотних умов праці з якими вона була ознайомлена 30.01.2024, за умови їх проведення у відповідності до чинного законодавства.
Згідно зі статутом Гнатівського ліцею "Мрія", затвердженого 17.12.2021 та посадової інструкції директора навчального закладу №2, суд з`ясував, що безпосереднє керівництво ліцею здійснює його директор, визначає структуру управління закладом, штатний розпис, посадові обов`язки працівників, а також створює умови для підвищення їх професійної майстерні. Директор ліцею має право видавати накази і давати розпорядження працівникам закладів.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Зміст права на працю полягає у можливості кожної особи заробляти собі на життя працею, яку вона вільно обирає або на яку вільно погоджується (стаття 43 Конституції України). Це право забезпечується обов`язком держави створювати громадянам умови для повного його здійснення, гарантувати рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовувати програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Однак це конституційне право громадянина не може пов`язуватись лише з певною формою трудового договору, який укладається громадянином відповідно до його волевиявлення.
Частина друга статті 1 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» передбачено, що на період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина передбачених статтями 43, 44 Конституції України.
Однією з гарантій забезпечення права громадян на працю є передбачений змістом ст. 5-1 КЗпП України правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи.
Відповідно до ст.64 Господарського кодексу України (далі -ГК України) підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис. Частиною другою ст.65 ГК України передбачено, що власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства.
Водночас відповідно до положень ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч. 6 ст. 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Частиною першою статті 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (факті), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ч. 1 ст. 77 ЦПК України).
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ст. 79 ЦПК України).
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ч. 1 ст. 80 ЦПК України).
У частині першій ст. 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Частиною 3 статті 32 КЗпП України регламентовано, що у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці, систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших, працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.
Отже зміна істотних умов праці повинна бути реальною, а не формальною із забезпеченням прав та законних інтересів не тільки роботодавця, але й працівника.
При виникненні спору між працівником і роботодавцем суд не вирішує питання про доцільність зміни істотних умов праці, а перевіряє наявність підстав у зв`язку із чим мало місце вимушене обмеження прав працівника.
Зі змісту поданого відповідачем відзиву суд з`ясував, що директор Гнатівського ліцею "Мрія" Добровеличківської селищної ради Кіровоградської області, видаючи наказ №4-К від 01.04.2024, виходила із графіку роботи перебування учнів у закладі неповний робочий день з 08.05 до 13.35 та 14.40 годин, а вся інша робота: методична, позашкільна гурткова здійснюється в режимі онлайн. Отже робочий час медичного працівника становить з 08.05 до 14.45 годин, що стало підставою для зменшення ставки медичному працівнику з 1,0 ставки до 0,75 ставки.
Законодавством передбачено право власника запроваджувати зміни істотних умов праці. Проте такі зміни допускаються за умови, що це викликано змінами в організації виробництва і праці. Суд з`ясував, що позивачка про вказані зміни була повідомлена не пізніше ніж за 2 місяці до настання дії цих змін.
При розгляді даного трудового спору судом встановлено, що зміна істотних умов праці позивачки, а саме - зменшення розміру оплати праці до 0,75 її ставки здійснена відповідачем фактично у зв`язку зі зміною в організації виробництва і праці на підприємстві, що призвело до неповного робочого часу для позивачки.
Водночас за результатами дослідження письмових доказів, суд не встановив, в чому саме мало місце зміна істотних умов праці працівникові.
Відповідачем до суду не надано належних доказів зміни в організації праці позивача, оскільки такі зміни не відображені у документах, наданих відповідачем. Це стосується, зокрема, статуту Гнатівського ліцею "Мрія", посадових інструкцій медичного працівника, протоколу №4 зборів трудового колективу Гнатівського ліцею "Мрія" від 30 серпня 2023 року та наказу №33 від 25 жовтня 2023 року "Про підготовку та організований початок 2023/2024 навчального року під час воєнного стану в Україні". Суд зазначає, що протокол зборів трудового колективу №4 Гнатівського ліцею "Мрія" від 30 серпня 2023 року та наказ про зміну істотних умов праці №7-о від 17 січня 2024 року не містять жодних підстав для зменшення обсягу та кількості робочих годин у зв`язку з посадовими обов`язками на посаді медичної сестри ОСОБА_1 .
Зміст права на працю полягає в можливості кожної особи заробляти на життя працею, яку вона вільно обирає або на яку вільно погоджується (стаття 43 Конституції України). Це право забезпечується обов`язком держави створювати громадянам умови для його повного здійснення, гарантувати рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності.
Суд зазначає, що встановлення розкладу уроків відповідачем з 7:50 до 14:40 год. відповідно до наказу №33 від 25 жовтня 2023 року "Про підготовку та організований початок 2023/2024 навчального року під час воєнного стану в Україні" має істотне значення в організації роботи та освітнього процесу для педагогічних працівників. Проте перехід непедагогічних працівників на інший режим виконання посадових обов`язків також повинен бути належним чином унормований керівником закладу. Це стосується в тому числі і посади медичної сестри ліцею.
Суд зазначає, що зміна істотних умов праці має бути зумовлена змінами в організації виробництва та праці, зокрема раціоналізацією робочих місць, упровадженням нових форм організації праці, у тому числі перехід на бригадну форму організації праці, і, навпаки, упровадженням передових методів, технологій тощо. Також істотні умови праці визначаються локальними документами на підприємстві (в установі, організації) - у колективному договорі, правилах внутрішнього трудового розпорядку, штатному розписі, положенні про оплату праці та ін. Тож зміна істотних умов праці насамперед потребує внесення змін до відповідних локальних документів. І, звісно, ці зміни мають набути чинності не раніше за закінчення двомісячного строку попередження працівників.
Суд зазначає, що наявний в матеріалах справи організаційний наказ №7-о від 17 січня 2024 року та оскаржуваний наказ №4-К від 01 квітня 2024 року не містить, в чому полягає зміна істотних умов праці, які послужили підставою для зменшення ставки медичному працівнику з 1,0 ставки до 0,75 ставки. Наказ про зміну істотних умов праці повинен обов`язково містити підстави, нормативне посилання та посилання на відповідні локальні та розпорядчі документи. Виконання цих вимог є безумовною запорукою правильного та законного оформлення прийнятого роботодавцем рішення, що одночасно виступає гарантією дотримання трудових прав працівників.
Зі змісту оспорюваного наказу, фактично зміни істотних умов праці позивачки стосувалися лише запровадженням до неї неповної ставки посадового окладу, але доказів наявності взаємозв`язку між зменшенням обсягу роботи позивачки, що зумовило скорочення часу, матеріали справи не містять. Належних доказів на які вказує відповідач, що медичний працівник знаходиться у закладі до завершення навчального процесу, оскільки навчальний процес у закладі здійснюється останній період в онлайн форматі, - суду не надано. Водночас Протокол зборів трудового колективу №4 Гнатівського ліцею "Мрія" від 30 серпня 2023 року, встановлює, що освітній процес з 01 вересня 2024 року буде здійснюватися у змішаному форматі, а у разі зміни форми навчання технічні та непедагогічні працівники переходять в режим виконання інших робіт не заборонених чинним законодавством, без зміни їх посади з покладанням інших посадових обов`язків відповідно до графіка роботи.
Позивачка, ознайомившись із наказом №4-К від 01.04.2024 про зміну істотних умов її праці, зокрема щодо запровадження нового розміру посадового окладу в 0,75 ставки відповідно до її заяви від 29.03.2023, не відмовлялася від зміни зазначених умов праці. Водночас, ця зміна повинна була здійснюватися відповідно до вимог чинного законодавства. У зв`язку з цим, зазначений наказ ОСОБА_1 було оскаржено до суду. Таким чином, згода ОСОБА_1 на зміни істотних умов праці базувалася за умови дотримання відповідачем вимог законодавства та її трудових прав, що не вказує на її однозначну згоду із оскаржуваним наказом при її переведенні на ці умови.
Суд також з`ясував, що незважаючи на неможливість збереження колишніх умов праці в частині розміру посадового окладу, адміністрація підприємства трудові відносини з позивачкою не припинила і фактично перевела її на новий розмір оплати праці за зменшеною ставкою посадового окладу 0,75 ставки.
У Постанові Верховного Суду від 01.12.2021 N 761/24929/20 суд встановив, що зміни посадових обов`язків працівника при продовженні роботи на тій самій посаді - зміна істотних умов праці. До посадових інструкцій може бути внесено зміни та/або доповнення лише на підставі наказу керівника підприємства та тільки за згодою працівника. Посадові обов`язки працівника є фактично також істотними умовами його праці (трудового договору). Тому у випадку виробничої необхідності змінити їх це має розглядатися як зміна істотних умов праці, для здійснення якої слід дотримуватися відповідних процедур згідно із законодавством.
Отже враховуючи вищевикладене, суд доходить до висновку, що сторона відповідача не надала належних і достатніх доказів, які давали підстави для зміни істотних умов праці ОСОБА_1 , зокрема зменшення обсягу та кількості трудових і посадових обов`язків на посаді медичної сестри Гнатівського ліцею "Мрія" у порівнянні з періодом до введення нових умов оплати праці, або які б давали підставу зменшити ставку посадового окладу працівникові при неповному робочому часі. Крім того, матеріали справи не містять доказів, що обґрунтовують внесення змін до локальних документів на підприємстві (в установі, організації) у зв`язку зі зміною істотних умов праці, оскільки саме локальні документи визначають ці істотні умови.
Отже зазначене свідчить про недоведеність підстав правомірності прийнятого наказу директора Гнатівського ліцею "Мрія" Добровеличківської селищної ради Кіровоградської області №4-К від 01.04.2024, що є підставою для задоволення позовних вимог.
Згідно з ч. 1 ст. 141 ЦПК України, враховуючи результати розгляду справи, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 4, 10, 76, 81, 89, 141, 247, 264, 268 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги про визнання незаконним та скасування наказу про зміну істотних умов праці та поновлення попередніх умов та оплати праці - задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати наказ директора Гнатівського ліцею "Мрія" Добровеличківської селищної ради Кіровоградської області №4-К від 01.04.2024 про зміну істотних умов праці медичної сестри закладу ОСОБА_1 .
Зобов`язати директора Гнатівського ліцею "Мрія" Добровеличківської селищної ради Кіровоградської області поновити ОСОБА_1 , яка працює сестрою (медичною) Гнатівського ліцею "Мрія" Добровеличківської селищної ради, умови праці з 01.04.2024, на яких працювала до видання наказу директором Гнатівського ліцею "Мрія" Добровеличківської селищної ради Кіровоградської області №4-К від 01.04.2024 (попередні умови праці).
Стягнути з Гнатівського ліцею "Мрія" Добровеличківської селищної ради Кіровоградської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1221 (тисячу двісті двадцять одну) гривню 20 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В порядку п.4. ч.5 ст.265 ЦПК України зазначаються такі реквізити сторін та інших учасників справи:
позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженка с. Гнатівка Добровеличківського району Кіровоградської області, жителька АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ;
відповідач Гнатівський ліцей "Мрія" Добровеличківської селищної ради Кіровоградської області ( вул.Шкільна буд.32, с.Гнатівка, Новоукраїнський район Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 33360575).
Суддя
Добровеличківського районного суду
Кіровоградської області Майстер І.П.
Суд | Добровеличківський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 14.08.2024 |
Оприлюднено | 02.09.2024 |
Номер документу | 121266030 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них |
Цивільне
Добровеличківський районний суд Кіровоградської області
Майстер І. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні