Справа № 638/7168/24
Провадження № 2/638/3918/24
УХВАЛА
Іменем України
29 серпня 2024 року м. Харків
Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Латки І.П.,
за участю секретаря судового засідання Мяснянкіної Г.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , від імені якої діє представник ОСОБА_2 , до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про визнання бездіяльності незаконною та зобов`язання вчинити певні дії, третя особа Управління державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Департаменту реєстрації Харківської міської ради,
в с т а н о в и в:
У квітні2024року ОСОБА_1 ,від іменіякої дієпредставник ОСОБА_2 ,звернулася досуду зпозовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про визнання бездіяльності незаконною та зобов`язання вчинити певні дії, третя особа Управління державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Департаменту реєстрації Харківської міської ради.
Ухвалою суду від 23 квітня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито загальне позовне провадження, призначено підготовче судове засідання у справі.
Ухвалою суду від 05 серпня 2024 року закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду.
В судове засідання сторони не з`явилися, представник позивача надала заяву про розгляд справи за її відсутністю. Відповідач ФОП ОСОБА_3 , будучи належним чином повідомленою про судове засідання, в судове засідання не з`явилася, причини неявки суду не повідомила, заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи від неї не надходило.
Враховуючи положення п. 1 ч. 3 ст. 223 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю сторін.
У зв`язку з неявкою в судове засідання усіх учасників справи, чим фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалася на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку наступного висновку.
Судом встановлено, що 24.06.2024 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис за № 2004800060002251422 про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , підстава внесення запису - власне рішення.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Кожна фізична особа має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом (стаття 42 Конституції України). Це право закріплено й у статті 50 Цивільного кодексу України, в якій передбачено, що право на здійснення підприємницької діяльності, яку не заборонено законом, має фізична особа з повною цивільною дієздатністю та за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом.
Тобто фізична особа, яка бажає реалізувати своє конституційне право на підприємницьку діяльність, після проходження відповідних реєстраційних та інших передбачених законодавством процедур за жодних умов не втрачає і не змінює свого статусу фізичної особи, якого вона набула з моменту народження, а лише набуває до нього нової ознаки - підприємця. При цьому правовий статус фізичної особи - підприємця сам по собі не впливає на будь-які правомочності фізичної особи, зумовлені її цивільною право- і дієздатністю, та не обмежує їх.
Фізична особа, яка в установленому законом порядку набула статус підприємця, не втрачає свого статусу фізичної особи. Натомість згідно із частиною восьмою статті 4 Закону України від 15 травня 2003 року №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.
Така правова позиція відповідає висновкам, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 жовтня 2019 року у справі №920/50/19 (провадження №12-129гс19).
За змістом статей 51, 52, 598-609 ЦК України, статей 202-208 ГК України, частини восьмої статті 4 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» у випадку припинення підприємницької діяльності ФОП (із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію такого припинення) її зобов`язання (господарські зобов`язання) за укладеними договорами не припиняються, а продовжують існувати, оскільки вона як фізична особа не перестає існувати та відповідає за своїми зобов`язаннями, пов`язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном (постанова Великої Палати у справі №910/8729/1, провадження № 12-294гс18).
У справі, що розглядається, позовні вимоги ОСОБА_1 пред`явлені до ОСОБА_3 як до ФОП, стосуються невиконання нею як фізичною особою-підприємцем свого обов`язку щодо внесення змін до запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про реєстрацію місцезнаходження. Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 до ФОП ОСОБА_3 мають виключно немайновий характер, не стосуються виконання майнових зобов`язань відповідача в процесу здійснення підприємницької діяльності, а відтак спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Враховуючи, що з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ОСОБА_3 , тобто з 24 червня 2024 року, остання втратила статус підприємця, а позовні вимоги ОСОБА_1 пред`явлені до ОСОБА_3 саме як до ФОП, та не передбачають правонаступництва, тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 7 ч. 1 ст. 255 ЦПК України.
Керуючись п. 7 ч. 1 ст. 255, 260-261, 353 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в:
Провадження у цивільній справі № 638/7168/24 за позовом ОСОБА_1 , від імені якої діє представник ОСОБА_2 , до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про визнання бездіяльності незаконною та зобов`язання вчинити певні дії, третя особа Управління державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Департаменту реєстрації Харківської міської ради - закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 255 ЦПК України у зв`язку з припиненням суб`єкта господарювання ФОП ОСОБА_3 , оскільки спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст ухвали складено 28 серпня 2024 року.
Суддя І.П. Латка
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 29.08.2024 |
Оприлюднено | 02.09.2024 |
Номер документу | 121266551 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Латка І. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні