КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОДЕСИ
Справа № 947/20184/24
Провадження № 2/947/4424/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.08.2024 року
Київський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого судді Калініченко Л.В.
при секретарі Матвієвої А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою
Обслуговуючого кооперативу
«Житлово-будівельний кооператив «Пространство на 12 фонтана»
до ОСОБА_1
про стягнення заборгованості зі сплати внесків
на утримання будинку та прибудинкової території
та витрат на оплату споживчих житлово-комунальних послуг,
ВСТАНОВИВ:
26.06.2024 року до Київського районного суду міста Одеси надійшла позовна заява Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Пространство на 12 фонтана» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, в якій позивач просить суд стягнути з відповідача на свою користь заборгованість зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території та витрат на оплату спожитих житлово-комунальних послуг в сумі 44292,06 грн., та судових витрат, з посиланням на невиконання відповідачем взятих на себе зобов`язань, як власника квартири АДРЕСА_1 , співвласника багатоквартирного будинку та асоційованого члена Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Пространство на 12 фонтана».
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу за вказаним позовом було розподілено судді Калініченко Л.В.
Ухвалою судді Київського районного суду міста Одеси від 10.07.2024 року вказану позовну заяву прийнято до свого провадження, відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження та призначено дату, час і місце проведення судового засідання з повідомленням сторін у справі.
Сторони по справі у судове засідання не з`явились, про дату, час і місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Однак, представник позивача надав до суду заяву про підтримання заявлених вимог та розгляд справи за його відсутності.
Щодо повідомлення відповідача, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.2 ч.7 ст.128 ЦПК України, у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх адреси судова повістка надсилається фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку.
Згідно з відповіддю з відділу адресної довідкової роботи ГУДМС України в Одеській області встановлено, що відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованим по місту Одесі та Одеській області не значиться.
За наслідком викладеного, повідомлення відповідача про дату, час і місце проведення судового засідання здійснювалось шляхом надання оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України,з опублікуванням якого, відповідач у відповідності до приписів ч.11 ст. 128 ЦПК України вважається повідомленим належним чином.
Одночасно, судом здійснювалось повідомлення останнього про дату, час і місце проведення судового засідання шляхом скерування судової повістки, разом з копією ухвали про відкриття провадження по справі та копією позовної заяви з додатками до неї за належним відповідачу на праві вланості нерухомим майном, а саме за адресою: АДРЕСА_2 , однак уся поштова кореспонденція, яка була скерована для вручення відповідачу, була повернута до суду без вручення з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
Частиною 8 ст. 128 ЦПК України передбачено, що днем вручення судової повістки є зокрема день проставленняу поштовомуповідомленні відміткипро відмовуотримати судовуповістку чивідмітки провідсутність особиза адресоюмісцезнаходження,місця проживаннячи перебуванняособи,повідомленою цієюособою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Також, у відповідності до правового висновку Верховного Суду викладеного у постанові від 10.05.2023 року у справі №755/17944/18, довідка поштового відділення з позначкою про неможливість вручення судової повістки у зв`язку з «відсутній за вказаною адресою» вважається належним повідомленням сторони про дату судового розгляду. Зазначене свідчить про умисне неотримання судової повістки.
За наслідком викладеного, суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце проведення судового засідання, однак не з`явився без поважних причин, не скориставшись процесуальним правом на подання відзиву на позовну заяву.
При викладених підставах, судом було ухвалено провести розгляд справи за відсутності сторін по справі.
Відповідно до ч.1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Статтею 275 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно із ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
У відповідності до ч. 2 ст. 282 ЦПК України, розгляд справи і ухвалення рішення проводяться за правилами загального чи спрощеного позовного провадження з особливостями, встановленими цією главою.
Приймаючи викладене, судом було ухвалено провести розгляд справи в судовому засіданні за відсутності сторін по справі, на підставі наявних документів в матеріалах справи та у відповідності до ст.ст. 280, 281 ЦПК України Київським районним судом м. Одеси була постановлена ухвала про заочний розгляд справи.
Дослідивши, вивчивши та проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що 30.07.2021 року за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на нерухоме майно - квартиру АДРЕСА_1 , що підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта за №381460169 від 04.06.2024 року.
Обслуговуючий кооператив«Житлово-будівельний кооператив «Пространство на 12 фонтана» (надалі за текстом - Обслуговуючий кооператив) створений шляхом об`єднання фізичних та юридичних осіб на основі членства для спільної некомерційної господарської діяльності з метою поліпшення свого економічного та соціального стану, підвищення життєвого рівня та комфортного відпочинку виключного його членів та асоційованих членів, захисту їх майнових інтересів і соціальних прав, надання економічної та соціальної допомоги виключно фізичним та юридичним особам, що є членами та асоційованими членами кооперативу, з метою зростання їх потреб в об`єкті, шляхом належної експлуатації об`єкту для забезпечення безпечного та комфортного використання членми та асоційованими членами кооперативу житлових та нежитлових приміщень нерухомого майна, що знаходиться на об`єкті та належить їм на праві власності та поліпшення їх добробуту.
Обслуговуючий кооператив діє на підставі Статуту затвердженого протоколом №1 від 17.11.2020 р.,
У відповідності до положень Статуту, метою діяльності Кооперативу є задоволення соціальних потреб членів та асоційованих членів кооперативу в забезпеченні належного (безпечного та комфортного) використання житлових та нежитлових приміщень (апартаменти, апартаменти квартирного типу, нежитлові приміщення, машиномісця та інше), що розташовані у будинку за адресою: АДРЕСА_3 (надалі об`єкт), здійснення належної експлуатації, утримання і ремонту об`єкту, а також забезпечення захисту інтересів та прав членів та асоційованих членів кооперативу на основі поєднання особистих і колективних інтересів членів та асоційованих членів кооперативу на принципах самоуправління, самозабезпечення та самоконтролю.
Основними завданнями Кооперативу є, зокрема:
- підвищення життєвого рівня членів та асоційованих членів кооперативу, захист їх майнових інтересів і соціальних прав;
- створення системи економічної і соціальної самодопомоги між членами та асоційованих членів кооперативу;
- створення і розвиток інфраструктури об`єкту, необхідної для зростання матеріального добробуту членів та асоційованих членів кооперативу та задоволення їх потреб у якісній експлуатації власної нерухомості та послугах щодо її утримання та забезпечення в об`єкті водоспоживання та водовідведення, електроспоживання, теплопостачання, охорони, благоустрою та забезпечення інших потреб членів та асоційованих членів кооперативу при використанні нерухомого майна в об`єкті;
- сприяння сталому розвитку та становленню засад демократичного розвитку суспільства.
Напрямком діяльності кооперативу є експлуатація об`єкту та надання послуг, пов`язаних із експлуатацією об`єкту, переважно членами та асоційованими членами кооперативу.
У відповідності до положень Статуту, місцезнаходженням кооперативу є адреса: АДРЕСА_4 .
Пунктом 12.3. Статуту передбачено, що джерелами формування майна кооперативу є: вступні, цільові внески, паї та додаткові паї членів та асоційованих членів кооперативу; майно, добровільно передане кооперативу його членами та асоційованими членами; придбання майна у фізичних та юридичних осіб; грошові та майнові пожертвування, благодійні внески, безоплатна технічна допомога юридичних та фізичних осіб; інші надходження, не заборонені законодавством.
Члени кооперативу, власники/користувачі сплачують та/або відшкодовують вартість наданих їм послуг й забезпечують діяльність кооперативу, спрямовану на управління спільним майном, шляхом перерахування до кооперативу грошових внесків, розмір та періодичність яких визначається загальними зборами членів кооперативу та/або відповідно до договорів.
У відповідності до п.11.10 Статуту, вступ до кооперативу здійснюється на підставі письмової заяви.
Відповідно до п.9.1.5. Статуту, Кооператив є балансоутримувачем будинку та здійснює функції утримання на балансі будинку за рішенням членів кооперативу (загальних зборів або зборів уповноважених членів кооперативу в порядку, передбаченому Статутом), управляє об`єктом та забезпечує його належну експлуатацію.
На виконання вказаних положень Статуту, рішеннями загальних зборів членів кооперативу ОК «ЖБК «Пространство на 12 фонтана» затверджувався кошторис на утримання та обслуговуванням будинку та прибудинкової території (в т.ч. прибирання, вивезення сміття, охорони, обслуговування мереж та конструкцій будинку, теплопостачання, водопостачання та водовідведення, інші послуги) будинком складений із врахуванням мінімальної заробітної плати, тарифу на електричну енергію та воду станом із розподілом цієї суми між членами (асоційованими членами) кооперативу.
Також, як вбачається на виконання вищевказаних цілей, для надання/забезпечення надання послуг, у тому числі житлово-комунальних і виконання робіт за цінами (вартістю) до будинку, за адресою: АДРЕСА_3 , а також прибудинкової території наявні укладені наступні договори, а саме:
- Договір №2024-125-О по обслуговуванню системи пожежної сигналізації від 01.02.2024 року, укладений між ТОВ «УКРСЕРВІСГРУП» та ОК «ЖБК «Пространство на 12 фонтана», за умовами якого замовник доручає, а виконавець приймає на себе зобов`язання з технічного обслуговування протипожежних систем (ПС) на об`єкті замовника за адресою: АДРЕСА_3 , при цьому замовник своєчасно сплачує вартість послуг виконавця на умовах передбачених договором;
- Договір №2024-127-ПС про надання послуг з спостереження засобів пожежної автоматики від 01.02.2024 року, укладений між ТОВ «УКРСЕРВІСГРУП» та ОК «ЖБК «Пространство на 12 фонтана», предметом якого є впровадження на об`єкті системи централізованого спостереження за протипожежним станом;
- Договір №2021-127-ПС від 01.09.2021 року про надання послуг з спостереження засобів пожежної автоматики, укладений між ТОВ «Централізоване протипожежне охоронне спостереження» та ОК «ЖБК «Пространство на 12 фонтана», предметом якого є впровадження на об`єкті системи централізованого спостереження за протипожежним станом;
- Договір №2021-125-О по обслуговуванню системи пожежної сигналізації від 01.02.2024 року, укладений між ТОВ «Централізоване протипожежне охоронне спостереження» та ОК «ЖБК «Пространство на 12 фонтана», за умовами якого замовник доручає, а виконавець приймає на себе зобов`язання з технічного обслуговування протипожежних систем (ПС) на об`єкті замовника за адресою: АДРЕСА_3 , при цьому замовник своєчасно сплачує вартість послуг виконавця на умовах передбачених договором;
- Договір №10у/21 про надання послуг з технічного сервісного обслуговування від 15.07.2021 року, укладений між ОК «ЖБК «Пространство на 12 фонтана» та ТОВ «СЕРВІС УЮТ», предметом якого є надання технічного сервісного обслуговування газового обладнання: ШРП з РД, вузол обліку витрати газу, зовнішній газопровід від фланця після засувки на виході із землі до фланця пальникового пристрою перед котлами, що розташований за адресою: АДРЕСА_3 .
Також, судом встановлено, що між ОК «ЖБК «Пространство на 12 фонтана» були укладені й інші договори, а саме: договір №20-ТО підряду на технічне обслуговування ліфту від 01.07.2021 року, укладений з ФОП ОСОБА_2 ; договір №170с на надання послуг з поточного технічного обслуговування від 01.07.2021 року, укладений з ПП «КБТ СЕРВІС»; договір №36728 про надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення (для юридичних осіб) від 30.07.2021 року, а також акт №918 про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік від 01.07.2021 року, укладений з ТОВ «ІНФОКС».
Отже, з поданих до суду вищевказаних доказів вбачається, що ОК «ЖБК «Пространство на 12 фонтана» здійснює дії з утримання житлового будинку, за адресою: АДРЕСА_3 , з метою чого уклав прямі договори з постачальниками житлово-комунальних послуг, за якими встановлено обов`язок позивача проводити перерахування коштів за наданні послуги щомісячно, чинність та наявність яких не спростовані під час розгляду справи.
Так, 04.08.2021 року відповідач підписав заяву про вступ до Обслуговуючого кооперативу«Житлово-будівельний кооператив «Пространство на 12 фонтана» з отримання статусу Асоційованого члена Обслуговуючого кооперативу«Житлово-будівельний кооператив «Пространство на 12 фонтана» з метою отримання послуг, які надаються кооперативом його членам щодо утримання та обслуговування об`єкту за адресою: АДРЕСА_3 , в якому розташоване належна відповідачу квартира АДРЕСА_5 , загальною площею 38,40 кв.м.
Згодом, того ж дня між ОК«ЖБК «Пространство на 12 фонтана» та відповідачем було підписано угоду №4 про участь у кооперативі, у відповідності до якого асоційований член отримує від кооперативу послуги, пов`язані із утриманням та обслуговуванням об`єкту та прибудинкової території (в тому числі прибирання, вивезення сміття, охорони, обслуговування мереж та конструкцій об`єкту, теплопостачання, водопостачання та водовідведення, інші послуги), які надаються кооперативам всім його членам та сплачує членські внески на відшкодування вартості зазначених послуг на підставі рахунків кооперативу щомісяця. Розмір щомісячного членського внеску встановлюється із розрахунку за один місяць за 1 кв. метр загальної площі приміщення відповідно до калькуляції витрат кооперативу помноженого на розмір загальної площі приміщення.
На підставі вищевикладеного вбачається, що відповідач, як співвласник будинку АДРЕСА_3 , зокрема власник квартири АДРЕСА_5 , є асоційованим членом ОК«ЖБК «Пространство на 12 фонтана», погодився на усі умови та зобов`язання встановлені Статутом Обслуговуючого кооперативу, у тому числі зі сплати членських внесків на управління (утримання та обслуговуванням будинку та прибудинкової території), а також уклав з останнім прямі договори про надання житлово-комунальних послуг.
У відповідності до наданого до суду розрахунку заборгованості вбачається, що у відповідача з підстав неналежної сплати коштів за внески на утримання будинку та прибудинкової території та витрат на оплату спожитих житлово-комунальних послуг, утворилась перед позивачем заборгованість, яка за період з серпня 2021 року по квітень 2024 року складає в загальній сумі 44292,06 грн.
Частиною 1 ст. 2 Закону України "Про кооперацію" встановлено, що кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.
Статтею 3 вказаного закону передбачено, що метою кооперації є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативних організацій на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю.
Основними завданнями кооперації є:
підвищення життєвого рівня членів кооперативів, захист їх майнових інтересів і соціальних прав;
створення системи економічної і соціальної самодопомоги населення та суб`єктів господарювання;
залучення у виробництво товарів, робіт, послуг, додаткових трудових ресурсів, підвищення трудової і соціальної активності населення;
створення і розвиток інфраструктури, необхідної для провадження господарської та іншої діяльності кооперативів з метою зростання матеріального добробуту їх членів та задоволення потреб у товарах і послугах;
сприяння сталому розвитку та становленню засад демократичного розвитку суспільства.
Частиною 1 статті 6 Закону передбачено, що кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об`єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану.
Відповідно до ст. 7 Закону, Кооператив створюється його засновниками на добровільних засадах.
Засновниками кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, а також юридичні особи України та іноземних держав, які беруть участь у діяльності кооперативів через своїх представників.
Статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність (ч.1 ст.8 Закону України "Про кооперацію").
Таким чином, приймаючи вищевикладене та положення Статуту позивача, ОК «ЖБК «Пространство на 12 фонтана» як неприбуткова організація, частково шляхом самозабезпечення та частково шляхом залучення відповідних виконавців робіт та надавачів послуг, утримує та здійснює експлуатацію багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 , і його прибудинкової території за рахунок коштів співвласників, напряму розраховуючись цими коштами із безпосередніми виконавцями робіт по ремонту і експлуатації будинку, утриманню прибудинкової території.
Статтею 11 Закону України «Про кооперацію» передбачено, що вступ до кооперативу здійснюється на підставі письмової заяви. Особа, яка подала заяву про вступ до кооперативу, вносить вступний внесок і пай у порядку та розмірах, визначених його статутом.
Основними обов`язками члена кооперативу є:
додержання статуту кооперативу;
виконання рішень органів управління кооперативу та органів контролю за діяльністю кооперативу;
виконання своїх зобов`язань перед кооперативом;
сплата визначених статутом кооперативу внесків.
Таким чином, Закон покладає на члена кооперативу обов`язок сплачувати визначені статутом кооперативу внески, які відповідач виконує неналежним чином.
Відповідно до п. 5 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Згідно ст. 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування.
Статтею 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем,колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач(співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку),колективний споживач).
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 7 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Згідно зі ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 4 ст. 319 ЦК України власність зобов`язує.
Крім того, вимогами ст.322 ЦК України визначено, що тягар утримання майна покладається на власника, а саме: власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Отже, правомочність володіння, з-поміж іншого, покладає на власника тягар утримання майна, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 і 2 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
У відповідності дост. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1ст. 526 ЦК України,зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Право вимоги кредитора визначив у своїй постанові Верховний Суд від 15.03.2018 у справі №401/710/15-ц, відповідно до змісту якої «Зобов`язання боржника сплатити певну грошову суму на користь кредитора відповідно до цивільно-правового договору або з інших підстав, визначених законом, є грошовим зобов`язанням. Таким чином, правовідношення, у якому замовник зобов`язаний оплатити надану послугу в грошах, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати, тобто у якому передбачено передачу грошей як предмета договору або сплату їх як ціни договору, є грошовим зобов`язанням. З огляду на викладене правовідносини, які склалися між сторонами, є грошовим зобов`язанням, у якому, серед інших прав і обов`язків сторін, на боржників покладено виключно певний цивільно-правовий обов`язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора (частина перша статті 509 ЦК України) - вимагати сплату грошей за надані послуги».
Частина 1ст. 611 ЦК Українипередбачає, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки встановлені договором або законом.
Статтею 610 ЦК Українипередбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1ст. 612 ЦК Україниборжник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором.
Згідно з ч. 1 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Відповідно достатті 89ЦПК України,суд оцінюєдокази засвоїм внутрішнімпереконанням,що ґрунтуєтьсянавсебічному,повному,об`єктивномутабезпосередньому дослідженнінаявниху справідоказів.Жодні доказине маютьдля судузаздалегідь встановленої сили.Суд оцінюєналежність,допустимість,достовірність кожногодоказуокремо,атакождостатність івзаємнийзв`язокдоказів уїхсукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Досліджуючи подані до суду докази, судом встановлено, що позивачем забезпечено надання житлово-комунальних послуг, на підставі укладених договорів з суб`єктами господарювання, та забезпечено утримання будинку і прибудинкової території будинку, за адресою: АДРЕСА_3 , в якому відповідачеві на праві власності належить квартира АДРЕСА_5 , за наслідком чого останній є належним споживачем відповідних послуг.
Суд зауважує, що матеріали справи не містять доказів сплати відповідачем заявленої до стягнення вищевказаної заборгованості.
Доказів на підтвердження невідповідності проведеного розрахунку, стороною відповідача до суду також не надано, як і доказів надання позивачем послуг неналежної якості.
Проміж викладене, вбачається, що відповідачем не в повній мірі та несвоєчасно виконувались покладені на нього зобов`язання зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території та за сплати грошових коштів за спожиті житлово-комунальні послуги,внаслідок чого в останнього виникла заборгованість, яка за період з серпня 2021 року по квітень 2024 року, складає в загальній сумі 44292,06 грн.
Ухвалюючи рішеннясуду вцій справі,судом враховуєтьсящовідповідно дост.263ЦПК України,судове рішенняповинно ґрунтуватисяна засадахверховенства права,бути законнимі обґрунтованим. Законнимє рішення,ухвалене судомвідповідно донорм матеріальногоправа іздотриманням нормпроцесуального права. Судоверішення маєвідповідати завданнюцивільного судочинства,визначеному цимКодексом. Привиборі ізастосуванні нормиправа доспірних правовідносинсуд враховуєвисновки щодозастосування відповіднихнорм права,викладені впостановах ВерховногоСуду Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи викладене, проаналізувавши та оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими і доведеними, за наслідком чого підлягають задоволенню, а стягненню з відповідача на користь позивача підлягає заборгованість зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території та витрат на оплату спожитих житлово-комунальних послуг в сумі 44292,06 грн.
Пунктом 6 частиною 1 статті 264 ЦПК України передбачено, що під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання зокрема як розподілити між сторонами судові витрати.
Статтею 133 ЦПК України передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати:
1) на професійну правничу допомогу;
2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи;
3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів;
4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Щодо судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем за пред`явлення вказаного позову було сплачено судовий збір у розмірі 3028,00 грн.
Приймаючи положення ст. 141 ЦПК України, задоволення позовних вимог, суд вважає наявними підстави для стягнення з відповідача на користь позивача у відшкодування понесених витрат зі сплати судового збору 3028,00 грн.
Також, у позові позивачем заявлено вимогу про вирішення питання про відшкодування витрат понесених позивачем на правничу (правову) допомогу сумі 10000,00 грн.
Згідно з ч.3 ст. 133 ЦПК України, до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати зокрема на професійну правничу допомогу.
Статтею 137 ЦПК Українивизначено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку її до розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Згідно частини третьоїстатті 141 ЦПК Українипри вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; чи є розмір таких витрат обґрунтованим, а також критерій розумності їх розміру.
На підтвердження здійснення витрат пов`язаних з розглядом справи позивачем надано:
- договір №162/03-06-2024 про надання правничої (правової) допомоги від 03.06.2024 року укладений між позивачем та АО «ПРОЛІГАЛС», за умовами якого розмір правової допомоги за представництво інтересів клієнта та ведення справи в суді в порядку позовного провадження (за 1 справу) складає 10000,0 грн.;
- рахунок на оплату по замовленню №96 від 24.07.2024 року;
- платіжну інструкцію №466 від 16.08.2024 року на суму 10000,00 грн.
Суд бере до уваги, що судові витрати позивача на професійну правничу допомогу пов`язані з розглядом справи, в повній мірі відповідають обсягу проведеної роботи, складності справи та критерію розумності їх розміру.
Одночасно судом враховується, що відповідачем не надано жодних заперечень чи клопотань про зменшення заявлених позивачем до стягнення витрат на правничу допомогу.
Приймаючи викладене, оскільки, суд прийшов до переконання про задоволення позовних вимог, то з відповідача на користь позивача слід стягнути витрати з оплати правової допомоги в розмірі 10000 грн. 00 коп.
Ухвалюючи рішення суду в цій справі, судом враховується, що згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Серявін та інші проти України, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
Приймаючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 1, 2, 4, 5, 10, 12,13, 76-82, 89, 141, 263-265, 273, 280-282, 352, 354ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов Обслуговуючогокооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Пространство на 12 фонтана» (місцезнаходження: 65016,м.Одеса,вул.Фонтанська дорога,буд.153-А) до ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_6 ) про стягнення заборгованості зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території та витрат на оплату споживчих житлово-комунальних послуг, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Обслуговуючогокооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Пространство на 12 фонтана» (код ЄДРПОУ 43914615) заборгованість зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території та витрат на оплату спожитих житлово-комунальних послуг за період з серпня 2021 року по квітень 2024 року в загальній сумі 44292 (сорок чотири тисячі двісті дев`яносто дві) гривні 06 (шість) копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Обслуговуючогокооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Пространство на 12 фонтана» (код ЄДРПОУ 43914615) у відшкодування судових витрат 13028 (тринадцять тисяч двадцять вісім) гривень 00 (нуль) копійок, які складаються з: витрат зі сплати судового збору - 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 (нуль) копійок та витрат на правову допомогу 10000 (десять тисяч) гривень 00 (нуль) копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення може бути оскаржено позивачем шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий КалініченкоЛ.В.
Суд | Київський районний суд м. Одеси |
Дата ухвалення рішення | 29.08.2024 |
Оприлюднено | 02.09.2024 |
Номер документу | 121289647 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Київський районний суд м. Одеси
Калініченко Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні