Справа № 288/3405/23
Провадження № 2/288/131/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 серпня 2024 року смт Попільня
Попільнянський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді - Зайченко Є. О.,
за участю секретаря судових засідань Корнієнко Т.М.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув смт.ПопільняЖитомирської областіцивільну справуза позовом ОСОБА_3 до Відділу освіти Квітневої сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання протиправним та зміну наказу,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (далі Позивач) звернулася до суду з позовом до Відділу освіти Квітневої сільської ради Житомирського району Житомирської області (далі Відповідач) про визнання протиправним та зміну наказу.
В поданому позові, Позивач вказує, на те, що п. 3 наказу №26-ОД від 01.09.2023 року начальника відділу освіти Квітневої сільської ради Житомирського району Житомирській області Романа Суботенка, директору Квітневого ліцею ОСОБА_3 , дозволено читати 12 годин зарубіжної літератури за сумісництвом.
При прийнятті наказу начальник відділу керувався статтею 19 ЗУ «Про оплату праці», ЗУ «Про запобігання корупції», Інструкцією про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом МОН України від 15.04.1993 року №102, ст. 102-1 Кодексу законів про працю України, виходячи з виробничої необхідності.
Наказ вважає неправомірним, таким, що порушує її Конституційні та інші права, за нижче викладених підстав.
Працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу.
Однак весь період роботи Позивачки на посаді директора до видання вказаного наказу, вона фактично працювала за суміщення посад, виконуючи роботу тимчасово відсутнього викладача зарубіжної літератури.
Зазначає, що Позивач виконує роботу за суміщенням, а не за сумісництвом.
Так як Позивачка викладацькою роботою займається у межах свого робочого часу, а не у вільний від основної роботи час то вказана робота вважається за суміщенням, а також існують різні умови оплати вказаної роботи, і вигідніша для Позивачки є саме робота за суміщенням, а тому оспорюваний наказ, в частині, що стосується Позивачки, є таким, що не відповідає вимогам Закону та порушує її право на належну оплату праці, і повинен бути змінений.
Позивачка, яка працює директором у сільській місцевості при відсутності вчителів зарубіжної літератури може вести викладацьку роботу в обсязі не більше 12 годин на тиждень (480 годин на рік) з дозволу відповідного органу управління освіти, а тому п. 3 оспорюваного наказу в частині надання дозволу з 1 вересня 2023 року по 31 травня 2024 року читати 12 годин зарубіжної літератури є правомірним. Однак вказаний пункт наказу в частині здійснення вказаної роботи за сумісництвом є неправомірним.
На підставівищевикладеного,Позивач просить визнати протиправним п. 3 наказу №26- ОД від 01.09.2023 року начальника відділу освіти Квітневої сільської ради Житомирського району Житомирської області Романа Суботенка в частині надання дозволу директору Квітневого ліцею ОСОБА_3 читати 12 годин зарубіжної літератури за сумісництвом; Виключити з п. 3 наказу №26 - ОД від 01.09.2023 року начальника відділу освіти Квітневої сільської ради Житомирського району Житомирської області Романа Суботенка, слова «за сумісництвом», залишивши зміст пункту «дозволити з 1 вересня 2023 року по 31 травня 2024 року ОСОБА_3 - директору Квітневого ліцею читати 12 годин зарубіжної літератури».
Представник Позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник Відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову.
15 січня 2024 року представником Відповідача до суду подано відзив на позовну заяву в якому зазначив, що профспілка працівників освіти і науки України визнала і підтвердила той факт, що керівникам закладів освіти
та їх заступникам з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2022 року № 1306 не дозволено працювати за суміщенням, тобто виконувати іншу оплачувану роботу в період робочого часу за основним місцем роботи. В табелі обліку робочого часу, який є основним первинним документом для нарахування заробітної плати відповідно до чинних нормативно-правових актів, робочий час за основним місцем роботи, в кількості 8 годин на робочий день (відповідно до встановленого 40-ка годинного робочого тижня), та робочий час за педагогічну роботу, відповідно до тарифікації педагогічних працівників, відображався та відображається окремо. Відповідно до наказу №103-ОД від 23.10.2020 року між відділом освіти Квітневої сільської ради та громадянкою ОСОБА_3 був укладений Контракт (трудовий строковий договір), який визначає обов`язки керівника закладу та оплату праці за їх виконання за відповідний період. Отже, у 8 годин фактично відпрацьованого робочого часу за основною посадою, а це виконання своїх безпосередніх обов`язків відповідно до Контракту, укладеного між відділом освіти Квітневої сільської ради та громадянкою ОСОБА_3 , не може входити додатково ще 2 і більше, в залежності від затвердженого розкладу занять, годин викладацької діяльності фізично, бо викладаючи заняття, працівник не виконує свою роботу за основним місцем роботи, а виконуючи свої обов`язки за основним місцем роботи, він не в змозі одночасно проводити викладацьку діяльність на занятті (уроці). Таким чином, право директора ліцею ОСОБА_3 та інших відповідних працівників, щодо ведення викладацької діяльності, відповідно до п. 91 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти затвердженої Наказом Міністерства освіти і науки України N 102 від 15.04.93 року, не було порушене. Ця ж Інструкція не визначає, що дані працівники мають займатися викладацькою діяльністю за суміщенням, тобто виконувати іншу оплачувану роботу в період робочого часу за основним місцем роботи. /а.с.15-18/
Суд, вислухавши сторони, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Частиною 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 12.06.2009 р. №2 "Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції"роз`яснено, що відповідно до статей55,124 Конституції Українитастатті 3 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
У п.33 рішення ЄСПЛ від 19.02.2009 року у справі "Христов проти України" суд зазначив, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване ч.1 ст.6 Конвенції, слід тлумачити в контексті преамбули Конвенції, яка, зокрема, проголошує верховенство права як складову частину спільної спадщини Договірних держав.
У відповідності до статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст.ст. 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
У справі Bellet v. France Суд зазначив, що "стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права".
Правилами ст. 12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 5 ст. 81 ЦПК України, докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Наказом відділу освіти Квітневої сільської ради Попільнянського району Житомирської області від 23 жовтня 2018 року № 64-К, призначено ОСОБА_3 на посаду директора ОНЗ «Квітнева ЗОШ І-ІІІ ступенів» з 24 жовтня 2018 року. /а.с.58/
Відповідно до копії Наказу відділу освіти Квітневої сільської ради Житомирського району Житомирської області від 23 жовтня 2020 року № 103-ОД, наказано: затвердити Контракт (трудовий строковий договір) з керівником ОНЗ «Квітнева ЗОШ І-ІІІ ступенів».
Укласти з директором ОНЗ «Квітнева ЗОШ І-ІІІ ступенів» ОСОБА_3 трудовий строковий договір (контракт) на 4 роки з 23.10.2020 року по 23.10.2024 року. /а.с. 23/
Відповідно до наказу №103-ОД від 23.10.2020 року між відділом освіти Квітневої сільської ради та ОСОБА_3 був укладений Контракт (трудовий строковий договір), який визначає обов`язки керівника закладу та оплату праці за їх виконання за відповідний період. /а.с.24/
Рішенням Квітневої сільської ради Житомирської області другої серії VIII скликання від 29 грудня 2020 року, змінено тип та перейменовано Опорний навчальний заклад «Квітнева ЗОШ І-ІІІ ступенів» Квітневої сільської ради Попільнянського району Житомирської області на Квітневий ліцей Квітневої сільської ради Житомирського району Житомирської області. /а.с.27/
Відповідно до копії заяви ОСОБА_3 до начальника відділу освіти Квітневої ТГ від 01 вересня 2021 року, просила дозволити їй читати понад норму 1 годину зарубіжної літератури в 9 класі протягом 2021-2022 роки. /а.с.47/
Відповідно до Наказу відділу освіти Квітневої сільської ради Житомирського району Житомирської області від 01 вересня 2021 року № 77-ОД «Про дозвіл понаднормового навантаження», наказано: Дозволити з 01 вересня 2021 року ОСОБА_3 директору Квітневого ліцею читати понаднормового навантаження 1 годину зарубіжної літератури у 9 класі у зв`язку з виробничою необхідністю. /а.с. 48/
Згідно копії заяви ОСОБА_3 до начальника відділу освіти Квітневої ТГ від 01 вересня 2022 року, просила дозволити їй викладати у 2022-2023 н.р. понад норму 1 навчальну годину. /а.с.49/
Відповідно до Наказу відділу освіти Квітневої сільської ради Житомирського району Житомирської області від 01 вересня 2022 року № 42-ОД «Про дозвіл понаднормового навантаження», наказано: Дозволити з 01 вересня 2022 року по 31 травня 2022 року ОСОБА_3 директору Квітневого ліцею читати понаднормового навантаження 1 годину зарубіжної літератури у зв`язку з виробничою необхідністю. /а.с. 50/
Згідно копії заяви ОСОБА_3 до начальника відділу освіти Квітневої ТГ від 01 вересня 2023 року, просила дозволити їй викладати 12 тижневих годин зарубіжної літератури в 2023/2024 навчальному році. /а.с.22/
Відповідно до Наказу відділу освіти Квітневої сільської ради Житомирського району Житомирської області від 01 вересня 2023 року № 26-ОД «Про ведення викладацької діяльності за сумісництвом», наказано: Дозволити з 01 вересня 2023 року по 31 травня 2024 року ОСОБА_3 директору Квітневого ліцею читати 12 годин зарубіжної літератури за сумісництвом. За години роботи за сумісництвом, що проводиться в основний робочий час, відпрацювати додатково за основною посадою: понеділок четвер 2,5 години з 17.00 до 19.30 хв. П`ятниця -2 години з 17.00 до 19.00. /а.с.5, 21/
Згідно довідки Квітневого ліцею Квітневої сільської ради Житомирського району Житомирської області від 30 листопада 2023 року № 128, посада вчителя зарубіжної літератури є вакантною, години зарубіжної літератури у Квітневому ліцеї читає директор Квітневого ліцею, яка призначена на посаду вчителя зарубіжної літератури за сумісництвом з 01.09.2023 до кінця 2023/2024 н.р. на 12 тижневих годин. /а.с.51/
Як вбачається з довідки Квітневого ліцею Квітневої сільської ради Житомирського району Житомирської області від 30 листопада 2023 року № 235/01-20, згідно тарифної сітки посадовий оклад з підвищенням згідно Постанови КМУ № 22 від 11.01.2018 директора за 16 тарифним розрядом становить 8878,10 грн./а.с.52/
Представником Позивача до суду надано копії табелів на виплату заробітної плати вчителем та іншими працівникам Квітневого ліцею за листопада 2023 року, травень 2023 року, грудень 2022 року, березень 2022 року, а також копії карточки довідки нарахування заробітної плати ОСОБА_3 за 2021-2022 навчальний рік, 2023-2024 навчальний рік. Відповідно до яких окремо відображалися і відображаються час та фактичні години роботи ОСОБА_3 як директора та як вчителя./а.с.40-46/
Згідно листа Міністерства освіти і науки України від 24 травня 2024 року, щодо роз`яснення стосовно викладацької роботи керівних працівників закладів освіти, що виконується згідно з пунктом 91 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 5.04.1993 № 102. Відповідно до пункту 91 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102 (далі - Інструкція № 102), керівним працівникам закладів світи надано право вести викладацьку роботу чи заняття з гуртками в цьому закладі, але не більше 9 годин та тиждень (360 годин на рік), якщо вони по основній посаді отримують повний посадовий оклад (ставку). Також іншим працівникам закладів освіти надано право вести викладацьку роботу чи заняття з гуртками в цьому закладі, але в середньому не більше 12 годин на тиждень (480 годин на рік), якщо вони по основній посаді отримують повний посадовий оклад (ставку). Названим працівникам за норму годин, визначену в цьому пункті, плата проводиться понад основний посадовий оклад (ставку) у порядку, передбаченому відповідно для вчителів, викладачів та керівників гуртків за тарифікацією). За години викладацької роботи чи занять з гуртками, виконані, як виняток,
у зв`язку з виробничою необхідністю понад норму, означену в цьому пункті, провадиться погодинна оплата за фактичну кількість годин, але не більше 240 годин на рік.
Виконання викладацької чи гурткової роботи, в межах визначених пунктом 91 Інструкції № 102, дозволено керівним та іншим працівникам закладів освіти у цьому ж закладі освіти в межах свого робочого часу за основною посадою, тому така викладацька чи гурткова робота не є сумісництвом. Не є виконання зазначеної викладацької чи гурткової роботи суміщенням, оскільки за виконання такої роботи оплата праці здійснюється понад основний посадовий оклад (ставку) у порядку, передбаченому відповідно для вчителів, викладачів та керівників гуртків (за тарифікацією), а не встановлюється доплата, яка передбачена за суміщення посад постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 № 1298 та наказом Міністерства освіти і науки від 26.09.2005 № 557 і встановлення якої заборонено керівним працівникам.
З огляду на зазначене, ухвалення постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2022 № 1306 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.11.2022 № 1047-р, відповідно до яких втратили чинність постанова Кабінету Міністрів України від 03.04.1993 № 245 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» та наказ Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 28.06.1993 № 43 «Про затвердження Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій», не обмежує право на здійснення відповідними працівниками закладів освіти робіт, передбачених пунктом 91 Інструкції № 102.
Скасування зазначених вище нормативних актів щодо сумісництва позбавило працівників інших закладів, установ, підприємств можливості інтонувати такі види робіт, що не вважалися сумісництвом (зокрема педагогічну роботу з погодинною оплатою праці в обсязі не більше 240 годин і рік), у межах свого основного робочого часу.
Враховуючи, що зазначені нормативні акти використовувалися не лише з освітній галузі, а стосувалися працівників усієї бюджетної сфери, Міністерство освіти і науки звернулося до Міністерства економіки, яке є головним органом в системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері праці, зайнятості населення, трудових відносин, з необхідністю розробити проект постанови Кабінету Міністрів України, який би врегулював зазначене питання, дозволивши здійснювати окремі види викладацької (педагогічної) діяльності в певних обсягах і з погодинною оплатою в межах основного робочого часу та поновити інші норми, положення та правові підстави праці педагогічних і науково-педагогічних працівників, що вкрай необхідні в роботі галузі освіти./а.с. 19-20/
Статтею 43 Конституції України кожному гарантовано право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Визначення трудового договору міститься у частині першій статті 21 КЗпП України та означає угоду між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін(ч.2 ст.21 КЗпП України).
Відповідно до копії Наказу відділу освіти Квітневої сільської ради Житомирського району Житомирської області від 23 жовтня 2020 року № 103-ОД, наказано: затвердити Контракт (трудовий строковий договір) з керівником ОНЗ «Квітнева ЗОШ І-ІІІ ступенів». Укласти з директором ОНЗ «Квітнева ЗОШ І-ІІІ ступенів» ОСОБА_3 трудовий строковий договір (контракт) на 4 роки з 23.10.2020 року по 23.10.2024 року.
ОСОБА_3 своєю заявою від 01 вересня 2023 року, просила дозволити їй викладати 12 тижневих годин зарубіжної літератури в 2023/2024 навчальному році.
Наказом відділу освіти Квітневої сільської ради Житомирського району Житомирської області від 01 вересня 2023 року № 26-ОД «Про ведення викладацької діяльності за сумісництвом», наказано: Дозволити з 01 вересня 2023 року по 31 травня 2024 року ОСОБА_3 директору Квітневого ліцею читати 12 годин зарубіжної літератури за сумісництвом.
Відповідно до ст.26 Закону України «Про загальну середню освіту», чинного на день виникнення спірних відносин, трудові відносини в системі загальної середньої освіти регулюються законодавством України про працю, Законом України«Про освіту»,
цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Сумісництво це виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або у роботодавця фізичної особи (стаття 102-1 Кодексу законів про працю України та стаття 19 Закону України Про оплату праці).
Викладацька діяльність це діяльність, яка спрямована на формування знань, інших компетентностей, світогляду, розвиток інтелектуальних і творчих здібностей, емоційно-вольових та/або фізичних якостей здобувачів освіти (лекція, семінар, тренінг, курси, майстер-клас, вебінар тощо), та яка провадиться на основі відповідного трудового або цивільно-правового договору:
педагогічним (науково-педагогічним) працівником;
самозайнятою особою (крім осіб, яким така форма викладацької діяльності заборонена законом);
іншою фізичною особою (пункт 4 частини 1 статті 1 Закону України Про освіту).
Відповідно до пункту 3.2.2 Рішення Конституційного Суду України від 06.10.2010 № 21-рп/2010, наукова і викладацька діяльність є видами інтелектуальної і творчої діяльності, що спрямована на одержання, поширення, використання нових знань, фахових навичок, їх практичне застосування.
Керівники закладів загальної середньої освіти мають право займатися викладацькою діяльністю та виконувати гурткову роботу у своєму закладі освіти. Відповідно до листа Міністерства освіти і науки України № 1/1274-23 від 27.01.2023 р. Про право працівників закладів освіти займатися викладацькою діяльністю в своєму закладі освіти, виконання викладацької чи гурткової роботи дозволено керівним та іншим працівникам закладів освіти у цьому ж закладі освіти в межах свого робочого часу за основною посадою в межах, визначених пунктом 91 Інструкції № 102, тому така викладацька чи гурткова робота не є сумісництвом.
Відповідно до пункту 91 Інструкції № 102, ці межі є наступними:
керівні працівники закладів освіти, керівники фізичного виховання центрів допризовної підготовки можуть вести викладацьку роботу чи заняття з гуртками в цьому закладі, але не більше 9 годин та тиждень (360 годин на рік), якщо вони по основній посаді отримують повний посадовий оклад (ставку);
керівні працівники закладів дошкільної освіти можуть виконувати роботу вихователів у цій же установі в обсязі не більше 18 годин на тиждень;
директори та їх заступники у сільській місцевості при відсутності вчителів або викладачів з відповідних предметів можуть вести викладацьку роботу в обсязі не більше 12 годин на тиждень (480 годин на рік) з дозволу відповідного органу управління освіти;
директори, їх заступники по навчальній роботі в дитячих музичних, художніх школах, школах мистецтв, школах загальної музичної освіти можуть вести викладацьку роботу в середньому не більше 12 годин на тиждень, якщо вони по основній роботі отримують повний посадовий оклад;
інші працівники закладів освіти можуть вести викладацьку роботу або заняття з вихованцями у цьому ж закладі освіти, але в середньому не більше 2 годин на день (12 годин на тиждень, 480 годин на рік), якщо вони по основній роботі отримують повний посадовий оклад (ставку);
у випадках, коли вищезгадані працівники отримують на основній посаді 0,5 посадового окладу (ставки), їм дозволяється вести викладацьку роботу в середньому не більше 3 годин на день (18 годин на тиждень, 720 годин на рік), а при виконанні цієї роботи в 1-4 класах до 20 годин на тиждень.
Верховний Суд у постанові від 14 листопада 2018 року у справі № 804/3583/17 зазначив, що суміщення професій/посад розцінюється як виконання працівником на тому ж підприємстві поряд із основною роботою, встановленою його трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією(посадою). Водночас, суміщення професій (посад) має такі особливості: робота за другою посадою не відображається в табелі обліку використання робочого часу; друга посада залишається вакантною; для допущення працівника до роботи за суміщенням посад, за загальним правилом, достатньо подання заяви працівником та видачі керівником наказу про суміщення; окремий трудовий договір не укладається, запис у трудову книжку про суміщення не вноситься; порядок оплати праці встановлюється на підставі положень колективного договору та вказується у наказі про суміщення; оплата роботи за другою посадою на законодавчому рівні класифікується як надбавка до заробітної плати.
Відтак, суміщення професій (посад), на відміну від сумісництва, - це виконання працівником на тому ж підприємстві поряд із основною роботою, встановленою його трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією(посадою) без укладення додаткового трудового договору.
Суміщення професій (посад) дозволяється, як правило, в межах тієї ж категорії персоналу, до якої відноситься даний працівник. При виконанні робіт за суміщенням працівникові встановлюються доплати до основної заробітної плати.
Передумовою суміщення професій (посад) є наявність вакансії суміщуваної професії (посади) в штатному розписі.
Згідно довідки Квітневого ліцею Квітневої сільської ради Житомирського району Житомирської області від 30 листопада 2023 року № 128, посада вчителя зарубіжної літератури є вакантною, години зарубіжної літератури у Квітневому ліцеї читає директор Квітневого ліцею, яка призначена на посаду вчителя зарубіжної літератури за сумісництвом з 01.09.2023 до кінця 2023/2024 н.р. на 12 тижневих годин.
Умови оплати праці керівних та педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів визначені Інструкцією про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженою наказом Міністерства освіти України від 15 квітня 1993 року №102, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 травня 1993 року за №56.
Кодекс законів про працю України, розмежовує порядок оплати умов праці за сумісництвом та за суміщенням.
Працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу.
У статті 105 КЗпП України визначено, що працівникам, які виконують на тому ж підприємстві, в установі, організації поряд з своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткову роботу за іншою професією (посадою) або обовязки тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи, провадиться доплата за суміщення професій (посад) або виконання обовязків тимчасово відсутнього працівника.Розміри доплат за суміщення професій (посад) або виконання обовязків тимчасово відсутнього працівника встановлюються на умовах, передбачених у колективному договорі.
Зі змісту пункту 91 зазначеної Інструкції вбачається, що керівним працівникам закладів освіти надано право вести викладацьку роботу в цьому закладі, але не більше 9 годин на тиждень (360 годин на рік), якщо вони по основній посаді отримують повний посадовий оклад (ставку). Керівні працівники дитячих дошкільних закладів можуть виконувати роботу вихователів у цій же установі в обсязі не більше 18 годин на тиждень
У сільській місцевості директори і їх заступники при відсутності вчителів або викладачів з відповідних предметів можуть вести викладацьку роботу в обсязі не більше 12 годин на тиждень (480 годин на рік) з дозволу відповідного органу управління освіти.
Відповідно до абзацу п. 3 вказаної Інструкції, установам і закладам освіти надано право вирішувати такі питання в галузі організації та оплати праці: встановлювати працівникам доплати за суміщення професій (посад), розширення зони обслуговування чи збільшення обсягів виконуваних робіт (вихователям і помічникам вихователів дитячих дошкільних закладів за перевищення планової наповнюваності груп), а також за виконання поряд з основною роботою обов`язків тимчасово відсутніх працівників без обмеження розмірів цих доплат та переліків суміщуваних професій (посад) за рахунок і в межах фонду заробітної плати (фонду оплати праці).
Додатком 8 до вказаної Інструкції, передбачено за виконання роботи за суміщенням професій працівникам установ і закладів освіти нарахування премії з урахуванням доплат і надбавок. В свою чергу за роботу за сумісництвом таких премій не передбачено.
Згідно роз`яснення заступника Міністра освіти і науки України ОСОБА_4 від №1/1274-23 від 27.01.2023 року, «Відповідно до пункту 91 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102 (далі - Інструкція № 102), керівним працівникам закладів освіти надано право вести викладацьку роботу чи заняття з гуртками в цьому закладі, але не більше 9 годин та тиждень (360 годин на рік), якщо вони по основній посаді отримують повний посадовий оклад (ставку). Також іншим працівникам закладів освіти надано право вести викладацьку роботу чи заняття з гуртками в цьому закладі, але в середньому не більше 12 годин на тиждень (480 годин на рік), якщо вони по основній посаді отримують повний посадовий оклад (ставку). Названим працівникам за норму годин, визначену в цьому пункті, оплата проводиться понад основний посадовий оклад (ставку) у порядку, передбаченому відповідно для вчителів, викладачів та керівників гуртків (за тарифікацією). За години викладацької роботи чи занять з гуртками, виконані, як виняток, у зв`язку з виробничою необхідністю понад норму, зазначену в цьому пункті, провадиться погодинна оплата за фактичну кількість годин, але не більше 240 годин на рік. Виконання викладацької чи гурткової роботи, в межах визначених пунктом 91 Інструкції № 102, дозволено керівним та іншим працівникам закладів освіти у цьому ж закладі освіти в межах свого робочого часу за основною посадою, тому така викладацька чи гурткова робота не є сумісництвом».
Аналогічне роз`яснення викладено в Листі Директорату шкільної освіти Міністерства освіти і науки України №4/314-23 від 07 вересня 2023 року.
Суд, звертає увагу, що, відповідно до роз`яснення МОН, якщо викладацька чи гурткова робота виконується в межах, визначених пунктом 91 Інструкції № 102, таку роботу дозволено керівним та іншим працівникам закладів освіти у цьому ж закладі освіти в межах свого робочого часу за основною посадою, тому така викладацька чи гурткова робота не є сумісництвом.
ОСОБА_3 викладацькою роботою займається у межах свого робочого часу, а не у вільний від основної роботи час, тому вказана робота не є сумісництвом.
Так як ОСОБА_3 , яка працює директором у сільській місцевості при відсутності вчителів зарубіжної літератури може вести викладацьку роботу в обсязі не більше 12 годин на тиждень (480 годин на рік) з дозволу відповідного органу управління освіти, а тому п. 3 оспорюваного наказу в частині надання дозволу з 1 вересня 2023 року по 31 травня 2024 року читати 12 годин зарубіжної літератури є правомірним. Однак вказаний пункт наказу в частині здійснення вказаної роботи за сумісництвом є неправомірним.
Відповідно до частини першої статті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до частини першої, п`ятої, шостої статті 81 ЦПК України,кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Відповідно до статті 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
На основі повно та всебічно з`ясованих обставин, на які посилаються сторони, як на підставу своїх вимог та заперечень підтверджених доказами, перевірених в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, а також достатність, взаємозв`язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд приходить до висновку про задоволення позову.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Серявін та інші проти України, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
Керуючись статтями 19,43,129-1КонституціїУкраїни; Постановою Пленуму Верховного Суду України № 9 від 06 листопада 1992 року «Про практику розгляду судами трудових спорів»; Постановою Пленуму Верховного Суду України № 13 від 24 грудня 1999 року «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці»; Законом України «Про оплату праці»; статтями 97, 102-1, 105, 232-233, 265 КЗпП України; статтями 4, 12, 15, 16 ЦК України; статтями 4, 5, 12, 13, 19, 23, 28, 48, 76, 78, 81, 133-137, 141, 258, 259, 263-265, 352, 354, 355, 430 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_3 до Відділу освіти Квітневої сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання протиправним та зміну наказу задовольнити.
Визнати протиправним п. 3 наказу №26- ОД від 01.09.2023 року начальника відділу освіти Квітневої сільської ради Житомирського району Житомирської області Романа Суботенка в частині надання дозволу директору Квітневого ліцею ОСОБА_3 читати 12 годин зарубіжної літератури за сумісництвом.
Виключити з п. 3 наказу №26 - ОД від 01.09.2023 року начальника відділу освіти Квітневої сільської ради Житомирського району Житомирської області Романа Суботенка, слова «за сумісництвом», залишивши зміст пункту «дозволити з 1 вересня 2023 року по 31 травня 2024 року ОСОБА_3 - директору Квітневого ліцею читати 12 годин зарубіжної літератури».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Суддя Попільнянського
районного суду Є. О. Зайченко
Суд | Попільнянський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 20.08.2024 |
Оприлюднено | 02.09.2024 |
Номер документу | 121293805 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них |
Цивільне
Попільнянський районний суд Житомирської області
Зайченко Є. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні