Рішення
від 29.08.2024 по справі 242/1067/24
СЕЛИДІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

242/1067/24

2/242/407/24

РІШЕННЯ

Іменем України

29 серпня 2024 року Селидівський міський суд Донецької області у складі: головуючого судді Черкова В.Г., при секретарі Носаль А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Селидове цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Верченко Ольга Олександрівна, до Селидівської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, третя особа: Перша Селидівська державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач 02.07.2024 р. звернулась до суду із зазначеним позовом.

Стислий виклад позиції позивача та заперечення відповідача.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її сестра ОСОБА_2 , після смерті якої залишилось спадкове майно. Вона є єдиним спадкоємцем, після смерті сестри. 20.05.2024 р. позивач звернулась до нотаріальної контори для оформлення спадщини. Однак, отримала відмову через пропуск строку такого звернення.

Просила визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті сестри тривалістю три місяці.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав.

Заяви та клопотання сторін.

Представник позивача надала клопотання про витребування доказів.

Позивач та її представник надали заяву про розгляд справи без їх участі.

Представник відповідача надав заяву, в якій просить розглянути справу у відсутності відповідача та ухвалити рішення на розсуд суду.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою від 04.07.2024 р. суддя Черков В.Г. прийняв зазначену справу до свого провадження, розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання та витребувані докази за клопотанням позивача.

Ухвалою від 18.07.2024 р. закрито підготовче засідання, справу призначено до судового розгляду.

Фактичніобставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову.

Суд, дослідивши надані матеріали та проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини, прийшов до наступного.

Згідно свідоцтва про народження № НОМЕР_1 , ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , її батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

Згідно свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 , ОСОБА_6 (рос.мова) та ОСОБА_7 (рос.мова) зареєстрували шлюб 24.09.1960 року. Після одруження дружині присвоїли прізвище « ОСОБА_8 » (рос.мова).

Згідно свідоцтва про народження НОМЕР_3 , ОСОБА_9 (рос.мова) народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 , її матір`ю є Рузова Мария Никитична (рос.мова).

Згідно свідоцтва про одруження серії НОМЕР_4 , ОСОБА_10 (рос.мова) та ОСОБА_9 (рос.мова) зареєстрували шлюб 17.12.1983 року. Після одруження дружині присвоїли прізвище « ОСОБА_11 » (рос.мова).

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 , ОСОБА_12 (рос.мова) народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 , її батьками є ОСОБА_13 (рос.мова) та ОСОБА_14 (рос.мова).

Згідно свідоцтва про одруження серії НОМЕР_6 , ОСОБА_15 (рос.мова) та ОСОБА_12 (рос.мова) зареєстрували шлюб 02.03.1963 року. Після одруження дружині присвоїли прізвище « ОСОБА_16 » (рос.мова).

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_7 , ОСОБА_17 (рос. мова) народилась, ІНФОРМАЦІЯ_5 , її матір`ю є ОСОБА_18 (рос. мова).

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_8 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , померла ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Законом для прийняття спадщини встановлений строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Зі змісту позову вбачається, що позивач звернулась до нотаріальної контори для оформлення своїх спадкових прав після смерті сестри. Постановою державного нотаріуса Першої селидівської державної нотаріальної контори Доценко О.В. від 20.05.2024 року відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини.

Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) спадкова справа після смерті спадкодавця ОСОБА_2 в нотаріальній конторі не заводилася, що свідчить про те, що із заявою про прийняття спадщини та видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті останньої до нотаріальної контори ніхто із спадкоємців не звертався.

Зазначені обставини встановлені з документів в матеріалах справи.

Як підставу поважності пропуску строку для звернення до нотаріальної контори позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_8 помер її рідний син ОСОБА_19 .

Суд вважає, що причини пропуску строку для звернення до нотаріальної контори, є поважними, а тому позовну заяву слід задовольнити.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Відповідно до ч. 2ст. 1220 ЦК Україничасом відкриття спадщини є день смерті особи.

Статтею 1268 ЦК Українипередбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

У відповідностіст. 1269 ЦК Українизаява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Згідност. 1270 ЦК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

В той же час, відповідно до ст.ст.1273-1275ЦК України - спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 названого Кодексу, подавши нотаріусу за місцем відкриття спадщини відповідну заяву.

Відповідно до ст.ст.1296-1298 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину, яке видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців.

Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Виходячи з вище викладеного можливо зробити висновок, що прийняття спадщини як за заповітом, так і за законом є правом спадкоємця й залежить виключно від його власної волі. Вчинення або не вчинення спадкоємцем дій, з якими законодавець пов`язує прийняття спадщини, має визначальне значення для висновку про дотримання ним процедури входження у спадкування і кінцево дає відповідь на питання про прийняття спадщини.

Так, для прийняття спадщини спадкоємцем, який на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, необхідно особисто подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Це є обов`язковим для обох названих видів спадкування.

Пропуск строку позбавляє спадкоємця можливості прийняти спадщину через нотаріальну контору і потребує пред`явлення ним позову про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

Вказане у повній мірі відповідає Правовій позиції, висловленій Верховним Судом України в постанові від 6 лютого 2013 року в справі № 6-167цс12.

Відповідно дост. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до вимог ч. 6 п. 24Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи питання про визначення додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Таким чином, необхідною умовою застосування вказаної правової норми є поважність пропуску строку для прийняття спадщини.

В судовому засіданні встановлено, що позивач через поважні причини пропустив строк на прийняття спадщини. Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.1270,1272 ЦК України, ст. ст.200,264,265 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 ,РНОКПП НОМЕР_9 ,реєстрація заадресою: АДРЕСА_1 ,в інтересахякої дієадвокат ВерченкоОльга Олександрівна,РНОКПП НОМЕР_10 ,місце проживанняза адресою: АДРЕСА_2 до Селидівськоїміської військовоїадміністрації Донецькоїобласті,код ЄДРПОУ44899730,юридична адреса:Донецька областьм.Селидове,вул.Європейська,8,третя особаПерша селидівськадержавна нотаріальнаконтора,ЄДРПОУ 02888515,юридична адреса:85401,Донецька область,м.Селидове,вул.Незалежності,буд.39,ЄДРПОУ 02888515, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , протягом двох місяців з часу набрання законної сили даним рішенням.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч.2 ст.358 ЦПК України.

Повний текст рішення складено та підписано 29.08.2024 року.

Суддя В.Г. Черков

СудСелидівський міський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення29.08.2024
Оприлюднено02.09.2024
Номер документу121296083
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —242/1067/24

Рішення від 29.08.2024

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Черков В. Г.

Ухвала від 18.07.2024

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Черков В. Г.

Ухвала від 04.07.2024

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Черков В. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні