Справа № 626/2938/24
Провадження № 2-о/626/262/2024
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
28.08.2024 року м. Красноград
Красноградський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді - Дудченка В.О.,
присяжних - Мусієнка В.М., Ніколаєнко Н.П.,
за участю секретаря - Зінченко Л.В.,
заявника - ОСОБА_1 ,
заінтересованої особи - ОСОБА_2 ,
представника заінтересованої особи - ОСОБА_12,
дитини, щодо якої подається заява - ОСОБА_3
розглянувши у закритому судовому засіданні у місті Краснограді, в порядку окремого провадження, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 із заінтересованими особами: ОСОБА_2 , Службою у справах дітей Красноградської районної державної адміністрації, Чугуївським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про усиновлення дитини,
В С Т А Н О В И В:
Виклад позиції заявника.
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про усиновлене дитини (дівчинки) в якій просить:
- оголосити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, усиновлювачем дитини ОСОБА_3 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Чугуїв, Харківської області, Україна;
- записати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- внести зміни до актового запису №105 від 13.04.2012 року, складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Чугуєву реєстраційної служби Чугуївського міськрайонного управління юстиції Харківської області, про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , де у графі «батько» замість « ОСОБА_4 , громадянин України» вказати « ОСОБА_1 , громадянин України», в графі «прізвище» замість « ОСОБА_5 » записати « ОСОБА_6 », «по батькові» замість « ОСОБА_7 » записати « ОСОБА_8 », ім`я, місце і дату народження дитини залишити без змін.
В обґрунтування заяви ОСОБА_1 заначив, що 12.06.2024 року він зареєстрував шлюб з ОСОБА_9 , після реєстрації шлюбу дружині присвоєне прізвище ОСОБА_6 . Його дружина від попереднього шлюбу з ОСОБА_4 має дочку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Мати та батько дитини надали нотаріально завірені згоди на усиновлення ним дитини. Проживає родина в будинку, який винаймають за адресою: АДРЕСА_1 , за даною адресою дружина та дитини зареєстровані як внутрішньо переміщені особи. Він має стабільний заробіток, здоровий, до кримінальної відповідальності не притягувався та не притягується. У нього з дочкою дружини склались гарні стосунки, ОСОБА_10 цінує і поважає його, як батька, а він її любить, турбується, піклується про неї, створює всі належні умови для розвитку, утримання, виховує і ставиться до неї як до своєї рідної дитини, у зв`язку із чим має велике бажання її усиновити. Він має бажання усиновити дочку своєї дружини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та вважає, що може бути його усиновлювачем.
Рух справи в суді.
Ухвалою судді Красноградського районного суду Харківської області від 20.08.2024 року відкрито провадження у справі та призначено заяву до судового розгляду в закритому судовому засіданні.
Позиція учасників судового процесу в судовому засіданні.
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 заяву підтримав, просив задовольнити його заяву про усиновлення дитини та оголосити його усиновлювачем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та записати його батьком дитини, а також внести відповідні зміни в актовий запис про її народження. Викладені у заяві обставини підтвердив в повному обсязі.
Заінтересована особа ОСОБА_2 в судовому засіданні проти задоволення заяви не заперечувала та просила її задовольнити.
ОСОБА_3 в судовому засіданні підтвердила свою згоду на її усиновлення ОСОБА_1 , оскільки вона вважає його своїм батьком та не заперечувала проти запису його батьком, зміни прізвища та по батькові.
Суд дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини справи, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, приходить до наступних висновків.
Позиція суду.
Згідно зі ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Згідно з частиною першою статті 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до частини 1 статті 1 СК України - Сімейний кодекс України визначає засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов`язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов`язків батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім`ї та родичів.
Фактичні обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , батько - ОСОБА_4 , громадянин України, мати - ОСОБА_9 , громадянка України, що підтверджується копією свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 (а.с. 19).
Батько дитини ОСОБА_4 надав нотаріально завірену заяву від 02.05.2024 року, якою відповідно до ст.ст. 217, 232 СК України надав згоду на усиновлення його дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_1 (а.с. 53).
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, йому 41 рік, тобто має вік більше 21 року та старший за усиновлювану дитину більше ніж на 15 років (а.с. 11).
ОСОБА_1 з матір`ю усиновлюваної дитини - ОСОБА_9 перебуває в шлюбі, який зареєстрований 12.06.2024 року Красноградським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Красноградському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_2 , прізвище дружини після реєстрації шлюбу ОСОБА_6 (а.с. 18).
Мати усиновлюваної дитини ОСОБА_2 - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , надала нотаріально посвідчену згоду від 22.07.2024 року на усиновлення дочки її чоловіком ОСОБА_1 (а.а. 48).
Згідно з висновком про стан здоров`я ОСОБА_1 від 28.06.2024 року, виданим КП «Чугуївський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» - здоровий (а.с. 41).
ОСОБА_1 на території України станом на 09.07.2024 року, незнятої чи непогашеної судимості не має, що підтверджується копією Витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» МВС України серія ВР-004082028 (а.с. 42).
ОСОБА_1 має стабільний заробіток, що підтверджується довідкою про доходи від 30.07.2024 року № 22/2767, виданою військовою частиною НОМЕР_3 (а.с. 28).
Проживає родина в будинку за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 взяті на облік за даною адресою як ВПО (а.с. 52,55).
Представниками служби у справах дітей Красноградської районної державної адміністрації було проведено обстеження умов проживання родини заявника ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , за результатами обстеження складено Акт обстеження умов проживання відповідно до якого для виховання і розвитку усиновлюваної дитини створені умови, стосунки в сім`ї добрі (а.с. 56).
ОСОБА_1 ознайомлений зі станом здоров`я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (висновок про стан здоров`я, фізичний і розумовий розвиток дитини КНП «Красноградська центральна районна лікарня» від 07.06.2024 року) (а.с. 51).
Органом опіки та піклування надано висновок №01-33/2714 від 12.08.2024 року, відповідно до якого Служба у справах дітей Красноградської районної державної адміністрації вважає доцільним усиновлення ОСОБА_1 - ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 35-36).
До висновку також додана письмова заява усиновлюваної дитини ОСОБА_3 від 22.07.2024 року про згоду на її усиновлення чоловіком матері ОСОБА_1 , наслідки усиновлення зрозумілі (а.с. 34).
Норми права, які застосовував суд, мотиви суду.
Статтями 207, 208 Сімейного Кодексу України передбачено, що усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 цього Кодексу.
Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя. Особа, яка може бути усиновленою - це дитина (стаття 6 цього Кодексу).
У ст. 211 Сімейного кодексу України, містяться вимоги до осіб, які мають намір бути усиновлювачами.
Згідно ч. 1 ст. 211 Сімейного кодексу України, усиновлювачем дитини може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичом дитини. Усиновлювачем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п`ятнадцять років. У разі усиновлення повнолітньої особи різниця у віці не може бути меншою, ніж вісімнадцять років.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 Сімейного кодексу України усиновлювачами можуть бути подружжя, а також особи, зазначені у частинах п`ятій та шостій цієї статті.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір`ю дитини, яку він висловив бажання усиновити, мати надала нотаріальну завірену згоду на її усиновлення чоловіком, батько також надав нотаріально завірену згоду на усиновлення його дочки ОСОБА_1 .
У статті 212 Сімейного кодексу України чітко вказані умови за яких особа не може бути усиновлювачем.
Статтею 213 Сімейного кодексу України визначено коло осіб, які мають переважне право на усиновлення дитини.
Відповідно до п. 6 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» (далі - Постанова), вирішуючи заяву по суті, суд зобов`язаний перевірити наявність передбачених законом підстав для усиновлення, зокрема: чи дали батьки дитини згоду на це (якщо вона необхідна); чи може заявник бути усиновлювачем; чи є дитина відповідно до законодавства суб`єктом усиновлення і чи виконано вимоги ч. 1-3 ст. 218 СК щодо наявності згоди дитини; чи відповідають висновок органу опіки та піклування і дозвіл на усиновлення уповноваженого органу виконавчої влади необхідним вимогам.
Відповідно до ч. 1,2 ст. 224 Сімейного кодексу України, суд, постановляючи рішення про усиновлення дитини, враховує обставини, що мають істотне значення, зокрема: стан здоров`я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину, її сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини; мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину; мотиви того, чому другий із подружжя не бажає бути усиновлювачем, якщо лише один із подружжя подав заяву про усиновлення; взаємовідповідність особи, яка бажає усиновити дитину, та дитини, а також те, як довго ця особа опікується вже дитиною; особу дитини та стан її здоров`я; ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити. При дотриманні всіх умов, встановлених цим Кодексом, здатності особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дитини суд постановляє рішення, яким оголошує цю особу усиновлювачем дитини.
Аналіз наведених норм та роз`яснень, які містяться у Постанові Пленуму ВСУ, свідчить про те, що особа виявила бажання стати усиновлювачем, повинна відповідати чітко окресленим до неї вимогам.
Перевірені судом та підтверджені відповідними документами, а також висновком уповноваженого органу, обставини, що мають істотне значення для розгляду справи, дозволяють суду дійти висновку про наявність передбачених законом підстав для можливості задоволення вимог заявника ОСОБА_1 про усиновлення дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Доходячи таких висновків, судом, у відповідності до положень ст. 224 СК України, враховуються зокрема стан здоров`я та матеріальне становище заявника, умови проживання, мотиви, на підставі яких він бажає усиновити дитину, усвідомлення ним відповідальності пов`язаної з усиновленням дитини та наслідків такого усиновлення, які у своїй сукупності свідчать про здатність заявника, як особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити стабільні та гармонійні умови для її життя, що відповідатиме найкращим інтересам дитини.
Висновок служби у справах дітей Красноградської районної державної адміністрації про можливість ОСОБА_1 бути усиновлювачем відповідає встановленим до нього вимогам, підписаний уповноваженою особою, та складений на підставі вивчення всіх обставин справи, у зв`язку із чим суд враховує його під час ухвалення рішення.
Згідно з ч. 1, 2, 3, 5, 6 ст. 217 Сімейного кодексу України, усиновлення дитини здійснюється за вільною згодою її батьків. Згода батьків на усиновлення дитини має бути безумовною. Угода про надання усиновлювачем плати за згоду на усиновлення дитини батькам, опікунам чи іншим особам, з якими вона проживає, є нікчемною. Згода батьків на усиновлення може бути дана ними лише після досягнення дитиною двомісячного віку. Письмова згода батьків на усиновлення засвідчується нотаріусом. Мати, батько дитини мають право відкликати свою згоду на усиновлення до набрання чинності рішенням суду про усиновлення.
Мати дитини ОСОБА_2 - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , надала нотаріальну письмову згоду на її усиновлення чоловіком ОСОБА_1 , батько дитини яка усиновлюється ОСОБА_4 надав також нотаріально завірену згоду на її усиновлення заявником по справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 218 СК України для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити.
За змістом ч. 1 ст. 229 Сімейного кодексу України, особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини або повнолітньої особи.
Якщо усиновлюється дитина, яка досягла семи років, то для запису усиновлювача матір`ю, батьком потрібна згода дитини, крім випадку, передбаченого частиною четвертою статті 218 цього Кодексу.
Суд задовольняє таку заяву усиновлювача у рішенні про усиновлення, якщо це відповідає інтересам дитини.
В матеріалах справи наявна письмова заява усиновлюваної дитини ОСОБА_3 про згоду на її усиновлення ОСОБА_1 , яку також підтвердила в судовому засіданні, вказавши на те, що вона його вважає своїм батьком та не проти, щоб ОСОБА_1 був записаний її батьком та не заперечує проти зміни її прізвища на ОСОБА_6 , та зміни її по батькові на ОСОБА_8 .
Відповідно до ч. 4 ст. 218 Сімейного кодексу України згода дитини на усиновлення не потрібна, якщо вона проживає в сім`ї усиновлювачів і вважає їх своїми батьками.
За змістом ст. 231 Сімейного кодексу України, якщо усиновлювач записується батьком дитини, відповідно змінюється по батькові дитини.
Про зміни, передбачені у цій статті, суд зазначає у рішенні про усиновлення.
Відповідно ч. 2-3 ст. 314 ЦПК України, у разі задоволення заяви суд зазначає у резолютивній частині рішення про усиновлення дитини або повнолітньої особи заявником (заявниками).
За клопотанням заявника (заявників) суд вирішує питання про зміну імені, прізвища та по батькові, дати і місця народження усиновленої дитини, про зміну імені, прізвища, по батькові усиновленої повнолітньої особи, про запис усиновлювачів батьками.
Враховуючи, що заявник відповідно вимог Сімейного кодексу України, виявив бажання бути записаний батьком дитини, а також клопоче про зміну прізвища та по батькові дитини, суд приходить до висновку про задоволення таких вимог.
За правилами ч. 7 ст. 314 ЦПК України, усиновлення вважається здійсненим із дня набрання законної сили рішенням суду. Для внесення змін до актового запису про народження усиновленої дитини або повнолітньої особи копія рішення суду надсилається до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення.
Згідно із ст. 232 Сімейного кодексу України, з моменту усиновлення виникають взаємні особисті немайнові та майнові права і обов`язки між особою, яка усиновлена (а в майбутньому - між її дітьми, внуками), та усиновлювачем і його родичами за походженням.
Усиновлення надає усиновлювачеві права і накладає на нього обов`язки щодо дитини, яку він усиновив, у такому ж обсязі, який мають батьки щодо дитини.
Усиновлення надає особі, яку усиновлено, права і накладає на неї обов`язки щодо усиновлювача у такому ж обсязі, який має дитина щодо своїх батьків.
За приписами ст. 233 Сімейного кодексу України, на підставі рішення суду про усиновлення в актовий запис про народження дитини або повнолітньої особи державний орган реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни і видає нове свідоцтво про народження з урахуванням цих змін.
Таким чином, враховуючи вік, стан здоров`я та матеріальне становище усиновлювача, суд установив, що будь-якої корисливої або іншої зацікавленості в усиновленні з боку заявника немає, його намір відповідає вимогам законодавства та моральним засадам суспільства, заявник є здоровою людиною, має стійке бажання виховувати та утримувати дитину, усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов життя.
Висновки за результатами розгляду справи.
На підставі вищевикладеного суд вважає, що заявник виконав всі умови, встановлені законодавством для усиновлення, він має здібності особи, яка бажає усиновити дитину, може забезпечити стабільні та гармонічні умови для життя дитини, тому є всі підстави для задоволення заяви в повному обсязі.
Судові витрати.
За правилами ч. 7 ст. 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення під час розгляду справ окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлене законом.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 314 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи про усиновлення, відносяться на рахунок заявника (заявників).
Відповідно до ч. 1 ст. 228 Сімейного кодексу України особи, яким у зв`язку з виконанням службових обов`язків доступна інформація щодо усиновлення (перебування осіб, які бажають усиновити дитину, на обліку, пошук ними дитини для усиновлення, подання заяви про усиновлення, розгляд справи про усиновлення, здійснення нагляду за дотриманням прав усиновленої дитини тощо), а також інші особи, яким став відомий факт усиновлення, зобов`язані не розголошувати її, зокрема і тоді, коли усиновлення для самої дитини не є таємним.
На підставі викладеного, відповідно до ст. ст. 211, 212, 213, 217, 218, 224, 232, 233, керуючись ст.ст.12, 81, 247, 263-265, 310-314 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 про усиновлення дитини - задовольнити.
Оголосити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, усиновлювачем дитини ОСОБА_3 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Чугуїв, Харківської області, Україна.
Записати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Внести зміни до актового запису №105 від 13.04.2012 року, складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Чугуєву реєстраційної служби Чугуївського міськрайонного управління юстиції Харківської області, про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , де у графі «батько» замість « ОСОБА_4 , громадянин України» вказати « ОСОБА_1 , громадянин України», в графі «прізвище» замість « ОСОБА_5 » записати « ОСОБА_6 », «по батькові» замість « ОСОБА_7 » записати « ОСОБА_8 », ім`я, місце і дату народження дитини залишити без змін.
Усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішенням суду про усиновлення.
Особи, яким у зв`язку з виконанням службових обов`язків доступна інформація щодо усиновлення (перебування осіб, які бажають усиновити дитину, на обліку, пошук ними дитини для усиновлення, подання заяви про усиновлення, розгляд справи про усиновлення, здійснення нагляду за дотриманням прав усиновленої дитини тощо), а також інші особи, яким став відомий факт усиновлення, зобов`язані не розголошувати її, зокрема і тоді, коли усиновлення для самої дитини не є таємним.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення в Харківський апеляційний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 30.08.2024 року.
Суддя: Дудченко В.О.
Присяжні: Мусієнко В.М.
Ніколаєнко Н.П.
Суд | Красноградський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 30.08.2024 |
Оприлюднено | 03.09.2024 |
Номер документу | 121312593 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України |
Цивільне
Красноградський районний суд Харківської області
Дудченко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні