Ухвала
від 27.08.2024 по справі 905/1111/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA368999980313151206083020649


У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

27.08.2024 Справа № 905/1111/24

Господарський суд Донецької області у складі судді Кучерявої О.О.,

розглянувши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ», м.Словянськ

до Російської Федерації в особі Міністерства юстиції Російської Федерації, м.Москва

про стягнення 224 648 006,35 грн.

В С Т А Н О В И В

Товариство з обмеженою відповідальністю «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» через систему «Електронний суд» звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до відповідача Російської Федерації в особі Міністерства юстиції Російської Федерації про стягнення 224 648 006,35 грн.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.08.2024 для розгляду даної справи визначено суддю Кучеряву О.О.

Позов обґрунтований тим, що внаслідок із збройною агресією Російської Федерації було знищено та пошкоджено майно, розташоване у м. Слов`янськ Донецької області та яке належить на праві власності ТОВ«КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ», у зв`язку з чим останній не має можливості здійснювати свою господарську діяльність. В результаті чого позивачу була завдана шкода у вигляді збитків у розмірі 224 658 006,35 грн або 5 852 703,49 доларів США 49 або 5 396 563,27 євро.

Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що позовна заява подана без додержання вимог, викладених у Главі 1 Розділу ІІІ Господарського процесуального кодексу України з наступних підстав.

Приписами пункту 1 частини 1 статті 164 ГПК України встановлено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.

Позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копію та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу. (ч.1 ст.172 ГПК України).

В абзацах 1 та 2 частини сьомої статті 42 ГПК України визначено, якщо цим Кодексом передбачено обов`язок учасника справи щодо надсилання копій документів іншим учасникам справи, такі документи в електронній формі можуть направлятися з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а в разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.

Вказані приписи норм мають на меті забезпечення, як конституційних засад змагальності сторін та рівності усіх учасників процесу перед законом і судом (п.п. 1, 3 ч. 1 ст. 129 Конституції України), так і аналогічних приписів ст.ст. 7, 13 Господарського процесуального кодексу України.

Судом встановлено, що відповідач у справі є нерезидентом України.

За приписами статті 3 Господарського процесуального кодексу України, судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України «Про міжнародне приватне право», Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Якщо міжнародним договором України встановлено інші правила судочинства, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, іншими законами України, застосовуються правила міжнародного договору.

Іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України (ст.365 Господарського процесуального кодексу України).

Разом з тим, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року «Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан.

Відповідно до частини 1 статті 122 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

За зверненням Міністерства юстиції України Міністерство закордонних справ України повідомило депозитаріїв конвенцій Ради Європи, Гаазької конференції з міжнародного приватного права та ООН, а також сторони двосторонніх міжнародних договорів України про повномасштабну триваючу збройну агресією Росії проти України та неможливість у зв`язку з цим гарантувати у повному обсязі виконання українською стороною зобов`язань за відповідними міжнародними договорами та конвенціями на весь період воєнного стану.

Згідно з листом Міністерства юстиції України «Щодо забезпечення виконання міжнародних договорів України у період воєнного стану» № 25814/12.1.1/32-22 від 21.03.2022 з урахуванням норм звичаєвого права щодо припинення застосування міжнародних договорів державами у період військового конфлікту між ними, рекомендується не здійснювати будь-яке листування, що стосується співробітництва з установами Російської Федерації на підставі міжнародних договорів України з питань міжнародно-правових відносин та правового співробітництва у цивільних справах та у галузі міжнародного приватного права.

Крім того, відповідно до повідомлення, розміщеного 25.02.2022 на офіційному веб-сайті Акціонерного товариства «Укрпошта», у зв`язку з агресією з боку Росії та введенням воєнного стану, АТ «Укрпошта» припинило поштове співробітництво з Поштою Росії та Білорусі; посилки та перекази в ці країни не приймаються.

За змістом листа Міністерства закордонних справ України від 11.08.2022 щодо можливості вручення документів Російській Федерації як стороні по справі, відповідно до якого у зв`язку із порушенням Російською Федерацією цілей та принципів статуту ООН, Гельсінського Заключного Акта, Паризької Хартії для Нової Європи та ряді інших документів ОБСЄ, у зв`язку із широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти суверенітету та територіальної цілісності України, Міністерство закордонних справи України 24.02.2022 нотифікувало МЗЗ РФ про прийняте Україною рішення розірвати дипломатичні відносини з Росією, що були встановлені Протоколом про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Російською Федерацією від 14.02.1992.

Відтак, діяльність дипломатичних представництв України в Росії та Росії в України, а також будь-яке дипломатичне спілкування припинені відповідно до Віденської Конвенції про дипломатичні зносини 1961 року.

Отже, на теперішній час застосування відповідного алгоритму з отримання згоди Російської Федерації на відмову від судового імунітету, а також подача будь-яких судових документів до російської сторони дипломатичними каналами не є можливим з огляду на розірвання дипломатичних відносин та евакуацію всіх співробітників дипломатичних та консульських установ України через повномасштабну агресію РФ проти України.

Проте, незважаючи на введення воєнного стану в Україні, дотримання процесуального механізму належного повідомлення учасників справи є необхідною і важливою умовою для забезпечення та реалізації завдань та принципів правосуддя, у зв`язку з чим процесуальний обов`язок позивача щодо направлення копії позовної заяви, з додатками відповідачу є невід`ємною частиною процесуального механізму та не може бути скасовано в умовах можливості вжиття інших заходів на виконання норм процесуального закону.

Позивачем в якості доказу направлення на адресу відповідача позовної заяви (нотаріально завірений переклад на російську мову) та доданих до неї документів надано скріншот з електронної пошти представника товариства (адвоката) із якого вбачається направлення файлів з назвою «Иск ООО «Керамические Массы Донбасса» к Российской Федерации в лице Министерства юстиции Российской Федерации о взыскании убытков» на електрону адресу ІНФОРМАЦІЯ_1

Частиною 8 статті 42 Господарського процесуального кодексу України встановлено, Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, на такі документи накладається кваліфікований електронний підпис учасника справи (його представника) відповідно до вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

Відповідно до статті 7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов`язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги».

Статтею 1 Закону України «Про електронний цифровий підпис» визначено, що електронний цифровий підпис це вид електронного підпису, отриманого за результатом криптографічного перетворення набору електронних даних, який додається до цього набору або логічно з ним поєднується і дає змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати підписувача. Електронний цифровий підпис накладається за допомогою особистого ключа та перевіряється за допомогою відкритого ключа.

Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України «Про електронний цифровий підпис», електронний цифровий підпис використовується фізичними та юридичними особами суб`єктами електронного документообігу для ідентифікації підписувача та підтвердження цілісності даних в електронній формі.

Згідно із частиною 4 статті 18 Закону України «Про електронні довірчі послуги», саме кваліфікований електронний підпис має таку саму юридичну силу, як і власноручний підпис, та має презумпцію його відповідності власноручному підпису.

Отже, електронний лист є офіційним, якщо містить вкладення з текстом офіційного документа у вигляді файлу (приєднані файли), скріпленого електронним цифровим підписом. Документи, отримані електронною поштоюбез електронного цифрового підпису (ЕЦП) не належать до офіційних.

Згідно вказаної роздруківки на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 відправлено файли: «Иск ООО «Керамические Массы Донбасса» к Российской Федерации в лице Министерства юстиции Российской Федерации о взыскании убытков» разом з додатками до позову, при цьому відсутні докази її скріплення електронним цифровим підписом як то вимагають вимоги ст.42 ГПК України та ст.1,4,7 Закону України «Про електронний цифровий підпис».

З огляду на вищевказане, суд не приймає вищевказаний скріншот з електронної пошти позивача у якості належного доказу направлення позовної заяви.

На підставі викладеного, у разі направлення позивачем відповідачу додатково засобами електронного зв`язку електронної копії поданого до суду позову з додатками необхідно надати відповідні докази, які відповідатимуть таким вимогам:

- надані докази мають містити інформацію, що відправлення обліковується саме у вихідних документах електронної пошти позивача (його представника);

- у відправленні має бути інформація, яка ідентифікує позов та всі інші документи, які відправляються;

- підтвердження або про доставку електронного листа, або про те, що електронний лист не доставлений адресатові з певних причин.

Як вже відзначалося, у виконання вимог процесуального законодавства інших доказів направлення відповідачу позову, в тому числі у паперовій формі листом з описом вкладення позовної заяви з додатками матеріали позовної заяви не містять.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем не надано належних доказів надсилання відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів.

З урахуванням того, що доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги є додані до позовної заяви документи, суд вбачає за доцільне позивачу здійснити нотаріально посвідчений переклад доданих до позовної заяви документів на російську мову, надавши суду докази такого перекладу та належним чином завірені та оформлені докази направлення посольству відповідача у інших державах, на свій вибір (з можливістю ідентифікувати адресу отримувача та відправника та додані до листа матеріали).

Суд також звертає увагу позивача на те, що останнім в переліку додатків до позовної заяви, яка подана до суду через систему «Електронний суд»: під номером 18.17. зазначено - контракт 17104 від 29.07.2004 , тоді як надано до позову контракт №171/04 від 29.07.2004; під номером 20.19. зазначено - договір фінансового лізингу 9316 ХР М С6, тоді як до позову надано договір фінансового лізингу №316-ХР-МСБ-Ф-224 від 16.12.2020; під номером 69.40. зазначено - протокол інвентаризаційної комісії від 11.06.2023, тоді як до позову надано протокол інвентаризаційної комісії від 12.06.2023.

Відповідно до ст.174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статті 164 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків позовної заяви.

Надсилання документів, що стосуються розгляду судових справ, здійснюється без особистого прибуття до приміщення суду учасників справи через особистий кабінет в системі «Електронний суд».

Керуючись статтями 164, 174, 234, Господарського процесуального кодексу України, суд,-

У Х В А Л И В

1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» до Російської Федерації в особі Міністерства юстиції Російської Федерації про стягнення 224 648 006,35 грн залишити без руху.

2. Встановити позивачу строк - 10 днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху на усунення недоліків, зокрема, шляхом надання суду:

- докази скріплення електронним цифровим підписом електронного листа - позову, направленого позивачем на електрону адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 та докази в підтвердження про доставку електронного листа або про те, що електронний лист не доставлений адресатові з певних причин.

- здійснити переклад доданих до позовної заяви документів на російську мову, з нотаріальним засвідченням його вірності, поштове відправлення вказаних документів на адресу посольству відповідача у інших державах (опис вкладення у цінний лист (із переліком документів, що відправляються) та розрахунковий документ, з можливістю ідентифікувати адресу отримувача та відправника та додані до листа матеріали або докази в підтвердження про доставку електронного листа, або про те, що електронний лист не доставлений адресатові з певних причин.

- письмові пояснення щодо розбіжностей у наданих до позовної заяви документів та перелічених у додатку до позовної заяви документів, зокрема у пунктах: 18.17, 20.19, 69.40.

3. Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.

4. У разі невиконання вимог даної ухвали, позовна заява вважається неподаною та повертається заявнику відповідно до п.п. 4, 5 ст. 174 ГПК України.

5. Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків.

Повідомити позивача, що заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, клопотання, пояснення тощо, можуть бути подані в електронному вигляді з використанням електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі).

Ухвала набирає чинності з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя О.О. Кучерява

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення27.08.2024
Оприлюднено03.09.2024
Номер документу121316042
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/1111/24

Ухвала від 21.11.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Кучерява Оксана Олександрівна

Ухвала від 17.10.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Кучерява Оксана Олександрівна

Ухвала від 14.10.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Кучерява Оксана Олександрівна

Ухвала від 18.09.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Кучерява Оксана Олександрівна

Ухвала від 27.08.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Кучерява Оксана Олександрівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні