ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"28" серпня 2024 р. Справа № 924/480/24
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю.В., при секретарі судового засідання Загроцькій А.Ю., розглянувши матеріали справи
за позовом керівника Волочиської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Волочиської міської ради, м. Волочиськ Хмельницької області
до 1) товариства з обмеженою відповідальністю "Енергум", м. Київ
2) комунального некомерційного підприємства "Волочиська багатопрофільна лікарня" Волочиської міської ради Хмельницького району Хмельницької області, м. Волочиськ Хмельницької області
про визнання недійсними додаткових угод та стягнення безпідставно набутих коштів,
за участю представників сторін:
від прокуратури: Лісовий О.І згідно посвідчення,
від позивача: не з`явився,
від відповідача 1: Симбірцев Є.В. згідно довіреності ( в режимі відео конференції),
від відповідача 2 : не з`явився
встановив:
Керівник Волочиської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Волочиської міської ради звернувся до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Енергум", комунального некомерційного підприємства "Волочиська багатопрофільна лікарня" Волочиської міської ради Хмельницького району Хмельницької області, у якому просить визнати недійсними додаткову угоду № 2 від 25.01.2021р., додаткову угоду № 3 від 15.02.2021р., додаткову угоду № 4 від 15.03.2021р., додаткову угоду № 5 від 10.09.2021р., додаткову угоду № 6 від 17.09.2021р., додаткову угоду № 8 від 25.10.2021р., укладені до договору за № 363 від 28.12.2020р. між товариством з обмеженою відповідальністю "Енергум" та комунальним некомерційним підприємством "Волочиська центральна районна лікарня", а також просить стягнути з відповідача грошові кошти в сумі 257877,96 грн, перераховані за товар, який не отримано відповідно до умов договору за № 363 від 28.12.2020р.
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що за результатами відкритих торгів між переможцем аукціону, товариством з обмеженою відповідальністю "Енергум", та замовником, комунальним некомерційним підприємством "Волочиська багатопрофільна лікарня", 28.12.2020р. укладено договір на постачання електричної енергії споживачу № 363, предметом якого визначено електричну енергію в кількості 375000 кВт/год. на загальну суму 1043000,00 грн. В подальшому між сторонами укладено ряд додаткових угод, якими було зменшено обсяг поставленої електричної енергії та відповідно збільшено ціну за 1 кВт/год. електричної енергії. Підставою для укладення вищезазначених додаткових угод, якими внесено зміни до істотних умов основного договору, сторонами визначено п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України Про публічні закупівлі, відповідно до якого зміни вносяться у зв`язку із коливанням ціни товару на ринку, зміною вартості тарифу на розподіл та передачу електричної енергії з 01.01.2021. Проте, як стверджує прокурор, ні вимогами ст. 41 Закону України Про публічні закупівлі, якою передбачено, випадки зміни умов договору в частині ціни за одиницю товару, ні умовами договору № 363 не передбачено можливості зміни обсягу та кількісного вираження товару без відповідного документального підтвердження саме коливання (стрімкого збільшення) ціни такого товару на ринку. На підтвердження факту коливання ціни на товар, у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін, зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження, викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо. Тобто, не будь-яка довідка уповноваженого органу про ціну товару на ринку, а тим паче лист, є належним підтвердженням та підставою для зміни ціни в договорі після його підписання, а лише та, яка містить інформацію про коливання ціни такого товару на ринку. Прокурор стверджує, що відповідачами належним чином документально не підтверджено та не обґрунтовано наявність підстав для підвищення ціни за одиницю товару з моменту укладення основного договору до моменту виникнення необхідності внесення змін (укладення додаткових угод), оскільки підняття ціни було загальновідомим фактом ще на початку грудня 2020 року. Відтак, додаткові угоди підлягають визнанню недійсними.
При цьому, прокурором звертає увагу, що визнання недійсними додаткових угод не означатиме відсутність між сторонами основного договору. Тому, зобов`язання сторін залишаються дійсними на умовах основного договору. Таким чином, отримана ТОВ «Енергум» оплата товару за збільшеними цінами має бути стягнута на підставі ст. 670 ЦКУ, оскільки замовник, через збільшення ціни, отримав меншу кількість товару.
Прокурор у судовому засіданні 28.08.2024р. позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Позивач у судове засідання представника не направив. Про судовий розгляд справи повідомлений належним чином, що підтверджується довідкою Господарського суду Хмельницької області про доставку ухвали суду від 21.08.2024 до електронного кабінету.
Представник відповідача 1 - товариства з обмеженою відповідальністю "Енергум" у судовому засіданні, який приймав участь в режимі відео конференції, проти позовних вимог заперечив.
Відповідач 2 - комунальне некомерційне підприємство "Волочиська багатопрофільна лікарня" Волочиської міської ради Хмельницького району Хмельницької області представника для участі у судовому засіданні не направив. Матеріали справи містять також довідку про доставку ухвали суду від 21.08.2024 до електронного кабінету відповідача 21.08.2024. На підставі наведеного, ухвала суду від 21.08.2024 вважається врученою адресату. Відповідач 2 письмового відзиву на позов не подав.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Оскільки відповідач 2 не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
Відповідно до постанови НКРЕКП від 09.12.2020р. № 2353 установлено приватному акціонерному товариству Національна енергетична компанія Укренерго тариф на послуги з передачі електричної енергії на рівні 293,93 грн/МВт * год. (без урахування податку на додану вартість) та структуру тарифу на послуги з передачі електричної енергії згідно з додатком.
Згідно постанови НКРЕКП від 09.12.2020р. № 2381 установлено акціонерному товариству Хмельницькобленерго: 1) тарифи на послуги з розподілу електричної енергії із застосуванням стимулюючого регулювання на рівні: для 1 класу напруги 192,18 грн/МВт * год. (без ПДВ); для 2 класу напруги 1121,43 грн/МВт * год. (без ПДВ); 2) структуру тарифів на послуги з розподілу електричної енергії із застосуванням стимулюючого регулювання згідно з додатком.
Рішенням Волочиської міської ради від 10.12.2020р. № 11-2/2020 вирішено, зокрема змінити назву комунального некомерційного підприємства "Волочиська центральна районна лікарня" на: повна назва комунальне некомерційне підприємство "Волочиська багатопрофільна лікарня" Волочиської міської ради Хмельницького району Хмельницької області; затвердити статут в новій редакції.
28.12.2020р. між комунальним некомерційним підприємством Волочиська центральна районна лікарня (споживач) та товариством з обмеженою відповідальністю Енергум (постачальник), укладено договір №363 про постачання електричної енергії споживачу, відповідно до п. 1.1. якого цей договір про постачання електричної енергії споживачу встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу постачальником електричної енергії.
Відповідно до п. 1.4. договору сторони, керуючись п. 3.2.5. ПРРЕЕ, дійшли взаємної згоди на укладання договору на умовах відмінних від публічної комерційної пропозиції постачальника. Цей договір укладений у вигляді єдиного письмового документу на підставі умов тендерної документації та комерційної пропозиції постачальника поданої згідно процедури закупівлі (ідентифікатор процедури UA-2020-11-18-002324-b).
Згідно п. 2.1. договору за цим договором постачальник продає споживачу із 01.01.2021 до 31.12.2021 товар код ДК 021:2015 09310000-5, - Електрична енергія (Електрична енергія) для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
У відповідності до п. 5.1. договору ціна цього договору становить 1043000,00 грн.
Як передбачено п. 5.2. договору, ціна за одиницю товару визначається у додатку № 1 до договору Комерційна пропозиція Постачальника.
Пунктом 5.5. договору передбачено, що фактична ціна поставки товару визначається щомісячно (розрахунковий період) та змінюється порівняно з базовою ціною шляхом внесення змін до цього договору у письмовій формі, а саме шляхом підписання сторонами відповідних актів приймання-передачі товару згідно п. 5.14 договору. У разі зміни складової ціни товару, - тарифу на передачу та/або тарифу на розподіл електричної енергії, затверджених відповідною постановою НКРЕКП, зміна умов цього договору щодо ціни за одиницю товару в частині тарифу здійснюється шляхом укладання та підписання сторонами додаткової угоди до договору, згідно з п. 5.8. цього договору.
На виконання п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України Про публічні закупівлі сторони домовились, що зміна ціни за одиницю товару та встановлення щомісячної ціни поставки товару здійснюється виходячи з коливання ціни на ринку товару, а саме зміни середньозваженої ціни на ринку на добу на перед (РДН) (п. 5.6. договору).
Відповідно до п. 5.6.1. договору зміна ціни за одиницю товару відбувається з дотриманням усіх наступних умов один раз на місяць після завершення розрахункового періоду, з дотриманням формули, передбаченої п. 5.6.2. договору, не більше, ніж на 10% від базової ціни за одиницю товару. При цьому, загальна ціна договору не може бути збільшена. У разі документально підтвердженого зростання ціни за одиницю товару, одночасно здійснюється зменшення кількості товару.
Згідно п. 5.8. договору на виконання п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України Про публічні закупівлі сторони домовились, що зміна умов цього договору допускається у випадку зміни регульованих цін (тарифів) та нормативів, які є складовими ціни електричної енергії, а саме у випадку зміни регульованих цін (тарифів) на послуги з передачі та/або розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП, що включені у вартість товару з цим договором.
У випадку зміни тарифу на передачу та/або тарифу на розподіл електричної енергії постановою НКРЕКП або рішенням іншого уповноваженого органу влади сторони вносять відповідні зміни в додаток №1 до договору шляхом укладення додаткової угоди до договору та викладенням додатку №1 до договору в новій редакції (пп. 5.8.1 договору).
Як зазначено у пп. 5.8.2 договору, додаткова угода про внесення змін до Договору в частині зміни тарифу має містити інформацію про зміну Базової ціни Товару (стовпчик 7 таблиці Додатку №1), що сталась у зв`язку зі зміною тарифу на передачу електричної енергії та/або розподілу електричної енергії. Базова ціна Товару в такій додатковій угоді визначається як сума стовпчиків 4, 5 та/або 6 таблиці Додатку №1. Ціна Товару без ПДВ та без Тарифів (стовп. 4 таблиці Додатку №1) в такій додатковій угоді визначається згідно підписаного сторонами акту приймання-передачі товару за останній розрахунковий період або згідно даних, вказаних в Додатку № 1 до договору, якщо акт не підписувався.
Згідно з пп. 5.8.3 договору додаткова угода про внесення змін до договору має містити посилання на дату та номер документу, яким змінено тариф на передачу та/або тариф на розподіл електричної енергії, дату (період), з якої такий тариф починає діяти, а також розмір встановленого тарифу у стовпчиках 5 та/або 6 таблиці Додатку № 1 до договору.
У відповідності до п. 5.9. договору зміна ціни за одиницю товару, згідно п.п. 5.6.-5.7. договору здійснюється в письмовій формі, шляхом підписання сторонами акту приймання-передачі електричної енергії.
Як передбачено п. 5.12. договору, розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць, протягом якого споживачу здійснювалось постачання електричної енергії згідно поданих заявок.
Згідно з п. 5.13 договору по закінченні розрахункового періоду постачальник зобов`язаний надати для підписання споживачу Акт приймання-передачі електричної енергії. Споживач зобов`язаний розглянути та підписати вказаний акт у строк, що не перевищує 5 робочих днів, або дати вмотивовану відмову від підписання такого акту, у цей же строк. Акт приймання-передачі електричної енергії має містити інформацію про розрахунок ціни за одиницю Товару згідно умов цього договору та іншу інформацію згідно з вимогами договору.
Оплата за електричну енергію здійснюється за умови подання споживачем заявки/заявок на відповідний розрахунковий період, в наступному порядку: повного розрахунку за поставлену електричну енергію у відповідному розрахунковому періоді. Споживач здійснює оплату згідно виставленого постачальником рахунку на оплату, на підставі підписаного сторонами Акта приймання-передачі електричної енергії не пізніше ніж протягом 5 робочих днів з моменту його підписання, шляхом оплати повної вартості спожитої електричної енергії. Ціна за одиницю товару в рахунку виставленому за цим пунктом та в Акті приймання-передачі товару у відповідному розрахунковому періоді, визначається в порядку, визначеному п.п. 5.6.-5.7. договору (п. 5.14 договору).
Відповідно до п. 5.15 договору датою виконання зобов`язань споживача щодо оплати за спожиту електричну енергію вважається дата перерахування споживачем на банківський рахунок Постачальника грошових коштів.
Договір набирає чинності з моменту підписання сторонами, скріплення печатками сторін (за наявності) і діє до 31.12.2021 року включно, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов`язань в частині розрахунків (п. 13.1 договору).
Як визначено у п. 13.6 договору, істотні умови цього договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами у повному обсязі, крім випадків, передбачених умовами цього Договору з урахуванням вимог ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Невід`ємною частиною цього договору є: Додаток №1 - Комерційна пропозиція Постачальника; Додаток №2 - Примірна форма Заявки на постачання електричної енергії споживачу; Додаток №3 - Примірна форма Акту приймання-передачі електричної енергії.
У додатку №1 до договору - Комерційна пропозиція Постачальника сторони погодили: кількість електричної енергії - 375000 кВт/год, ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл за кВт/год - 1,1869777777 грн, тариф на передачу, без ПДВ - 0,24023 грн, тариф на розподіл, без ПДВ - 0,89057 грн, базову ціну товару, без ПДВ, з тарифом на передачу та тарифом на розподіл - 2,3177777777 грн (всього 2,7813333333 грн з ПДВ).
У додатку зазначено, що відповідно до п. 5.3 договору тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату проведення аукціону по процедурі, згідно з якою укладено цей договір, затверджено постановою НКРЕКП №13269 від 11.07.2020, та становить 0,24023 грн; відповідно до п. 5.4 договору тариф на розподіл електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату проведення аукціону по процедурі, згідно з якою укладено цей договір, затверджено постановою НКРЕКП №1351 від 11.02.2020, та становить 0,89057 грн; оператор системи розподілу - АТ "Хмельницькобленерго"; загальна вартість договору - 1043000,00 грн.
Також до договору складено додаток №2 - Заявка на постачання електричної енергії споживачу (за відповідними об`єктами електроспоживання).
Товариство з обмеженою відповідальністю Енергум звернулося до КНП Волочиська багатопрофільна лікарня із листом від 11.01.2021р., у якому просило розглянути питання щодо вимушеного збільшення ціни за 1 кВт * год. по укладеному договору про постачання електричної енергії, враховуючи постанови НКРЕКП від 09.12.2020 № 2353 та від 09.12.2020 № 238, п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України Про публічні закупівлі та умови договору про постачання електричної енергії від 28.12.2020 року № 363.
25.01.2021р. сторони договору уклали додаткову угоду № 1, в якій погоджено, що в преамбулі та в тексті укладеного договору комунальне некомерційне підприємство Волочиська центральна районна лікарня в усіх відмінках змінити на комунальне некомерційне підприємство Волочиська багатопрофільна лікарня. Крім того, п. 5.1. договору викласти в наступній редакції: Ціна цього договору становить 1043000,00 грн, з них кошти місцевих бюджетів 690000,00 грн, кошти НСЗУ 253000,00 грн, кошти орендарів 100000,00 грн.
25.01.2021р. сторони уклали додаткову угоду № 2, відповідно до якої, враховуючи постанову НКРЕКП від 09.12.2020 № 2353, постанову НКРЕКП від 09.12.2020 № 238, на підставі п. 7 ч. 5 ст. 41 Закону України Про публічні закупівлі вирішили внести зміни в договір та викласти додаток 1 Комерційна пропозиція, який є невід`ємною частиною до договору, в новій редакції.
Так, у додатку №1 до договору - Комерційна пропозиція Постачальника сторони погодили: кількість електричної енергії 334294,87 кВт/год, ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл за кВт/год - 1,18464 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,29393 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,12143 грн, базову ціну товару без ПДВ, з тарифом на передачу та тарифом на розподіл - 2,60 грн (всього 3,12 грн з ПДВ).
15.02.2021р. сторони уклали додаткову угоду № 3, відповідно до якої, враховуючи коливання середньо ринкової ціни електричної енергії, на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України Про публічні закупівлі, вирішили внести зміни в договір та викласти додаток 1 Комерційна пропозиція, який є невід`ємною частиною до договору, в новій редакції. Ціна договору становить 1043000,00 грн. За ціною 3,12 грн спожито 31326 кВт, залишок за ціною 3,43 грн 275586,84 кВт * год.
У додатку №1 до договору - Комерційна пропозиція Постачальника сторони погодили: кількість електричної енергії 306912,84 кВт/год, ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл за кВт/год - 1,44297 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,29393 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,12143 грн, базову ціну товару без ПДВ, з тарифом на передачу та тарифом на розподіл - 2,858333 грн (всього 3,43 грн з ПДВ).
Відповідно до експертного висновку № О-106/02 від 03.02.2021р. експертизою встановлено, що згідно з завданням експертизи та на підставі інформації офіційного сайту https://www.oree.com.ua/ ДП "Оператор ринку", яке створено на базі ДП "Енергоринок" (гуртового покупця і продавця електроенергії) і діє з 01.07.2019р., у відповідності до Закону України "Про ринок електричної енергії" № 2019-VIII від 13.04.2017р.: коливання середньозваженої ціни електричної енергії: за ІІІ декаду січня (21-31 січня) 2021р. відносно ІІІ декади грудня (21-31 грудня) 2020р., в торгової зони ОЕС України, згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить 13,78%.
У листі від 09.02.2021р. товариство з обмеженою відповідальністю "Енергум" повідомило, що коливання (зміни) цін на ринку товару становить 13%, тому з метою приведення у відповідність ціни постачання електроенергії направляємо проект відповідної додаткової угоди для узгодження та підписання.
15.03.2021р. сторони уклали додаткову угоду № 4, відповідно до якої, враховуючи коливання середньоринкової ціни електричної енергії, на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України Про публічні закупівлі, вирішили внести зміни в договір та викласти додаток 1 Комерційна пропозиція, який є невід`ємною частиною до договору, в новій редакції. Ціна договору становить 1043000,00 грн. За ціною 3,12 грн спожито 31326 кВт, залишок за ціною 3,43 грн спожито 39797 кВт, залишок за ціною 3,58 грн 225910,38 кВт * год.
У додатку №1 до договору - Комерційна пропозиція Постачальника сторони погодили: кількість електричної енергії 297033,38 кВт/год., ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл за кВт/год. - 1,567973333 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,29393 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,12143 грн, базову ціну товару без ПДВ,з тарифом на передачу та тарифом на розподіл - 2,98333 грн (всього 3,58 грн з ПДВ).
Відповідно до експертного висновку № О-237 від 03.03.2021р. експертизою встановлено, що згідно з завданням експертизи та на підставі інформації офіційного сайту https://www.oree.com.ua/ ДП "Оператор ринку", яке створено на базі ДП "Енергоринок" (гуртового покупця і продавця електроенергії) і діє з 01.07.2019р., у відповідності до Закону України "Про ринок електричної енергії" № 2019-VIII від 13.04.2017р.: коливання середньозваженої ціни електричної енергії: за лютий (в цілому) 2021р. відносно січня (в цілому) 2021р., в торгової зони ОЕС України, згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить 11,63%.
У листі від 10.03.2021р. товариство з обмеженою відповідальністю "Енергум" повідомило КНП "Волочиська багатопрофільна лікарня", що коливання (зміни) цін на ринку товару становить 11,63%, відтак з метою безперебійного функціонування ринку електричної енергії та частково приведення у відповідність ціни постачання електроенергії, ціна за 1 кВт * год. за договором про постачання (закупівлю) електричної енергії становитиме 3,58 грн (зростання ціни за 1 кВт*год. на 4,39%).
01.07.2021р. сторони уклали додаткову угоду № 5/1, відповідно до якої пункт 5.1. договору погодили викласти в наступній редакції: "Ціна цього договору становить 1043000,00 грн, з них, кошти місцевих бюджетів 690000,00 грн, кошти НСЗ 175000,00 грн, кошти орендарів 178000,00 грн".
10.09.2021р. сторони уклали додаткову угоду № 5, відповідно до якої, враховуючи коливання середньоринкової ціни електричної енергії, на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України Про публічні закупівлі, вирішили внести зміни в договір та викласти додаток 1 Комерційна пропозиція, який є невід`ємною частиною до договору, в новій редакції. Ціна договору становить 1043000,00 грн. За ціною 3,12 грн спожито 31326 кВт, за ціною 3,43 грн спожито 39797 кВт, за ціною 3,58 грн спожито 131091 кВт, залишок за ціною 3,937 грн 86195,93 кВт * год. Нова (змінена) ціна застосовується з першого числа розрахункового періоду (календарного місяця), а саме з 01.08.2021р.
У додатку №1 до договору - Комерційна пропозиція Постачальника сторони погодили: кількість електричної енергії 288409,93 кВт/год., ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл за кВт/год. - 1,86547333 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,29393 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,12143 грн, базову ціну товару без ПДВ,з тарифом на передачу та тарифом на розподіл - 3,280333 грн (всього 3,937 грн з ПДВ).
Відповідно до експертного висновку № О-741/04 від 09.08.2021р. експертизою встановлено, що згідно з завданням експертизи та на підставі інформації офіційного сайту https://www.oree.com.ua/ ДП "Оператор ринку", яке створено на базі ДП "Енергоринок" (гуртового покупця і продавця електроенергії) і діє з 01.07.2019р., у відповідності до Закону України "Про ринок електричної енергії" № 2019-VIII від 13.04.2017р.: коливання середньозваженої ціни електричної енергії: за І декаду серпня (01-10 серпня) 2021р. відносно липня (в цілому) 2021р., в торговій зоні ОЕС України, згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить +47,30%.
Згідно експертного висновку № О-741/03 від 09.08.2021р. експертизою встановлено, що згідно з завданням експертизи та на підставі інформації офіційного сайту https://www.oree.com.ua/ ДП "Оператор ринку", яке створено на базі ДП "Енергоринок" (гуртового покупця і продавця електроенергії) і діє з 01.07.2019р., у відповідності до Закону України "Про ринок електричної енергії" № 2019-VIII від 13.04.2017р.: коливання середньозваженої ціни електричної енергії: за І декаду серпня (01-10 серпня) 2021р. відносно квітня (в цілому) 2021р., в торговій зоні ОЕС України, згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить +46,67%.
У листі від 10.08.2021р. товариство з обмеженою відповідальністю "Енергум" повідомило КНП "Волочиська багатопрофільна лікарня", що існує документальне підтвердження факту зростання ціни електричної енергії на ринку на момент звернення за серпень 2021 року на 30,29%, відтак з метою безперебійного функціонування ринку електричної енергії та частково приведення у відповідність ціни постачання електроенергії, ціна за 1 кВт * год. з 01.08.2021р. за договором про постачання (закупівлю) електричної енергії становитиме 3,937 грн (зростання ціни за 1 кВт*год. на 9,7%).
17.09.2021р. сторони уклали додаткову угоду № 6, відповідно до якої, враховуючи коливання середньоринкової ціни електричної енергії, на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України Про публічні закупівлі, вирішили внести зміни в договір та викласти додаток 1 Комерційна пропозиція, який є невід`ємною частиною до договору, в новій редакції. Ціна договору становить 1043000,00 грн. За ціною 3,12 грн спожито 31326 кВт, за ціною 3,43 грн спожито 39797 кВт, за ціною 3,58 грн спожито 131091 кВт, за ціною 3,937 грн спожито 18886 кВт*год., залишок за ціною 4,10 грн 64658,34 кВт * год.
У додатку №1 до договору - Комерційна пропозиція Постачальника сторони погодили: кількість електричної енергії 285758,34 кВт/год., ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл за кВт/год. - 2,0013066 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,29393 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,12143 грн, базову ціну товару без ПДВ,з тарифом на передачу та тарифом на розподіл - 3,4166666 грн (всього 4,10 грн з ПДВ).
Відповідно до експертного висновку № О-894/02 від 10.09.2021р. експертизою встановлено, що згідно з завданням експертизи та на підставі інформації офіційного сайту https://www.oree.com.ua/ ДП "Оператор ринку", яке створено на базі ДП "Енергоринок" (гуртового покупця і продавця електроенергії) і діє з 01.07.2019р., у відповідності до Закону України "Про ринок електричної енергії" № 2019-VIII від 13.04.2017р.: коливання середньозваженої ціни електричної енергії: за серпень (в цілому) 2021р. відносно липня (в цілому) 2021р., в торговій зоні ОЕС України, згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить +43,83%.
Згідно експертного висновку № О-894/01 від 10.09.2021р. експертизою встановлено, що згідно з завданням експертизи та на підставі інформації офіційного сайту https://www.oree.com.ua/ ДП "Оператор ринку", яке створено на базі ДП "Енергоринок" (гуртового покупця і продавця електроенергії) і діє з 01.07.2019р., у відповідності до Закону України "Про ринок електричної енергії" № 2019-VIII від 13.04.2017р.: коливання середньозваженої ціни електричної енергії: за І декаду вересня (01-10 вересня) 2021р. відносно ІІІ декади серпня (21.08.-31.08.) 2021р., в торговій зоні ОЕС України, згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить +8,99%.
У листі від 10.09.2021р. товариство з обмеженою відповідальністю "Енергум" повідомило КНП "Волочиська багатопрофільна лікарня", що згідно постанови НКРЕКП від 30.07.2021р. № 1227 відбулося підвищення граничних цін на електричну енергію. Вартість електроенергії за серпень 2021 року склала 2,07695 грн. За 10 днів вересня 2021 року ціна становить 2,21707 грн. Отже зростання ціни з моменту прийняття постанови та порівняно з попередніми місяцями 2021 року коливається в межах +35%. Відтак ТОВ "Енергум" повідомляє про вимушене повторне підняття ціни електричної енергії з 01.09.2021р.
04.10.2021р. сторони уклали додаткову угоду № 7, відповідно до якої вирішили п. 5.1. договору викласти в наступній редакції: "Ціна цього договору становить 1043000,00 грн, з них, кошти місцевих бюджетів 865000,00 грн, кошти орендарів 178000,00 грн".
25.10.2021р. сторони уклали додаткову угоду № 8, відповідно до якої, враховуючи коливання середньоринкової ціни електричної енергії, на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України Про публічні закупівлі, вирішили внести зміни в договір та викласти додаток 1 Комерційна пропозиція, який є невід`ємною частиною до договору, в новій редакції. Ціна договору становить 1043000,00 грн. За ціною 3,12 грн спожито 31326 кВт, за ціною 3,43 грн спожито 39797 кВт, за ціною 3,58 грн спожито 131091 кВт, за ціною 3,937 грн спожито 18886 кВт*год., за ціною 4,10 грн спожито 27085 кВт, залишок за ціною 4,50 грн 34233,49 кВт.
У додатку №1 до договору - Комерційна пропозиція Постачальника сторони погодили: кількість електричної енергії 282418,49 кВт/год., ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл за кВт/год. - 2,33464 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,29393 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,12143 грн, базову ціну товару без ПДВ,з тарифом на передачу та тарифом на розподіл - 3,75 грн (всього 4,5 грн з ПДВ).
Згідно експертного висновку № О-1016 від 12.10.2021р. експертизою встановлено, що згідно з завданням експертизи та на підставі інформації офіційного сайту https://www.oree.com.ua/ ДП "Оператор ринку", яке створено на базі ДП "Енергоринок" (гуртового покупця і продавця електроенергії) і діє з 01.07.2019р., у відповідності до Закону України "Про ринок електричної енергії" № 2019-VIII від 13.04.2017р.: коливання середньозваженої ціни електричної енергії: за І декаду жовтня (01.10.-10.10.) 2021р. відносно І декади вересня (01.09.-10.09.) 2021р., в торговій зоні ОЕС України, згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить +15,83%.
У листі від 12.10.2021р. товариство з обмеженою відповідальністю "Енергум" повідомило тендерний комітет про вимушене збільшення тарифу на постачання електроенергії у зв`язку із значним коливанням (збільшенням) середньозваженої ціни РДН за І декаду вересня відносно середньозваженої ціни РДН за І декаду жовтня. Відповідно зростання ціни відбулось на 15,83%. Відтак, з метою безперебійного функціонування ринку електричної енергії та частково приведення у відповідність ціни постачання електроенергії, направляється проект відповідної додаткової угоди для узгодження та підписання.
08.11.2021р. сторони уклали додаткову угоду № 9, відповідно до якої погодили викласти п. 5.1. договору в наступній редакції: "Ціна цього договору становить 1043000,00 грн, з них, кошти місцевих бюджетів 845000,00 грн, кошти орендарів 198000,00 грн.
Згідно звіту про виконання договору про закупівлю UA-2020-11-18-002324-b від 18.01.2022р. між КНП "Волочиська центральна районна лікарня" (замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю "Енергум" укладено договір про закупівлю від 28.12.2020р. № 363, предметом якого є електроенергія в кількості 375000 кВт*год. на суму 1043000,00 грн.
Відповідно до статуту комунального некомерційного підприємства "Волочиська багатопрофільна лікарня" Волочиської міської ради (нова редакція), затвердженого рішенням 25 сесії міської ради № 7-25/2022 від 17.02.2023р., комунальне некомерційне підприємство "Волочиська багатопрофільна лікарня" Волочиської міської ради є закладом охорони здоров`я комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу. Лікарня є правонаступником усього майна, всіх прав та обов`язків КНП "Волочиської центральної районної лікарні" (п.п. 1.1., 1.2. статуту).
Згідно інформаційно-цінової довідки № 22-05/451 від 09.05.2023р. Хмельницькою торгово-промисловою палатою проінформовано Волочиську окружну прокуратуру про базові ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) для Об`єднаної енергосистеми України (ОЕС): 25.01.2021р. 1681,85 грн, 15.02.2021р. 1767,02 грн.
Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергум" поставлено комунальному некомерційному підприємству "Волочиська багатопрофільна лікарня" Волочиської міської ради Хмельницького району Хмельницької області електроенергію на загальну суму 1042997,79 грн згідно наступних актів приймання-передачі: № 93 від 05.02.2021р. на суму 97737,12 грн (31326кВт/год. за січень 2021р.), на суму 136503,71 грн (29797 кВт/год. за лютий 2021р.), на суму 96319,90 грн (26905 кВт/год. за березень 2021р.), № 326 від 07.05.2021р. на суму 113869,06 грн (31807 кВт/год. за квітень 2021р.), № 1521 від 04.06.2021р. на суму 103064,62 грн (28789 кВт/год. за травень 2021р.), № 1909 від 06.07.2021р. на суму 73891,20 грн (20640 кВт/год. за червень 2021р.), № 2383 від 05.08.2021р. на суму 82161,00 грн (22950 кВт/год. за липень 2021р.), № 2827 від 07.09.2021р. на суму 74354,18 грн (18886 кВт/год. за серпень 2021р.), № 3351 від 06.10.2021р. на суму 111048,50 грн (27085 кВт/год. за вересень 2021р.), № 3937 від 08.11.2021р. на суму 154048,50 грн (34233 кВт/год. за жовтень 2021р.).
Також згідно акта приймання-передачі електроенергії № 4391 від 24.12.2021р. товариством з обмеженою відповідальністю "Енергум" поставлено комунальному некомерційному підприємству "Волочиська багатопрофільна лікарня" Волочиської міської ради Хмельницького району Хмельницької області електроенергію на суму 133013,24 грн за листопад 2021р. (26742 кВт/год.).
Комунальним некомерційним підприємством "Волочиська багатопрофільна лікарня" Волочиської міської ради Хмельницького району Хмельницької області перераховано товариству з обмеженою відповідальністю "Енергум" 1042997,79 грн за поставлену електроенергію згідно наступних платіжних доручень: від 05.02.2021р. на суму 82087,11 грн, № 195 від 08.02.2021р. на суму 15650,01 грн, № 17 від 04.03.2021р. на суму 116430,16 грн, № 224 від 18.03.2021р. на суму 20073,55 грн, № 259 від 15.04.2021р. на суму 17795,78 грн, № 25 від 06.04.2021р. на суму 78524,12 грн, № 297 від 20.05.2021р. на суму 17491,28 грн, від 07.05.2021р. на суму 96377,78 грн, № 9 від 08.06.2021р. на суму 5595,45 грн, № 43 від 04.06.2021р. на суму 97469,17 грн, № 1 від 20.07.2021р. на суму 6390,95 грн, № 5 від 27.07.2021р. на суму 200,00 грн, № 47 від 06.07.2021р. на суму 67300,25 грн, № 54 від 05.08.2021р. на суму 61263,80 грн, № 23 від 11.08.2021р. на суму 20897,20 грн, № 72 від 08.09.2021р. на суму 61214,18 грн, № 35 від 13.09.2021р. на суму 13140,00 грн, від 07.10.2021р. на суму 24608,07 грн, від 07.10.2021р .на суму 29333,43 грн, від 08.11.2021р. на суму 130391,93 грн, № 89 від 11.11.2021р. на суму 23556,57 грн, № 59 від 12.10.2021р. на суму 57107,00 грн, № 93 від 25.11.2021р. на суму 100,00 грн.
Також комунальним некомерційним підприємством "Волочиська багатопрофільна лікарня" Волочиської міської ради Хмельницького району Хмельницької області перераховано товариству з обмеженою відповідальністю "Енергум" 133013,24 грн за поставлену електроенергію згідно наступних платіжних доручень: № 115 від 24.12.2021р. на суму 105393,32 грн, № 113 від 28.12.2021р. на суму 27617,71 грн, № 114 від 28.12.2021р. на суму 2,21 грн.
Дослідивши наявні в справі докази, давши їм оцінку в сукупності, суд враховує наступне.
Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства; кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Частиною 3 ст. 4 ГПК України передбачено, що до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Згідно із ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, визначеному законом.
Відповідно до статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Частинами 4, 5 ст. 53 ГПК України передбачено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.
У Рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) №3-рп/99 від 08.04.1999 Конституційний Суд України, з`ясовуючи поняття "інтереси держави" висловив позицію про те, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо. З урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Таким чином, "інтереси держави" охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному конкретному випадку звернення прокурора з позовом.
Системне тлумачення положень статті 53 Господарського процесуального кодексу України та статті 23 Закону України "Про прокуратуру" дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво у суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави лише у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб`єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.
Поняття "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" означає орган, на який державою покладено обов`язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом відповідно до статей 6, 7, 13 та 143 Конституції України може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади (пункти 4, 5 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України №3-рп/99 від 08.04.1999).
Так, місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст (ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Відповідно до положень ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до повноважень міської ради належить, зокрема розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету; прийняття рішень щодо здійснення місцевих запозичень, щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету.
В даному випадку стороною договору є КНП «Волочиська центральна районна лікарня», яка в подальшому змінила назву на КНП «Волочиська багатопрофільна лікарня» відповідно до рішення Волочиської міської ради №11-2/202 від 10.12.2020 «Про зміну засновника, назви та затвердження статуту комунального некомерційного підприємства «Волочиська багатопрофільна лікарня» в новій редакції». Лікарня є одержувачем бюджетних коштів, закупівля продукції здійснювалась за бюджетні кошти.
Таким чином, з урахуванням вимог ст. ст. 3, 23 Бюджетного кодексу України, оскільки Волочиська міська рада є розпорядником бюджетних коштів, то безпідставно отримані ТОВ «Енергум» кошти в результаті укладення додаткових угод, мають бути повернуті в бюджет Волочиської міської ради, а тому прокурор правомірно визначив її позивачем у справі.
Судом враховується, що захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні суб`єкти владних повноважень (органи державної влади, органи місцевого самоврядування або інші суб`єкти владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах), а не прокурор, між тим для того щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідного суб`єкта владних повноважень, який всупереч вимог закону не здійснює захисту або робить це неналежно. Прокурор не може вважатися альтернативним суб`єктом звернення до суду і замінювати належного суб`єкта владних повноважень, який може і бажає захищати інтереси держави.
Отже, прокурор, звертаючись до суду з позовом, повинен обґрунтувати та довести бездіяльність компетентного органу.
Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.
Як зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18, звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме: подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
З матеріалів справи слідує, що Волочиська окружна прокуратура звернулась до Волочиської міської ради з листом за № 51-1575вих-24 від 16.04.2024 щодо надання інформації про те чи вживалися та чи будуть вживатися в майбутньому заходи, спрямовані на визнання недійсними додаткових угод до Договору, укладених сторонами, та стягнення надмірно сплачених коштів.
У відповідь листом № 1329/04-12/10в від 23.04.2024 Волочиська міська рада повідомила прокуратуру, що не вживались та не будуть вживатися заходи представницького характеру шляхом звернення до суду з позовом.
З наведеного слідує, що позивач з урахуванням обізнаності про порушення інтересів держави, на які вказує прокурор, не відреагував на стверджуване порушення, заходів захисту інтересів держави, зокрема, у судовому порядку, не вжив. Невжиття таких заходів за умови обізнаності про наявність відповідного порушення, про що свідчить вищенаведене листування прокурора з позивачем, стало підставою для звернення прокурора в інтересах держави в особі позивача до суду з цим позовом.
Така бездіяльність позивача як компетентного органу, який здійснює відповідні повноваження у сфері спірних правовідносин, є самостійною юридичною особою, однак який незалежно від причини не здійснює захисту інтересів держави в судовому порядку, виключає можливість трактування прокурора як альтернативного суб`єкта звернення до суду, що замінює компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави. У цьому випадку прокурор виконує саме субсидіарну роль, замінюючи в судовому провадженні позивача, який усупереч вимогам закону не здійснює захисту інтересів держави.
Наведені вище обставини щодо обізнаності позивача з порушенням інтересів держави, територіальної громади, зважаючи на характер наданої позивачем відповіді на лист прокурора, свідчать про встановлення обставин, за яких порушення відповідачем інтересів держави супроводжується неналежним виконанням уповноваженим органом функцій із їх захисту, що призводить до виникнення у органів прокуратури не лише права, а й обов`язку вжити заходів з представництва інтересів держави в суді.
Вказане відповідно до статті 53 Господарського процесуального кодексу України, статті 23 Закону України "Про прокуратуру" є підставою для захисту інтересів держави в особі позивача шляхом пред`явлення цього позову. Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 15.10.2019 у справі №903/129/18.
При цьому у підтвердження дотримання прокурором порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" для звернення до суду з відповідним позовом, у матеріали справи надано повідомлення від 06.06.2024 №51-1824ВИХ-24, адресоване Волочиському міському голові про намір здійснювати представництво в суді інтересів держави в особі Волочиської міської ради шляхом пред`явлення до суду позову про визнання недійсними додаткових угод до договору на постачання електричної енергії №363 від 28.12.2020, укладеного між товариством з обмеженою відповідальністю "Енергум" та комунальним некомерційним підприємством "Волочиська багатопрофільна лікарня" та стягнення надміру сплачених коштів у розмірі 257 877,96 грн.
Щодо суті спору.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України, ст. 20 ГК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання правочину недійсним.
За приписами статті 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (ст. 204 Цивільного кодексу України).
Згідно з частиною першою статті 207 ГК України господарське зобов`язання, що не відповідає вимогам закону, може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
Відповідно до частини першої статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.
При цьому якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин) (ч. 3 ст. 215 ЦК України).
Статтею 203 ЦК України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
При цьому суд виходить з того, що вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов`язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.
Частиною 7 ст. 179 ГК України передбачено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ст. 626 Цивільного кодексу України).
Судом встановлено, 28.12.2020р. між комунальним некомерційним підприємством Волочиська центральна районна лікарня (споживач) та товариством з обмеженою відповідальністю Енергум (постачальник), укладено договір №363 про постачання електричної енергії споживачу, відповідно до якого постачальник продає споживачу із 01.01.2021 до 31.12.2021 товар код ДК 021:2015 09310000-5, - Електрична енергія (Електрична енергія) для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Ціна договору визначена на у п.5.1. договору, строк п.13.1.
Статтею 628 ЦК України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до ст. 180 ГК України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Статтею 627 ЦК України передбачено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Суд зазначає, що станом на момент підписання договору № 636 про постачання електричної енергії споживачу від 28.12.2020 року сторонами були погоджені всі істотні умови - предмет, ціну та строк виконання зобов`язань за договором відповідно до вимог частини третьої статті 180 Господарського кодексу України та Закону України «Про публічні закупівлі».
Суд приймає до уваги, що сторони уклали договір № 636 про постачання електричної енергії споживачу від 28.12.2020 року за результатами проведення процедури відкритих торгів на виконання вимог Закону України "Про публічні закупівлі", який встановлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.
Метою вказаного Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Положеннями частини першої статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.
У статті 1 Закону України "Про публічні закупівлі" зазначено, що договір про закупівлю - це господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Згідно з ч.4 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Відповідно до пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
Отже, зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, що входив до тендерної документації); підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку, що обґрунтоване і документально підтверджене постачальником; ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.
Відповідно до листа Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 27.10.2016 № 3302-06/34307-06 "Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю" роз`яснено, що згідно з пунктом 2 частини четвертої статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі" істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами у повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. При цьому, норма пункту 2 частини четвертої статті 36 Закону поширюється на договори про закупівлю, у разі якщо предметом закупівлі є товар. Разом з тим, виходячи зі змісту частини першої статті 653 ЦК України, у разі зміни договору зобов`язання сторін змінюються відповідно до змінених умов. Таким чином, у залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів в частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, і виконати свої зобов`язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін. Ураховуючи викладене, при кожному внесенні змін до договору про закупівлю у вищезазначеному випадку шляхом укладання додаткової угоди до договору, сторони договору зобов`язані належним чином виконувати умови такого договору з урахуванням змінених його умов кожного разу. Водночас, внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 17.05.2018 у справі №904/6861/17, у залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів у частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі.
Тобто, задля дотримання вимоги щодо недопущення збільшення загальної суми договору, замовнику необхідно здійснити пропорційне зменшення обсягу закупівлі товару.
При цьому, для прийняття такого рішення у замовника повинні бути обґрунтовані підстави, зокрема, надані постачальником підтвердження (довідка, експертний висновок) компетентних органів (установ, організацій) про підвищення цін на ринку відповідної продукції.
Суд відмічає, що укладення додаткової угоди №2 від 25.01.2021 року до договору №363 про постачання електричної енергії споживачу від 28.12.2020 року відбулося у зв?язку із збільшенням вартості електричної енергії, відповідно до п. 7 ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі». Відповідно до вказаної угоди сторони домовилися внести зміни в договір, викласти додаток 1 «Комерційна пропозиція», який є невід`ємною частиною до договору, в новій редакції.
Зокрема, у додатку №1 до договору - Комерційна пропозиція Постачальника сторони погодили: кількість електричної енергії 334294,87 кВт/год, ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл за кВт/год - 1,18464 грн, тариф на передачу без ПДВ - 0,29393 грн, тариф на розподіл без ПДВ - 1,12143 грн, базову ціну товару без ПДВ, з тарифом на передачу та тарифом на розподіл - 2,60 грн (всього 3,12 грн з ПДВ).
Відповідно до з п.5.6 договору на виконання п.2 ч.5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» сторони домовились, що зміна ціни за одиницю товару та встановлення щомісячної ціни поставки товару здійснюється виходячи з коливання ціни на ринку товару, в тому числі зміни середньозваженої ціни на ринку на добу на перед (РДН).
Водночас, ні вимогами ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», якою передбачено випадки зміни умов договору в частині ціни за одиницю товару, ні умовами договору № 363 не передбачено можливості зміни обсягу та кількісного вираження товару без відповідного документального підтвердження саме коливання (стрімкого збільшення) ціни такого товару на ринку.
Аналогічні вимоги зазначені у листі-роз`яснениі Мінекономрозвитку від 27.10.2016 р. № 3302-06/34307-06, відповідно до якого зазначається, що внесення змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
Відповідно до п.5.8 Договору на виконання п.7 ч.5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» сторони домовились, що зміна умов цього договору допускається у випадку зміни регульованих цін (тарифів) і нормативів, які є складовими ціни електричної енергії, а саме, у випадку зміни регульованих цін (тарифів) на послуги з передачі та/або розподілу електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП, що включені у вартість товару з цим договором.
Згідно з статтею 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" державне регулювання ринку електричної енергії здійснює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг - регулятор.
Пунктом 3 частини другої статті 3 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" встановлено, що регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані регулятору законом.
Суд приймає до уваги, що на момент укладення сторонами договору №363 про постачання електричної енергії споживачу від 28.12.2020 року ТОВ «Енергум» було відомо про прийняття НКРЕКП постанови №2381 від 09.12.2020 року, що не може бути розцінено як добросовісною поведінкою сторони та поважною причиною, яка забезпечує реалізацію принципів максимальної економії, ефективності та пропорційності. Суд зазначає, що відповідач 1, підписуючи договір та погоджуючи його істотні умови, повинен був оцінити можливість виконання зобов`язання щодо поставки електричної енергії станом на 28.12.2020 року, а тому укладення додаткової угоди №2 та посилання на збільшення тарифу на послуги з розподілу електричної енергії постановою НКРЕКП № 2381 від 09.12.2020 року вже після підписання договору не є поважною підставою для внесення відповідних змін.
Суд враховує, що передбачена умовами договору №363 про постачання електричної енергії споживачу від 28.12.2020 року зміна умов цього договору у випадку зміни регульованих цін (тарифів) і нормативів, які є складовими ціни електричної енергії, а саме, у випадку зміни регульованих цін (тарифів) на послуги з передачі та/або розподілу електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП, що включені у вартість товару з цим договором, не доводить виникнення у відповідача права змінити вартість електричної енергії, що поставляється ним за договором, у зв`язку із коливанням цін на ринку. Суд зазначає, що при зверненні до замовника з пропозиціями підвищити ціну, постачальник має обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні, запропонованій замовнику при проведенні процедури закупівлі, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним. Крім того, постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції). Таких доказів відповідачем надано не було. Виключно зміна регульованих цін (тарифів) і нормативів, які є складовими ціни електричної енергії не може бути беззаперечною підставою для автоматичного перегляду (збільшення) погодженої сторонами ціни за одиницю товару.
В подальшому сторони договору уклали до нього оспорювані додаткові угоди №3 від 15.02.2021, №4 від 15.03.2021, №5 від 10.09.2021, №6 від 17.09.2021, №8 від 25.10.2021. Необхідність укладення додаткових обґрунтовано відповідачем коливанням ціни товару на ринку, на підтвердження чого Товариством з обмеженою відповідальністю «Енергум» було надано довідки Черкаської торгово-промислової палати (експертний висновок) за №О-106/02 від 03.02.2021, №О-237/02 від 03.03.2021, №О-741/03 та №О-741/04 від 09.08.2021, №О-894/01 та №О-894/02 від 10.09.2021, №О-1016 від 12.10.2021.
Як встановлено судом, довідка Черкаської торгово-промислової палати (експертний висновок) №О-106/02 від 03.02.2021, яка стала підставою для укладення додаткової угоди №3 від 15.02.2021 року до договору №363 про постачання електричної енергії споживачу від 28.12.2020, не містить інформацію про збільшення ціни на конкретні дати, а містить лише відомості про відношення цін на електричну енергію III декади грудня 2020 року порівняно з III декадою січня 2021 року.
Відповідно до довідки Хмельницької торгово-промислової палати за №22-05/451 від 09.05.2023, отриманої на запит Волочиської окружної прокуратури, ціна за 1 МВт.год на ринку на добу наперед (РДН) станом на 25.01.2021 (дата укладення додаткової угоди за № 2) становила 1 681,85 грн, а станом на 15.02.2021 (дата укладення додаткової угоди № 3) становила 1 767,02 грн, тобто фактично ціна на ринку збільшилась на 5 %, однак додатковою угодою ціну збільшено на 9,94 %, що свідчить про недотримання п. 5.6 Договору.
Стосовно довідки Черкаської торгово-промислової палати (експертний висновок) №О-237/02 від 03.03.2021, яка стала підставою для укладення додаткової угоди №4 від 15.03.2021 року до договору №363 про постачання електричної енергії споживачу від 28.12.2020, суд зауважує, що вказана довідка не містить інформацію про збільшення ціни на конкретні дати, а містить лише відомості про відношення цін на електричну енергію за січень 2021 року порівняно з лютим 2021 року.
Довідки Черкаської торгово-промислової палати (експертні висновки) №О-741/03 та №О-741/04 від 09.08.2021, які стала підставою для укладення додаткової угоди №5 від 10.09.2021 року до договору №363 про постачання електричної енергії споживачу від 28.12.2020, не містять інформацію про збільшення ціни на конкретні дати, а містять лише відомості про відношення цін па електричну енергію за квітень 2021 року порівняно з І декадою серпня 2021 року. Крім того, вказані висновки суперечать один одному, оскільки у висновку за № О-741/03 середньозважена ціна на ринку «на добу наперед» РДН за квітень 2021 року становить 1450,22 грн. за 1 МВт.год, у висновку № 0-741/04 середньозважена ціна на ринку «па добу наперед» РДН за квітень 2021 року становить 1444,05 грн. за 1 МВт.год.
Суд відмічає, що довідки (експертні висновки) №О-894/01, №О-894/02 від 10.09.2021 та №О-1016 від 12.10.2021, складені Черкаською торгово-промисловою палатою, також не містять інформації щодо ринкової вартості електричної енергії станом на попередні календарні дати, у тому числі на дату подання цінової пропозиції, дату укладення договору, не наведено динаміку зміни ціни в бік збільшення або зменшення, що дало б можливість порівняти рівень цін та дійти висновку про зменшення або збільшення ціни з моменту укладення договору №363 про постачання електричної енергії споживачу від 28.12.2020 року до дати укладення оспорюваних додаткових угод до договору.
Враховуючи вище наведене, суд приходить до висновку, що довідки Черкаської торгово-промислової палати (експертні висновки) №О-106/02 від 03.02.2021, №О-237/02 від 03.03.2021, №О-741/03 та №О-741/04 від 09.08.2021, №О-894/01 та №О-894/02 від 10.09.2021, №О-1016 від 12.10.2021 не підтверджують коливання ціни на електричну енергію впродовж періоду з 25.01.2021 р. по 25.10.2021 р., а тому суд не приймає їх до уваги в якості належних та допустимих доказів в розумінні ст.ст. 76, 77, 78, 79, 91 Господарського процесуального кодексу України на підтвердження наявності обґрунтованих підстав для внесення змін до договору №363 про постачання електричної енергії споживачу від 28.12.2020 року шляхом укладення додаткових угод №3 від 15.02.2021, №4 від 15.03.2021, №5 від 10.09.2021, №6 від 17.09.2021, №8 від 25.10.2021.
Суд приймає до уваги, що для прийняття рішення про збільшення ціни товару у замовника повинні бути обґрунтовані підстави, зокрема, надані постачальником підтвердження (довідка, експертний висновок) компетентних органів (установ, організацій) про підвищення цін на ринку відповідної продукції. Згідно з роз`ясненням Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 27.10.2016 № 3302-06/34307-06 внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим. Перелік органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни товару на ринку, не є вичерпним.
Суд враховує, що незважаючи на те, що Законом України "Про публічні закупівлі" не передбачено ані переліку органів, які уповноважені надавати інформацію щодо коливання ціни на товар на ринку, ані форму/вигляд інформації щодо такого коливання, внесення змін до договору про закупівлю можливе у випадку саме відповідного до зміни ціни в договорі факту коливання ціни такого товару на ринку та повинно бути обґрунтованим і документально підтвердженим. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12 лютого 2020 року по справі №913/166/19.
Судом враховується, що відповідно до положень частин першої, другої статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною 1 ст. 525 ЦК України встановлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За змістом ч. ч. 2, 3 ст. 632 ЦК України зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, установлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після виконання не допускається.
Стаття 652 ЦК України передбачає, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Через зміну істотних обставин договір може бути змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) у момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Тобто, передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%. Інше тлумачення відповідної норми Закону "Про державні закупівлі" нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів. Суд вважає, що обмеження 10% застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначену в договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод).
Подібна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 07.09.2022 у справі №927/4058/21, від 22.06.2022 у справі № 917/1062/21, від 07.12.2022 у справі №927/189/22 прийнятих у подібних правовідносинах, за наслідками розгляду спорів про визнання недійсними додаткових угод, що були укладені під час дії нової редакції Закону України «Про публічні закупівлі», яка вступила в законну силу 19.04.2020 та застосовується до спірних правовідносин.
Судом враховується, що укладення сторонами оспорюваних додаткових угод до договору №363 про постачання електричної енергії споживачу від 28.12.2020 року, якими було збільшено вартість товару на 10% від попередньої вартості товару, тобто внесено зміни до істотних умов договору, суперечить вимогам ст.41 Закону "Про публічні закупівлі".
Верховний Суд у складі Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 18.06.2021 у справі №927/491/19 висловив правову позицію про те, що закріплення можливості сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10% є запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника.
Тобто передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%. Інше тлумачення відповідної норми Закону України "Про публічні закупівлі" нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів.
Верховний Суд у вищевказаній постанові звернув увагу на те, що перемога у тендері (закупівля за державні кошти) та укладення договору з однією ціною та її подальше підвищення більш як на 45% шляхом так званого "каскадного" укладення чотирьох додаткових угод є нечесною і недобросовісною діловою практикою з боку продавця.
Враховуючи наведене, обмеження 10% застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної в договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод) (подібна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 18.06.2021 у справі №927/491/19, 07.09.2022 у справі №927/1058/21, від 22.06.2022 у справі №917/1062/21, від 07.12.2022 у справі №927/189/22, від 13.04.2023 у справі №916/2536/22).
Відповідно до ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5 та 6 ст. 203 цього кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Частинами 1-3, 5 та 6 ст. 203 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Верховним Судом у постанові від 12.09.2019 у справі №915/1868/18 наголошено, що можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених Законом України "Про публічні закупівлі".
Укладення додаткових угод до договору щодо зміни ціни на товар, за відсутності для цього визначених Законом України "Про публічні закупівлі" підстав, спотворює результати торгів та нівелює економію, яку було отримано під час підписання договору.
За таких обставин, враховуючи, що додаткові угоди №3 від 15.02.2021, №4 від 15.03.2021, №5 від 10.09.2021, №6 від 17.09.2021, №8 від 25.10.2021 укладені всупереч вимогам Закону України „Про публічні закупівлі та Закону України „Про ринок електричної енергії, вимоги прокуратури про визнання недійсними додаткових угод №3 від 15.02.2021, №4 від 15.03.2021, №5 від 10.09.2021, №6 від 17.09.2021, №8 від 25.10.2021, укладених між ТОВ «Енергум» та КНП «Волочиська центральна районна лікарня» є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо вимоги прокурора про стягнення з ТОВ «Енергум» 257 877,96 грн., перерахованих за товар, який не отримано відповідно до умов договору №363 про постачання електричної енергії споживачу від 28.12.2020 року судом враховується наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються такі види договорів, зокрема про постачання електричної енергії споживачу.
У ч. 2 ст. 712 ЦК України передбачено, що до договору постачання застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ст. 669 ЦК України визначено, що кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні.
За приписами ч. 1 ст. 670 ЦК України, якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.
Отже, обов`язок з повернення грошової суми, сплаченої за кількість товару, який не був поставлений позивачу врегульований нормами Глави 54 ЦК України "Купівля-продаж". Правова позиція щодо застосування наведених правових норм у аналогічних правовідносинах викладена у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної Палати Касаційного господарського суду від 18.06.2021 у справі № 927/491/19.
Судом відмічається, що згідно з додатком № 1 «комерційна пропозиція Постачальника» до договору № 363 від 28.12.2020, постачальник передає споживачу 375 000 кВт.год електричної енергій для забезпечення потреб електроустановок споживача загального вартістю 1043000 грн, тобто ціна за 1 кВт.год становила 2,78 грн.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю.
Зважаючи на недійсність оспорених додаткових угод щодо зміни ціни, беручи до уваги приписи ч. 1 ст. 216 ЦК України, зобов`язання сторін за регулюються умовами договору №363 про постачання електричної енергії споживачу від 28.12.2020 року.
Згідно зі ст. 629 цього Кодексу договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно актів приймання-передачі електричної енергії, які долучені до матеріалів позовної заяви, КНП «Волочиська БПЛ» поставлено 282 418 кВт.год електричної енергії та за яку перераховано ТОВ «Енергум» 1 043 000,00 грн.
Упродовж 2021 року за даним договором ТОВ «Енергум» за поставлену електричну енергію повинно було отримати грошові кошти в сумі 785 122,04 грн (282 418x2,78 = 785 122,04).
Таким чином, ТОВ «Енергум» отримав кошти у сумі 257 877,96 грн. (1043000 785122,04) за товар, однак не здійснив поставку останнього.
Велика Палата Верховного Суду у п. 56 постанови від 22.09.2022 у справі № 125/2157/19 звернула увагу, що вимоги особи, яка в судовому порядку домагається застосування реституції, спрямовані на приведення сторін недійсного правочину до того стану, який вони мали до вчинення правочину. Застосування реституції як наслідку недійсності правочину насамперед відновлює права учасників цього правочину. Інтерес іншої особи полягає в тому, щоб відновити свої права через повернення майна відчужувачу. Якщо повернення майна відчужувачу не відновлює права позивача, то суд може застосувати іншій ефективний спосіб захисту порушеного права в межах заявлених позовних вимог.
Суд враховує, що процедура закупівлі електричної енергії, за результатами проведення якої був укладений договір №363 про постачання електричної енергії споживачу від 28.12.2020р. здійснювалась за рахунок коштів місцевого бюджету.
Суд відмічає, що стороною договору є КНП «Волочиська центральна районна лікарня», яка в подальшому перейменована в КНП «Волочиська багатопрофільна лікарня» є одержувачем бюджетних коштів, закупівля продукції здійснювалась за бюджетні кошти, тому порядок її проведення встановлюється та регулюється вимогами законодавства в сфері публічних закупівель.
Відповідно до звіту про виконання договору про закупівлю UA-2020-11-18-002324-b від 18.01.2022, джерелом фінансування закупівлі є кошти місцевого бюджету.
Таким чином, з урахуванням вимог ст. ст. 3, 23 Бюджетного кодексу України безпідставно отримані ТОВ «Енергум» в результаті укладення додаткових угод, мають бути повернуті в бюджет Волочиської міської ради.
Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до статті 73 Господарського процесуального кодексу України: доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ст. 86 ГПК України).
З огляду на вищевикладене, беручи до уваги наведені положення законодавства, встановлені судом обставини, зміст доводів учасників процесу та наявних доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги прокурора є обґрунтованими, підтверджені наявними в матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню.
Витрати зі сплати судового збору відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у зв`язку із задоволенням позову покладаються на відповідачів.
Керуючись ст. ст. 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
Позов задовольнити.
Визнати недійсною додаткову угоду № 2 від 25.01.2021 до договору за № 363 від 28.12.2020, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Енергум» ( м. Київ, вул. Авіаконструктора Антонова, буд. 5, літера А, офіс 320, код 39568531) та Комунальним некомерційним підприємством «Волочиська центральна районна лікарня» (Хмельницька область, Хмельницький район, м. Волочиськ, вул. Незалежності, буд. 68, код 02004195).
Визнати недійсного додаткову угоду № 3 від 15.02.2021 до договору за № 363 від 28.12.2020, укладеного між Товариством з обмеженого відповідальністю «Енергум» ( м. Київ, вул. Авіаконструктора Антонова, буд. 5, літера А, офіс 320, код 39568531) та Комунальним некомерційним підприємством «Волочиська центральна районна лікарня» (Хмельницька область, Хмельницький район, м. Волочиськ, вул. Незалежності, буд. 68, код 02004195).
Визнати недійсною додаткову угоду № 4 від 15.03.2021 до договору за № 363 від 28.12.2020, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Енергум» ( м. Київ, вул. Авіаконструктора Антонова, буд. 5, літера А, офіс 320, код 39568531) та Комунальним некомерційним підприємством «Волочиська центральна районна лікарня» (Хмельницька область, Хмельницький район, м. Волочиськ, вул. Незалежності, буд. 68, код 02004195).
Визнати недійсною додаткову угоду № 5 від 10.09.2021 до договору за № 363 від 28.12.2020, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Енергум» ( м. Київ, вул. Авіаконструктора Антонова, буд. 5, літера А, офіс 320, код 39568531) та Комунальним некомерційним підприємством «Волочиська центральна районна лікарня» (Хмельницька область, Хмельницький район, м. Волочиськ, вул. Незалежності, буд. 68, код 02004195).
Визнати недійсною додаткову угоду № 6 від 17.09.2021 до договору за № 363 від 28.12.2020, укладеного між Товариством з обмеженого відповідальністю «Енергум» ( м. Київ, вул. Авіаконструктора Антонова, буд. 5, літера А, офіс 320, код 39568531) та Комунальним некомерційним підприємством «Волочиська центральна районна лікарня» (Хмельницька область, Хмельницький район, м. Волочиськ, вул. Незалежності, буд. 68, код 02004195).
Визнати недійсною додаткову угоду № 8 від 25.10.2021 до договору за № 363 від 28.12.2020, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Енергум» ( м. Київ, вул. Авіаконструктора Антонова, буд. 5, літера А, офіс 320, код 39568531) та Комунальним некомерційним підприємством «Волочиська центральна районна лікарня» (Хмельницька область, Хмельницький район, м. Волочиськ, вул. Незалежності, буд. 68, код 02004195).
Стягнути з Товариства з обмеженого відповідальністю «Енергум» ( м. Київ, вул. Авіаконструктора Антонова, буд. 5, літера А, офіс 320, код 39568531) на користь Волочиської міської ради (Хмельницька область, Хмельницький район, м. Волочиськ, площа Центральна, 1, код 04060695) грошові кошти в сумі 257 877,96 грн. (двісті п`ятдесят сім тисяч вісімсот сімдесят сім гривень 96 коп.), перераховані за товар, який не отримано відповідно до умов договору № 363 від 28.12.2020.
Стягнути з Товариства з обмеженого відповідальністю «Енергум» ( м. Київ, вул. Авіаконструктора Антонова, буд. 5, літера А, офіс 320, код 39568531) на користь Хмельницької обласної прокуратури (м. Хмельницький, пров. Військоматський, 3, код 02911102) 11018,10 грн. (одинадцять тисяч вісімнадцять гривень 10 коп.) витрат по оплаті судового збору.
Стягнути з Комунального некомерційного підприємства «Волочиська багатопрофільна лікарня» Волочиської міської ради Хмельницького району Хмельницької області (Хмельницька область, Хмельницький район, м. Волочиськ, вул. Незалежності, буд. 68, код 02004195) на користь Хмельницької обласної прокуратури (м. Хмельницький, пров. Військоматський, 3, код 02911102) 11018,10 грн. (одинадцять тисяч вісімнадцять гривень 10 коп.) витрат по оплаті судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. (ч.1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. (ч.1 ст. 256 ГПК України).
Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.
СуддяЮ.В. Гладюк
Повний текст рішення складено 02.09.2024р.
Віддрук. 1 - до справи,
Прокуратурі, позивачу, відповідачам надіслати в кабінети ЕС.
Суд | Деражнянський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 28.08.2024 |
Оприлюднено | 03.09.2024 |
Номер документу | 121317025 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Гладюк Ю. В.