Справа № 308/13807/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2024 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Фазикош О.В., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМФОРТ БУДІВЛЯ» про видачу судового наказу про стягнення із ОСОБА_1 , заборгованості по сплаті послуг з управління багатоквартирним будинком,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «КОМФОРТ БУДІВЛЯ» звернулось до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області із заявою про видачу судового наказу, та просить стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «КОМФОРТ БУДІВЛЯ» (код ЄДРПОУ 44127201) заборгованості по сплаті послуг з управління багатоквартирним будинком в розмірі 6982,00 гривень, а також інфляційних втрат в розмірі 774,97 гривень та 3 процентів річних в розмірі 370,37 гривень, які належні до отримання в зв`язку із простроченням виконання такого грошового зобов`язання та понесені заявником витрати по сплаті судового збору в розмірі 302,80 гривень.
Розглянувши матеріали заяви про видачу судового наказу, суддя прийшов до висновку, що слід відмовити у видачі судового наказу в частині стягнення інфляційних втрат та 3% річних, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1ст. 161 ЦПК України, серед іншого, судовий наказ може бути видано, якщо заявлено вимогу про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, електронних комунікаційних послуг, послуг телебачення та радіомовлення з урахуванням індексу інфляції та 3 відсотків річних, нарахованих заявником на суму заборгованості.
Разом з тим,ст. 64 Конституції Українипередбачена можливість введення в Україні воєнного або надзвичайного стану. При цьому можуть встановлюватися певні обмеження прав і свобод людини із зазначенням строку дії цих обмежень.
Згідно ч. 1ст. 160 Цивільного процесуального кодексу України, судовий наказ є особливою формою судового рішення, що видається судом за результатами розгляду вимог, передбачених статтею 161 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 160 ЦПК України, із заявою про видачу судового наказу може звернутися особа, якій належить право вимоги, а також органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Пунктом 3 ч.1 ст.161ЦПК України встановлено, що судовий наказ може бути видано, якщо заявлено вимогу про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, телекомунікаційних послуг, послуг телебачення та радіомовлення з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних, нарахованих заявником на суму заборгованості.
Відповідно до положень статті 163ЦПК України в заяві про видачу судового наказу повинно бути зазначено: найменування суду, до якого подається заява; повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) заявника і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України заявника та боржника, реєстраційний номер облікової картки платника податків заявника та боржника (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта заявника та боржника (для фізичних осіб - громадян України), а також офіційні електронні адреси та інші дані, якщо вони відомі заявнику, які ідентифікують боржника; ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) представника заявника, якщо заява подається представником, його місце проживання або місцезнаходження; вимоги заявника і обставини, на яких вони ґрунтуються; перелік доказів, якими заявник обґрунтовує обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
При вирішенні питання щодо видачі судового наказу суд враховує, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, згідноУказу Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року №2102-IX, в Україні було введено воєнний стан із 05-30 години 24.02.2022 року строком на 30 діб у подальшому відповідно до Указу Президента України від 06.02.2023 року строк дії воєнного стану продовжено з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
05 березня 2022 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану», згідно якої в умовах воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 року №64 «Про введення воєнного стану в Україні», установлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги; припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування і застосовується з 24 лютого 2022 року.
Згідно ст.5 Закону України «Про житлово-комунальніпослуги» до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.
Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо;купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку;поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
З матеріалів справи вбачається, що заявник, крім заборгованості по сплаті послуг з управління багатоквартирним будинком за період з 31.10.2022 по 30.06.2024, просить також стягнути 3% річних (за період з 31.10.200 по 31.12.2022; 01.01.2023 по 31.12.2023; 01.01.2024 по 06.08.2024) та інфляційні втрати (за період з 01.11.2022 по 31.07.2024; 01.08.2024 по 06.08.2024) тобто вже в період дії постанови № 206, що не є безспірним і свідчить про наявність спору щодо права грошової вимоги між сторонами.
Беручи до уваги викладене, суддя приходить до висновку, що вимоги в частині стягнення 3% річних та сум інфляції не є безспірними, враховуючи положення чинного законодавства в умовах воєнного стану, а тому до припинення чи скасування воєнного стану в Україні, такі стягнення не можуть бути проведені в безспірному порядку, в порядку наказного провадження.
Згідно з п.3 ч.1ст.165 ЦПК України, суддя відмовляє у видачі судового наказу, якщо заявлено вимогу, яка не відповідає вимогамстатті 161 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3ст.165 ЦПК України, у разі якщо в заяві про видачу судового наказу містяться вимоги, частина з яких не підлягає розгляду в порядку наказного провадження, суд постановляє ухвалу про відмову у видачі судового наказу лише в частині цих вимог.
Отже, починаючи з 24.02.2022 заборонено стягувати інфляційні нарахування та проценти річні нараховані на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги, до припинення чи скасування воєнного стану в Україні.
Станом на дату розгляду заяви про видачу судового наказу, воєнний стан не скасовано, тому суд приходить до висновку про відмову у видачі судового наказу в частині стягнення 3% річних та інфляційних нарахувань, оскільки така вимога не відповідає вимогам ст.19,161 ЦПК України.
Керуючись ст.ст.163,165,166ЦПК України,-
ПОСТАНОВИВ:
У видачі судового наказу за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМФОРТ БУДІВЛЯ» про видачу судового наказу про стягнення із ОСОБА_1 , в частині стягнення інфляційних втрат та 3 процентів річних - відмовити.
Роз`яснити заявнику, що він має право звернутися до суду з аналогічними вимогами в спрощеному позовному провадженні.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається до Закарпатського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Особа, без участі якої було постановлено ухвалу, має право подати апеляційну скаргу протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання її копії.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду О.В. Фазикош
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 30.08.2024 |
Оприлюднено | 04.09.2024 |
Номер документу | 121318678 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи наказного провадження Справи щодо стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, телекомунікаційних послуг, послуг телебачення та радіомовлення з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних, нарахованих заявником на суму заборгованості |
Цивільне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Фазикош О. В.
Цивільне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Фазикош О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні