Справа № 732/1556/24
Провадження 2-о/732/185/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 вересня 2024 року м. Городня
Городнянський районний суд Чернігівської області у складі: головуючого - судді Карпинської Н.М., секретар - Воропаєва К.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городня в порядку окремого провадження справу за заявою ОСОБА_1 , поданої її представником адвокатом Савоста Іриною Михайлівною, заінтересована особа: Городнянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернігівському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті,-
ВСТАНОВИВ:
02.09.2024 в суді зареєстрована заява ОСОБА_1 , поданої її представником адвокатом Савоста Іриною Михайлівною, про встановлення факту смерті матері заявника, а саме: факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася у с. Ярешки, Вчерайшанського району, Житомирської області, громадянки України, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Каланчак, Херсонської області, Україна (причина смерті за віком (старість)).
Заявник, її представник та представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Дослідивши матеріали справи та надані суду письмові докази, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню за таких підстав.
Із дослідженогоу суділікарського свідоцтвапро смерть(а.с.27)судом встановлено,що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт.Каланчак,Херсонської області(причинасмерті за віком(старість)).Такий документє письмовимдоказом,що констатуєбіологічну смертьлюдини за комплексом медичних ознак, однак не є документом, який носить юридичний характер, тобто не замінює собою актовий запис про смерть.
Належну їй земельну ділянку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за свого життя заповіла ОСОБА_1 , що підтверджено заповітом, складеним у смт. Каланчак, Херсонської області, посвідченим ОСОБА_3 , державним нотаріусом Каланчацької державної нотаріальної контори 28.10.2021.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є дочкою ОСОБА_2 , їх родинні відносини підтверджуються свідоцтвом про народження, а ОСОБА_4 прізвища доводиться свідоцтом про шлюб (а.с.26).
Являючись спадкоємицею, заявник не може реалізувати спадкові права.
Свідоцтва, що їх видають незаконно створені органи на окупованій території, не можуть бути визнані за законодавством України.
Відповідно до ст.ст.1,3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України, якою є місце смерті ОСОБА_2 , є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до ч.ч. 2, 3ст. 9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими ч. 2 цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Статтею 17 ч. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров`я або судово-медичної установи, - не пізніше п`яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; встановлення у судовому порядку факту смерті; звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою. У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути, проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров`я, де настала смерть, та інших осіб. Про державну реєстрацію смерті іноземця відділ державної реєстрації актів цивільного стану повідомляє Міністерство закордонних справ України.
Згідно з п. 5 ч. 2ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Пунктом 8 ч. 1ст. 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України визначеніст. 317 ЦПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їх представниками до суду за межами такої території України.
Виходячи з викладеного та враховуючи, що встановлення факту смерті має для заявника, як спадкоємця, юридичне значення, а біологічна смерть доводиться медичними документами, заяву слід задовольнити, а факт встановити в особливому порядку за судовим рішенням у межах процедури, спеціально визначеній у статті 317 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.12,81,264,265,315,317,430 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 , про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася у с. Ярешки, Вчерайшанського району, Житомирської області, громадянки України, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Каланчак, Херсонської області, Україна (причина смерті за віком (старість)).
Рішення підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження. У такому випадку апеляційна скарга може бути подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Повний текст судового рішення складено 03.09.2024.
Суддя Карпинська Н.М.
Суд | Городнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 03.09.2024 |
Оприлюднено | 04.09.2024 |
Номер документу | 121335703 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України |
Цивільне
Городнянський районний суд Чернігівської області
Карпинська Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні