Справа № 353/712/24
Провадження № 2/353/323/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2024 рокум.Тлумач
Суддя Тлумацькогорайонного судуІвано-Франківськоїобласті ЛуковкінаУ.Ю.,ознайомившись зматеріалами запозовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, що не заявляють самостійних вимог: ОСОБА_3 , Тлумацький відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Івано-Франківському районі Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про оспорювання батьківства та виключення запису про батьківство з актового запису про народження дитини,-
в с т а н о в и в :
15.07.2024 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 , треті особи, що не заявляють самостійних вимог: ОСОБА_3 , Тлумацький відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Івано-Франківському районі Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про визнання ОСОБА_1 батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виключення з актового запису про народження дитини відомостей про батька та внесення змін до актового запису про народження дитини відомостей в частині прізвища дитини, по батькові дитини та батька дитини.
18.07.2024 року ухвалою судді Тлумацького районного суду Івано-Франківської області позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, що не заявляють самостійних вимог: ОСОБА_3 , Тлумацький відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Івано-Франківському районі Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про оспорювання батьківства та виключення запису про батьківство з актового запису про народження дитини було залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк з часу вручення ухвали для усунення недоліків.
Зокрема,позовна заяване відповідалавимогам ст.175ЦПК України, а саме, у позовній заяві був відсутній чіткий зміст позовних вимог, спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні, а також виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги до відповідача, з зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Відповідно дост. 129 СК Україниособа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, має право пред`явити до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, позов про визнання свого батьківства. До вимоги про визнання батьківства застосовується позовна давність в один рік, яка починається від дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство.
Згідно із п. 6 постанови Пленуму ВСУ "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" особа, котра вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала в шлюбі з іншим чоловіком, має право пред`явити до останнього, якщо того записано батьком, позов про визнання свого батьківства. Згідно зіст. 129 СК Українизазначена особа може звернутися з такими вимогами у межах строку позовної давності (один рік), перебіг якого починається з дня, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство. У тих випадках, коли батьком дитини записано конкретну особу, вимоги про визнання батьківства мають розглядатись одночасно з вимогами про виключення відомостей про цю особу як батька з актового запису про народження дитини.
Пунктом 9постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів»визначено, що питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них.
Також у постанові від 16 травня 2018 року у справі №591/6441/14-ц, провадження №61-6030св18 Верховний Суд зазначив, що підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно доЦивільного процесуального кодексу України. А доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про оспорювання батьківства та визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності.
Доказами у даній категорії справ можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про оспорювання батьківства та визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності.
Доказами до позову про оспорювання батьківства та визнання батьківства можуть бути, наприклад: докази, що свідчать про спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства (довідка про склад сім`ї, витяги з погосподарських та домових книг, особисті листи, сімейні фотокартки, рішення судів в інших справах тощо), покази свідків, яким відомо про відносини сторін та про їх батьківство щодо дитини, висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи (що є підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку).
Проте в порушення вищевказаних вимог, у позовіній заяві були відсутні посилання на докази, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги.
Також відповідно до ч. 1 ст. 53 ЦПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача.
Проте у позовній заяві не було вказано, на якій стороні виступають треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_3 та Тлумацький відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Івано-Франківському районі Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, а саме на стороні позивача чи відповідача.
Крім цього, відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
До цього ж, відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою, ставка судового збору складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1211,20 грн.
Як вже зазначалось вище, в позовній заяві було викладено декілька позовних вимог, а саме: про оспорювання батьківства ОСОБА_2 щодо дитини ОСОБА_4 та визнання батьківства щодо дитини ОСОБА_4 за ОСОБА_1 ; про виключення з актового запису про народження дитини відомостей про батька; про внесення змін до актового запису про народження дитини відомостей в частині прізвища дитини, по батькові дитини та батька дитини. Проте позивачем не було додано до позовної заяви квитанцію про сплату судового збору за трьома позовними вимогами немайнового характеру, а саме в загальній сумі 3633,60 грн., який слід було сплатити на р/р Тлумацького районного суду Івано-Франківської області UA608999980313141206000009572, одержувач коштів ГУК в Iв.-Фр.об./ТГ Тлумач/22030101, ЄДРПОУ одержувача 37951998, банк отримувача Казначейство України (ел.адм.подат.), код класифікації доходів бюджету 22030101.
Враховуючи вищенаведене, суд позбавлений можливості постановити будь-яке рішення по справі за наявними матеріалами.
Згідно ч.ч. 3, 5 ст. 185 ЦПК України якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175і177цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві. Суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи не пізніше п`яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Згідно ч. 6 ст. 185 ЦПК України про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу. Ухвалу про повернення позовної заяви може бути оскаржено. Копія позовної заяви залишається в суді.
Вищевказана ухвала суду була направлена поштовим зв`язком позивачу на адресу зазначену ним у позовній заяві. Копія даної ухвали була доставлена позивачу 23.07.2024 року (рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення).
У період з 01.08.2024 рок по 30.08.2024 року включно головуюча суддя по справі Луковкіна У.Ю. перебувала у відпустці (довідка т.в.о. начальника відділу організаційного забезпечення роботи суду).
Після виходу судді з відпустки, тобто станом на 03.09.2024 року, позивач не усунув недоліків позовної заяви, будь-якої заяви з цього приводу до суду не подавав, а тому вважаю, що вищевказані обставини позбавляють суд можливості постановити будь-яке рішення по справі за наявними матеріалами, а тому позовну заяву, слід вважати неподаною та повернути позивачу.
Керуючись ч.ч. 3, 5, 6 ст. 185, 260-261, 353-355 ЦПК України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, що не заявляють самостійних вимог: ОСОБА_3 , Тлумацький відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Івано-Франківському районі Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про оспорювання батьківства та виключення запису про батьківство з актового запису про народження дитини, вважати неподаною та повернути позивачу.
Роз`яснити позивачу, що відповідно до ч. 7 ст. 185 ЦПК України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення, що є датою її ухвалення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
СуддяУ. Ю. ЛУКОВКІНА
Суд | Тлумацький районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 03.09.2024 |
Оприлюднено | 04.09.2024 |
Номер документу | 121337547 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Тлумацький районний суд Івано-Франківської області
ЛУКОВКІНА У. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні