Справа№ 718/2567/24
Провадження 2/718/646/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" вересня 2024 р. м.Кіцмань Чернівецької області
Кіцманський районний суд Чернівецької області в особі судді
Нагорного В.В.,
за участю секретаря судового засідання Лікарь О.М.,
учасники справи:
позивач - не з`явився,
представник позивача - не з`явився,
відповідач - не з`явилась,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - не з`явилась,
розглянувши у підготовчому засіданні в залі судових засідань Кіцманського районного суду Чернівецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, приватний нотаріус Чернівецького міського нотаріального округу Суружіу Наталія Дмитрівна про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
в с т а н о в и в:
До Кіцманського районного суду Чернівецької області через свого представника адвоката Андроника Б.В. звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовною заявою до ОСОБА_2 (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, приватний нотаріус Чернівецького міського нотаріального округу Суружіу Наталія Дмитрівна (далі - третя особа) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача посилається на те, що після смерті сина позивача, ОСОБА_3 , у зв`язку з постійними хворобами та пригніченим морально-психологічним станом після втрати єдиного сина на війні, позивач ОСОБА_1 пропустив передбачений законом строк для прийняття спадщини та не має змоги отримати у нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину.
Позивач, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, від представника позивача - адвоката Андроника Б.В. до суду надійшла заява, в якій він просить провести розгляд справи без участі позивача та його представника, заявлені вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач, будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилась, подала через канцелярію суду заяву, в якій просить провести розгляд справи без її участі, проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Третя особа, будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилась, надіслала до суду лист від 08 серпня 2024 року № 154/01-16, в якому просила розглянути дану справу у відсутність нотаріуса.
Розгляд справи здійснювався за відсутності учасників справи, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч.2 ст.247 ЦПК України.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, ознайомившись із позовною заявою та дослідивши матеріали справи, приймає визнання позову відповідачем, оскільки таке визнання відповідає вимогам чинного законодавства, інтересам сторін по справі, в свою чергу, не суперечить правам та інтересам інших осіб.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть, виданого повторно 12 серпня 2022 року.
Постановою приватного нотаріуса Чернівецького міського нотаріального округу Суружіу Наталії Дмитрівни від 30 червня 2023 року відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті його сина ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з тим, що вчинення такої нотаріальної дії суперечить законові, так як спадкоємець не подав до нотаріуса за місцем відкриття спадщини заяви про прийняття спадщини у встановлений законом шестимісячний строк і відповідно до ст.1270 ЦКУ пропустив строк для прийняття спадщини, не надав доказів про постійне проживання зі спадкодавцем на ча відкриття спадщини і згідно п.1 ст.1272 ЦК України вважається таким, що не прийняв спадщину.
Як вбачачається з листа приватного нотаріуса Чернівецького міського нотаріального округу Суружіу Наталії Дмитрівни від 17 серпня 2023 року №100/02-14, спадкоємцями померлого ОСОБА_3 є його батько ОСОБА_1 та його мати ОСОБА_2 .
За змістом витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 120737563 від 16.04.2018 ОСОБА_3 є власником земельної ділянки з кадастровим номером 7322584500:02:001:0245 для ведення особистого селянського господарства за адресою: Кліводинська с/рада Кіцманського району Чернівецької області.
З долученої до матеріалів медичної документації вбачається, що позивач з 30.05. по 11.06.19 перебував на лікуванні через закритий перелом 5-6 р. зліва, у серпні 2022 року хворів на правобічну пневмонію.
Відповідно до ст.1220-1221 Цивільного кодексу України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За положеннями ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно зі ст.1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ст.1268 ЦК України).
Згідно зі ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Частиною першою статті 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлено строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно з статтею 1261 ЦК України позивач як батько належать до першої черги спадкоємців свого сина ОСОБА_3 .
Суд вважає наведені позивачем обставини пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини після смерті його сина поважними.
З огляду на викладене, суд приймає визнання позову відповідачем та дійшов висновку про визначення позивачу додаткового строку для подання ним заяви про прийняття спадщини за законом тривалістю у три місяці з дня набрання даним рішенням законної сили.
Оскільки позивач згідно п.8 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, а відповідач визнала позов, то з відповідача підлягає стягненню на користь держави 50 відсотків судового збору у розмірі 605 грн 60 коп.
Керуючись ст.ст. 206, 258, 264-265, 273, 353, 354 ЦПК України, суд -
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, приватний нотаріус Чернівецького міського нотаріального округу Суружіу Наталія Дмитрівна про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задоволити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , додатковий строк тривалістю у три місяці з дня набрання даним рішенням законної сили для подання нотаріусу за місцем відкриття спадщини заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п`ять) грн 60 коп.
На рішення може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони справи:
позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;
відповідач: ОСОБА_2 , РНОКПП суду не відомий, місце проживання: АДРЕСА_1 ;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, приватний нотаріус Чернівецького міського нотаріального округу Суружіу Наталія Дмитрівна, місцезнаходження: вул. Хотинська, 4-М, м. Чернівці.
Повне судове рішення складено 03 вересня 2024 року.
Суддя В.В. Нагорний
Суд | Кіцманський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 02.09.2024 |
Оприлюднено | 04.09.2024 |
Номер документу | 121339501 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Кіцманський районний суд Чернівецької області
Нагорний В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні