Ухвала
від 02.09.2024 по справі 902/948/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"02" вересня 2024 р.Cправа № 902/948/24

Суддя Господарського суду Вінницької області Тварковський А.А., розглянувши матеріали

за позовом: ОСОБА_1 як фермера-засновника-власника-спадкоємця Фермерського господарства "Коваленка Петра Мироновича" ( АДРЕСА_1 )

до: Краснопільської сільської ради (вул. Центральна, 10Е, с. Краснопілка, Гайсинський район, Вінницька область, 23733)

про зупинення самовільного захоплення земельної ділянки, зупинення погроз, зупинення блокування права на одержання земельних часток (паїв), визнання рішення недійсним, скасування права продажі земельної ділянки через аукціон, скасування оренди земельної ділянки, стягнення на користь позивача 769 750 грн, з яких: 114 250 грн затрачених на обробіток грунту та підготовку до посіву земельної ділянки, а також 655 500 грн матеріальної шкоди,

В С Т А Н О В И В :

На розгляд Господарського суду Віницької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 як фермера-засновника-власника-спадкоємця Фермерського господарства "Коваленка Петра Мироновича" до Краснопільської сільської ради про зупинення самовільного захоплення земельної ділянки, зупинення погроз, зупинення блокування права на одержання земельних часток (паїв), визнання рішення недійсним, скасування права продажі земельної ділянки через аукціон, скасування оренди земельної ділянки, стягнення на користь позивача 769 750 грн, з яких: 114 250 грн затрачених на обробіток ґрунту та підготовку до посіву земельної ділянки, а також 655 500 грн матеріальної шкоди.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.08.2024 вказану позовну заяву розподілено судді Тварковському А.А.

Розглянувши матеріали позовної заяви вих. №06/-1-108 від 09.08.2024 (вх. №987/24 від 28.08.2024), суд дійшов висновку, що вказана позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.

Положеннями статей 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) визначено вимоги щодо форми та змісту позовної заяви.

Встановлюючи вимоги до змісту та форми позовної заяви, а також до документів, які мають бути до неї додані, ГПК України покладає на суд обов`язок перевірити виконання позивачем цих вимог та прийнятності позовної заяви на стадії вирішення питання про відкриття провадження по справі.

За приписами абз. 1-2 ч. 1, абз. 1-2 ч. 2 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. Суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху також у разі, якщо позовну заяву подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави, визначеної абзацом другим частини першої цієї статті, суд у такій ухвалі зазначає про обов`язок такої особи зареєструвати електронний кабінет відповідно до статті 6 цього Кодексу.

Велика Палата Верховного Суду вже звертала увагу на те, що у відносинах, а також спорах з іншими суб`єктами, голова фермерського господарства, якому була передана у власність, постійне користування чи оренду земельна ділянка, виступає не як самостійна фізична особа, власник, користувач чи орендар земельної ділянки, а як представник (голова, керівник) фермерського господарства. У таких правовідносинах їх суб`єктом є не фізична особа (голова чи керівник фермерського господарства), а фермерське господарство як юридична особа (постанови Великої Палати Верховного Суду від 20 березня 2019 року у справі № 615/2197/15-ц (провадження № 14-533цс18) та від 30 червня 2020 року у справі № 927/79/19 (провадження № 12-21гс20)). Поряд з цим суд зауважує, що пільги фізичної особи (засновника чи керівника фермерського господарства) щодо звільнення від сплати судового збору за подання позову до даних спірних правовідносин не застосовуються.

Зі змісту заявлених позовних вимог слідує, що такі вимоги спрямовані на користь саме Фермерського господарства " ОСОБА_2 ", тобто належним позивачем у справі має бути саме вказане фермерське господарство, а не його засновник. Водночас на позовній заяві міститься штамп вихідної кореспонденції Фермерського господарства "Коваленка Петра Мироновича" та підпис ОСОБА_1 скріплено печаткою саме вказаного фермерського господарства.

18.10.2023 набув чинності Закон України № 3200-IX від 29.06.2023 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами" яким внесено зміни до Господарського процесуального кодексу України.

У відповідності до пункту 2 частини 3 статті 162 ГПК України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), якщо такі відомості відомі позивачу, вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців), відомі номери засобів зв`язку та адресу електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Абзацом 1 частини 6 статті 6 ГПК України унормовано, що адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.

Процесуальні наслідки, передбачені цим Кодексом у разі звернення до суду з документом особи, яка відповідно до цієї частини зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат.

Таким чином, Фермерське господарство "Коваленка Петра Мироновича" як юридична особа зобов`язане зареєструвати свій електронний кабінету у Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі) та вказати у позовній заяві відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Поряд з цим, Фермерське господарство " ОСОБА_2 " не має зареєстрованого Електронного кабінету в підсистемі ЄСІТС "Електронний суд", що підтверджується відповіддю №3344481 від 02.09.2024, сформованою у вказаній підсистемі уповноваженим працівником Господарського суду Вінницької області за кодом ЄДРПОУ 20083258.

Окрім того, у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України встановлено перелік документів, що додаються до позовної заяви, серед яких документи, які підтверджують, зокрема, сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі тощо.

Законодавством, яке регулює порядок та розмір сплати судового збору за подання позовних заяв до господарського суду є Закон України "Про судовий збір".

За приписами п.п. 2.1, 2.2 ч. 2 ст. 4 Закону за подання до господарського суду позовних заяв майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання до господарського суду позовних заяв немайнового характеру - 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір").

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно із ст. 7 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2024 рік" прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2024 року становить 3028 грн.

Так, за змістом прохальної частини позовної заяви позивачем заявлено 6 вимог немайнового характеру та 2 вимоги майнового характеру загальною ціною 769 750 грн. При цьому суд не розцінює заявлення до стягнення 1 500 000 грн завданої Фермерському господарству " ОСОБА_2 " майнової шкоди на користь ЗСУ як окрему майнову вимогу, позаяк така вимога не спрямована на користь позивача, а ЗСУ не належить до суб`єктного складу сторін у даному спорі.

Так, при зверненні до суду Фермерське господарство " ОСОБА_2 " мало б сплатити судовий збір в загальному розмірі 29 714,25 грн (6 вимог немайнового характеру за ставкою 3028 грн, що дорівнює 18168 грн + 11 546,25 грн, виходячи з ціни позову в частині майнових вимог (769 750 грн х 1,5%).

Поряд з цим Фермерському господарству " ОСОБА_2 " слід врахувати можливість подачі позовної в електронній формі в підсистемі ЄСІТС "Електронний суд", що відповідно до частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" дає можливість при обрахунку ставки судового збору застосувати коефіцієнт пониження 0,8.

Водночас до матеріалів позову доказів сплати судового збору не надано взагалі.

З урахуванням встановлених недоліків, на підставі ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви ОСОБА_1 як фермера-засновника-власника-спадкоємця Фермерського господарства "Коваленка Петра Мироновича" без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених недоліків, шляхом: 1) зазначення позивачем Фермерського господарства "Коваленка Петра Мироновича" із ідентифікуючими ознаками такої юридичної особи відповідно до пункту 2 частини 3 статті 162 ГПК України; 2) реєстрації свого електронного кабінету у Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі) та надання суду відомостей про наявність електронного кабінету; 3) надання доказів сплати судового збору в загальному розмірі 29 714,25 грн.

Суд звертає увагу позивача на те, що за умовами ч. 3, 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому ст. 176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Керуючись ст.ст. 162, 164, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В :

1. Позовну заяву ОСОБА_1 як фермера-засновника-власника-спадкоємця Фермерського господарства "Коваленка Петра Мироновича" вих. №06/-1-108 від 09.08.2024 (вх. №987/24 від 28.08.2024) до Краснопільської сільської ради про зупинення самовільного захоплення земельної ділянки, зупинення погроз, зупинення блокування права на одержання земельних часток (паїв), визнання рішення недійсним, скасування права продажі земельної ділянки через аукціон, скасування оренди земельної ділянки, стягнення на користь позивача 769 750 грн, з яких: 114 250 грн затрачених на обробіток ґрунту та підготовку до посіву земельної ділянки, а також 655 500 грн матеріальної шкоди у справі № 902/948/24 залишити без руху.

2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - протягом семи днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.

3. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.

4. За приписами ч. 1 ст. 255 ГПК України ухвала про залишення позовної заяви без руху оскарженню не підлягає.

5. Примірник ухвали надіслати позивачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Дата складання повного тексту ухвали 02.09.2024.

Суддя А.А. Тварковський

віддрук. прим.:

1 - до справи;

2 - позивачу - АДРЕСА_1 .

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення02.09.2024
Оприлюднено05.09.2024
Номер документу121345285
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про припинення права користування земельною ділянкою

Судовий реєстр по справі —902/948/24

Ухвала від 18.09.2024

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Тварковський А.А.

Ухвала від 02.09.2024

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Тварковський А.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні