Справа № 545/1505/23
Провадження № 2/545/156/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22.08.2024Полтавський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді: Стрюк Л.І.
з участю секретаря: Синегуб Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавської міської ради про встановлення факту родинних відносин, встановлення факту прийняття спадщини, визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування, визнання права на завершення приватизації земельної ділянки, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернулася до суду з зазначеним позовом, обґрунтовуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 , після смерті якого залишилося спадкове нерухоме майно, що складається з: квартири АДРЕСА_1 , загальною площею 47,8 кв.м, житловою площею 27,8 кв.м; земельної ділянки площею 587 кв.м, розташованої с/т «Супутник», по АДРЕСА_2 , кадастровий номер 5310136400:01:005:0086; садового (дачного) будинку АДРЕСА_3 . За життя ОСОБА_2 заповів все належне йому на день смерті дружині ОСОБА_1 . Четвертою Полтавською державною нотаріальною конторою 2001.2021 видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом. Крім того, чоловік розпоряджався земельною часткою (паєм), площею 3,18 умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі ( на місцевості), для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Гожулівської сільської ради та перебуває у колективній власності ВАТ «Сад», яку він фактично прийняв у спадщину після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 його матері ОСОБА_3 , тому вважає, що ця земельна ділянка також входить до складу спадкового майна після смерті чоловіка. Постановою державного нотаріуса Четвертої Полтавської державної нотаріальної контори Ткаченко Н.В. відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки у спадкоємця відсутні документи, що підтверджують право власності на реєстрацію на садовий будинок та існують суперечності між заявленим і вже зареєстрованим правами на ділянку АДРЕСА_4 , а також неможливо встановити місце відкриття спадщини, коло спадкоємців, факт прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 . У зв`язку з розбіжностями у написанні прізвища померлого чоловіка « ОСОБА_4 » та його матері « ОСОБА_4 » необхідно встановити факт родинних відносин між ними для оформлення спадкових прав.
Просила визнати за нею право власності в порядку спадкування за заповітом від 14.03.2001 після смерті ОСОБА_2 : на земельну ділянку площею 587кв.м, кадастровий номер 5310136400:01:005:0086, яка розташована в садівничому товаристві «Супутник» за адресою: АДРЕСА_2 ; на садовий (дачний) будинок №6 літ. «А-1», загальною площею 28,6 кв.м, основною площею 23,2 кв.м, який розташований у садівничому товаристві «Супутник» за адресою: АДРЕСА_2 у складі приміщень: сарай «Б» площею основи 13,5 кв.м; встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , є рідною матір`ю ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 ; встановити юридичний факт, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 та визнати за нею в порядку спадкування за заповітом право на завершення приватизації земельної ділянки на рівні земельної частки (паю), визначеної для членів ВАТ «Сад» із площі 3,18 умовних кадастрових гектарів без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Гожулівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, та одержання документів на ім`я ОСОБА_1 , що посвідчують право власності на земельну ділянку, приватизацію якої розпочала ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Представник відповідача Територіальної громади міста в особі Полтавської міської ради надала відзив, у якому просила відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають, адже спадкоємець має право звернутися до суду з заявою про встановлення фактів, які перешкоджають у прийнятті спадщини, а не встановлення факту прийняття спадщини, позивач у цій справі просить визнати за нею право власності, а не встановити юридичний факт, який може вплинути на її права. Окрім того, за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок та земельну ділянку у встановленому порядку, тому спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування, оскільки до спадкоємця переходить лише визначені права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Позовні вимоги спадкоємців про визнання права власності на земельну ділянку, щодо якої спадкодавцем розпочато, але не завершено процедуру приватизації, не підлягають задоволенню, оскільки як спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Представник позивача надала відповідь на відзив, у якій зазначила, що у встановленому законом порядку ОСОБА_1 звернулася до нотаріуса з заявою прийняття спадщини, постановою державного нотаріуса Четвертої полтавської державної нотаріальної контори відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , тобто у позивача виникли труднощі в оформленні спадщини після смерті її чоловіка на земельну ділянку, кадастровий номер 5310136400:01:005:0086, садовий (дачний) будинок АДРЕСА_3 та права на земельну частку (пай), яка перебувала у колективній власності ВАТ «Сад», у зв`язку з чим вона звернулася до суду з цим позовом. Окрім того, земельна ділянка, на яку відкрилась спадщина, розташована за окремою адресою та не порушує права інших осіб; на час спорудження садового будинку у 1985 році, тобто до 05.08.1992, реєстрація права власності на нього не вимагалася, а згідно чинного Порядку належним документом, що засвідчує факт існування об`єкта нерухомого майна і містить його технічні характеристики, є технічний паспорт на такий об`єкт, виготовлений за результатами його основної технічної інвентаризації. Вважає, що споруджений у 1985 році садовий будинок є спадковим майном ОСОБА_2 та входить до складу спадщини, тому позивач має право на його успадкування. Факт прийняття спадщини ОСОБА_2 після смерті його матері ОСОБА_3 підтверджується довідкою Гожулівської сільської ради, у якій зазначено, що ОСОБА_2 є єдиним спадкоємцем та рідним сином ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . На момент прийняття ОСОБА_2 спадщини за законом після смерті ОСОБА_3 діяли норми ЦК УРСР, а тому факт його вступу у володіння спадковим майном є оригінал Сертифіката на право на земельну частку (пай), виданий на ім`я ОСОБА_3 .
Представник третьої особи Другої полтавської державної нотаріальної контори (до перейменування Четвертої) надала пояснення на позов, у яких посилалася на те, що ОСОБА_1 зверталася до неї з питання отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловіка ОСОБА_2 на земельну ділянку, садовий будинок та земельний пай, однак при отриманні інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, було виявлено, що в садівничому товаристві «Супутник» вже є зареєстрована земельна ділянка під № НОМЕР_1 на іншу особу; оскільки відомості про садівниче товариство «Супутник» були внесені в реєстр у 2002 році із цього часу не оновлювалися, позивачу було запропоновано звернутися до голови садівничого товариства для внесення через виконавчий комітет Полтавської міської ради та технічного адміністратора реєстру ДП «НАІС» актуальної інформації до реєстру про садівниче товариство «Супутник», для можливості ідентифікації земельної ділянки, але таких дій позивачем не було здійснено, на підставі чого нею була винесена постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії, оскільки наявна інформація в державному реєстрі речовий прав на нерухоме майно про зареєстроване право власності на земельну ділянку позбавляє нотаріуса встановити склад спадкового майна (ідентифікувати земельну ділянку). Надалі позивач звернулася до Київського районного суду м. Полтави про скасування запису про реєстрацію права власності на вже зареєстровану земельну ділянку та про визнання незаконною відмови нотаріуса у вчинені нотаріальної дії, але в обох позовах їй було відмовлено; зазначила, що відсутність актуальних даних про СТ «Супутник», а також розбіжності у адресі садового будинку та земельної ділянки, що містяться у Реєстрі, унеможливлюють їх ідентифікацію та, відповідно, оформлення спадкових прав на них.
Ухвалою від 08.07.2024 залучено до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ВАТ «Сад» та Садове товариство «Супутник».
Позивач та її представник у судовому засіданні підтримали позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив, просили задовольнити.
Представник відповідача Територіальної громади міста в особі Полтавської міської ради в судове засідання не з`явилася, з невідомих суду причин, будучи належним чином повідомленою про час та місце розгляду справи, заяв про розгляд справи за її відсутності не надала.
Представник третьої особи Другої полтавської державної нотаріальної контори (до перейменування Четвертої) у судовому засіданні підтримала надані письмові пояснення та підтвердила, що інформація про СТ «Супутник» в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не оновлено, дійсно існують розбіжності у адресі спірної земельної ділянки.
Представники третіх осіб Полтавської районної державної адміністрації Полтавської області, ВАТ «Сад» та Садове товариство «Супутник» у судове засідання не з`явилися з невідомих суду причин, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи, заяв про розгляд справи за їх відсутності не надали.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_5 (після реєстрації шлюбу ОСОБА_4 ) уклали шлюб, який зареєстрований 24.02.1999 відділом реєстрації актів громадського стану виконкому Полтавської міської ради за актовим записом №199, що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_2 (а.с.16).
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 17.10.2018 (а.с.18).
Згідно з заповітом, посвідченим 14.03.2001 державним нотаріусом Полтавської районної державної нотаріальної контори Замулко Л.В. та зареєстрованим у реєстрі за №1-258, ОСОБА_2 заповів все належне йому майно своїй дружині ОСОБА_1 (а.с.19).
Відповідно до довідки, виданої Четвертою Полтавською державною нотаріальною конторою від 10.09.2022 №763/02-14, ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка ОСОБА_2 , про що в Четвертій Полтавській державній нотаріальній канторі заведена спадкова справа за №51/2019 щодо майна померлого ОСОБА_2 . Інших заяв про прийняття чи відмов від спадщини станом на 10.09.2022 до нотаріальної контори не надходило (а.с.20).
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданого державним нотаріусом Четвертої Полтавської державної нотаріальної контори Ткаченко Н.В., на підставі заповіту, посвідченого державним нотаріусом Полтавської районної державної нотаріальної контори Замулко Л.В. від 14.03.2001 за реєстровим №1-258, спадкоємцем зазначеного в заповіті майна ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 є його дружина ОСОБА_1 . Спадщина, на яку видано свідоцтво, складається з квартири АДРЕСА_1 , загальною площею 47,8 кв.м, житловою площею 27,8.кв.м, що належало спадкодавцю ОСОБА_2 на підставі договору міни, посвідченого приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу Полежаєвою Н.П. 30.04.1999 за реєстровим №1202, зареєстрованому у Колективному підприємстві Полтавське бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» 12.05.1999 у реєстрову книгу №114 за №15901 (а.с.21).
Згідно з Державним актом на право власності на земельну ділянку від 04.05.2005 серії ПЛ №130601 земельна ділянка площею 587 кв.м для ведення садівництва, яка розташована в садівничому товаристві «Супутник» за адресою: АДРЕСА_2 , на підставі розпорядження виконкому Полтавської міської ради від 31.08.2004, №671-р, належить ОСОБА_2 (а.с.22).
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-5317082842020 від 09.11.2020 право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5310136400:01:005:0086, яка розташована за адресою: АДРЕСА_5 зареєстрована за ОСОБА_2 (а.с.23-24).
Постановою приватного нотаріуса Четвертої Полтавської державної нотаріальної контори Ткаченко Н.В. від 08.09.2021 №1135/02-14 ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право власності на спадщину за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на земельну ділянку, кадастровим номером 5310136400:01:005:0086, садовий будинок, що розташовані у садовому товаристві «Супутник» за адресою: АДРЕСА_2 та права на земельну частку (пай), яка перебувала у колективній власності відкритого акціонерного товариства «Сад», оскільки у спадкоємця відсутній документ, що підтверджують право власності та реєстрацію на садовий будинок, інформація в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності також відсутня та існують суперечності між заявленим і вже зареєстрованим правами на ділянку АДРЕСА_4 , що позбавляє нотаріуса можливості видати свідоцтво про право на спадщину та провести реєстрацію права; щодо видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) яка на момент смерті спадкоємця належала матері спадкодавця ОСОБА_3 , нотаріус не має можливості встановити місце відкриття спадщини, коло спадкоємців та факт прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 (а.с.26-27).
Відповідно до технічного паспорта ПП Полтавське бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» від 08.09.2020 на садовий (дачний) будинок АДРЕСА_3 , садовий будинок А-1, має площу забудови 31,3 кв.м, сарай Б має площу 13,5 кв.м (а.с.28-31).
ПП Полтавське бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» своїм листом про наявність технічної інвентаризації від 25.08.2021 підтвердив видачу технічної інвентаризації №38322 від 08.09.2020 на садовий будинок АДРЕСА_4 (а.с.32).
Рішенням Київського районного суду м. Полтави від 17.03.2022 ОСОБА_1 відмовлено у скасуванні запису про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з цільовим призначенням для ведення садівництва площею 587 м2, що розташована за адресою АДРЕСА_2 , кадастровий номер 5310136400:01:005:0086, оскільки суду не надано належних доказів, що на час смерті ОСОБА_2 за ним у встановленому законом порядку було зареєстровано право власності на земельну ділянку (а.с.34-35).
Рішенням Київського районного суду м. Полтави 28.07.2022 ОСОБА_1 відмовлено у визнанні незаконною відмови нотаріуса Четвертої полтавської державної нотаріальної контори у вчиненні нотаріальної дії та скасуванні постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Відповідно до довідки ПП Полтавського бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» №9040 від 22.09.2020 реєстрація права власності на садовий будинок АДРЕСА_6 не проводилася (а.с.37).
Згідно зі звітом про експертну грошову оцінку ринкова вартість земельної ділянки площею 587 кв. м, кадастровий номер 5310136400:01:005:0086, яка розташована в садівничому товаристві «Супутник», за адресою АДРЕСА_2 , станом на 01.03.2023 складає 19700грн(а.с.38-41).
Відповідно до звіту про експертну грошову оцінку ринкова вартість садового (дачного) будинку АДРЕСА_3 , станом на 01.03.2023 складає 48800грн (а.с.42-45).
Згідно зіст. 2 ЦПК Українизавданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Відповідно до ч. 1ст. 13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, у межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до статті 15ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Порушення права пов`язане з позбавленням його суб`єкта можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково.
Відповідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 ст. 82 ЦПК України визначено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Згідно зі ч.4 ст.82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з ч. 1 ст. 46 Закону України «Про нотаріат» нотаріус, що вчиняє нотаріальні дії, має право витребовувати від фізичних осіб відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.
П.п. 4.15 п. 4 гл. 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 року № 282/20595 із змінами і доповненнями, визначено, що видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 49 ЗУ «Про нотаріат» нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо вчинення такої дії суперечить законодавству України.
П.66 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015р. № 1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2016 р. № 553) визначено порядок державної реєстрації права власності на підставі заяви спадкоємця.
Відповідно до ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Згідно з ч. 1 ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Статтями 16, 328 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути в тому числі і визнання права; право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до ст.ст. 1216-1218, ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців); спадкування здійснюється за заповітом або за законом; до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті; спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Як встановлено рішенням Київського районного суду м. Полтави від 28.07.2022 у справі №552/3288/22, згідно з інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, земельна ділянка кадастровий номер 5310136400:01:005:0086 площею 0.0587, яка розташована АДРЕСА_2 , с.т. «Спутник», земельна ділянка № НОМЕР_1 зареєстрована на праві приватної власності за ОСОБА_2 , у державному реєстрі речових прав по місту Полтаві значиться одне садівниче товариство «Супутник» без зазначення адреси товариства та наявності будь-яких власних вулиць всередині товариства. Відсутність актуальної інформації про товариство в реєстрі породжує непорозуміння і не дає можливості ідентифікувати земельну ділянку розташовану в садівничому товаристві «Супутник». На теперішній час у садівничому товаристві «Супутник» вже є зареєстрована земельна ділянка за № НОМЕР_1 , що підтверджується Інформаційною довідкою з державного реєстру. А вулиця 1-ша Черепична, 23 - це не адреса земельної ділянки № НОМЕР_1 , а, ймовірно, юридична адреса самого садівничого товариства. Наразі реєстрація товариства в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців відсутня. Тому нотаріус не має можливості ідентифікувати земельну ділянку та встановити, що вказана земельна ділянка розташована саме в садівничому товаристві «Супутник», оскільки земельна ділянка під № НОМЕР_1 у цьому товаристві вже існує та зареєстрована на іншу особу. Тому нотаріус не має можливості ідентифікувати земельну ділянку, а тому і встановити склад спадкового майна та видати свідоцтво про право на спадщину на даний час є неможливим поки до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно не будуть внесені зміни.
Отже, з огляду на розбіжності у відомостях про спірну земельну ділянку, що не дає можливості нотаріусу ідентифікувати та видати свідоцтва про право на спадщину у позасудовому порядку, позивач не може оформити свої спадкові права.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог у частині вимог про визнання за позивачем права власності на земельну ділянку площею 587 м2, кадастровий номер 5310136400:01:005:0086, та на садовий (дачний) будинок АДРЕСА_3 .
Позов у частині вимог про встановлення факту родинних відносин між ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , та факту прийняття ним після смерті матері, визнання за позивачем права на завершення приватизації земельної ділянки на рівні земельної частки (паю) задоволенню не підлягають з огляду на таке.
Як вбачається зі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а. с. 17).
Судом встановлено, що відповідно до сертифікату серії ПЛ №0346926 від 18.12.1997 право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності ВАТ «Сад», розміром 3,18 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка розташована на території Гожулівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, на підставі розпорядження Полтавської райдержадміністрації від 19.11.1997 №614 належить ОСОБА_3 (а.с.33).
Відповідно до договору оренди земельної ділянки (земельного паю) №386 від 07.11.2000 та угоди про оренду землі (земельного паю) ОСОБА_3 надала у оренду земельну ділянку площею 2,68 га ВАТ «Сад» (а.с.62-63).
За положеннями ст.12,81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками процесу. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
У відповідності до ст.60ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків, встановлених цим статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно із ч. 1ст. 76 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За правиламист. 89 ЦПК Українисуд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Позивачем не надано доказів на підтвердження фактів родинних відносин та прийняття померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 в установленому законом порядку спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 та який не набув в установленому законом порядку права на земельну частку(пай) після померлої матері, тому це майнове право не належало померлому ОСОБА_6 на час смерті та не входить до складу спадщини. Надана позивачем довідка від 17.12.2020 №02-46/2868 виконавчого комітету Гожулівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, згідно з якою померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , спадкоємцем якої був її син ОСОБА_2 , належить земельна ділянка частка (паю) площею 3,18 га в умовах кадастрових гектарів без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Гожулівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, на підставі розпорядження Полтавської райдержадміністрації від 19.11.1997 року у Книзі реєстрації ПЛ №0346926 зареєстрований 18.12.1997 у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №425 (а.с.36) не є належним доказом на підтвердження факту прийняття спадщини ОСОБА_2 після смерті ОСОБА_3 , оскільки не містить відомостей про спосіб прийняття .
Отже, позов у цій частині задоволенню не підлягає.
Питання щодо судових витрат суд вирішує відповідно до вимог статті 141 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 315, 258-260 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Полтавської міської ради про встановлення факту родинних відносин, встановлення факту прийняття спадщини, визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування, визнання права на завершення приватизації земельної ділянки задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_7 , РНОКПП: НОМЕР_5 ) право власності на земельну ділянку площею 587 м2, кадастровий номер земельної ділянки: 5310136400:01:005:0086, яка розташована в садівничому товаристві «Супутник», за адресою: АДРЕСА_2 , в порядку спадкування за заповітом від 14.03.2001 року, посвідченим державним нотаріусом Полтавської районної державної нотаріальної контори Замулко Л.В., за реєстровим №1-258 (дублікат якого виданий Полтавським обласним державним нотаріальним архівом 27.06.2019 за реєстровим №158), після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Визнати за ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_7 , РНОКПП: НОМЕР_5 ) право власності на садовий (дачний) будинок №6 літера «А-1», загальною площею 28.6 кв.м, основною площею 23.2 кв.м, який знаходиться в садівничому товаристві «Супутник», АДРЕСА_2 , в складі приміщень: сарай «Б» площею основи 13.5 кв.м, в порядку спадкування за заповітом від 14.03.2001 року посвідченим державним нотаріусом Полтавської районної державної нотаріальної контори Замулко Л.В, за реєстровим №1-258 (дублікат якого виданий Полтавським обласним державним нотаріальним архівом 27.06.2019 року за реєстровим №158), після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя: Л. І. Стрюк
Суд | Полтавський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 22.08.2024 |
Оприлюднено | 05.09.2024 |
Номер документу | 121348343 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Полтавський районний суд Полтавської області
Стрюк Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні