2-о/754/290/24
Справа № 754/6792/24
У Х В А Л А
Іменем України
03 вересня 2024 року м.Київ
Деснянський районний суд міста Києва у складі:
під головуванням судді Бабко В.В.
за участю присяжних: Сороки Н.О., Рейніша В.Л.
за участю секретаря судового засідання Вакуленко І.П.
розглянув у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки та піклування Деснянської районної адміністрації у м.Києві про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки, -
В С Т А Н О В И В:
Заявник звернувся до суду з позовом про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки.
Як убачається із заяви та доданих до неї матеріалів справи, ОСОБА_1 просить суд визнати ОСОБА_2 недієздатним та встановити над нім опіку. Заявник в заяві зазначає місця свого проживання та реєстрацію по АДРЕСА_1 , а адресу проживання особи, яку просить визнати недієздатною: Київська область, село Макарівка.
17.05.2024 Ухвалою Деснянського районного суду міста Києва відкрито провадження та призначено справу до розгляду в судове засідання.
У судовому засідання представник заявника - адвокат Завойко Д.І. подав заяву про передачу справи до Вишгородського районного суду Київської області, оскільки дійсно ОСОБА_2 проживає та зареєстрований за адресою: Київська область, село Макарівка, а тому справа не підсудна Деснянському районному суду міста Києва.
Представник заінтересованої особи - Хорошун М.Ф. та адвоката - Грибова І.В. не заперечували проти передачі справи до належного суду.
Дослідивши матеріла справи, вислухавши учасників справи, суд дійшов до такого висновку.
ЦПК України виділяє декілька видів територіальної підсудності: загальна (залежно від місця проживання фізичної чи місцезнаходження юридичної особи), альтернативна (за вибором позивача), договірна (за угодою між сторонами), виключна (залежно від характеру спірного правовідношення), за зв`язком справ.
Відповідно до ст. 295 ЦПК України заяви про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, у тому числі неповнолітньої особи, чи визнання фізичної особи недієздатною подається до суду за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у закладі з надання психіатричної допомоги - за місцезнаходженням цього закладу.
Отже судом установлено, що особа яку заявник просить визнати недієздатною, а саме ОСОБА_2 проживає та зареєстрований за адресою: Київська область, село Макарівка, що не відноситься до Деснянського району міста Києва.
На підставі зазначеного вище, відсутні підстави для підсудності даної справи Деснянському районному суду міста Києва.
Згідно із ч. 9 ст. 187 Цивільного процесуального кодексу України, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 31 Цивільного процесуального кодексу України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 ЦПК України, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана. (ст. 32 Цивільного процесуального кодексу України).
Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь - який позов, що стосується його цивільних прав і обов`язків. Проте, право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави. Разом з тим, такі обмеження не повинні впливати на доступ до суду чи ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди суті цього права, та мають переслідувати законну мету.
Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо пов`язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Недотримання правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю (ч. 1 ст. 378 ЦПК України).
З огляду на вищевикладене та з метою дотримання гарантій прав особи на судовий захист, суд вважає за необхідне направити справу на розгляд до Вишгородського районного суду Київської області.
Керуючись статтями 31, 32, 187, 258-261, 295, 353 Цивільного процесуального кодексу України, суддя -
ПОСТАНОВИВ:
Цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки та піклування Деснянської районної адміністрації у м.Києві про визнання фізичної особи недієздатною - передати на розгляд Вишгородському районному суду Київської області.
Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Ухвала складена та підписана 03.09.2024.
Суддя В.В. Бабко
Присяжні Н.О. Сорока
В.Л. Рейніш
Суд | Деснянський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 03.09.2024 |
Оприлюднено | 05.09.2024 |
Номер документу | 121349583 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Деснянський районний суд міста Києва
Бабко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні