Справа № 947/10284/24
Провадження № 1-кс/947/11360/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.08.2024 року м.Одеса
Слідчий суддя Київського районного суду міста Одеси ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 та його захисника адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі клопотання адвоката ОСОБА_5 про зміну застосованого до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу у кримінальному провадженні №62023150020000209 від 24.04.2023 року,
ВСТАНОВИВ:
В провадження слідчого судді Київського районного суду міста Одеси надійшло клопотання сторони захисту захисника підозрюваного адвоката ОСОБА_5 про зміну застосованого до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу в частині зменшення застави у кримінальному провадженні №62023150020000209 від 24.04.2023 року.
Своє клопотання захисник обґрунтовує тим, що 02.04.2024 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.368 КК України, а саме в одержанні службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
Відносно підозрюваного обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з утриманням в умовах ДУ «Одеський слідчий ізолятор» з альтернативою внесення застави.
Строк запобіжного заходу відносно підозрюваного декілька разів продовжено з альтернативою внесення застави в розмірі чотири мільйони п`ятсот тисяч гривень, однак вказаний розмір застави є непомірним для останнього. Крім того, ОСОБА_4 з квітня 2024 року знаходиться під вартою, співпрацює зі слідством та сприяє досудовому розслідуванню. Також, органом досудового розслідування не встановлено нових ризиків, які могли б виправдовувати подальше тримання підозрюваного під вартою. Підозрюваний не має наміру переховуватися від органу досудового розслідування чи суду, також відсутній ризик впливу на свідків, у підозрюваного відсутня будь-яка можливість перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, скоювати нові злочини останній не збирається.
Захисник звертає увагу на те, що тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом та є доцільним лише у разі, якщо прокурор доведе, що жоден з інших запобіжних заходів не зможе запобігти встановленим ризикам. Захисник у клопотанні зазначає, що ухвалами слідчого судді Київського районного суду м.Одеси визначені відповідні розміри застави, однак, на думку захисника, при визначенні такого розміру застави, не було досліджено майнового стану підозрюваного, враховуючи викладене, сторона захисту звертає увагу на непомірність такого значного розміру.
В судовому засіданні захисник ОСОБА_4 адвокат ОСОБА_5 клопотання підтримала в повному обсязі, просила зменшити розмір застави до 80 прожиткових мінімуму, що складає 242 240 (двісті сорок дві тисячі двісті сорок) гривень. Зазначила, що досудове розслідування перебуває на стадії завершення, підозрюваний довгий час знаходиться під вартою.
Підозрюваний в судовому засіданні вимоги заявленого клопотання підтримав в повному обсязі, з підстав на які посилався його захисник. Просив задовольнити клопотання.
Прокурор в судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечував. Пояснив, що на теперішній час продовжують існувати ризики, передбачені ст.177 КПК України, а тому не має підстав для зміни застосованого до ОСОБА_4 запобіжного заходу в частині зменшення розміру застави.
Дослідивши подане клопотання та долучені в його обґрунтування матеріали, вислухавши думку учасників судового засідання, слідчий суддя приходить до наступного.
02.04.2024 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбачених ч.4 ст.368 КК України.
Ухвалою слідчого судді Київського районного суду міста Одеси від 03.04.2024 (справа №947/10284/24; провадження №1-кс/947/4732/24) частково задоволено клопотання слідчого та застосовано відносно підозрюваного ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 27.05.2024, включно. Визначено розмір застави, як альтернативного запобіжного заходу, достатнього для забезпечення виконання підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов`язків, передбачених КПК України в сумі 2 000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб в сумі 6 056 000 (шість мільйонів п`ятдесят тисяч) гривень.
Ухвалою Одеського апеляційного суду апеляційну ухвалу слідчого судді Київського районного суду м.Одеси від 03.04.2024 про обрання запобіжного заходу ОСОБА_4 залишено без змін.
24.05.2024 року ухвалою слідчого судді Київського районного суду міста Одеси ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , продовжено строк тримання під вартою до 17 липня 2024 року включно. Визначено розмір застави у розмірі 1 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 4 542000 грн. (чотири мільйони п`ятсот сорок дві тисячі), покладено на строк до 17 липня 2024 року включно процесуальні обов`язки, що визначені в ухвалі Київського районного суду м. Одеси від 03.04.2024 року.
16.07.2024 року ухвалою слідчого судді Київського районного суду міста Одеси ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , продовжено строк тримання під вартою до 13 вересня 2024 року, включно. Визначено розмір застави у розмірі 1 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 4 542000 грн. (чотири мільйони п`ятсот сорок дві тисячі), покладено на строк до 17 липня 2024 року включно процесуальні обов`язки, що визначені в ухвалі Київського районного суду м.Одеси від 03.04.2024 року.
Так, при розгляді питання про застосування /продовження строку дії запобіжного заходу слідчим суддею Київського районного суду м.Одеси та апеляційної скарги колегією суддів Одеського апеляційного суду відносно ОСОБА_4 , було встановлено наявність обґрунтованої підозри у вчиненні останнім кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.368 КК України.
Відповідно до вимогст.201 КПК Україниз метою захисту прав, свобод та законних інтересів підозрюваного, доякого застосовано запобіжний захід, захисник має право під час діїухвали про застосування запобіжного заходуподати до місцевого суду в межах якого здійснюється досудове розслідування, клопотання про зміну запобіжного заходу на більш м`який.
В судовому засіданні не спростовано факту обґрунтованості повідомленої ОСОБА_4 підозри у вчиненні ним кримінального правопорушення передбаченого ч.4 ст.368 КК України, та не було надано відповідних доказів, які б свідчили про те, що на даний час відсутні всі ризики, які були враховані слідчим суддею при застосуванні/продовженні строку дії запобіжного заходу у виді тримання під вартою до підозрюваного.
Разом з тим, суд зазначає, що згідно ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року №3477, суди застосовують при розгляді справ як джерело права Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини.
Так, рішенням ЄСПЛ у справі Орловський проти України, засудженого за вчиненого ряду особливо тяжких злочинів, було встановлено порушення п.3 ст.5 Конвенції - право на судовий розгляд протягом розумного строку або на звільнення під час розгляду справи з гарантією явки в судове засідання.
Згідно рішень ЄСПЛ у справі Панченко проти Росії ризик втечі не повинен оцінюватися тільки на підставі суворості покарання, яке може слідувати; Бегчіев проти Молдови - ризик втечі повинен оцінюватися в світлі таких факторів, як характер людини, його моральні принципи, наявність місця проживання і роботи, сімейні узи, будь-які інші зв`язки з країною, в якій ведеться його переслідування; справа Ньюмейстер проти Австрії - ризик втечі неминуче знижується з плином часу, проведеного в ув`язненні; Ідалов проти Росії, Гаріцкі проти Польщі, Храіді проти Німеччини, Іліжков проти Болгарії - серйозність майбутнього покарання є релевантною обставиною при оцінці небезпеки втечі обвинуваченого, сама по собі тяжкість звинувачення не може служити виправданням тривалого попереднього ув`язнення, що також знайшло своє відображення в рішенні Конституційного Суду України від 08 липня 2003 року № 14-рп/2003.
З плином розслідування в кримінальних провадженнях, де потрібно враховувати майновий стан підозрюваного, має укріплюватися доказова база щодо його дійсного майнового стану (офіційного та прихованого), тому до переконливості позиції обвинувачення в цій частині мають висуватися більш суворі вимоги (ухвала Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 15.08.2023 по справі №991/6814/23).
Частинами 1, 2статті 182 КПК Українивизначено, що застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов`язків. Застава може бути внесена як самим підозрюваним, обвинуваченим, так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем).
Розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбаченихстаттею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків та не може бути завідомо непомірним для нього (ч.4ст.182 КПК України).
Враховуючи обставини щодо майнового стану підозрюваного ОСОБА_4 , з урахуванням визнання інкримінованих подій кримінального правопорушення, сприянню досудовому розслідуванню кримінального провадження, яке знаходиться на завершальній стадії, що на переконання слідчого судді, свідчить про можливість зміни підозрюваному ОСОБА_4 запобіжного заходу шляхом зменшення розміру застави.
Підсумовуючи вищевикладене, враховуючи майновий станпідозрюваного,фактичне завершеннядосудового розслідування,запобіжні заходизастосовані щодоінших підозрюваних, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання захисника ОСОБА_5 про зміну застосованого до підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу підлягає задоволенню.
Так, визначений ухвалою слідчого судді Київського районного суду м.Одеси від 16.07.2024 року розмір застави, на думку слідчого судді, зі плином часу, може бути визнаний завідомо непомірним для підозрюваного, а зменшення її розміру до 80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб буде достатнім для забезпечення виконання підозрюваним процесуальних обов`язків.
Керуючись статтями131,177-178,182,194,201,350,369-372 КПК України, слідчий суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання адвоката ОСОБА_5 про зміну застосованого до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу у кримінальному провадженні №62023150020000209 від 24.04.2023 року - задовольнити.
Зменшити підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , розмір застави, визначений ухвалою Київського районного суду м.Одеси від 16.07.2024 року у кримінальному провадженні №62023150020000209 від 24.04.2023 року, до 80 (вісімдесяти) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб що складає 242 240 (двісті сорок дві тисячі двісті сорок) гривень.
У разі внесення застави звільнити ОСОБА_4 з під варти та покласти на нього обов`язки строком до 13 вересня 2024 року включно, які визначені в ухвалі Київського районного суду м.Одеси від 16.07.2024 року у кримінальному провадженні №62023150020000209 від 03.04.2023 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та окремому оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Київський районний суд м. Одеси |
Дата ухвалення рішення | 30.08.2024 |
Оприлюднено | 05.09.2024 |
Номер документу | 121361558 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про зміну запобіжного заходу |
Кримінальне
Київський районний суд м. Одеси
Тішко Д. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні