СВАЛЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 306/818/24
Провадження № 2/306/465/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 серпня 2024 року м. Свалява
Свалявський районний суд Закарпатської області в особі: головуючого-судді Вінер Е.А.
з секретарем Петрус А.В.
з участю
представника позивача Баняс В.В.
представника відповідача Паращинець М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сваляві цивільну справу за позовом за позовом ОСОБА_3 ( адреса: АДРЕСА_1 ) до акціонерного товариства "Комерційний інвестиційний банк" (адреса : 88000, м.Ужгород, вулиця Гойди,10 Закарпатської області ) про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до акціонерного товариства "Комерційний інвестиційний банк" про стягнення коштів за договором банківського вкладу № 04-3/6с-35 від 19.01.2021 року у сумі 118845,93 грн. та банківського вкладу № 04-3/6с-22 від 11.01.2021 року у сумі 72 874,66 доларів США. Посилається на те що, між нею та АТ "Комерційний інвестиційний банк" були укладені договори банківського вкладу з визначеним строком починаючи з 30 червня 2009 року, які постійно переукладалися, вона кошти не знімала з депозитного рахунку жодного разу. У грудні 2023 року позивач звернулася із заявою до АТ "Комерційний інвестиційний банк" щодо повернення банківського вкладу з відсотками. Враховуючи те,що кошти їй не повернуто, вимушена звернутись з позовом до суду.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19 квітня 2024 року справу № 306/818/24 (провадження № 2/306/465/24) передано на розгляд судді Свалявського районного суду Вінер Е.А. (а.с. 115).
22 квітня 2024 року суддею Свалявського районного суду Вінер Е.А. винесено ухвалу про відкриття провадження у справі (а.с.116).
10 червня 2024 року Свалявським районним судом винесено ухвалу про закриття підготовчого та призначення справи до судового розгляду(а.с.140).
В судовому засіданні адвокат позивача Баняс В.В. просив позов задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, зазначив, що договори банківського вкладу № 04-3/6с-35 від 19.01.2021 року та банківського вкладу № 04-3/6с-22 від 11.01.2021 року є незаконними оскільки такі не перебувають на обслуговуванні в АТ "Комерційний інвестиційний банк". Просив в задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до слідуючого висновку.
Між сторонами існують правовідносини, які повинні регулюватися нормами ст.1058 ЦК України, ст. 1059 ЦК України.
Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках(ст.13 ЦПК України).
Положеннями частини третьої статті 12 та частини першої статті 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ч.1ст.77 ЦПК України).
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ст.89 ЦПК України).
Відповідно до ч.1 ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст.629 ЦК України).
За нормою ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Частиною першою статті 639 ЦК України передбачено, що договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.
Договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції(ст.640 ЦК України).
Згідно з частиною першою ст.1058 ЦК України за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов`язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.
Договір банківського вкладу укладається в письмовій формі. Письмова форма договору банківського вкладу вважається додержаною, якщо внесення грошової суми підтверджено договором банківського вкладу з видачею ощадної книжки або сертифіката чи іншого документа, що відповідає вимогам, встановленим законом, іншими нормативно-правовими актами у сфері банківської діяльності (банківськими правилами) та звичаями ділового обороту (ч.1 ст.1059 ЦК України).
Банк має право надавати банківські та інші фінансові послуги, зокрема, залучати у вклади (депозити) кошти від необмеженого кола юридичних і фізичних осіб; банківські послуги дозволяється надавати виключно банку; банк має право вчиняти будь-які правочини, необхідні для надання ним банківських та інших фінансових послуг та здійснення іншої діяльності (ст. 47 ч.ч. 1, 3, 4, 8 Закону № 2121-III"Про банки і банківську діяльність" ).
Відносини банку з клієнтом регулюються законодавством України, нормативно-правовими актами Національного банку України та угодами (договорами) між клієнтом та банком (ст. 55 ч. 1 Закону № 2121-III).
Вкладний (депозитний) рахунок , що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання коштів, що передаються клієнтом банку в управління на встановлений строк та під визначений процент (дохід) відповідно до умов договору (ст. 7 п. 7.1.1. Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» (Закон № 2346-III).
Положення про порядок здійснення банками України вкладних (депозитних) операцій, затверджене постановою Правління Національного банку України від 03.12.2003 № 516 передбачає, що: залучення банком вкладів (депозитів) від вкладників підтверджується договором банківського вкладу.
За договором банківського вкладу одна сторона (банк), що прийняла від іншої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов`язується виплачувати вкладникові цю суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, установлених договором.
Договір банківського вкладу укладається на умовах видачі вкладу (депозиту) на першу вимогу (вклад (депозит) на вимогу) або на умовах повернення вкладу (депозиту) зі спливом установленого договором строку (строковий вклад (депозит)).
Договором банківського вкладу може бути передбачено внесення грошових коштів або банківських металів на інших умовах їх повернення. Умови цього договору не можуть суперечити законодавству України.
Письмова форма договору банківського вкладу вважається дотриманою, якщо внесення грошової суми на вкладний (депозитний) рахунок вкладника підтверджено договором банківського вкладу з видачею відповідного документа або ощадного сертифіката.
Договір банківського вкладу визначає права, зобов`язання банку та вкладника та інші умови, визначені законодавством України, і має бути підписаний сторонами договору (уповноваженими ними особами).
Договір банківського вкладу укладається між банком та вкладником з урахуванням вимог, визначених Законом України "Про фінансові послуги та фінансові компанії" та нормативно-правовим актом Національного банку, яким регулюються питання встановлення додаткових вимог до договорів про надання фінансових послуг.(розділ 2 п.11-12).
Інструкцією про ведення касових операцій банками в Україні, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 25.09.2018 № 103 (Інструкція № 103), установлено, що: до касових документів, які оформляються надавачами платіжних послуг/комерційними агентами згідно з касовими операціями, визначеними цією Інструкцією, належать:
1) платіжна інструкція на переказ готівки ;
2) прибутково-видатковий касовий ордер);
3) платіжна інструкція на видачу готівки ;
4) прибутковий касовий ордер ;
5) видатковий касовий ордер ;
6) грошовий чек ;
7) квитанція про прийняття на інкасо банкнот іноземних держав ;
8) квитанція про приймання до сплати на інкасо чеків в іноземній валюті, рахунки на сплату платежів, а також сліп, квитанція, чек банкомата, що формуються платіжними пристроями, документи для відправлення переказу готівки та отримання його в готівковій формі, установлені відповідною платіжною системою (розділ 5 п.102 пп.1-9).
Судом встановлено, що між ОСОБА_3 та начальником Свалявського відділення ОСОБА_4 11.01.2021 року укладено договір банківського вкладу №04-3/6с-22 у сумі 72874,66 доларів США. Відповідно до п.1.9 договору вклад вноситься на строк 92 календарних днів з 06.01.2021 року до 06.04.2021 року. В п.1.10 договору зазначено, що процентна ставка на вклад становить 10 процентів річних (а.с.112).
Договір банківського вкладу №04-3/6с-22 укладений між ОСОБА_3 та начальником Свалявського відділення ОСОБА_4 11.01.2021 року не відповідає діючій формі договору. Реєстрація договору за №04-3/6с-22 відсутня на обслуговуванні в АТ "Комерційний інвестиційний банк". Згідно витягу з протоколу позачергового засідання тарифного комітету №37/20 тк від 18.12.2020 року діючі процентні ставки по вкладах станом на 24 грудня 2020 року затверджені у валюті доларів США складають від 1,10% до 2,50% залежності від умов (а.с.165-166). Отже, судом встановлено не додержання передбаченої законом письмової форми договорів банківського вкладу.
19.01.2021 року між ОСОБА_3 та начальником Свалявського відділення ОСОБА_4 укладено договір банківського вкладу № 04-3/6с-35 у сумі 118 845,93 грн. Відповідно до п.1.9 договору вклад вноситься на строк 92 календарних днів з 19.01.2021 року до 19.04.2021 року. В п.1.10 договору зазначено, що процентна ставка на вклад становить 17,5 процентів річних (а.с.67).
Договір банківського вкладу №04-3/6с-35 укладений між ОСОБА_3 та начальником Свалявського відділення ОСОБА_4 19.01.2021 року не відповідає діючій формі договору. Згідно витягу з протоколу позачергового засідання тарифного комітету №37/20 тк від 18.12.2020 року діючі процентні ставки по вкладах станом на 24 грудня 2020 року затверджені у гривні складають від 9% до 12% залежності від умов (а.с.165-166). Отже, судом встановлено не додержання передбаченої законом письмової форми договорів банківського вкладу.
Ні позивач, ні адвокат позивача не надали належних доказів на підтвердження внесення коштів відповідно до договору банківського вкладу. Зокрема, позивач не надала оригіналів квитанцій про внесення коштів на депозитний рахунок чи інших документів на підтвердження додержання письмової форми договорів банківського вкладу, як то ощадну книжку; ощадного (депозитного) сертифіката, тощо.
Між позивачем ОСОБА_3 і АТ «Комінвестбанк» правовідносини щодо банківського вкладу (депозиту) на підставі договорів банківських вкладів № 04-3/6с-35, № №04-3/6с-22 не виникли. Позивач не мав підстав вимагати захисту порушеного права виходячи з положень закону, що регулюють договірні зобов`язання та питання відповідальності за їх порушення. Позивач ОСОБА_3 не є кредитором, а АТ «Комінвестбанк» не є боржником у зобов`язанні, що не виникло, АТ «Комінвестбанк» відповідає саме за своїми зобов`язаннями і як банківська установа не має зобов`язання повернути ОСОБА_3 кошти в якості банківського вкладу, що їх банк не приймав, відповідно, не має й зобов`язання сплачувати будь-які інші платежі (нарахування, кошти), що пов`язуються позивачем із указаними договорами.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити.
В порядку статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов"язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові на позивача.
Керуючись ст.4, 12, 13, 76, 81, 95, 141, 258, 259, 263 - 265, 352, 354, 355 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
В задоволенні позову ОСОБА_3 ( адреса: АДРЕСА_1 ) до акціонерного товариства "Комерційний інвестиційний банк" (адреса : 88000, м.Ужгород, вулиця Гойди,10 Закарпатської області ) про стягнення з акціонерного товариства "Комерційний інвестиційний банк" на користь ОСОБА_3 за договором банківського вкладу від 19 січня 2021 року №04-3/6с-35 суму вкладу в розмірі 118 845,94 грн. ( сто вісімнадцять тисяч вісімсот сорок п"ять гривень 94 коп.) та за договором банківського вкладу від 11 січня 2021 року № 04-3/6с-22 суму вкладу у розмірі 72874,66 доларів США( сімдесят дві тисячі вісімсот сімдесят чотири доларів США 66 центів) відмовити.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Закарпатського апеляційного суду.
Повний текст рішення складено 04 вересня 2024 року.
Суддя Свалявського районного суду
Закарпатської області Е.А.Вінер
Суд | Свалявський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 27.08.2024 |
Оприлюднено | 06.09.2024 |
Номер документу | 121365092 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Свалявський районний суд Закарпатської області
Вінер Е. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні