Ухвала
від 03.09.2024 по справі 554/8747/24
ОКТЯБРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ПОЛТАВИ

Дата документу 03.09.2024Справа № 554/8747/24 Провадження № 1-кс/554/8989/2024

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03.09.2024 року м. Полтава

Октябрський районний суд м. Полтави в складі: слідчого судді - ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , розглянувши клопотання старшого слідчоговідділу слідчогоуправління Головногоуправління Національноїполіції вПолтавській областікапітана поліції ОСОБА_3 про проведення огляду ,-

В С Т А Н О В И В :

Слідчий звернувся до суду з клопотанням про проведення огляду посилаючись на те, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Полтавській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024170000000039 від 01.04.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190, ч. 4 ст. 191 КК України.

Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у вказаному кримінальному провадженні здійснюється групою прокурорів Полтавської обласної прокуратури.

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що службові особи АТ «Полтаваобленерго» за попередньою змовою з ТОВ «Полтаваенергозбут», зловживаючи своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану заволодівають коштами АТ «НАЕК «Енергоатом» та ПрАТ «Укргідроенерго», шляхом укладення договорів про постачання електричної енергії з суб`єктами господарської діяльності за тарифами для побутових споживачів.

Зокрема, за отриманими даними, відповідно до Положення про покладання спеціальних обов`язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 № 438, ПУП здійснює постачання електричної енергії побутовому споживачу за фіксованим тарифом.

В подальшому, різницю між фактичною вартістю електроенергії та фіксованим тарифом компенсується АТ «НАЕК«Енергоатом» та ПрАТ«Укргідроенерго» через ДП «Гарантований покупець» в рамках договорів про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів.

За наявною інформацією, службові особи АТ «Полтаваобленерго» та ТОВ «Полтаваенергозбут» реалізовують на території Полтавської області протиправну схему із приєднання суб`єктів підприємницької діяльності до мереж ОСР під виглядом побутових споживачів, а також укладаються відповідні договори на постачання електричної енергії за «пільговими» тарифами.

Зокрема, встановлено, що ряд абонентів Полтавської області електричну енергію, яка постачається їм за тарифом для побутових споживачів, фактично використовують її з метою ведення підприємницької діяльності, а також створення віртуальних активів, а саме майнінгу криптовалют.

Так,згідно отриманоїінформації зазгідно матеріаліввиконаного дорученнявід УСБУв Полтавськійобласті таза результатамиперевірки НКРЕКП,на непобутовіпотреби електричнуенергію використовують абоненти ТОВ «Полтаваенергозбут» за наступними адресами:

АДРЕСА_1 та 4, та АДРЕСА_2 , абонент У ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, директор та засновник ТОВ «Пивоварня Августін», код ЄДРПОУ 45075720, обсяг споживання електроенергії за 2023 рік - 116483 кВт*год;

АДРЕСА_3 ,абонент ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,громадянин України,фізична особапідприємець,обсяг споживанняелектроенергії за2023рік - 112 038 кВт*год;

АДРЕСА_4 , абонент ОСОБА_6 , обсяг споживання електроенергії за 2023 рік -75 608 кВт*год;

АДРЕСА_5 , абонент ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, зареєстрований за вказаною адресою, фізична особа підприємець, обсяг споживання електроенергії за 2023 рік - 184 874 кВт*год;

АДРЕСА_5 , абонент ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України,фізична особапідприємець,обсяг споживанняелектроенергії за2023рік - 188 823 кВт*год;

АДРЕСА_5 , абонент ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадяни України, фізична особа підприємець, обсяг споживання електроенергії за 2023 рік - 81 513 кВт*год;

АДРЕСА_5 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянин України, фізична особа підприємець, обсяг споживання електроенергії за 2023 рік - 107166 кВт*год;

АДРЕСА_6 , абонент ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянин України, фізична особа підприємець, обсяг споживання електроенергії за 2023 рік - 153 929 кВт*год;

АДРЕСА_7 , абонент ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , громадянин України, фізична особа підприємець, обсяг споживання електроенергії за 2023 рік - 68798 кВт*год;

АДРЕСА_8 , абонент ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , громадянин України, директор ДП «ДГ «Тахтаулово» ІЗР НААН» (код ЄДРПОУ 00497029),обсяг споживання електроенергії за 2023 рік 2262400 кВт*год.

При цьому,пунктом 5.1.2Правил роздрібногоринку електричноїенергії,затверджених ПостановоНаціональної комісії,яка здійснюєдержавне регулюванняу сферахенергетики такомунальних послуг,від 14.03.2018року №312(далі ПРРЕЕ) визначено, що оператор системи розподілу (далі ОСР) зобов`язаний проводити не рідше одного разу на 6 місяців контрольний огляд засобів комерційного обліку споживачів відповідно до затверджених графіків.

Також, ПРРЕЕЕ передбачено алгоритм дій ОСР в разі виявлення споживання побутовим споживачем електричної енергії на непобутові потреби, а саме:

1. Згідно абзацу 5 пункту 2.3.12 глави 2.3 розділу II ПРРЕЕ у разі виявлення оператором системи фактів споживання побутовим споживачем електричної енергії на непобутові потреби, оператор системи складає акт про порушення ПРРЕЕ, у якому вказується зобов`язання споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення шляхом негайного припинення споживання електричної енергії на непобутові потреби та організації комерційного обліку на непобутові потреби та/або укладення договору з електропостачальником за відповідним тарифом протягом місяця з дня складення акта про порушення ПРРЕЕ.

2. Згідно абзацу 5 пункту 2.3.12 глави 2.3 розділу II ПРРЕЕ оператор системи розподілу надає копію зазначеного акту про порушення ПРРЕЕ відповідному електропостачальнику.

3. Згідно абзацу 3 пункту 2.3.12 глави 2.3 розділу II ПРРЕЕ електрична енергія, яка використовується на об`єкті побутового споживача на непобутові потреби, зокрема для підприємницької, господарської та незалежної професійної діяльності, надання платних послуг, здійснення нотаріальної діяльності, діяльності дата-центрів, центрів обробки даних, діяльності зі створення віртуальних активів (майнінгу) тощо, обліковується окремо та оплачується за відповідними тарифами (цінами) для непобутових споживачів електропостачальника.

4. ПУП після отримання акту про порушення ПРРЕЕ здійснює перерахунок вартості спожитої електричної енергії побутовим споживачем на непобутові потреби за тарифами (цінами) для непобутових споживачів електропостачальника, з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку, але в будь якому випадку не більше строку визначеного статтею 257 Цивільного кодексу України (якою встановлено загальний строк позовної давності у три роки).

Разом зтим,отримані данісвідчать,що зметою забезпеченняфункціонування протиправноїсхеми,службовими особамиАТ «Полтаваобленерго»при здійсненіконтрольних оглядівзасобів комерційногообліку нефіксуютьсяфакти споживання побутовими споживачами електричної енергії на комерційні потреби.

Таким чином, посадові особи ОСР за попередньою домовленістю з посадовими особами ПУП надають не достовірні дані ДП«Гарантований покупець» щодо погодинних обсягів електричної енергії, що необхідні для задоволення побутових споживачів. Так, відповідно до Постанови НКРЕКП № 1177 обсяги споживання електричної енергії споживачами підтверджуються листами ОСР, як наслідок державним підприємствам в особі ДП«Гарантований покупець», АТ «НАЕК «Енергоатом» та ПрАТ «Укргідроенерго» спричиняються матеріальні збитки.

При цьому,в порушенняп.п. 1.1.2, 2.1.9., 2.2., 2.3.12. Правил роздрібного ринку, ТОВ «Полтаваенергозбут» отримало від ДП «Гарантований покупець» оплату послуги із забезпечення доступності електричної енергії для вказаних споживачів.

Отже, наявні дані свідчать, що порушення службовими особами АТ «Полтаваобленерго» та ТОВ «Полтаваенергозбут» призвело до нанесення збитків державним генеруючим підприємствам ДП «НАЕК «Енергоатом» та АТ «Укргідроенерго» у великих розмірах.

Крім того відповідно інформації Міністерства енергетики України від 27.05.24 встановлено, що під час проведення перевірки дотримання ліцензійних умов за 2023 рік АТ «Полтаваобленерго», НКРЕКП зафіксовані системні факти постачання електричної енергії споживачам на непобутові потреби, що наносить прямі збитки ДП «НАЕК «Енергоатом» та АТ «Укргідроенерго».

Зважаючи на вказане, виникає слідча та оперативна необхідність у проведенні огляду за адресою АДРЕСА_5 з метою встановлення фактичного використання електроенергії на не побутові потреби та фіксації тарифу за яким здійснюється фактичне отримання суб`єктом господарської діяльності електричної енергії.

Відповідно до витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно територія та приміщення за адресою АДРЕСА_5 належить ОСОБА_14 .

У судовому засіданні слідчий клопотання підтримав, просив його задовольнити.

Згідно статті237КПК Україниз метоювиявлення тафіксації відомостейщодо обставинвчинення кримінальногоправопорушення слідчий,прокурор проводятьогляд місцевості,приміщення,речей тадокументів .

Відповідно до ч.5 ст.237 КПК України при проведенні огляду дозволяється вилучення лише речей і документів, які мають значення для кримінального провадження, та речей, вилучених з обігу. Усі вилучені речі і документи підлягають негайному огляду і опечатуванню із завіренням підписами осіб, які брали участь у проведенні огляду. У разі якщо огляд речей і документів на місці здійснити неможливо або їх огляд пов`язаний з ускладненнями, вони тимчасово опечатуються і зберігаються у такому вигляді доти, доки не буде здійснено їх остаточні огляд і опечатування.

Оскільки за змістом ч.2 ст.234 КПК України огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи, тому до клопотання слідчого про огляд необхідно застосовувати відповідні вимоги кримінального процесуального закону.

Так, згідно вимог ст. 234 КПК України у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про: 1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; 2) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з розслідуванням якого подається клопотання; 3) правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 4) підстави для обшуку; 5) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку; 6) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; 7) речі, документи або осіб, яких планується відшукати. До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.

Враховуючи вищевикладене, з метою встановлення істини у кримінальному провадженні відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024170000000039 від 01.04.2024, з попередньою правовою кваліфікацією за ч. 4 ст. 190, ч. 4 ст. 191 КК України, слідчий суддя приходить до висновку про задоволення клопотання.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 110, 234, 235,237, 370, 372 КПК України, слідчий суддя,

У Х В А Л И В:

Клопотання - задовольнити.

Надати дозвіл групі слідчих у складі: слідчого відділу СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_15 ; слідчого СВ ВП №2 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_16 ; слідчого відділу СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_17 ; слідчого відділу СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_18 ; старшого слідчого відділу СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_19 ; старшого слідчого відділу СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 ; слідчого відділу СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_20 ; старшого слідчого відділу СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_21 ; слідчого відділу СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_22 ; на проведення огляду за адресою АДРЕСА_5 належить ОСОБА_7 з метою встановлення фактичного використання електроенергії на не побутові потреби та фіксації тарифу за яким здійснюється фактичне отримання суб`єктом господарської діяльності електричної енергії за вказаними адресами.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудОктябрський районний суд м.Полтави
Дата ухвалення рішення03.09.2024
Оприлюднено05.09.2024
Номер документу121366692
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про огляд житла чи іншого володіння особи

Судовий реєстр по справі —554/8747/24

Ухвала від 20.11.2024

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Бугрій В. М.

Ухвала від 03.09.2024

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Бугрій В. М.

Ухвала від 03.09.2024

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Бугрій В. М.

Ухвала від 03.09.2024

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Бугрій В. М.

Ухвала від 03.09.2024

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Бугрій В. М.

Ухвала від 03.09.2024

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Бугрій В. М.

Ухвала від 03.09.2024

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Бугрій В. М.

Ухвала від 03.09.2024

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Бугрій В. М.

Ухвала від 03.09.2024

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Бугрій В. М.

Ухвала від 03.09.2024

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Бугрій В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні