Справа № 544/86/24
пров. № 2-о/544/40/2024
Номер рядка звіту 4
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
14 серпня 2024 року м. Пирятин
Пирятинський районний суд Полтавської області у складі:
головуючої судді Сайко О.О.,
присяжних Волик О.В., Міщенка Я.І.,
за участі секретаря Костенко Т.В.,
представника заявника ОСОБА_1 ,
особи,відносно якої розглядається клопотання ОСОБА_2 ,
представника ОСОБА_2 адвоката Орла В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду по вул. Соборній, 41, цивільну справу за клопотанням Пирятинського психоневрологічногобудинку-інтернат,заінтересована особаПирятинська міськарада, про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною,
у с т а н о в и в :
Представник Пирятинського психоневрологічного будинку-інтернату звернувся до суду із клопотанням про продовження строку дії рішення про визнання ОСОБА_2 недієздатним, посилаючись на те, що останній із 27.03.1991 року постійно проживає в будинку-інтернаті, є особою з інвалідністю ІІ групи з дитинства. 26 листопада 2012 року Пирятинським районним судом Полтавської області останній був визнаний недієздатним. 02.09.2013 над ним опікуном було призначено Пирятинський психоневрологічний будинок-інтернат в особі директора. Рішенням Пирятинського районного суду від 26.01.2022 строк дії рішення Пирятинського районного суду про визнання ОСОБА_2 недієздатним, продовжено строком на 2 роки. ОСОБА_2 страждає на стійкий психічний розлад здоров`я, що підтверджується висновком судово-психіатричного експерта Полтавської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України». Наявний психічний розлад позбавляє ОСОБА_2 здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Враховуючи викладене, з метою захисту прав недієздатної особи, представник заявника просив продовжити строк дії рішення Пирятинського районного суду Полтавської області від 26.11.2012 про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним строком на 2 роки.
У судовому засіданні представник заявника ОСОБА_1 підтримав клопотання та просив його задовольнити. Пояснив, що згідно висновку судово-психіатричної експертизи, ОСОБА_2 на даний час продовжує страждати стійким хронічним психічним розладом, що позбавляє його здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Заінтересована особа представник виконавчого комітету Пирятинської міської ради Полтавської області у судове засідання не з`явився, надавши суду заяву, в якій просив розглянути справу у його відсутність, при розгляді справи покладаються на розсуд суду.
Представник особи, відносно якої розглядається клопотання адвокат Орел В.І. не заперечував проти задоволення клопотання.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішенням Пирятинського районного суду від 26 листопада 2012 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , був визнаний недієздатним (а.с.3-4). ОСОБА_2 є інвалідом ІІ групи та з 27.03.1991 по даний час перебуває на утриманні Пирятинського психоневрологічного будинку-інтернату (а.с.14,15-16).
Згідно ухвали Пирятинського районного суду Полтавської області від 02 вересня 2013 року над ОСОБА_2 встановлено опіку та призначено його опікуном Пирятинський психоневрологічний будинок-інтернат в особі його директора (а.с.5-6).
26 січня 2024 року рішенням Пирятинського районного суду був продовжений строк дії рішення Пирятинського районного суду від 26.11.2012 про визнання ОСОБА_2 недієздатним, строком на 2 роки(а.с.7-10).
Директор Пирятинського психоневрологічного будинку-інтернат звернувся до суду з клопотанням про продовження дії рішення про визнання ОСОБА_2 недієздатним, посилаючись на те, що останній продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Згідно ч. 1ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
За змістомст. 300 ЦПК України, у рішенні суду про визнання особи недієздатною, слід визначити строк його дії, який не може перевищити двох років. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку який не може перевищувати двох років. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Рішенням Європейського суду з прав людини від 30 травня 2013 року у справі «Наталія Михайленко проти України», яке 30 серпня 2013 року набуло статусу остаточного, Європейським судом з прав людини констатовано, що у цій справі відсутність у заявниці можливості безпосередньо вимагати поновлення своєї цивільної дієздатності призвела до того, що це питання не розглядалося судами взагалі. Європейський суд з прав людини в своєму рішенні зазначив, що «відсутність судового розгляду цього питання, яке серйозно вплинуло на численні аспекти життя заявниці, не можна виправдати легітимними цілями, що лежать в основі обмеження доступу до суду осіб, визнаних недієздатними» (п. 40). За таких обставин Європейський суд з прав людини дійшов висновку, що ситуація, в якій опинилася заявниця, призвела до відмови у правосудді щодо можливості забезпечення перегляду її цивільної дієздатності, тобто було порушення пункту 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. 15.12.2017 року набрала чинності нова редакція Цивільного процесуального кодексу. Відповідно до приписів законодавства у справах про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності ЦПК передбачається періодичний судовий контроль за наявністю/продовженням існування підстав для обмеження чи позбавлення особи дієздатності (принцип, визначений у рішеннях ЄСПЛ «Наталія Михайленко проти України» (2013), «Станєв проти Болгарії» (2012), «Штукатуров проти Росії» (2008), адже ч. 6 ст. 300 встановлюється максимальний строк дії судового рішення про визнання фізичної особи недієздатною у 2 роки).
Як встановленопід часрозгляду справи, згідновисновку судово-психіатричногоексперта №279від 17.05.2024 Полтавської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України», ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на даний час виявляє ознаки стійкого, психічного розладу у вигляді вродженого недоумства рівня помірної розумової відсталості, що позбавляє його здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними (а.с.26-30).
Таким чином, встановлений ОСОБА_2 у 2012 році судово-психіатричною експертизою діагноз не змінився, що свідчить про те, що існують ознаки не усвідомлення ним своїх дій та можливості керувати ними, у зв`язку з чим це дає підстави суду дійти висновку про необхідність продовження строку дії рішення про визнання ОСОБА_2 недієздатним ще на два роки.
Керуючись ст.265-268, 299, 300 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в:
Клопотання Пирятинського психоневрологічного будинку-інтернату про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною задовольнити.
Продовжити строк дії рішення Пирятинського районного суду Полтавської області від 26 листопада 2012 року про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , недієздатним, строком на два роки, з моменту набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Пирятинський районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлений 23.08.2024.
Суддя О.О.Сайко
Присяжні Волик О.В.
Міщенко Я.І.
Суд | Пирятинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 14.08.2024 |
Оприлюднено | 05.09.2024 |
Номер документу | 121366758 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Пирятинський районний суд Полтавської області
Сайко О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні