Справа № 761/41119/23
Провадження № 2/761/4186/2024
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 серпня 2024 року Шевченківський районний суд м. Києва, в складі:
головуючого судді Юзькової О.Л.,
при секретарі Марінченко Л.В.,
за участю:
позивача ОСОБА_1 ,
відповідач ОСОБА_2 ,
розглядаючи в підготовчому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Шевченківського районного суду м. Києва перебуває дана цивільнасправа.
16.08.2024 до суду надійшла заява позивача про зміну предмету позову, в якій ОСОБА_1 просить стягнути матеріальну та моральну шкоду заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди в загальному розмірі 168 834,33 грн. та судові витрати з Комунального підприємства «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних Шевченківського району шляхів та споруд на них Шевченківського району» м. Києва. Така заява подана у зв`язку із тим, що власником транспортного засобу, який був учасником ДТП є саме Комунальне підприємство, а водій, який перебував за його кермом (винуватець ДТП) ОСОБА_3 обіймає посаду водія у Підприємстві.До заяви долучено докази направлення позову у новій редакції іншим учасникам справи.
Позивач зазначає, що у зв`язку із такими обставинами є необхідність замінити неналежного відповідача належним та залучити ОСОБА_3 до участі у справі, як третю особу.
Відповідач ОСОБА_3 поклався на розсуд суду.
Вислухавши учасників справи, дослідивши матеріали поданої заяви, суд дійшов висновку про прийняття її до розгляду, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 ЦПК України до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви.
Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. Тобто зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача. Одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається, оскільки у разі одночасної зміни предмета та підстав позову фактично виникає нова матеріально-правова вимога позивача, яка обґрунтовується іншими обставинами, що за своєю суттю є новим позовом.
Не вважаються зміною підстав позову доповнення його новими обставинами при збереженні в ньому первісних обставин та зміна посилання на норми матеріального чи процесуального права.
Особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Предмет позову кореспондується із способами захисту права, які визначені, зокрема у статті 16 Цивільного кодексу України, а відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, що може полягати в обранні позивачем іншого/інших, на відміну від первісно обраного/них способу/способів захисту порушеного права, в межах спірних правовідносин.
Необхідність у зміні предмету позову може виникати тоді, коли початкові вимоги позивача не будуть забезпечувати чи не в повній мірі забезпечать позивачу захист його порушених прав та інтересів.
Зміна предмету позову можлива, зокрема у такі способи: заміна одних позовних вимог іншими; доповнення позовних вимог новими; вилучення деяких із позовних вимог; пред`явлення цих вимог іншому відповідачу в межах спірних правовідносин.
Подібні правові висновки наведені у постанові Верховного Суду від 22.07.2021 у справі № 910/18389/20.
Відповідно до ч.2 ст. 51 ЦІК України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі.
Предметом даного позову є відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди яка відбулась 26.10.2022 за участі транспортного засобу «Вкк спецмаш МКД-12-04.08.», д.н.з. НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_3 який перебуває в трудових відносинах з Комунальним підприємством «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних Шевченківського району шляхів та споруд на них Шевченківського району» м. Києва.
Власником транспортного засобу «Вкк спецмаш МКД-12-04.08.», д.н.з. НОМЕР_1 є Комунальне підприємство «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних Шевченківського району шляхів та споруд на них Шевченківського району» м. Києва.
Як вказує позивач, ДТП, під час якої йому спричинено збитки, сталася під час виконання ОСОБА_3 трудових обов`язків, а тому належним відповідачем є роботодавець винуватця ДТП.
З урахуванням вищенаведеного, зважаючи на відповідну заяву ОСОБА_1 суд приходить до висновку про заміну неналежного відповідача ОСОБА_3 належним - Комунальнимо підприємством «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних Шевченківського району шляхів та споруд на них Шевченківського району» м. Києва.
За положеннями ч. 1 ст. 53 ЦПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити в справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження в справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, в разі коли рішення в справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі в справі також за заявою учасників справи.
В свою чергу ч. 5 ст. 53 ЦПК України передбачено, що про залучення третіх осіб до участі в справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду в справі.
Вирішуючи питання про залучення третьої особи суд виходить з того, що з огляду на предмет спору, рішення суду у даній цивільній справі може вплинути на права та обов`язки ОСОБА_3 , який перебуває у трудових відносинах з відповідачем.
Керуючись ст. ст. 49, 51, 53, 258, 260, 261ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Прийняти до розгляду заяву ОСОБА_1 про зміну предмету позову в справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди .
Замінити первісного відповідача ОСОБА_3 належним відповідачем - Комунальним підприємством «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних Шевченківського району шляхів та споруд на них Шевченківського району» м. Києва (код ЄДРПОУ:31868786, 04107, м. Київ, вул. Багговутівська, 30) .
Залучити до участі в справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ) .
Роз`яснити відповідачу, що він має право надати відзив на позовні вимоги зі зміненим предметом позову в п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали суду про прийняття заяви про зміну предмету позову.
Відповідно до вимог ч. 4ст. 178 ЦПК України одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачами відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Встановити позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Встановити відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Роз`яснити третій особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, що згідно з ч. 6 ст. 53 ЦПК України вона має права та обов`язки, визначені у статті 43 цього Кодексу та її право подати письмові пояснення щодо зміненого предмету позову, в яких слід викласти свої аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову.
Встановити третій особі строк - п`ятнадцять днів для подання пояснень в порядку ст. 181 ЦПК України з урахуванням положень частин третьої-шостої 178 ЦПК України. Копія пояснень та доданих до них документів іншим учасникам справи повинна бути надіслана (надана) одночасно з надісланням (наданням) пояснень до суду.
Учасники справи мають право надати заяви, клопотання і заперечення з процесуальних питань, передбачені ст. ст. 182, 183 ЦПК України до закінчення підготовчого провадження.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя:
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 19.08.2024 |
Оприлюднено | 05.09.2024 |
Номер документу | 121368371 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої внаслідок ДТП |
Цивільне
Шевченківський районний суд міста Києва
Юзькова О. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні