Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №439/898/24
Провадження № 2-о/439/37/24
08 серпня 2024 року м. Броди
Бродівський районний суд Львівської області
в складі:
головуючого - судді Петейчук Б.М.
присяжних Швед З.І.,
Пороховник О.І.,
з участю секретаря
судового засідання Ковальчук Н.І.
представника заявника адвоката Чудопалов Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_3 про усиновлення повнолітньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
- Заінтересовані особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , Бродівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Золочівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції,
ухвалив таке рішення.
Заявник: ОСОБА_3 звернувся до Бродівського районного суду Львівської області зі заявленими вимогами, в яких просить суд оголосити його усиновлювачем повнолітньої особи: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стислий виклад позиції заявника.
Заявник зазначає, що він та його дружина: ОСОБА_2 перебувають у зареєстрованому шлюбі. 21 липня 2022 року він одружився з ОСОБА_2 , але фактично почали проживати однією сім`єю з 2017 року. У дружини є повнолітня дочка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Своїх дітей він не має.
Заявник вказує, що він, його дружина, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 проживають разом як сім`я, за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 виховувала доньку самостійно, оскільки її батько - ОСОБА_4 помер у 2009 році, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільській області Управління державної реєстрації Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
За час їхнього спільного проживання з дружиною, як до реєстрації шлюбу так і в шлюбі, між ним та її донькою склались теплі стосунки, він сприймає ОСОБА_5 як свою доньку, а вона сприймає його як батька, оскільки свого батька вона практично не пам`ятає.
Ним було розпочато процедуру усиновлення ще, коли ОСОБА_1 була неповнолітньою, однак в силу тривалості даної процедури та необхідності великої кількості часу на отримання відповідних документів в країні його громадянства, необхідність їх легалізації в Україні та перекладу, ОСОБА_1 досягла повноліття, вказані обставини підтверджуються відповіддю Управління сім`ї, молодіжної політики та захисту дітей Тернопільської міської ради від 14.06.2023 року №800/24.3.2.
Фактично процедуру усиновлення було розпочато ще на час, коли ОСОБА_1 була неповнолітньою, однак не завершено в силу настання їй 18 років, однак реалізація усиновлення є важливою як для нього, так і для ОСОБА_1 .
Його дружина ОСОБА_2 не заперечує щодо усиновлення ним її дочки, що підтверджується її нотаріальною заявою від 23.11.2022 року посвідченою приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу Скідан О.Є. Не заперечує щодо свого усиновлення і ОСОБА_1 .
Заявник наголошує, що він має бажання усиновити повнолітню дочку дружини. Дружина не заперечує щодо усиновлення її повнолітньої дочки. ОСОБА_1 також не проти її усиновлення.
Заявник мотивує, що достатні усі необхідні правові підстави задля усиновлення ним повнолітньої дочки дружини.
Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії у справі.
22 травня 2024 року - відкрито провадження у справі.
Заявник в судове засідання не з`явився. Однак його представник в судовому засіданні підтвердив усі обставини зазначені у заяві, та просив про їх задоволення.
Заінтересована особа: ОСОБА_2 та ОСОБА_1 в судове засідання не з`явились. Хоча були повідомлені належним чином про час, дату та місце розгляду справи.
Представник заінтересованої особи: Бродівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Золочівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Кобилянська Ольга, в судове засідання не з`явилась однак подала суду заяву, в якій просила розглядати справу у її відсутності . Проти задоволення заяви не заперечує.
Встановлені судом фактичні обставини та зміст спірних правовідносин, з посиланнями на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Доказами у справі встановлено, що 21 липня 2022 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , Тернопільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) зареєстровано шлюб, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 (а.с. 8).
Відповідно до актового запису про народження, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на даний час є повнолітньою особою, що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 (а.с. 7).
Станом на 06.01.2023 року ОСОБА_3 до кримінальної відповідальності не притягується, незнятої чи непогашеної судимості не має, в розшуку не перебуває, що підтверджується довідкою про відсутність судимості № 2321192023 (а.с. 25-26).
Стан здоров`я ОСОБА_3 задовільний. Останній за станом здоров`я здатний бути опікуном чи усиновителем, що підтверджується висновком про стан здоров`я особи від 05.09.2023 року (а.с. 30).
ОСОБА_2 дає згоду на усиновлення своєї дочки: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , її чоловіком: ОСОБА_3, що підтверджується заявою серії НСВ за № 852778 від 05 квітня 2024 року, яка посвідчена приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу Тернопільської області (а.с. 11).
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 дає згоду на своє усиновлення ОСОБА_3, що підтверджується заявою серії НСО за № 290427 від 05 квітня 2024 року, яка посвідчена приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу Тернопільської області (а.с. 10)
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 06 квітня 2023 року ОСОБА_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.9).
Крім, того відповідно до трудового договору та свідоцтва про працевлаштування, ОСОБА_3, є офіційно працевлаштованою особою (а.с.32-39).
Також, суду надано нотаріально засвідчений протокол огляду об`єкту нерухомості належного ОСОБА_3, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.40-54).
Відповідно до нотаріально засвідченого протоколу свідчень його матері ОСОБА_6 та племінниці ОСОБА_8, з їх слів ОСОБА_3 довгий час займався вихованням племінниці, та може бути усиновителем(а.с.55-66)
Мотиви суду.
За правилами частини 3 статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Відповідно до ст. ст. 310, 311 Цивільного процесуального кодексу України, заява про усиновлення повнолітньої особи, яка не має батька, подається до суду за місцем їх проживання.
Відповідно до ч. б ст. 311 Цивільного процесуального кодексу України заява про усиновлення повнолітньої особи повинна містити відомості, зазначені у частині першій цієї статті, а також дані про відсутність матері, батька або позбавлення піклування. До заяви мають бути додані документи, зазначені у пункті 1 частини другої цієї статті, а також згода особи на усиновлення.
Відповідно до ст. 207 Сімейного кодексу України, усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду.
Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.
Відповідно до ч.2 ст.208 Сімейного кодексу України у виняткових випадках суд може постановити рішення про усиновлення повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування.
Відповідно до ст.211 Сімейного кодексу України усиновлювачем дитини може бути дієздатна особа.
У разі усиновлення повнолітньої особи різниця у віці не може бути меншою, ніж вісімнадцять років.
Згідно із ст. 212 Сімейного кодексу України не можуть бути усиновлювачами особи, які: обмежені у дієздатності; визнані недієздатними; позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені; були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками, вихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім`ї або дитячого будинку сімейного типу) з їхньої вини; перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері; зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами; не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу); страждають на хвороби, перелік яких затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я; є іноземцями, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичом дитини; були засуджені за кримінальні правопорушення проти життя і здоров`я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших кримінальних правопорушень; за станом здоров`я потребують постійного стороннього догляду; є особами без громадянства; перебувають у шлюбі з особою, яка відповідно до пунктів 3-6, 8 і 10 цієї статті не може бути усиновлювачем. Крім осіб, зазначених у частині першій цієї статті, не можуть бути усиновлювачами інші особи, інтереси яких суперечать інтересам дитини.
При усиновлення повнолітньої особи суду необхідно брати до уваги, що така особа може бути усиновлена лише у виняткових випадках зокрема якщо вона є сиротою або була позбавлена батьківського піклування до досягнення повноліття. Враховуючи винятковий характер права на усиновлення повнолітньої особи, суд необхідно установити при розгляді справ цієї категорії додаткові обставини, зокрема необхідність усиновлення і неможливість оформлення іншого правового зв`язку між особою, яку бажають усиновити, та особою, яка хоче це зробити (складення заповіту тощо). При цьому звернення до суду із заявою про усиновлення не повинно бути зумовлено бажанням досягти іншого правого наслідку, ніж юридичне оформлення родинного зв`язку (можливо, вже наявного факту). Суду необхідно з`ясувати наявність чи відсутність в усиновлювача своїх дітей.
У Сімейному кодексі не встановлено максимального віку повнолітньої особи, яка може бути усиновлена, однак визначено мінімальну різницю у віці між нею та усиновлювачем - не менше вісімнадцяти років.
Відповідно до ст.233 Сімейного кодексу України на підставі рішення суду про усиновлення в актовий запис про народження повнолітньої особи, складений органами державної реєстрації актів цивільного стану України, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни і видає нове Свідоцтво про народження з урахуванням цих змін
Заявник: ОСОБА_3 створив сім`ю з ОСОБА_2 , яка має повнолітню дочку: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Заявник, його дружина та повнолітня дочка проживають разом, мають спільний побут, а також проводять спільно час.
Заявник: ОСОБА_3 відповідає вимогам усиновителя, судом встановлена відсутність будь-яких обмежень, передбачений нормою статті 222 Сімейного кодексу України. Зокрема вік, стан здоров`я, матеріальне становище, відповідність заявника нормам законодавства та суспільної моралі, взаємозв`язок між дитиною та усиновителем, його обізнаність із здоров`ям дитини, суд визнає як достатній та необхідний. Заявник своїх дітей не має.
Мотиви ОСОБА_3 щодо усиновлення повнолітньої ОСОБА_1 є безкорисними та спрямовані на формальне правове визнання державою їхніх фактичних сімейних стосунків, як батька і дочки, які склалися з 2017 року. Такі мотиви суд визнає дійсними, щирими та такими, які відповідатимуть її інтересам.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що усиновлення заявником ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , повнолітньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - відповідатиме найвищим інтересам як заявника ОСОБА_3 , так і ОСОБА_1 .
Керуючись статтями 81, 133, 141, 158, 258, 259, 263-265, 268, 273, 310-314 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в :
Заяву ОСОБА_3 про усиновлення повнолітньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - задовольнити повністю.
Оголосити громадянина Федеративної республіки Бразилія ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , усиновлювачем громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 12.08.2024.
Заявник: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянин Федеративної республіки Бразилія, місце реєстрації проживання: АДРЕСА_3 ; місце фактичного проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 .
Суддя Б.М. Петейчук
Присяжні З.І. Швед
О.І. Пороховник
Суд | Бродівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 08.08.2024 |
Оприлюднено | 06.09.2024 |
Номер документу | 121375120 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають за межами території України та іноземцями |
Цивільне
Бродівський районний суд Львівської області
Петейчук Б. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні