Рішення
від 04.09.2024 по справі 200/3681/24
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 вересня 2024 року Справа№200/3681/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Аляб`єва І.Г.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Альфа-Профіль АРС до Головного управління ДПС у Київській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов`язання вчинити дії,

у с т а н о в и в:

06.06.2024 до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю Альфа-Профіль АРС до Головного управління ДПС у Київській області (далі відповідач 1), Державної податкової служби України (далі відповідач 2), в якій позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.05.2024 №11076957/45053450 про відмову в реєстрації податкової накладної №22 від 29.04.2024, поданої на реєстрацію ТОВ «Альфа-Профіль АРС» (код ЄДРПОУ 45053450); зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №22 від 29.04.2024, подану ТОВ «Альфа-Профіль АРС» (код ЄДРПОУ 45053450), з дати її подання на реєстрацію; стягнути з Головного управління ДПС у Донецькій області на користь ТОВ «Альфа-Профіль АРС» (84122, Донецька обл., Краматорський р-н, м. Слов`янськ, вул. Добровольського, 32, код ЄДРПОУ 45053450), судовий збір у сумі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві грн. 40 коп.).

В обґрунтування позову зазначено, що ТОВ «АЛЬФА-ПРОФІЛЬ АРС» (надалі за текстом Товариство) подало на реєстрацію податкову накладну №22 від 29.04.2024, відповідно до якої постачальником є ТОВ «АЛЬФА-ПРОФІЛЬ АРС», покупцем ТОВ «ГІБАР-БУДКОМПЛЕКТ» (код ЄДРПОУ 43892555), товар: профіль різної товщини, код товару 7216; прямий підвіс, код товару 7216; дріт крюк, код товару 7217. Всього податкова накладна на суму 201 549,12 грн., в тому числі ПДВ 33 591,52 грн.

02.05.2024 надійшла квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної, в якій було зазначено: «Документ збережено. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16. Продаткового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 24.01.2024 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 7216, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризикості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).

Додатково повідомляємо: показник «D» =1,3547%, «Рпоточ»=0. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Зважаючи на наведене, ТОВ «АЛЬФА-ПРОФІЛЬ АРС» надало пояснення від 06.05.2024 та сканкопії документів щодо придбання продукції і продажу товару відповідно до податкової накладної №22 від 29.04.2024 (код товару 7216).

11.05.2024 в електронний кабінет надійшло Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 10.05.2024 №11036029/45053450.

Зважаючи на те, що всі вищепередічені документи були надані разом з поясненнями від 07.05.2024, то Товариство надало пояснення від 14.05.2024, в яких звернуло на це увагу. Однак ПОВТОРНО були надані перелічені документи і додатково надані оборотна відомість по рахунку 281 за період 01.03.2024-30.04.2024 та сертифікат відповідності від 17.05.2023.

20.05.2024 в електронний кабінет надійшло Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.05.2024 №11076957/45053450, яким було відмовлено в реєстрації податкової накладної №22 від 29.04.2022 у зв`язку ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

При цьому у рядку «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» відсутня інформація щодо ненаданих документів.

Позивач наголошує, що не погодившись з рішення він подав скаргу до Державної податкової служби України за результатами розгляду якої було винесено рішення від 03.06.2024 №34117/45053450/2 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.

Позивач вважає оскаржуване рішення 20.05.2024 №11076957/45053450 про відмову у реєстрації податкової накладної, протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки квитанція не містила конкретного переліку документів, які має надати платник податку для здійснення реєстрації його податкової накладної, при цьому на думку позивача ним було надано податковому органу вичерпний перелік документів, що підтверджують право реєстрації податкових накладних по операціях з поставки продукції сільгоспвиробництва.

Позивач наголошує, що комісія ГУ ДПС у Київській області безпідставно прийняла рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом та просив суд його задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10.06.2024 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін до судового засідання). Витребувано у Товариства з обмеженою відповідальністю Альфа-Профіль АРС первинні документи щодо походження товару та наявності такого товару у позивача на момент укладання договору поставки №1/16102023 від 16.10.2023 (докази придбання або виготовлення поставленого товару, транспортування товару до складів ТОВ «Альфа-Профіль АРС», документи складського обліку, розрахункові документи або банківських виписки з особистих рахунків, що підтверджують факт отримання ТОВ «Альфа-Профіль АРС» товару, який підприємство постачало згідно договору поставки №1/16102023 від 16.10.2023, бухгалтерській довідки, звіт виробництва, тощо). Витребувано у Головного управління ДПС у Донецькій області документи, що стали підставою для ухвалення спірного рішення (наказ про проведення перевірки, тощо).

Ухвалою суду від 20.06.2024 клопотання Головного управління ДПС у Донецькій області про розгляд справи в порядку загального позовного провадження залишено без задоволення.

20.06.2024 ухвалою суду задоволено клопотання представника Державної податкової служби України та представника Головного управління ДПС у Донецькій області про заміну відповідача у справі №200/3681/24. Виключено з кола відповідачів у справі № 200/3681/24 Головне управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ ВП 44070187). Замінено відповідача у справі Головне управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ ВП 44070187) на Головне управління ДПС у Київській області (03151, м. Київ-151, вул. Святослава Хороброго, 5а, код ЄДРПОУ ВП 44096797). Зобов`язано позивача протягом п`яти днів з дня отримання ухвали суду направити на адресу Головного управління ДПС у Київській області копію позовної заяви з усіма додатками, докази направлення надати суду. Головному управлінню ДПС у Київській області в строк п`ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали надіслати копію відзиву та доданих до нього документів усім учасникам справи одночасно з надісланням відзиву до суду з відповідними доказами. Направлено Головному управлінню ДПС у Київській області копію позовної заяви та доданих до неї матеріалів.

Відповідачем 1 через канцелярію суду надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.

Відповідач зазначає, що процедура зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - реєстр) з наступним прийняттям рішення про їх реєстрацію/відмову у реєстрації на момент виникнення спірних правовідносин регламентовано Податковим кодексом України(далі -ПК України), постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» № 1165 від 11.12.2019 року.

ТОВ «АЛЬФА-ПРОФІЛЬ АРС» було складено та направлено до Єдиного реєстру податкових накладних податкові накладні, реєстрація яких за результатом автоматизованого моніторингу була зупинена з наступних підстав: «Обсяг постачання товару/послуги 7216, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 «Критеріїв ризиковості здійснення операцій» та вказана пропозиція надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН. На зазначену пропозицію, платником податку було направлено до контролюючого органу Повідомлення з поясненнями та копіями документів щодо зупинених податкових накладних.

Відповідно АІС «Податковий блок», ТОВ «АЛЬФА-ПРОФІЛЬ АРС» (код 45053450) подало повідомлення щодо подачi документiв про пiдтвердження реальностi здiйснення операцiй (далі Повідомлення) по податковій накладній (далі ПН) від 29.04.2024 № 22.

В подальшому Повідомлення розглянуто Комісією ГУ ДПС у Київській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Комісія ГУ ДПС у Київській області) та прийнято рішення про направлення платнику Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 10.05.2024 № 11036029/45053450 з зазначенням необхідності надання платником письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме: первинні документи щодо постачання/придбання товарів, зберігання, транспортування, навантаження/розвантаження продукції, складських документів, актів приймання-передачі товарів.

Додаткове повідомлення розглянуто Комісією ГУ ДПС у Київській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Комісія ГУ ДПС у Київській області) та прийнято рішення від 20.05.2024 № 11076957/45053450 про відмову у реєстрації ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних, з вказаною конкретною причиною відмови в реєстрації, а саме ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній /розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

ТОВ «АЛЬФА-ПРОФІЛЬ АРС» (код 45053450) на підтвердження факту транспортування товару надано товарнотранспортні накладні з постачальниками/покупцями. Однак, Комісією встановлено, товарнотранспортні накладні складені з порушеннями чинного законодавства.

Всупереч вимогам п.11.1 «Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні», затвердженого наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 року N 363 не дотримано вимоги щодо обов`язкового зазначення підпису водія.

ТОВ «АЛЬФА-ПРОФІЛЬ АРС» (код 45053450) подано Скаргу на рішення Комісії ГУ ДПС у Київській області, за результатами розгляду якої, Комісією центрального рівня прийнято рішення від 03.06.2024 № 34117/45053450/2 про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.

Відповідач 1 наголошує, що позивачем не надано контролюючому органу всі копії первинних документів на підтвердження реальності господарської операції та прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, а тому рішення Головного управління ДПС у Київській області про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняті правомірні і не підлягають скасуванню.

З огляду на наведене, відповідач 1 вважає, що дана позовна заява задоволенню не підлягає.

Відповідач 2 не погодившись з доводами позивача викладеними у позовній заяві надав відзив на позовну заяву аналогічного змісту відзиву відповідача 1.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

З огляду на вищевикладене справа розглядається судом в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.

Дослідивши докази, які містяться у матеріалах справи, судом встановлено наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Альфа-Профіль АРС» зареєстровано в якості юридичної особи 19.04.2023 за № 1010351020000002418, включено до ЄДРПОУ за № 45053450, перебуває на обліку в податкових органах як платник податків та зборів.

16.10.2023 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Альфа-Профіль АРС» (далі - Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Гібар - Будкомплект» (далі - Покупець) укладено договір поставки № 1/16102023, відповідно до якого постачальник передає, а покупець приймає в сплачує на умовах та у строки, визначені у договорі, будівельні матеріали (далі - товар) у кількості, за цінами згідно накладними.

Пунктом 2.1 Договору визначено, що постачальник зобов`язується: своєчасно передати товар покупцю, при виявленні під час передачі неякісного товару замінити його на якісний, розглянути претензії покупця з питань якості і кількості товару, якщо претензії надійшли протягом 5 днів з моменту постачання товару.

Покупець зобов`язаний: замовити товар усно або за допомогою факсимільного або поштового зв`язку не пізніше 5 (п`яти) робочих днів до бажаної дати поставки, прийняти товар за кількістю, якістю, в порядку та строки згідно зробленого раніше замовлення, оплатити товар в розмірах і в строки, передбачені Договором (п. 2.2 Договору № 1/16102023).

Згідно п. 3.1 зазначеного договору, доставка товару здійснюється шляхом самовивозу товару Покупцем зі складу Постачальника (на умовах EXW ІНКОТЕРМС 2010), за домовленістю сторін.

Пунктом 3.3 Договору передбачено, що при передачі товару постачальник передає покупцю такі документи: накладну, податкову накладну в порядку, визначеному чинним законодавством, копії документів, що підтверджують якість товару.

Пункт 5.1 Договору визначає, що ціна товару є договірною і вказується Постачальником під час кожної поставки в накладній (рахунку та інших товарносупровідних документах), яка є невід`ємною частиною Договору.

На виконання вимог вищезазначеного договору позивачем надано: видаткову накладну № VR-0000081 від 29.04.2024.

Судом встановлено, що на момент укладання Договору поставки №1/16102023 від 16.10.2023 позивач мав на складі металеві вироби, якими здійснює торгівлю, що підтверджено оборотною відомістю по рахунку №281 товари на складі за період 16.10.2023.

Товар був придбаний у ТОВ Фірма «КАСКАД» на підставі Договору купівлі-продажу №КЦ-085 від 01.08.2023.

ТОВ Фірма «КАСКАД» виставило Рахунок-фактуру №КО-775 від 21.08.2023 на загальну суму 1054207,56 грн.

Відповідно до видаткової накладної №РН-0009096 від 13.09.2023 позивач купив сталь гарячооцинковану у рулонах у кількості 20,835 т.

Цей товар був оплачений позивачем, що підтверджується платіжною інструкцією №64 від 28.08.2023, платіжною інструкцією №67 від 06.09.2023.

Згідно з п. 2.1 Договору купівлі-продажу №КЦ-085 від 01.08.2023 поставка товару проводиться на умовах EXW склад продавця самовивіз автомобільним транспортом Покупця (адреса складу: 49127, м. Дніпро, вул. Гаванська, 4).

Для доставки товару був укладений Договір-заявка №32 від 12.09.2023 з перевізником ФОП ОСОБА_1

Перевізник ФОП ОСОБА_1 надав послуги з транспортно-експедиційного обслуговування за маршрутом Дніпро-Слов`янськ, про що свідчить рахунок-фактура №140923/1 від 14.09.2023, Акт надання послуг №140923/1 від 14.09.2023, товарно-транспортна накладна №0000000284 від 13.09.2023.

Послуги були оплачені позивачем, доказом чому є платіжна інструкція №78 від 14.09.2023.

На підставі видаткової накладної №РН-0009977 від 04.10.2023 позивачем була придбана гарячооцинкована сталь у рулонах у кількості 4,696 т та прокат сталевий рулонний у кількості 0,851 т на загальну суму 300045,49 грн. Був виставлений рахунок №КО-1051 від 04.10.2023.

Про оплату товару свідчить платіжна інструкція №87 від 04.10.2023.

Товар був доставлений перевізником ФОП ОСОБА_2 , з якою був укладений Договір-заявка про надання транспортних послуг від 04.10.2023.

Надання транспортно-експедиційних послуг підтверджується рахунком на оплату №9 від 05.10.2023, актом надання послуг №9 від 05.10.2023, товарно-транспортною накладною №0009047 від 04.10.2023.

Транспортно-експедиційні послуги були слачені, доказом чому є платіжна інструкція №88 від 05.10.2023.

З пояснень позивача вбачається, що з вищевказаного товару був виготовлений профіль, який пізніше був реалізований, в тому числі й ТОВ «ГІБАР-БУДКОМПЛЕКТ»

Згідно платіжної інструкції № 4182 від 29.04.2024 встановлено, що ТОВ «Гібар - Будкомплект» оплатила поставку товару згідно договору № 1/16102023 від 16.10.2023.

На виконання пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України позивачем по першій події, а саме надходження коштів на поточний рахунок, на адресу ТОВ «Альфа-Профіль АРС» складено податкову накладну № 22 від 29.04.2024 на суму 201549,12 грн., у т.ч. ПДВ 33591,52 грн., яка у подальшому була направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Однак, згідно отриманої квитанції від 02.05.2024 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних податкова накладна № 22 від 29.04.2024 була збережена, але відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної від 29.04.2024 №22 в Єдиному реєстрі податкових накладних була зупинена. Обсяг постачання товару/ послуги 7216 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/ послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=1.3547%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На виконання квитанції, позивачем було направлено повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинено від 06.05.2024 року. Згідно зазначеного повідомлення встановлено, що позивачем були направлені скановані копії документів, а саме: копія Виписки від 21.04.2023; копія Витягу з реєстру платників податку на додану вартість №2305224500024 від 31.05.2023; копія Договору оренди нежитлової будівлі від 01.06.2023 з актом приймання-передачі; копія штатного розпису станом на 01.04.2024; копія наказів про прийом працівників на роботу 5 од; копія актів введення в експлуатацію основних засобів від 29.05.2023 р. 5 од; копія договору оренди транспортного засобу від 01.11.2023 з додатками; копія податкової накладної №22 від 29.04.2024; копія квитанції від 02.05.2024; копія Договору купівлі-продажу №10 від 08.06.2023; копія видаткової накладної №27 від 21.03.2024; копія рахунку на оплату №23 від 19.03.2024; копія платіжної інструкції №222 від 20.03.2024; копія заключної виписки за період 20.03.2024; копія товарно-транспортної накладної №21/03-2024 від 21.03.2024; копія податкової накладної №35 від 20.03.2024; копія Договору поставки №23/008 від 07.12.2023; копія видаткової накладної №96 від 12.03.2024; копія платіжної інструкції №214 від 11.03.2024; копія платіжної інструкції №215 від 11.03.2024; копія заключної виписки за період 11.03.2024; копія податкової накладної №41 від 11.03.2024; копія Акту прийому-передачі виконаних робіт (наданих послуг) №46 від 13.03.2024; копія рахунку-фактури №46 від 13.03.2024; копія товарно-транспортної накладної №45 від 12.03.2024; копія платіжної інструкції №217 від 13.03.2024; копія заключної виписки за період 13.03.2024; копії виписок із Журналу-ордеру і Відомості по рахунку 281 за березень 2024 р. 2 одиниці; копії попередніх калькуляцій вартості виробництва продукції №VR-0000269 -VR-0000279 від 22.04.2024 11 одиниць; копія Таблиці платника податку на додану вартість від 19.04.2024; копія квитанції від 19.04.2024; копія Рішення про неврахування таблиці платника податку на додану вартість від 24.04.2024 №10951063/45053450; копія Договору поставки №1/16102023 від 16.10.2023; копія видаткової накладної №VR-0000081 від 29.04.2024; копія платіжної інструкції №4182 від 29.04.2024; копія заключної виписки за період 29.04.2024.

Головою комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних направлено на адресу позивача повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 10.05.2024 № 11036029/45053450, відповідно до якої голова комісії зазначав про необхідність надання копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків - - фактури/інвойсів, актів приймання передачі товарів (робіт послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфікації, накладних, первинних документів щодо постачання, придбання товарів послуг, зберігання продукції, транспортування продукції, навантаження продукції, розвантаження продукції, складських документів, актів приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності.

Повідомлення отримане позивачем 11.05.2024.

14.05.2024 позивачем повторно надані пояснення та наступні документи позивачем були направлені скановані копії документів, а саме: копія Виписки від 21.04.2023; копія Витягу з реєстру платників податку на додану вартість №2305224500024 від 31.05.2023; копія Договору оренди нежитлової будівлі від 01.06.2023 з актом приймання-передачі; копія штатного розпису станом на 01.04.2024; копія наказів про прийом працівників на роботу 5 од; копія актів введення в експлуатацію основних засобів від 29.05.2023 р. 5 од; копія договору оренди транспортного засобу від 01.11.2023 з додатками; копія податкової накладної №22 від 29.04.2024; копія квитанції від 02.05.2024; копія Договору купівлі-продажу №10 від 08.06.2023; копія видаткової накладної №27 від 21.03.2024; копія рахунку на оплату №23 від 19.03.2024; копія платіжної інструкції №222 від 20.03.2024; копія заключної виписки за період 20.03.2024; копія товарно-транспортної накладної №21/03-2024 від 21.03.2024; копія податкової накладної №35 від 20.03.2024; копія Договору поставки №23/008 від 07.12.2023; копія видаткової накладної №96 від 12.03.2024; копія платіжної інструкції №214 від 11.03.2024; копія платіжної інструкції №215 від 11.03.2024; копія заключної виписки за період 11.03.2024; копія податкової накладної №41 від 11.03.2024; копія Акту прийому-передачі виконаних робіт (наданих послуг) №46 від 13.03.2024; копія рахунку-фактури №46 від 13.03.2024; копія товарно-транспортної накладної №45 від 12.03.2024; копія платіжної інструкції №217 від 13.03.2024; копія заключної виписки за період 13.03.2024; копії виписок із Журналу-ордеру і Відомості по рахунку 281 за березень 2024 р. 2 одиниці; копії попередніх калькуляцій вартості виробництва продукції №VR-0000269 -VR-0000279 від 22.04.2024 11 одиниць; копія Таблиці платника податку на додану вартість від 19.04.2024; копія квитанції від 19.04.2024; копія Рішення про неврахування таблиці платника податку на додану вартість від 24.04.2024 №10951063/45053450; копія Договору поставки №1/16102023 від 16.10.2023; копія видаткової накладної №VR-0000081 від 29.04.2024; копія платіжної інструкції №4182 від 29.04.2024; копія заключної виписки за період 29.04.2024; копія оборотної відомісті по рахунку 281 за період 01.03.2024-30.04.2024 та сертифікат відповідності від 17.05.2023.

20.05.2024 комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято рішення № №11076957/45053450 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 22 від 29.04.2024 у зв`язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Позивачем оскаржено вказані рішення в адміністративному порядку шляхом подання 23.05.2024 скарги № 1 до ДФС України.

За результатами розгляду скарги від 23.05.2024 прийнято рішення за результатами розгляду скарги на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 03.06.2024 №34117/45053450/2, яким залишено без задоволення скаргу позивача, а рішень відповідача 1 про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладнихбез змін.

Не погоджуючись із рішеннями про відмову в реєстрації податкових накладних позивач звернувся до суду з даним позовом.

Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходив з наступного.

Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Згідно пп. "а", "б" п. 185.1 ст. 185 ПК України об`єктом оподаткування є операції платників податку, зокрема, постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п.188.1 ст. 188 ПК України).

У відповідності до вимог п.201.1. ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

П.201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п. 201.1 цієї статті та/або п.192.1 ст. 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п. 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Відповідно до вимог п.201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246) податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі та надсилається для реєстрації.

Згідно п. 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до п. 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття (п. 14 Порядку № 1246).

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 № 1165, набула чинності з 01.02.2020, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165).

Пунктом 3 Порядку № 1165 визначено, що податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку, за винятком розрахунку коригування, визначеного підпунктом 7цього пункту), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;

2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;

3) одночасно виконуються такі умови:

загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;

значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою: D= S/T, де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками, визначеними статтею 193 Кодексу, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування;

значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою: P = Pм х 1,4, де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування; Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування.

Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку;

4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно зУКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом;

5) у податковій накладній/розрахунку коригування відображені виключно операції з продукцією/товарами, що підпадають під визначення груп 1-24УКТЗЕД (крім підакцизних товарів), за умови, що такі накладна/розрахунок складені платником податку, який належить до мікропідприємства або малого підприємства відповідно до частини другої статті 2 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні та основним видом діяльності якого є хоча б один з таких видів економічної діяльності відповідно до КВЕД: вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (01.11); вирощування рису (01.12); вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів (01.13); вирощування винограду (01.21); вирощування зерняткових і кісточкових фруктів (01.24); вирощування ягід, горіхів та інших фруктів (01.25); відтворення рослин (01.30); розведення великої рогатої худоби молочних порід (01.41); розведення іншої великої рогатої худоби та буйволів (01.42); розведення овець і кіз (01.45); розведення свиней (01.46); розведення свійської птиці (01.47); морське рибальство (03.11); прісноводне рибальство (03.12); морське рибництво (аквакультура) (03.21); прісноводне рибництво (аквакультура) (03.22); виробництво м`яса (10.11); виробництво м`яса свійської птиці (10.12); виробництво м`ясних продуктів (10.13); перероблення та консервування риби, ракоподібних і молюсків (10.20); виробництво фруктових і овочевих соків (10.32);виробництво олії та тваринних жирів (10.41); виробництво маргарину і подібних харчових жирів (10.42); перероблення молока, виробництво масла та сиру (10.51); виробництво продуктів борошномельно-круп`яної промисловості (10.61); виробництво хліба та хлібобулочних виробів, виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання (10.71); виробництво сухарів і сухого печива, виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок тривалого зберігання (10.72); виробництво макаронних виробів і подібних борошняних виробів (10.73); виробництво цукру (10.81); виробництво какао, шоколаду та цукрових кондитерських виробів (10.82); виробництво чаю та кави (10.83); виробництво прянощів і приправ (10.84); виробництво готової їжі та страв (10.85); виробництво дитячого харчування та дієтичних харчових продуктів (10.86); виробництво інших харчових продуктів, не віднесених до інших угрупувань (10.89); виробництво готових кормів для тварин, що утримуються на фермах (10.91); виробництво безалкогольних напоїв, виробництво мінеральних вод та інших вод, розлитих у пляшки (11.07).

Ознаки безумовної реєстрації, зазначені у цьому підпункті, застосовуються протягом періоду дії воєнного стану, введеного відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 р.№ 64Про введення воєнного стану в Україні;

6) обсяг постачання, зазначений у поданій для реєстрації в Реєстрі податковій накладній, яка підлягає наданню отримувачу (покупцю), не перевищує 5 тис. гривень за умови, що стосовно платника податку відсутнє діюче рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більш як у трьох (включно) платників податку;

7) загальна сума абсолютних значень коригування на зменшення суми компенсації вартості товару/послуги їх постачальнику та/або загальна сума абсолютних значень коригування на збільшення суми компенсації вартості товару/послуги їх постачальнику, зазначених у поданому для реєстрації в Реєстрі розрахунку коригування до податкової накладної, не перевищує 5 тис. гривень за умови, що стосовно платника податку відсутнє діюче рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більш як у трьох (включно) платників податку.

Обсяг операцій у поточному місяці, зазначених у зареєстрованих в Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування відповідно до підпунктів 6 і 7 цього пункту, з урахуванням обсягу операцій у поданій для реєстрації в Реєстрі податковій накладній/розрахунку коригування не перевищує 500 тис. гривень.

Згідно з вимогами п. 4 Порядку № 1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

П. 5 Порядку № 1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

П. 7 Порядку № 1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет. Платник податку отримує розраховані показники позитивної податкової історії через електронний кабінет (п. 8, 9 Порядку № 1165).

П. 10-11 Порядку № 1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Системний аналіз наведених норм доводить, що об`єктом оподаткування, зокрема, є операції платників податку щодо постачання товарів. ПК України визначені дати виникнення податкових зобов`язань за такими угодами. База оподаткування визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів. На дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в реєстрі у встановлений цим Кодексом термін. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної до реєстру є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Якщо надіслані податкові накладні сформовано з встановленими порушеннями, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Реєстрація податкової накладної може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених КМУ. Після надходження податкової накладної до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться відповідні перевірки, за результатами яких, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної. У разі зупинення реєстрації податкової накладної податковий орган надсилає платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції зазначаються критерій(ї) ризиковості платника податку або здійснення операцій, на підставі яких зупинено реєстрацію податкової накладної та пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Порядком № 1165 визначений певний перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Вказані документи платник податку подає до ДПС в електронній формі, які розглядаються комісіями контролюючих органів. Зазначені комісії, у визначений строк, приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної або відмову у реєстрації із підкресленням підстав відмови. Підставами для відмови в реєстрації податкової накладної є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, реєстрацію якої зупинено; ненадання копій документів та копій документів, які складені з порушенням законодавства. Податкова накладна, реєстрацію якої зупинено, реєструється у день настання однієї з подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної.

Суд зазначає, що предметом спору по даній справі є саме відмова контролюючого органу у реєстрації вказаних податкових накладних, відповідно дослідженню та розгляду по суті спірних правовідносин підлягають лише дії податкового органу щодо реєстрації податкових накладних. В даному випадку, судом не досліджується питання реальності проведених позивачем господарських операцій, оскільки вказане питання не є предметом даного спору та суттю спірних правовідносин.

Судом встановлено, що підставою для зупинення реєстрації податкової накладної позивача № 22 від 29.04.2024 слугувало те, що податкова накладна відповідає вимогам пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Пунктом 1 Додатку 3 до Порядку №1165 до ознак ризиковості здійснення операцій віднесено наступні: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Таким чином, пункт 1 додатку 3 до Порядку №1165 Критеріїв ризиковості здійснення операцій містить одну із можливих ознак ризиковості здійснення операцій, якою є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Аналіз пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки, мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, що вимагає пункт 11 Порядку №1165. Проте відсутність у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначення конкретного критерію ризиковості здійснення операцій, про які йдеться у пункті 1 додатку 3 до Порядку №1165, із розрахованим показником за відповідним критерієм, якому відповідає платник податку, свідчить про необґрунтованість віднесення господарської операції до відповідного критерію, що визначений пунктом 1 Критеріїв ризиковості господарських операцій.

У даному випадку квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної не відповідає вимогам, що встановлені до неї пунктом 11 Порядку №1165, в частині необхідності зазначення критерію (їв) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (их) зупинено реєстрацію податкової накладної в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.

Крім того, у квитанції від 02.05.2024 не зазначено, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація податкової накладної стала можливою, що також свідчить про невідповідність сформованої квитанції вимогам, передбаченим пунктом 11 Порядку №1165.

Верховний Суд у постанові від 05.01.2021 у справі № 640/11321/20 зазначив, що незважаючи на те, що затверджена Порядком № 1165 форма рішення, яка не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1-8 критеріїв ризиковості платника податку, не скасовує обов`язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого ч. 2 ст. 77 КАС України.

Суд звертає увагу, що відповідач 1 не надав жодних доказів на підтвердження наявності підстав для віднесення позивача або здійснених ним операцій до ризикових, на підставі яких зупинено реєстрацію податкових накладних в реєстрі.

Отже, загальне посилання відповідача 1 на правомірність зупинення реєстрації податкових накладних на підставі Критеріїв ризиковості здійснення операцій, є протиправним та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, а не будь-яких на власний розсуд.

Аналогічного висновку дотримується Верховний Суд у постанові від 02.10.2019 року у справі № 520/10372/18, де зокрема він зазначив, що первинним об`єктом судового дослідження у даній справі є обставини, за яких контролюючий орган вчинив дії щодо зупинення реєстрації податкових накладних та прийняв рішення про відмову у їх реєстрації. Підставою для таких дій мають бути: чіткі критерії оцінки ступеня ризиків відповідних господарських операцій; конкретний перелік документів, встановлений податковим законодавством, який підлягав наданню контролюючому органу для дослідження при прийнятті ним оспорюваних рішень.

Отже, реєстрацію податкової накладної № 22 від 29.04.2024 зупинено без дотримання вказаних вимог Порядку №1165.

Згідно з пунктом 2 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 (Порядок №520), прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за № 959/30827 (пункти 6, 7 Порядку №520).

Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

У рішенні від 20.05.2024 №11076957/45053450 в якості підстави для його прийняття вказано ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Разом з цим, у вказаному рішенні не зазначено мотивів неврахування поданих позивачем пояснень та документів.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем до контролюючого органу надано усі належним чином оформлені документи, необхідні для реєстрації податкових накладних в реєстрі, тобто документи на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній, як передбачено діючим законодавством і як було вказано у квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних.

Суд зауважує, що контролюючим органом не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних.

При цьому, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних чіткого переліку документів, чого зроблено не було.

Суд зазначає, що згідно повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 10.05.2024 №11036029/45053450 було зазначено про необхідність надання копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків - - фактури/інвойсів, актів приймання передачі товарів (робіт послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфікації, накладних, первинних документів щодо постачання, придбання товарів послуг, зберігання продукції, транспортування продукції, навантаження продукції, розвантаження продукції, складських документів, актів приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності.

Матеріалами справи підтверджено, що 06.05.2024 та 07.05.2024 ТОВ «Альфа-Профіль АРС» надано комісії додаткові пояснення, а також надано додаткові документи: копія Виписки від 21.04.2023; копія Витягу з реєстру платників податку на додану вартість №2305224500024 від 31.05.2023; копія Договору оренди нежитлової будівлі від 01.06.2023 з актом приймання-передачі; копія штатного розпису станом на 01.04.2024; копія наказів про прийом працівників на роботу 5 од; копія актів введення в експлуатацію основних засобів від 29.05.2023 р. 5 од; копія договору оренди транспортного засобу від 01.11.2023 з додатками; копія податкової накладної №22 від 29.04.2024; копія квитанції від 02.05.2024; копія Договору купівлі-продажу №10 від 08.06.2023; копія видаткової накладної №27 від 21.03.2024; копія рахунку на оплату №23 від 19.03.2024; копія платіжної інструкції №222 від 20.03.2024; копія заключної виписки за період 20.03.2024; копія товарно-транспортної накладної №21/03-2024 від 21.03.2024; копія податкової накладної №35 від 20.03.2024; копія Договору поставки №23/008 від 07.12.2023; копія видаткової накладної №96 від 12.03.2024; копія платіжної інструкції №214 від 11.03.2024; копія платіжної інструкції №215 від 11.03.2024; копія заключної виписки за період 11.03.2024; копія податкової накладної №41 від 11.03.2024; копія Акту прийому-передачі виконаних робіт (наданих послуг) №46 від 13.03.2024; копія рахунку-фактури №46 від 13.03.2024; копія товарно-транспортної накладної №45 від 12.03.2024; копія платіжної інструкції №217 від 13.03.2024; копія заключної виписки за період 13.03.2024; копії виписок із Журналу-ордеру і Відомості по рахунку 281 за березень 2024 р. 2 одиниці; копії попередніх калькуляцій вартості виробництва продукції №VR-0000269 -VR-0000279 від 22.04.2024 11 одиниць; копія Таблиці платника податку на додану вартість від 19.04.2024; копія квитанції від 19.04.2024; копія Рішення про неврахування таблиці платника податку на додану вартість від 24.04.2024 №10951063/45053450; копія Договору поставки №1/16102023 від 16.10.2023; копія видаткової накладної №VR-0000081 від 29.04.2024; копія платіжної інструкції №4182 від 29.04.2024; копія заключної виписки за період 29.04.2024; копія оборотної відомісті по рахунку 281 за період 01.03.2024-30.04.2024 та сертифікат відповідності від 17.05.2023.

Однак, відповідачем не були враховані зазначені документи.

Суд вважає зазначені у відзиві доводи відповідача 1 безпідставними, та наголошує, що повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не містило посилання на необхідність надання саме інформації стосовно придбання позивачем поставленого товару згідно податкової накладної №22 від 29.04.2024 вищезазначеного товару, а лише було зазначено про необхідність надання копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування.

На думку суду не конкретизація відповідачем 1 у повідомленні які документи товариство мало подати спричинило негативні наслідки для позивача у вигляді несвоєчасної реєстрації податкової накладеної.

З урахуванням сталої практики Європейського Суду зазначено, що на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах "Лелас проти Хорватії", заява № 55555/08, п. 74, від 20.05.2010, і "Тошкуце та інші проти Румунії", заява № 36900/03, п. 37, від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (див. зазначені вище рішення у справах "Онер`їлдіз проти Туреччини", п. 128, та "Беєлер проти Італії", п. 119).

За наведених обставин та установлених фактів, суд вважає що відповідач не дотримався принципу "належного урядування", оскільки чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанціях про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів не було вказано, чим порушено право позивача на належний захист своїх інтересів.

Окрім того, у постановах від 12.11.2019 у справі № 816/2183/18, від 21.05.2019 у справі № 0940/1240/18, від 18.02.2020 у справі № 360/1776/19, від 27.04.2020 у справі № 360/1050/19, від 18.06.2020 у справі № 824/245/19-а та ряду інших, суд касаційної інстанції наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у п. 110 рішення від 23.07.2002 у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та Вуліч проти Швеції» Суд визначив, що «…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління».

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст.1 Протоколу № 1 доЄвропейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

З огляду на зазначене, суд приходить висновку, що у контролюючого органу не було достатніх підстав для відмови у проведенні реєстрації податкової накладної № 22 від 29.04.2024, що свідчить про протиправність та необхідність скасування рішення від 20.05.2024 №11076957/45053450 про відмову у реєстрації податкової накладної №22 від 29.04.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання відповідача 2 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 22 від 29.04.2024, датами її фактичного отримання, суд зазначає наступне.

У відповідності до вимог ПК України реєстрацію податкової накладної в реєстрі віднесено до обов`язків платника податків.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.

У випадку коли ж спір існував, то податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи і не спростовано відповідачами, надані позивачем документи, складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкових накладних в реєстрі.

Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних в реєстрі, судом не встановлено.

Відповідно ч. 3ст. 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акту суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Разом з тим, суд звертає увагу що, згідно з нормами п.п. 19, 20 Порядку № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, реєстрація в реєстрі податкової накладної, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України (відповідач 2).

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання відповідача 2 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 22 від 29.04.2024 датою її фактичного отримання.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Нормами частини 2 статті 5 КАС України передбачено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьєв проти України від 05.04.2005 (заява N 38722/02).

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Враховуючи вищевикладене, з метою ефективного захисту порушених прав позивача суд приходить висновку про задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа-Профіль АРС» до Головного управління ДПС у Київській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.05.2024 №11076957/45053450 про відмову в реєстрації податкової накладної № 22 від 29.04.2024, поданої на реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа-Профіль АРС», зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладену Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа-Профіль АРС» № 22 від 29.04.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд зазначає, що згідно ч. 1ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки даний спір виник у зв`язку із прийняттям відповідачем 1 спірного рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, суд вважає за необхідне стягнути судовий збір саме з відповідача 1 на користь позивача в розмірі 2422,40 грн.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Задовольнити позов Товариства з обмеженою відповідальністю Альфа-Профіль АРС до Головного управління ДПС у Київській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов`язання вчинити дії.

Визнати протиправним та скасувати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.05.2024 №11076957/45053450 про відмову в реєстрації податкової накладної № 22 від 29.04.2024, поданої на реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа-Профіль АРС».

Зобов`язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ, місцезнаходження: Львівська площа, 8, м. Київ, 04053) зареєструвати податкову накладну зареєструвати податкову накладену Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа-Профіль АРС» ( код ЄДРПОУ 45053450, місцезнаходження: вул. Добровольського, 32, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122) № 22 від 29.04.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Київській області 03151, м. Київ-151, вул. Святослава Хороброго, 5а, код ЄДРПОУ ВП 44096797 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа-Профіль АРС» ( код ЄДРПОУ 45053450, місцезнаходження: вул. Добровольського, 32, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122) судовий збір в розмірі 2422,40 гривні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено і підписано в нарадчій кімнаті 04.09.2024.

Суддя І.Г. Аляб`єв

СудДонецький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення04.09.2024
Оприлюднено06.09.2024
Номер документу121384101
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю