Ухвала
від 04.09.2024 по справі 380/16077/24
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/16077/24

У Х В А Л А

04 вересня 2024 року

м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження питання про залишення позовної заяви без розгляду у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ КРАМАР ЛТД» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії.

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ КРАМАР ЛТД» (місцезнаходження: 79040, м.Львів, вул. Данила Апостола, буд. 16, літ. Х-1, код ЄДРПОУ 44676394) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79026, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 43968090), Державної податкової служби України (місцезнаходження: 04053, м.Київ, Львівська пл., 8, код ЄДРПОУ 43005393), в якому просить суд:

-визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Львівській області про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме:

№10490696/44676394 від 01.02.2024 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної № 15569 від 21.12.2023;

№10472789/44676394 від 30.01.2024 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстр податкових накладних податкової накладної № 15570 від 21.12.2023:

№ 10510818/44676394 від 06.02.2024 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі

податкових накладних податкової накладної № 15561 від 21.12.2023 р.;

№10511590/44676394 від 06.02.2024 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної №15568 від 21.12.2023

№10490692/44676394 від 01.02.2024 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної № 14095 від 22.11.2023;

№10490691/44676394 від 01.02.2024 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 14127 від 23.11.2023 р.;

№10490693/44676394 від 01.02.2024 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 14146 від 23.11.2024;

№10490694/44676394 від 01.02.2024 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 14147 від 23.11.2024,

№10490698/44676394 від 01.02.2024 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 14158 від 23.11.2024;

№10490697/44676394 від 01.02.2024 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 14152 від 23.11.2024;

№10490695/44676394 від 01.02.2024 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 14156 від 23.11.2024;

-зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі

податкових накладних податкові накладні датою їх фактичного подання на

реєстрацію, а саме:

податкову накладну № 15569 від 21.12.2023;

податкову накладну № 15570 від 21.12.2023;

податкову накладну № 15561 від 21.12.2023;

податкову накладну № 15568 від 21.12.2023;

податкову накладну № 14095 від 22.11.2023;

податкову накладну № 14127 від 23.11.2023;

податкову накладну № 14146 від 23.11.2024;

податкову накладну № 14147 від 23.11.2024;

податкову накладну № 14158 від 23.11.2024;

податкову накладну № 14152 від 23.11.2024;

податкову накладну № 14156 від 23.11.2024.

Від представника відповідачів надійшло клопотання про залишення позову без розгляду з підстав пропущення позивачем строку на звернення до суду.

При вирішенні поданого клопотання суд керується таким.

Відповідно до частини 1 статті 118 КАС України процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.

Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Відповідно до частин 1, 2 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень (ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України).

Спеціальним нормативно-правовим актом, який встановлює окремі правила та положення для регулювання відносин оподаткування та захисту прав учасників податкових відносин, в тому числі захисту порушеного права у судовому порядку, є Податковий кодекс України.

Статтею 56 Податкового кодексу України визначено порядок оскарження рішень контролюючих органів. Так, відповідно до п. 56.1 ст. 56 Податкового кодексу України, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку. Пунктом 56.18 ст. 56 Податкового кодексу України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.

Згідно з п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов`язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.

Пунктом 102.2 ст. 102 Податкового кодексу України визначені випадки, коли грошове зобов`язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, визначеного в абзаці першому пункту 102.1 цієї статті.

Таким чином, п. 56.18 ст. 56 Податкового кодексу України встановлено спеціальний строк у податкових правовідносинах, протягом якого за загальним правилом платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу.

Водночас, судова палата з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду за результатами розгляду справи № 640/20468/18 у постанові від 11.10.2019 відступила від висновку про застосування норми права у подібних правовідносинах у частині того, що положення п. 56.18 ст. 56 Податкового кодексу України є спеціальними щодо приписів ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з яким, незалежно від використання платником податків права на адміністративне оскарження строк звернення до суду з адміністративним позовом про оскарження рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН становить 1095 днів, про що викладено у постановах Верховного Суду від 17.07.2019 у справі № 640/46/19, від 14.02.2019 у справі № 813/4921/17, та сформулювала наступний правовий висновок.

Із прийняттям чинної редакції Кодексу адміністративного України та відмінним правовим регулюванням, визначеним ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, інші рішення контролюючих органів, які не стосуються нарахування грошових зобов`язань платника податків, за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абз. 3 56.18 ст. 56 Податкового кодексу України), оскаржуються в судовому порядку в такі строки:

а) тримісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги було прийнято та вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені ПК України. При цьому такий строк обчислюється з дня вручення скаржнику рішення за результатами розгляду його скарги на рішення контролюючого органу;

б) шестимісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги не було прийнято та/або вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені ПК України. При цьому такий строк обчислюється з дня звернення скаржника до контролюючого органу із відповідною скаргою на його рішення.

Як встановлено судом, позивачем подано позовну заяву 26.07.2024.

Матеріалами справи також встановлено, що рішеннями ДПС №10472789/44676394 від 30.01.2024; №10490696/44676394 від 01.02.2024; №10490692/44676394, №10490691/44676394, №10490693/44676394, №10490694/44676394, №10490698/44676394 від 01.02.2024, №10490697/44676394 та №10490695/44676394; № 10510818/44676394 та №10511590/44676394 від 06.02.2024 відмовила у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З урахуванням викладеного вище, строк на оскарження позивачем до суду рішень про відмову в реєстрації податкових накладних, становив шість місяців, перебіг якого розпочався з моменту отримання позивачем від рішення.

Оскільки, судом встановлено, що позовну заяву подано 25.07.2023, тобто в межах шестимісячного строку звернення до суду, встановленого ч. 4 ст. 122 КАС України з урахуванням абз. 56.18 ст. 56 Податкового кодексу України, суд дійшов висновку, що позивачем такий строк не пропущено, а клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду є необґрунтованим, а тому задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 122, 123, 240-243, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

У Х В А Л И В :

у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про залишення позовної заяви без розгляду відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.

Оскарження ухвали суду окремо від рішення суду не допускається.

Заперечення на ухвалу суду включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Лунь З.І.

СудЛьвівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення04.09.2024
Оприлюднено06.09.2024
Номер документу121385316
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю