Справа№ 718/1809/24
Провадження 2-о/718/206/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" вересня 2024 р. м.Кіцмань Чернівецька область
КіцманськийрайоннийсудЧернівецькоїобласті у складі:
головуючої- суддіМасюк Л.О.,
присяжнихОнищук Т.П., Пілат К.В.
секретаря- Харабара А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження справу за заявою ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ), представник заявника ОСОБА_2 , зацікавлена особа: орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Кіцманської міської ради (місце знаходження: вул. Незалежності, 83 м. Кіцмань Чернівецька область) про визнання ОСОБА_3 недієздатним та призначення опікуна,-
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 , інтереси якого представляє ОСОБА_2 , звернувся в суд з заявою про визнання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним та призначення йому опікуна, в порядку окремого провадження.
Заявлені вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , являється дядьком заявника, який зареєстрований та проживає по АДРЕСА_2 .
Зазначає, що дядько є особою похилого віку та особою з інвалідністю першої Б групи, який страждає від психічного розладу, у зв`язку з чим не може розуміти значення своїх дій та керувати ними, тому потребує встановлення над ним опіки
Вказує на те, що починаючи з 2022 року і по теперішній час ОСОБА_3 проживає разом з заявником та знаходиться виключно під його опікою та наглядом, однак через прогресування хвороби кожного дня йому складніше усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Він неодноразово оглядався лікарями з психоневрологічного диспансеру, висновки лікарів щодо перспективи лікування нажаль є невтішними, а тому необхідно звертатися за призначенням опікуна.
Посилається на те, що останнім часом стан психоневрологічного та психічного здоровя ОСОБА_3 значно погіршився, він не розуміє наслідків своєї поведінки, не може правильно орієнтуватись та оцінювати прості життєві ситуації, забуває, що з ним трапилось в минулому і що відбувається у сьогоденні, суть власного життя, неодноразово лікувався, проте стан психоневрологічного та психічного здоровя не покращився.
Крім того, вказує на те, що згідно із Довідкою №171 від 17.02.2024 року у ОСОБА_3 виявлено судинна деменція не уточнена, перебуває на «Д» обліку у лікаря психіатра та згідно Заключення ЛКК №135 від 18.04.2024 року також також підтверджено дані психічні захворювання у сукупності з іншими розладами здоровя.
Також зазначає, що ОСОБА_1 являється єдиним хто може бути опікуном ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Враховуючи наведене, просить заяву задовольнити, визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним та призначити його, ОСОБА_1 , опікуном останнього.
Заявник ОСОБА_1 та його представник, адвокат Ниміджан Ю.В., в судове засідання не з`явилися, однак представник через канцелярію суду подала заяву про розгляд справи за відсутності сторони заявника, просила вимоги заяви задовольнити.
Представник ОСОБА_3 , адвокат Колчанов Р.В., підтримав заявлені вимоги та просив їх задовольнити.
Представник зацікавленої особи органу опіки та піклування Кіцманської міської ради в судове засідання не прибув, однак скерував на адресу суду заяву про розгляд справи за його відсутності, щодо заявлених вимог не заперечує.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини справи, суд приходить до висновку, що вимоги заяви підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що згідно Висновку №153 про стан здоровя заявника ОСОБА_1 здоровий (а.с.14).
Згідно Довідки №171 від 17.02.2024 року КНП «Кіцманська БЛІЛ» вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на «Д» обліку у лікаря психіатра діагноз: «Судинна деменція неуточнена», знаходиться на постійному лікуванні, внаслідок чого потребує постійного стороннього догляду (а.с.15).
Відповідно до довідки до акта огляду МСЕК серія 12 ААВ №575831 ОСОБА_3 являється інвалідом першої групи підгрупи «Б» (а.с.16).
Згідно Заключення ЛКК №135 ОСОБА_3 потребує стороннього догляду (а.с.17).
Поданням органу опіки та піклування виконавчого комітету Кіцманської міської ради Чернівецького району Чернівецької області від 29.04.2024 року, яке затверджено рішенням виконавчого комітету Кіцманської міськоради №164/5 від 10.05.2024 року, визначено за доцільне призначення ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_3 (а.с.19-20).
Згідно Витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , станом на 19.04.2024 року до кримінальної відповідальності не притягувався, незнятої чи непогашеної судимості не має та в розшуку не перебуває (а.с.21).
Відповідно до інформації КНП «Кіцманська БЛІЛ» ОСОБА_3 хворіє, діагноз: «судинна деменція, неуточнена». Здоровий контакт відсутній, амімічний. Не зосереджений на розмові, говорить тільки на ті теми, які хоче. Орієнтація в часі та просторі порушена, не пам`ятає основних дат життя, увага не стійка, швидко виснажується, емоційно не стійкий, мінливий, сон порушений (а.с.22).
Згідно Довідки від 22.04.2024 року №7713-7002016002 ОСОБА_4 взято на облік як внутрішньо переміщена особа, який народився в с.Южинець Чернівецького району Чернівецької області, фактичне місце проживання АДРЕСА_3 (а.с.23).
Ухвалою суду від 28.05.2024 року у справі було призначено судово-психіатричну експертизизу та зупинено провадження у справі (а.с.27-28).
По справі проведено судово-психіатричну експертизу, про що свідчить Висновок судово-психіатричного експерта № 933 від 20.06.2024 року.
Згідно Висновку судово-психіатричного експерта № 933 від 25.06.2024 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на даний час страждає хронічним психічним захворюванням у формі судинної деменції (недоумства). За своїм психічним станом в силу наявного у нього хронічного психічного захворювання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не може розуміти значення своїх дій та керувати ними, що відповідає поняттю «недієздатність» (а.с.35-36)
Згідно із ст. 293 ЦПК України, окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, у порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає у порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи (ч. 2 п. 1ст. 293 ЦПК України).
Відповідно до ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюєтьсяЦПК України
Над недієздатноюфізичною особоювстановлюється опіка (ч.1 ст. 41 ЦК України).
У відповідності до положень ч. 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Згідно зі ст. 55 ЦК України опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових та майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Відповідно до положень ст.62 ЦК України, опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.
Опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника (ст. 63 ЦК України).
Відповідно до вимог ч.1 ст. 299 ЦПК України, справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника та представника органу опіки та піклування. Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом з урахуванням стану її здоров`я.
Крім того, суд ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна. Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років (стаття 300 ЦПК України).
Згідно постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» № 3 від 28.03.1972 зазначено, що даними про психічну хворобу можуть бути довідки про стан здоров`я, виписка з історії хвороби й інші документи, видані лікувально-профілактичними закладами.
Окрім цього, згідно із п. 39 рішення Європейського суду з прав людини від 24.10.1979 у справі «Вінтерверп проти Нідерландів» зазначено, що сама природа того, що має бути встановлено компетентним національним органом- тобто реальний розлад психіки, потребує об`єктивної медичної експертизи.
У своїй постанові від 19 жовтня 2016 року по справі № 6-384цс16 судова палата у цивільних справах Верховного Суду України зазначила, що при проведенні експертизи щодо наявності в особи хронічного, стійкого психічного розладу експерт повинен дослідити стан психічного здоров`я особи протягом певного часу, пославшись на медичні документи, їх аналіз та особисте дослідження особи, зробити висновок щодо наявності в особи саме стійкого, хронічного психічного розладу, визначити час, з якого в особи виникло таке захворювання, встановити чи повністю особа не здатна внаслідок цього захворювання усвідомлювати свої дії та керувати ними. Відтак, з зазначених питань висновок експерта повинен бути повним та категоричним, та не має допускати іншого розуміння змісту, ніж зазначений.
Таким чином суд вважає, що наявні всі підстави для визнання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним та призначити його опікуном.
Відповідно до ч.6 ст. 300 ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Виходячи з наведеного, ст. ст.39, 40, 41, 58, 60 ЦК України, ст. ст.12, 13, 19,233,294,299,300 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Заяву задовольнити.
Визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним та встановити над ним опіку, призначивши його опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Встановити строк дії рішення два роки.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернівецького апеляційного суду.
Суддя Кіцманського
районного суду: Масюк Л.О.
Присяжні Мадяр В.І.
МиронюкБ.М.
Суд | Кіцманський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 05.09.2024 |
Оприлюднено | 06.09.2024 |
Номер документу | 121399474 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Кіцманський районний суд Чернівецької області
Масюк Л. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні