У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 285/2614/24
провадження № 2-о/0285/116/24
04 вересня 2024 року м. Звягель
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області в складі:
головуючої судді Васильчук Л. Й.,
присяжних Лавринович Л. В., Фаренюка Ю. І.,
за участю секретаря Букши О. В.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в порядку окремого позовного провадження цивільну справу
за заявою ОСОБА_1 ,
заінтересованіособи: Служба у справах дітей Звягельської міської ради Житомирської області, ОСОБА_2 , Виконавчий комітет Звягельської міської ради Житомирської області, Звягельський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Звягельському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Київ)
про усиновлення,-
ВСТАНОВИВ:
У травні 2024 року заявник звернувся до суду з заявою про усиновлення неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою суду від 14.05.2024 року відкрито окреме провадження у справі.
17.07.2024 від заявника ОСОБА_1 надійшло письмове клопотання про залишення заяви без розгляду.
Згідно ч.3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Сторони в судове засідання не прибули.
Оскільки судове засідання здійснювалось за відсутності учасників судового процесу, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалось на підставі ч.2 ст. 127 ЦПК України.
Дослідивши заяву та матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною третьою ст.13 ЦПК України визначено, що учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Згідно ч.1 ст.43 ЦПК України учасники справи мають право, зокрема, подавати до суду заяви та клопотання.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.257 ЦПК України суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду якщо позивач до початку розгляду справи по суті подав заяву про залишення позову без розгляду.
Заява ОСОБА_1 про залишення позовної заяви без розгляду не суперечить вимогам чинного законодавства, прав та охоронюваних законом інтересів сторін та інших осіб не порушує, а відтак підлягає до задоволення.
Окрім того, в ухвалі про залишення позову без розгляду можуть бути вирішені питання про розподіл між сторонами судових витрат, про повернення судового збору з державного бюджету (частина третя статті 257 ЦПК України).
Відповідно до частин першої, другої статті 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Заявником у заяві зазначено, що його звільнено від сплати судового збору як учасника бойових дій.
Згідно п.13 ч.1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 лютого 2020 року у справі № 545/1149/17 (провадження № 14-730цс19) зроблено висновок, що «відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI учасники бойових дій під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються від сплати судового збору у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав. Разом з тим, зазначена норма має відсильний характер та не містить вичерпного переліку справ, в яких учасники бойових дій та прирівняні до них особи звільняються від сплати судового збору. Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». У статті 22 цього ж Закону передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акта, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань. Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 цього Закону. Отже, вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень статей 12, 22 Закону № 3551-XII».
Подібну правову позицію щодо застосування та тлумачення пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09 жовтня 2019 року у справі № 9901/311/19 (провадження № 11-795заі19) та постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 21 березня 2018 року у справі № 490/8128/17 (провадження № К/9901/166/18, К/9901/30220/18).
Посилання заявника про те, що він звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 ЗУ "Про судовий збір" при розгляді цієї справи необґрунтоване, оскільки дана заява не пов`язана з порушенням права саме учасника бойових дій, а виникає з інших правовідносин.
Таким чином, заява про усиновлення оплачується судовим збором, відповідно до п.п.4 п.1 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" за яким ставка судового збору складає 605,60 грн.
Оскільки заявником на момент відкриття провадження у справі не сплачено судовий збір, а заявник не звільнений від його сплати, то з нього необхідно стягнути судовий збір в рахунок держави за подачу заяви.
На підставі викладеного та керуючись статтями 257 ч.1 п.5, 258-261 ЦПК України, - суд
ПОСТАНОВИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересованіособи: Служба у справах дітей Звягельської міської ради Житомирської області, ОСОБА_2 , Виконавчий комітет Звягельської міської ради Житомирської області, Звягельський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Звягельському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Київ) про усиновлення - залишити без розгляду.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований по АДРЕСА_1 ) на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 коп.
Роз`яснити заявнику, що залишення позову без розгляду не позбавляє його права повторно звернутися до суду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Житомирського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її отримання.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Головуюча суддя Л. Й. Васильчук
Присяжні Лавринович Л. В.
Фаренюк Ю. І.
Суд | Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 04.09.2024 |
Оприлюднено | 10.09.2024 |
Номер документу | 121403792 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України |
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Васильчук Л. Й.
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Васильчук Л. Й.
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Васильчук Л. Й.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні