Рішення
від 20.08.2024 по справі 569/12672/24
РІВНЕНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 569/12672/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2024 року м.Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області

в складі головуючого судді Бучко Т.М.

секретар судового засідання Дем`янчук Н.В.

розглянувши в підготовчому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Волинське» про визнання права власності,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася в суд з позовом до відповідача, в якому просить визнати за нею право власності на кооперативну однокімнатну квартиру, загальною площею 33,7 кв.м, житловою площею 17,5 кв.м, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 .

В обґрунтування заявлених позовних вимог покликається на те, що з 1989 року є членом житлово-будівельного кооперативу «Берізка» та більше 35 років постійно проживає в квартирі АДРЕСА_2 . 26 вересня 1990 року їй, як члену ЖБК «Берізка», був виданий ордер на вказану однокімнатну квартиру. 06 грудня 1990 року вселилася у квартиру, де зареєстрована і проживає донині. У 1991 році нею був повністю сплачений пайовий внесок за квартиру в сумі 6814,94 крб. За весь час проживання у квартирі своєчасно і в повному обсязі сплачує всі комунальні платежі, дотримується правил проживання в кооперативному будинку, не порушує прав інших членів кооперативу.07 травня 2024 року звернулася до державного реєстратора із заявою про реєстрацію права власності на квартиру. Однак, 24 червня 2024 року отримала рішення про відмову в проведенні реєстраційних дій, оскільки не подано документів, що підтверджують набуття прав на нерухоме майно. Отримати інші документи не має можливості, так як ЖБК "Берізка" припинив свою діяльність, документи кооперативу на зберігання до архіву не надходили. Членами ЖБК «Берізка» було створено ОСББ «Волинське», членом якого є і вона. Оскільки в неї існують перешкоди щодо підтвердження відповідними правовстановлюючими документами її права власності на кооперативну квартиру, набуту свого часу правомірно, змушена звернутися до суду.

Ухвалою від 09 липня 2024 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. У встановлени судом строк позивач недоліки позовної заяви усунула.

Ухвалою від 23 липня 2024 року позовну заяву ОСОБА_1 суд прийняв до розгляду та відкрив загальне позовне провадження у справі.

У поданій до суду заяві від 20 серпня 2024 року позивач просить розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача ОСОБА_2 у заяві від 09 серпня 2024 року просить розглянути справу без участі ОСББ «Волинське», позовні вимоги ОСОБА_1 визнає.

Відповідно до ч.3та ч.4 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем в порядку, встановленому ст.206 ЦПК України.

Згідно з ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Суд встановив, що 26 вересня 1990 року ОСОБА_3 , члену житлово-будівельного кооперативу «Берізка», на підставі протоколу загальних зборів членів ЖБК «Берізка» від 26 червня 1990 року, затвердженого рішенням виконавчого комітету Ровенської міської ради народних депутатів № 276 від 11 липня 1990 року, видано ордер на житлове приміщення в будинку житлово-будівельного кооперативу № 95 на право заняття житлового приміщення житловою площею 17,5 кв.м, яке складається з однієї кімнати в квартирі по АДРЕСА_1 .

Після укладення 30 жовтня 1992 року шлюбу з ОСОБА_4 позивачу присвоєно прізвище ОСОБА_5 , про що свідчить свідоцтво про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 , видане повторно 28 вересня 1994 року міським відділом реєстрації актів громадянського стану м.Рівне.

ОСОБА_1 з 06 грудня 1990 року зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою про склад зареєстрованих осіб у житловому приміщенні № 16877 від 26 червня 2024 року, виданою Департаментом цифрової трансформації та забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради.

З довідки ОСББ «Волинське» від 20 березня 2024 року встановлено, що ОСОБА_6 була членом житлово-будівельного кооперативу «Берізка», створення якого затверджено рішенням Рівненського міськвиконкому № 12 від 05 травня 1989 року, та одержала в кооперативі «Берізка» 1-но кімнатну квартиру за адресою: АДРЕСА_1 на 1 поверсі, загальною площею 34,2 кв.м. Вартість квартири в сумі 6814, 94 крб сплатила повністю.

Відповідно до технічного паспорта на квартиру АДРЕСА_2 , виготовлено станом на 18 квітня 2024 року, загальна площа квартири становить 33,7 кв.м, житлова - 175 кв.м.

Рішенням про відмову в проведенні реєстраційних дій № 73798465 від 24 червня 2024 року державний реєстратор прав на нерухоме майно Департаменту цифрової трансформації та забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради ОСОБА_7 відмовила у проведенні реєстраційнийх дій за заявою ОСОБА_1 про державну реєстрацію прав, у зв`язку з поданням документів для державної реєстрації не в повному обсязі, передбаченому законодавством, а саме: документів, що підтверджують набуття прав на нерухоме майно.

Частиною першою статті 15 Цивільного кодексу України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Згідно з ч.1 ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ст.16 ЦК України, одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права власності.

Власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст.392 ЦК України).

Згідно з п.4 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України, який набрав чинності з 01 січня 2004 року, цей кодекс застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.

Відповідно до ч.1, 3 ст.15 Закону України «Про власність», який діяв до вступу в законну силу Цивільного кодексу України в редакції 2003 року, член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває право власності на це майно; громадянин, який став власником цього майна, має право розпоряджатися ним на свій розсуд: продавати, обмінювати, здавати в оренду, укладати інші угоди, не заборонені законом.

Чинний Цивільний кодекс України також містить норму, яка визначає, що в разі викупу квартири, член житлово-будівельного кооперативу стає власником квартири (ч.3 ст.384 ЦК України).

У постанові від 20 лютого 2019 року у справі №209/5027/14-ц (провадження № 61-12401св18) Верховний Суд вказав, що при вирішенні спорів про право власності на жилий будинок, на квартиру в житлово-будівельному або житловому кооперативі, на інші будівлі судам слід враховувати, що при повному внесені пайових внесків за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані члену житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, у особи, яка має право на частку в пайових внесках, виникає право власності на відповідну частку квартири, дачі, гаража чи іншої будівлі.

Виникнення права власності на будинки, споруди та нерухоме майно не залежало від державної реєстрації до часу набрання чинності Цивільним кодексом України в редакції від 2003 року та Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в редакції від 2004 року.

Правилами державної реєстрації об`єктів нерухомого майна, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб, затвердженими наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 13 грудня 1995 року № 56, Інструкцією про порядок державної реєстрації права власності на об`єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб, затвердженою наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 9 червня 1998 року № 121, Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року № 7/5, передбачалось оформлення права власності на об`єкти нерухомого майна з видачею свідоцтва про право власності місцевими органами державної виконавчої влади, місцевого самоврядування членам житлово-будівельного кооперативу, які повністю внесли свої пайові внески.

Відповідно до п.6 постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» від 07 лютого 2014 року № 5, законом може бути встановлений інший момент (підстава) набуття права власності. Зокрема, у разі повного внесення пайових внесків за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані члену житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства.

Процедуру оформлення права власності на об`єкти нерухомого майна для членів житлово-будівельного кооперативу, які повністю внесли свої пайові внески, шляхом отримання свідоцтва про право власності від місцевих органів державної виконавчої влади, місцевого самоврядування та реєстрацію їх в бюро технічної інвентаризації законодавець передбачив з 1995 року.

Умови, підстави та процедура проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», перелік документів, необхідних для її проведення, визначено Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1127 від 25 грудня 2015 року.

Відповідно до п.80 вказаного Порядку, для державної реєстрації права власності на окреме індивідуально визначене нерухоме майно (квартира, житлове, нежитлове приміщення тощо), розміщене в об`єкті нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося у результаті діяльності кооперативу, подаються довідка кооперативу про членство особи в кооперативі та внесення таким членом кооперативу пайового внеску в повному обсязі; технічний паспорт на квартиру.

ОСОБА_1 була членом ЖБК "Берізка"та в 1992 році повністю внесла свій пайовий внесок за квартиру АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою ОСББ "Волинське" від 20 березня 2024 року, квитанціями про сплату пайового внеску, ордером на житлове приміщення № 95 від 26 вересня 1990 року та рішенням виконавчого комітету Ровенської міської ради народних депутатів № 276 від 11 липня 1990 року.

На момент набуття позивачем права власності на кооперативну квартиру, законодавством не була передбачена як видача свідоцтва про право власності на кооперативну квартиру, так і обов`язкова державна реєстрація права власності на таку квартиру.

Оскільки ЖБК "Берізка" припинив свою діяльність і документація кооперативу на зберігання до архіву передана не була, про що свідчить лист КУ "Трудовий архів Рівненської міської ради" № 1864/04-02 від 28 червня 2024 року, позивач позбавлена можливості надати державному реєстратору довідку кооперативу про її членство в кооперативі та внесення пайового внеску, що і стало підставою відмови у проведення державної реєстрації права власності позивача на спірну квартиру.

Враховуючи те,що ОСОБА_1 ,повністю сплатившикооперативу пайовийвнесок заквартиру в1992році,набула правовласності наспірну квартирувідповідно дочинного натой часЗакону України«Про власність», наявні підстави для визнання за нею права власності на кооперативну квартиру.

Оскільки визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, позов належить задовольнити.

На підставінаведеного такеруючись ст.10,12,89,141,200,206,264,265,273,353,354ЦПК України,суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Волинське» про визнання права власності - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на кооперативну квартиру АДРЕСА_3 .

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Рівненського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення судунабирає законноїсили післязакінчення строкуподання апеляційноїскарги всімаучасниками справи,якщо апеляційнускаргу небуло подано.У разіподання апеляційноїскарги рішення,якщо йогоне скасовано,набирає законноїсили післяповернення апеляційноїскарги відмовиу відкриттічи закриттяапеляційного провадженняабо прийняттяпостанови судуапеляційної інстанціїза наслідкамиапеляційного перегляду.

Сторони у справі :

позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_4 ; РНОКПП НОМЕР_2 ;

відповідач - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Волинське», місцезнаходження: 33000, м.Рівне, вул.Волинської дивізії, буд.3; код ЄДРПОУ 40450190.

Повне судове рішення складене 30 серпня 2024 року.

Суддя

СудРівненський міський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення20.08.2024
Оприлюднено09.09.2024
Номер документу121405688
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —569/12672/24

Рішення від 20.08.2024

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Бучко Т. М.

Рішення від 20.08.2024

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Бучко Т. М.

Ухвала від 23.07.2024

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Бучко Т. М.

Ухвала від 09.07.2024

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Бучко Т. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні