Рішення
від 02.09.2024 по справі 190/1237/24
П'ЯТИХАТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 190/1237/24

Провадження №2/190/380/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2024 року м.Пятихатки П`ятихатський районний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді Кудрявцевої Ю.В.

за участю секретаря судового засідання Пронської Т.В.

розглянувши увідкритому судовомузасіданні заправилами загальногопозовного провадженняв приміщеннісуду містаП`ятихаткицивільну справуза позовом ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє адвокат Сарма Лариса Іванівна до Виконавчого комітету Лихівської селищної ради Кам`янського району Дніпропетровської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,

В С Т А Н О В И В :

Представникпозивача -адвокат СармаЛ.І.звернулася досуду вінтересах ОСОБА_1 з позовноюзаявою до Виконавчого комітету Лихівської селищної ради Кам`янського району Дніпропетровської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_2 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 помер брат позивача - ОСОБА_2 ; ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати позивача - ОСОБА_3 . Позивач є рідним сином ОСОБА_2 та рідним братом ОСОБА_2 . Позивач є рідним сином ОСОБА_3 про що свідчить рішення П`ятихатського районного суду. У 2024 році йому стало відомо, що його батько за життя мав право на земельну частку(пай), як член колективного сільськогосподарського підприємства ім.Кірова П`ятихатського району Дніпропетровської області, після чого він подав заяву у нотаріальну контору про прийняття спадщини після смерті батька. Таким чином, спадкове майно яке залишилося після смерті ОСОБА_2 складалося із права на земельну частку ( пай), але сертифікат він не отримав. Позивач являється єдиним спадкоємцем, так як є рідним сином ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 . У лютому 2024 року він звернувся зібравши всі документи з заявою до нотаріуса з проханням видати йому свідоцтво про право на земельну частку (пай) із земель ксп ім. Кірова П`ятихатського району Дніпропетровської області, в порядку спадкування. Нотаріус видав йому постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку з тим що у нього відсутній правовстановлюючий документ про право на земельну частку (пай).

Ухвалою суду від 14 червня 2024 року відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовче провадження.

Ухвалою суду від 06 серпня 2024 року підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.

Позивач та його представник адвокат Сарма Л.І. в судове засідання не з`явилися, про розгляд справи повідомлені належним чином. Від представника позивача на адресу суду надійшла заява про розгляд спраи у її відсутність та відсутність позивача.

Представник Лихівської селищної ради Кам`янського району Дніпропетровської області в судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлений належним чином; від відповідача надійшла заява про розгляд справи без їхньої участі, позов підтримують.

Відповідно дост.191 ЦПК України,- у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження НОМЕР_1 , - ІНФОРМАЦІЯ_4 народився ОСОБА_1 , батьками якого зазначено ОСОБА_2 та ОСОБА_4 (а.с.4).

Згідно копії свідоцтва про смерть (повторне) серія НОМЕР_2 видане 23 березня 2018 року- в с.Холодіївка П`ятихатського району Дніпропетровської області ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 (а.с.5)

Згідно копії свідоцтва про смерть (повторне) серія НОМЕР_3 видане 28 лютого 2024 року- в м.П`ятихатки П`ятихатського району Дніпропетровської області ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 (а.с.6)

Згідно копії свідоцтва про смерть (повторне) серія НОМЕР_4 видане 24 травня 2024 року- в с.Холодіївка П`ятихатського району Дніпропетровської області ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_3 (а.с.7)

Згідно копії витягу про реєстрацію в спадковому реєстрі, приватним нотаріусом Шкуренко В.В. 23.02.2024 року заведено спадкову справу за №12/2024 після смерті ОСОБА_2 (а.с.11)

Згідно довідки Лихівської селищної ради Кам`янського району Дніпропетровської області - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 дійсно була зареєстрована з 20.07.1980 року і проживала до дня своєї смерті за адресою АДРЕСА_1 . За даною адресою ОСОБА_3 проживала разом з сином - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с.12)

Відповідно рішення суду П`ятихатського районного суду Дніпропетровської області від 15.04.2024 року встановлено факт родинних відносин, а саме факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 є рідним сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.13-15)

Згідно листа Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області - згідно книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по КСП ім. Кірова сертифікат на ім`я " ОСОБА_2 " не значиться. Згідно Додатку 1 Списку громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства,сільськогосподарського кооперативу або товариства, який є невід`ємною частиною до Державного акту на право колективної власності на землю КСП ім.Кірова серії І-ДП 000089 від 11.02.1996 р. на території Холодіївської сільської ради П`ятихатського району Дніпропетровської області гр. " ОСОБА_2 " значиться за номером 366. Відповідно даних Державного реєстру земель станом на 31.12.2012 р., відомості щодо реєстрації Державного акту на право власності на земельну ділянку гр. ОСОБА_2 , яка розташована на території Холодіївської сільської ради П`ятихатського району Дніпропетровської області не значиться.(а.с.16)

Згідно копії державного акту на право колективної власності на землю серія І-ДП №000089 виданого колективному сільськогосподарському підприємству ім.Кірова, відповідно до рішення Холодіївської сільської ради народних депутатів від 17.02.1995 року, землю передано у колективну власність для сільськогосподарського виробництва. З додатком 1 Список громадян членів колективного-сільськогосподарського підприємства,сільськогосподарського кооперативу або товариства в якому за номером 36 зазначено " ОСОБА_2 " (а.с.17-19)

Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії (а.с.10), - приватним нотаріусом Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Шкуренко В.В., - позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай) після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з відсутністю документів, які підтверджують наявність спадкового майна на момент смерті спадкодавця ( а саме сертифіката на право на земельну частку (пай).

Відповідно до частини дев`ятої статті 5 ЗК України(в редакції від22 червня 1993 року) кожний член колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства у разі виходу з нього має право одержати свою частку землі в натурі (на місцевості), яка визначається в порядку, передбаченому частинами шостою і сьомою статті 6 цього Кодексу.

Згідно з частиною першою статті 22 ЗК України право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і документа, що посвідчує це право.

Пунктом 1 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» встановлено, що паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств. Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.

Відповідно до пункту 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишилися членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

У пункті 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» судам роз`яснено, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).

Згідно зі статтями 22, 23 ЗК України (у редакції від 22 червня 1993 року) та відповідно до вище зазначеного указу особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: 1) перебування в членах КСП на час паювання; 2) включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; 3) одержання КСП цього акта.

Відповідно до роз`яснень, що містяться в пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від16квітня 2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.

Позови громадян, пов`язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.

Відповідно до п. 6 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України 2004 року, правила цьогоКодексупро позовну давність застосовуються до позовів, строк пред`явлення яких, установлений законодавством, що діяло раніше, не закінчився до набрання чинності зазначеним Кодексом.

На пред`явлення позову про витребування належного громадянину майна, інших вимог про захист приватної власності поширюється встановлений ст. 50Закону України«Провласність» таст. 71 ЦК УРСР(діючих на час виникнення спірних правовідносин) трирічний строк позовної давності, якщо інше не передбачено законом.

Згідно зі ст.ст.75,76ЦКУРСР позовна давність застосовується судом незалежно від заяви сторін. Перебіг строку позовної давності починається з дня виникнення права на позов. Право на позов виникає з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права.

Відповідно до ст. 80 ЦК УРСРзакінчення строку позовної давності до пред`явлення позову є підставою для відмови в позові. Якщо суд визнає поважною причину пропуску строку позовної давності, порушене право підлягає захистові.

Відмова у задоволенні позову у зв`язку з пропуском строку позовної давності застосовується у тих випадках, коли позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню, проте позивачем було пропущено строки звернення до суду з позовом.

Позовна давність застосовується лише за наявності порушення права особи. Якщо таке право чи інтерес не порушені, суд відмовляє у позові з підстави його необґрунтованості.

Оскільки право на позов у ОСОБА_1 виникло ще в 1996 році, то трирічний строк позовної давності, встановлений статтею 71 ЦК УРСР 1963 року минув ще до набрання чинності ЦК України 2003 року, до суду позивач звернувся лише у 2024 році, заяву про поновлення строку позовної давності не подавав, а тому суд зобов`язаний самостійно застосувати наслідки спливу строку позовної давності, без подання відповідної заяви іншими сторонами спору.

З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у зв`язку з пропуском позивачем строку звернення до суду з цим позовом.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати слід віднести на рахунок позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 75, 76, 80 ЦК УРСР, ст.ст.141, 259, 263, 264, 265,315 ЦПК України, суд,-

ухвалив:

У задоволенніпозову ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє адвокат Сарма Лариса Іванівна до Виконавчого комітету Лихівської селищної ради Кам`янського району Дніпропетровської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, відмовити.

Судові витрати віднести на рахунок позивача.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ;

Відповідач: Виконавчий комітет Лихівської селищної ради, Кам`янського району Дніпропетровської області місце знаходження: вул.Центральна, буд.3, смт.Лихівка, Кам`янського району Дніпропетровської області, 52120, ЄДРПОУ 41056268.

Суддя П`ятихатського районного суду

Дніпропетровської області Ю.В.Кудрявцева

СудП'ятихатський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення02.09.2024
Оприлюднено09.09.2024
Номер документу121426841
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —190/1237/24

Рішення від 02.09.2024

Цивільне

П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області

Кудрявцева Ю. В.

Ухвала від 06.08.2024

Цивільне

П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області

Кудрявцева Ю. В.

Ухвала від 14.06.2024

Цивільне

П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області

Кудрявцева Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні