Справа № 373/1714/24
Провадження № 2-о/373/67/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29серпня 2024року м. Переяслав
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді Лебедя В.В.,
за участі секретаря судових засідань Мороз В.О.,
представника заявника-адвоката Дембовського В.І.;
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою Ташанської сільської ради Бориспільського району Київської області, заінтересована особа: Друга Переяславська державна нотаріальна контора, про визнання спадщини відумерлою,
ВСТАНОВИВ:
І. Стислий виклад позиції заявника
Сільський голова Ташанської сільської ради Бориспільського району Київської області ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, у якій просить визнати спадщину, що залишилася після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вигляді житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , відумерлою та передати дане майно у комунальну власність Ташанської територіальної громади в особі Ташанської сільської ради Бориспільського району Київської області.
Заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилась спадщина на нерухоме майно, що складається з житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Право власності на даний житловий будинок підтверджується свідоцтвом № НОМЕР_1 від 14.05.1999 про право власності на житло. Після її смерті спадщину прийняв її син ОСОБА_2 , подавши нотаріусу заяву про прийняття спадщини, в результаті чого Переяслав-Хмельницькою районною державною нотаріальною конторою Київської області було заведено спадкову справу № 353/2017 після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , але юридично оформити спадкові права не встиг та ІНФОРМАЦІЯ_4 помер. Після смерті ОСОБА_2 ніхто із спадкоємців із заявами про прийняття спадщини до нотаріуса не звертався, спадкова справа заведена не була. На даний час вказане спадкове майно, що залишилося після смерті ОСОБА_2 , у встановлені законодавством строки ніким не прийнято. У зв`язку з чим, існують передбачені законом підстави для визнання спадщини, що відкрилася після його смерті, відумерлою.
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи та інші процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 06.08.2024 заяву залишено без руху.
15.08.2024 заявник в особі сільського голови Ташанської сільської ради Бориспільського району Київської області Вовчанівський В.П. подав до суду заяву про усунення недоліків разом з доданими до неї документами.
Ухвалою суду від 19.08.2024 відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду на 29.08.2024.
Представник заявника-адвокат Дембовський В.І. в суді заяву підтримав та просив її задовольнити.
Заінтересована особа Друга Переяславська державна нотаріальна контора до суду свого представника не направила, подала до суду заяву, в якій просить розглянути справу без її участі.
ІІI. Фактичні обставини, встановлені судом та зміст правовідносин
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим 19.04.2017 виконавчим комітетом Улянівської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області, актовий запис № 5.
Після смерті ОСОБА_3 залишилося спадкове майно, а саме: житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який належав їй на праві приватної власності, що підтверджується копією договору б/н від 03.05.1999, відповідно до якого виконкомом Улянівської сільської Ради народних депутатів передає їй означений житловий будинок з надвірними будівлями та земельною ділянкою безкоштовно в особисту власність. Крім цього, дана обставина підтверджується копією свідоцтва № НОМЕР_1 від 14.05.1999 про право власності на житло, видане Переяслав-Хмельницької райдержадміністрації Київської області.
З копії технічного паспорту, виданого на ім`я ОСОБА_3 , слідує, що загальна площа об`єкта нерухомого майна: житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , становить 76,50 кв.м.
Відповідно до витягів зі Спадкового реєстру № 77800425 від 29.07.2024 та № 49420504 від 11.10.2017 після смерті ОСОБА_3 була заведена спадкова справа № 353/2017. Із листа завідувача Переяслав-Хмельницької районної державної нотаріальної контори Коляденка Я.В. № 1298/02-14 від 21.08.2020 слідує, що після смерті ОСОБА_3 була заведена спадкова справа № 353/2017, та визначено коло спадкоємців, який належним чином прийняли спадщину, що складається з однієї особи - ОСОБА_2
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , видане 06.07.2023 Переяславським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Бориспільському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), актовий запис № 509.
Як зазначено в листі начальника Переяславського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Бориспільському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) В.Литовченко № 1347/30.9-32а від 08.08.2024 в архіві відділу відсутній актовий запис про шлюб складений відносно ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , та актовий запис про народження, де ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 вказаний як батько дитини.
ІV. Оцінка суду
Згідно з п. 8 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
Відповідно до статей 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Відповідно до ч. 1 ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Положеннями статті 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами другою четвертою статті 1273 цього Кодексу. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно зі ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням нерухомого майна, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходженням основної частини рухомого майна зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцезнаходженням нерухомого майна, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходженням основної частини рухомого майна.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з положеннями ст. 60 цього Закону спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
З дня відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , минув один рік, спадкоємців за законом або за заповітом, які прийняли спадщину, не встановлено. Спадщину після смерті ОСОБА_2 ніхто не прийняв, після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини жодній особі свідоцтво про право власності не видано, таким чином суд дійшов висновку, що спадкоємці після смерті ОСОБА_2 відсутні.
Згідно з положеннями ст. 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Таким чином зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді, яка залишилися після смерті ОСОБА_2 , яку він фактично прийняв після смерті матері ОСОБА_3 , але не встиг юридично оформити, оскільки помер.
Відповідно до п. 15-1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», органи місцевого самоврядування звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях за подання заяви про визнання спадщини відумерлою, а тому судові витрати належить віднести за рахунок держави.
Керуючись статтями 263-265, 315 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву Ташанської сільської ради Бориспільського району Київської області, заінтересована особа: Друга Переяславська державна нотаріальна контора, про визнання спадщини відумерлою задовольнити.
Визнати відумерлою спадщину, яка залишилась після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на майно, яке складається із житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , та передати дане майно у комунальну власність Ташанської територіальної громади в особі Ташанської сільської ради Бориспільського району Київської області.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СУДДЯ: В.В. ЛЕБІДЬ
Суд | Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 29.08.2024 |
Оприлюднено | 09.09.2024 |
Номер документу | 121427963 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою |
Цивільне
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Лебідь В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні