707/2158/24
2/707/1010/24
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
05 вересня 2024 року м. Черкаси
Черкаський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Морозова В.В.
за участі: секретаря судового засідання Швидкої І.О.
розглянувши увідкритому підготовчомусудовому засіданнів залісуду м.Черкаси цивільнусправузапозовною заявою ОСОБА_1 до Степанківської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся досуду ізпозовною заявоюдо Степанківської сільської ради,у якій просить суд визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_2 , яка помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , терміном три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Заявлені позовнівимоги обґрунтованотим,що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 .Після смерті ОСОБА_2 відкриласяспадщина,до складуякої входитьземельна ділянка,яка знаходитьсяв селіСтепанки Черкаськогорайону Черкаськоїобласті,з кадастровимномером 7124987000:01:002:0964,площею 2,4752га,для веденнятоварного сільськогосподарськоговиробництва,реєстраційний номероб`єкта нерухомогомайна:191644271249.Позивач вказує,що вінє єдинимспадкоємцем померлого,інших спадкоємцівза заповітомчи зазаконом немає,спадкова справане заводилася. Також, позивач вказує, що після звернення до нотаріуса, йому була надана усна консультація про порядок здійснення реєстрації спадщини, однак він не врахував терміни для відкриття спадкової справи.
В подальшому, позивач звернувся до приватного нотаріуса Черкаського районного нотаріального округу Дудки Г.І, та йому листом № 193/01-16 від 02 серпня 2024 року повідомлено про відмову у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку з тим, що він пропустив строк для прийняття спадщини та йому та роз`яснено, що він має право звернутись до суду з позовом для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Наведені вище обставини стали підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Ухвалою судді Черкаського районного суду Черкаської області Морозова В.В. від 07 серпня 2024 року відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 05 вересня 2024 року, запропоновано відповідачу протягом п`ятнадцяти днів із дня вручення даної ухвали подати відзив на позовну заяву, а також всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення підготовчого розгляду справи, у судове засідання не з`явилися.
Позивач ОСОБА_1 у адресованій суду заяві від 04 вересня 2024 року, заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити, а справу слухати без його участі.
05вересня 2024року представниквідповідача Степанківськоїсільської ради сільськийголова ІгорЧекаленко скерувавдо судузаяву уякій останнійпросить судпроводити розглядсправи у його відсутності та не заперечує проти задоволення позовних вимог.
Частиною третьою статті 211 ЦПК України визначено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до частини першої статті 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи.
Згідно із частиною першою статті 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
За змістом частини четвертої статті 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Відповідно до частин третьої, четвертої статті 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
За приписами частини 2 статті 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За вказаних обставин, суд вважає можливим провести судове засідання за відсутності учасників справи.
За приписами статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Якщо одна із сторін визнала пред`явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 206 цього Кодексу.
Статтями 12, 13 ЦПК України встановлено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи доказів.
Відповідно до статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених ст. 82 цього Кодексу, тобто тягар доказування лежить на сторонах цивільно-правового спору.
Згідно зі статтями 76-79 ЦПК України доказуванню підлягають обставини (факти), які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у учасників справи виникає спір.
Доказування по цивільній справі, як і судове рішення, не може ґрунтуватися на припущеннях.
Беручи до уваги думки учасників справи, викладені ними у поданих до суду письмових заявах, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, повно, всебічно та безпосередньо з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Степанки Черкаського району Черкаської області помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 23 січня 2024 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), актовий запис № 224.
Із копії витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 11516562 від 24 жовтня 2013 року вбачається, що земельна ділянка з кадастровим номером 7124987000:01:002:0964, площею 2,4752 га, розташована в селі Степанки Черкаського району Черкаської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва належить ОСОБА_2 .
Після смерті ОСОБА_2 , відповідно до положень ст. 1220 Цивільного кодексу України, відкрилася спадщина.
З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 31 березня 1961 року вбачається, що позивач у справі ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 .
Листом приватногонотаріуса Черкаськогорайонного нотаріальногоокругу ДудкиГ.І,№ 193/01-16від 02серпня 2024року позивачу ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з пропущенням ним строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Згідно з відомостями, які надійшли на запит суду від Черкаської районної державної нотаріальної контори, після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадкова справа не заводилася, свідоцтва про право на спадщину не видавалися.
Як встановлено судом, відповідач ОСОБА_1 із заявою про прийняття спадщини за законом до нотаріальної контори не звертався.
Крім того, зі змісту позовної заяви слідує, що позивач що в межах шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини він не звернувся, оскільки не був обізнаний, які строки звернення із даною заявою.
Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом та за законом.
Згідно зі статтею 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Згідно зі статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Таким чином закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, але бажає прийняти спадщину, у шестимісячний строк з часу відкриття спадщини подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно зі статтею 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
На підставівищевикладеного,суд вважаєнаведені позивачемпричини пропускустроку іззверненням ззаявою проприйняття спадщинипісля смертібатька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , поважними та з урахуванням того, що після смерті останнього з заявами про прийняття спадщини інші можливі спадкоємці не звертались, позов слід задовольнити та визначити позивачу додатковий строк для прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Водночас, у позовній заяві позивач не ставить вимоги про стягнення судового збору з відповідача.
Відтак, ухвалюючи рішення, витрати по сплаті судового збору суд залишає за позивачем.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 3-5, 7-13, 17, 19, 43, 49, 76-81, 89, 141, 223, 259, 263-265, 273, 280, 354, 355 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Степанківської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , яка помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , терміном 3 (три) місяці з дня набрання законної сили рішенням суду.
Судові витрати по справі залишити за позивачем ОСОБА_1 .
Ознайомитись з повним текстом судового рішення, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/.
Апеляційні скарги на рішення можуть бути подані протягом 30 днів з дня його складення через суд першої інстанції до Черкаського апеляційного суду або безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Сторони:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_3 .
Відповідач: Степанківська сільська рада, юридична адреса: вул. Героїв України, 124, с. Степанки, Черкаський район, Черкаська область; код ЄДРПОУ: 04408844.
Суддя: В. В. Морозов
Суд | Черкаський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 05.09.2024 |
Оприлюднено | 09.09.2024 |
Номер документу | 121430075 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Черкаський районний суд Черкаської області
Морозов В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні