Справа № 758/2724/24
Провадження №2-о/758/197/24
Категорія 7
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 липня 2024 року місто Київ
Подільськийрайонний суд містаКиєва у складі:
головуючого- судді Ларіонової Н.М.,
присяжних- Яроца А.А. та Бурими О.В.,
присекретарі судового засіданняОболонській Ю.С.,
за участю: заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника - адвоката Єрмоленко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі районного суду в місті Києві в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Подільський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), Макарівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у бутанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) про оголошення фізичної особи померлою, -
В С Т А Н О В И В:
У березні 2024 року заявник ОСОБА_1 звернувся до Подільського районного суду м. Києва із заявою, в якій просить оголосити померлою свою дружину ОСОБА_2 , зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 з ІНФОРМАЦІЯ_2.
Вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до початку бойових дій 24.02.2022 р. перебувала зі своїм чоловіком ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 . Факт родинних відносин заявника з ОСОБА_2 підтверджується копією свідоцтва про одруження від 17.10.1989 р. серії НОМЕР_1 . 10.02.2022 р. до Єдиного реєстру досудового розслідування під №1202211 105000860 внесено відомості за фактом загибелі ІНФОРМАЦІЯ_2 громадянки ОСОБА_2 та знищення житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , внаслідок збройної агресії російської федерації. Згідно довідки № 352 від 30 серпня 2022 р., виданої Макарівською селищною радою, у зв`язку з бойовими діями, які відбулися у 2022 р. на території Макарівської селишної територіальної громади, внаслідок обстрілів з ракетних систем залпового вогню та ствольної артилерії, житлове приміщення за адресою: АДРЕСА_2 було знищено повністю. Згідно акту про пожежу від 17.06.2022 р., складеному комісією у складі головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Обухівського РУ ГУ ДСНС України у Київській області майора служби цивільного захисту Іщенка В.В. , заступника начальника відділу організації профілактичної роботи Обухівського РУ ГУ ДСНС Україниу Київській областіпідполковника служби цивільного захисту Миргородського М.О., начальника сектора забезпечення заходів з попередження надзвичайних ситуацій у Обухівському районі ЦЗД ГУ ДСНС України у Київській області капітана служби цивільного захисту Стрілець А.О. , ІНФОРМАЦІЯ_2. виникла пожежа житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 . Оголошення ОСОБА_2 померлою необхідно заявнику для усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участю особи, отримання свідоцтва про смерть та відкриття спадщини. Оскільки день вирогідної смерті ОСОБА_2 у АДРЕСА_2 є ІНФОРМАЦІЯ_2, тому з урахуванням вимог ч. 3 ст. 46 ЦК України, саме цього дня необхідно оголосити її померлою.
Ухвалою Подільського районного суду міста Києва від 12.03.2024 року відкрито провадження у справі з призначенням розгляду справи за правилами окремого провадження.
Заявник та його представник у судовому засіданні заяву підтримали та просили задовольнити з викладених у ній обставин.
Представник заінтересованої особи-1 - Подільського відділу ДРАЦС у місті Києві в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений відповідно до вимог закону, надіслав до суду заяву про розгляд заяви без участі представника відділу.
Представник заінтересованої особи-2 - Макарівського відділу ДРАЦС у Бучанському районі Київської області, будучи у встановленому законом порядку повідомленим про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву про розгляд заяви без участі представника відділу.
Суд, встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, яким надана оцінка в їх сукупності, дійшов таких висновків.
Частиною першою статті 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Статтею 305 ЦПК України передбачено, що заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.
Згідно з ч. 1 ст. 308 ЦПК України суд розглядає справу за участю заявника, свідків, зазначених у заяві, та осіб, яких сам суд визнає за потрібне допитати, і ухвалює рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або про оголошення її померлою.
Як вбачається з матеріалів, на час розгляду справи заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебувають з 17.10.1981 р. в зареєстрованому шлюбі (актовий запис № 17 від 17.10.1981 р., складений Прибірською с/р народних депутатів Іванківського району Київської області, що підтверджується копією свідоцтва про одруження від 17.10.1989 р. серії НОМЕР_1 .
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до початку бойових дій 24.02.2022 р. знаходилась зі своїм чоловіком ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 .
10.02.2022 р. до Єдиного реєстру досудового розслідування під №1202211105000860 внесено відомості за фактом загибелі ІНФОРМАЦІЯ_2 громадянки ОСОБА_2 та знищення житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , внаслідок збройної агресії російської федерації.
Згідно довідки № 352 від 30 серпня 2022 р., виданої Макарівською селищною радою, у зв`язку з бойовими діями, які відбулися у 2022 р. на території Макарівськоїселишної територіальної громади, внаслідок обстрілів з ракетних систем залпового вогню та ствольної артилерії, житлове приміщення за адресою: АДРЕСА_2 було знищено повністю.
Згідно акту про пожежу від 17.06.2022 р., складеному комісією у складі головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Обухівського РУ ГУ ДСНС України у Київській області майора служби цивільного захисту Іщенка В.В. , заступника начальника відділу організації профілактичної роботи Обухівського РУ ГУ ДСНС України у Київській області підполковника служби цивільного захисту Миргородського М.О. , начальника сектора забезпечення заходів з попередження надзвичайних ситуацій у Обухівському районі ЦЗД ГУ ДСНС України у Київській області капітана служби цивільного захисту Стрілець А.О. , ІНФОРМАЦІЯ_2. виникла пожежа житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 .
Звертаючись із заявою про оголошення фізичної особи померлою заявник вказує, що на момент початку бойових дій 24.02.2022 він із дружиною перебували у будинку за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до частини першої статті 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті (ч. 3. ст. 46 ЦК України).
Статтею 47 ЦК України визначено, що правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.
Оголошення особи померлою необхідно для усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.
Рішення про оголошення фізичної особи померлою приймається судом за наявності таких підстав: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання; 2) відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона зникла безвісті за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку,- протягом шести місяців.
Особливості цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
Однак необхідно відрізняти оголошення фізичної особи померлою від встановлення факту смерті особи. Оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Встановлення факту смерті особи можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть і факт неможливості реєстрації органом державної РАЦС факту смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав безвісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим (п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»).
Правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.
Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п`яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв`язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження (ст. 47 ЦК України).
Правові наслідки появи фізичної особи, яка була оголошена померлою визначені у статті 48 ЦК України. Так, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з`явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою. Незалежно від часу своєї появи фізична особа, яка була оголошена померлою, має право вимагати від особи, яка володіє її майном, повернення цього майна, якщо воно збереглися та безоплатно перейшло до неї після оголошення фізичної особи померлою, за винятком майна, придбаного за набувальною давністю, а також грошей та цінних паперів на пред`явника. Особа, до якої майно перейшло за відплатним договором, зобов`язана повернути його, якщо буде встановлено, що на момент набуття цього майна вона знала, що фізична особа, яка була оголошена померлою, жива. У разі неможливості повернути майно в натурі особі, яка була оголошена померлою, відшкодовується вартість цього майна. Якщо майно фізичної особи, яка була оголошена померлою і з`явилася, перейшло у власність держави, Автономної Республіки Крим або територіальної громади і було реалізоване ними, цій особі повертається сума, одержана від реалізації цього майна.
Аналізуючи зазначені норми права, суд дійшов висновку, що підставою для оголошення особи померлою є не факти, які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.
Таким чином, суд дійшов висновку про можливість задоволення заяви та оголошення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлою, оскільки станом на день розгляду заяви по суті остання більше року відсутня в місці постійного проживання та реєстрації, а також відсутні відомості про місце її перебування.
Як вбачається з довідки УІАП ГУНП у м. Києві від 28.06.2024 р. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває в державному розшуку з 27.02.2022 р. за Києво-Святошинським відділом поліції ГУНП в Київській області, як безвісно зникла особа за ч. 2 ст. 438 КК України, дані внесені в ЄРДР №1202211105000860 від 10.06.2022 р.
Суд враховує, що після початку бойових дій в зв`язку з повномасштабним вторгненням РФ на територію України в населених пунктах Бучанського району були активні бойові дії та населені пукти поблизу піддавався численним обстрілам, що є відкритою, публічною інформацією, яка не підлягає доведенню.
Крім того, з пояснень показань свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , встановлено, що за адресою: АДРЕСА_2 , після прямого влучання в будинок сталась пожежа, будинок вигорів, внаслідок чого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , могла загинути адже останків тіла не вдалося знайти.
При цьому, суд вважає за необхідне роз`яснити заявнику, що у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з`явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
Оголошення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлою необхідне заявнику для отримання свідоцтва про смерть та відкриття спадщини.
Наведені заявником обставини та мета, з якою заявнику необхідно оголосити особу померлою, свідчать про наявність між заявником та особою, яку він просить оголосити померлою такого матеріально-правового зв`язку.
Відповідно до частини першої ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Таким чином, єдиною підставою для державної реєстрації смерті у даному випадку є рішення суду про оголошення особи померлою.
Крім того в даному випадку існують і перешкоди у реалізації заявником прав або виконання обов`язків, пов`язаних з відсутністю особи, яку він просить оголосити померлою.
Оскільки день вірогідної смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у АДРЕСА_2 , є ІНФОРМАЦІЯ_2, тому з урахуванням вимог ч. 3 ст. 46 ЦК України, саме з цього дня необхідно оголосити її померлою.
Приймаючи до уваги викладене, встановивши, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутня в місці її постійного проживання, а також відсутні відомості про місце її перебування більше року, суд дійшов висновку, що заява є законною та обґрунтованою, а тому підлягає задоволенню.
При вирішенні питання розподілу між сторонами судових витрат, суд враховує, що відповідно до ч. 7 ст. 297 ЦПК України при ухваленні судом рішення в справах окремого провадження - судові витрати не відшкодовуються.
Керуючись ст. ст. 19, 89, 263-265, 268, 273, 293, 294, 259, 260, 305-308 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: відділ державної реєстрації актів цивільного стану Подільського районного управління юстиції, Макарівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у бутанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) про оголошення фізичної особи померлою, - задовольнити в повному обсязі.
Оголосити померлою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку м. Києва, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 .
Днем смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, вважати ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті: АДРЕСА_2 .
У разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою. Заяву може бути подано особою, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або іншою заінтересованою особою.
Після набрання рішенням законної сили його копію направити до Подільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) - для складання актового запису про смерть.
Після набрання рішенням законної сили його копію направити до Київського державного нотаріального архіву - для передачі за належністю уповноваженому нотаріусу для вжиття заходів з охорони спадкового майна.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому копія повного судового рішення не була вручена в день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому копії повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування сторін у справі:
Заявник - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 );
Заінтересована особа-1 - Подільський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ(місцезнаходження за адресою: 04070, м.Київ, вул.Борисоглібська, буд.6; код ЄДРПОУ 38701548);
Заінтересована особа-2-Макарівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) (місцезнаходження за адресою: Київська область, бучанський район, смт.Макарів, вул.Дмитрія Ростовського, буд.27; код ЄДРПОУ 23582832).
Головуючий суддя:Н. М. Ларіонова
Присяжні: А.А. Яроц
О.В. Бурима
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 04.07.2024 |
Оприлюднено | 10.09.2024 |
Номер документу | 121430638 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою |
Цивільне
Подільський районний суд міста Києва
Ларіонова Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні