КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/4340/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. НАУМЕНКА, розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «П.А.К» (вул. Колгоспна, б. 4А, с. Трепівка, Знам`янський район, Кіровоградська область, 27440, ЄДРПОУ 31046616)
про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «П.А.К» борг по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», у розмірі 1701,74 грн.
Позов обґрунтовано нормами частини 2 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV, пункту 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 (далі по тексту - Інструкція), та тим, що відповідач у визначений законодавством строк не відшкодував фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених його працівникові на пільгових умовах. Оскільки отримані відповідачем розрахунки не оскаржувались, заборгованість в добровільному порядку не сплачена, позивач просить суд стягнути їх на свою користь.
Ухвалою судді від 03.07.2024 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено порядок та строки для виконання процесуальних дій (а.с.36).
У встановлений судом строк позивач подав до суду відзив на позовну заяву, за змістом якого посилається, що заявлені позивачем вимоги не підлягають задоволенню з підстав того, що вказаний у розрахунках фактичних витрат на виплату і доставку пенсії пенсіонер ОСОБА_1 ніколи не був у трудових правовідносинах з Товариством з обмеженою відповідальністю «П.А.К», а також посилається на те, що особи, які підписали від імені ТОВ «П.А.К» довідку ОСОБА_1 про період роботи №14/07 від 14.07.2020 року та на підставі якої орган Пенсійного фонду призначив пенсію на пільгових умовах ОСОБА_1 ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , також не відомі відповідачу.
У період часу з 16.08.2024 року по 23.08.2024 року справа не розглядалась у зв`язку з перебуванням судді у щорічній відпустці.
06.09.2024 року від відповідача до суду надійшли додаткові пояснення щодо зарахованого стажу та відповідні докази (а.с. 96-101).
Розглянувши матеріали справи та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
З матеріалів справи встановлено, що у трудових відносинах з Товариством з обмеженою відповідальністю ТОВ «П.А.К» (ТОВ «П.А.К») перебував ОСОБА_1 (а.с. 19-23), якому призначено пенсію за віком на пільгових умовах згідно п. п. «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 21.08.2019 року.
Відповідач у відзиві на позов посилався на недостовірність даних щодо роботи ОСОБА_1 на ТОВ «П.А.К».
Судом встановлено, що за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань дата державної реєстрації юридичної особи - 18.07.2000. З 26.03.2013 року керівником підприємства зазначено ОСОБА_4 .
У трудовій книжці ОСОБА_1 (1965 року народження), за матеріалами електронної пенсійної справи, міститься запис від 01.02.1982 року серія УКР №1265407, про період роботи в ТОВ «П.А.К» з 23.08.2004 року (про прийняття на роботу) та 21.02.2005 року (про звільнення). Директором ТОВ «П.А.К» зазначено ОСОБА_2 . Вказаний запис зроблено чітко, без виправлень, містить посилання на накази та печатку підприємства (а.с. 73 зв.).
Так, згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 працював в ТОВ П.А.К.? з 03.08.2004 по 21.02.2005 на посаді тракториста-машиніста, при цьому, як зазначено відповідачем у додаткових поясненнях та підтверджено розрахунком стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах (а.с. 100-101), стаж роботи на ТОВ «П.А.К» зараховано ОСОБА_1 з 03.08.2004 по 30.11.2004, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (а.с. 85).
Вказані записи сумнівів не викликають, водночас відповідач на підтвердження своїх доводів про недостовірність даних про роботу ОСОБА_1 на ТОВ «П.А.К» належних доказів до суду не надав.
З метою відшкодування витрат, понесених територіальним органом Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, позивачем сформовано розрахунки, згідно з якими фактичні витрати позивача на виплату і доставку пенсії зазначеним особам у період лютого 2021 червня 2024 року склали загалом 1701,74 грн. (а.с. 17).
Розрахунки направлені рекомендованими листами, у встановленому законом порядку відповідачеві на юридичну адресу, відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, для відшкодування витрат, понесених Пенсійним фондом на виплату та доставку пенсій. Згідно повідомлень про отримання, відповідач неодноразово отримував розрахунки (а.с. 21 зв., 24, 25 зв., 29, 30 зв.), деякі листи оператор поштового зв`язку повернув з відмітками «адресат відсутній за вказаною адресою» (а.с. 16, 27), «адресат відмовився від отримання» (а.с. 20).
Відтак, відповідач був обізнаний про нарахування органом Пенсійного фонду до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, але отримані ним розрахунки жодним чином не оскаржував.
У строки, визначені у розрахунках, відповідач за вказаний період відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до пунктів «б» «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» не здійснював, внаслідок чого виникла заборгованість, з метою стягнення якої позивач звернулося до суду.
Згідно вимог пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі по тексту Закон №1058-ІV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку:
підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком;
за рахунок коштів Державного бюджету України пенсії, призначені особам відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (стосовно осіб, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та після цієї дати відповідно до пунктів 2 - 8 частини другої статті 114 цього Закону (стосовно осіб, які працювали у сільськогосподарських товаровиробників, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та частини третьої статті 114 цього Закону.
У разі недостатності зазначених коштів фінансування суми, якої не вистачає для повного покриття витрат на виплату та доставку таких пенсій, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», передбачений Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління ПФУ від 19.12.2003 року №21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за №64/8663 (надалі - Інструкція).
Відповідно до пункту 6.1 Інструкції для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до набрання чинності Законом України від 03 жовтня 2017 року N 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та призначених відповідно до частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»:
особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України;
особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2 - 8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з пунктом 6.2 Інструкції витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
У разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники (пункт 6.3 Інструкції).
Відповідно до пунктів 6.4, 6.5 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Пунктом 6.7 Інструкції передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Згідно з пунктом 6.8 Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.
Доказів на підтвердження заперечень щодо підстав і порядку призначення ОСОБА_1 пільгової пенсії, суми на відшкодування якої включено до розрахунків, а також відносно не правомірності розрахунків, як і доказів їх оскарження у встановленому порядку відповідачем суду не надано.
Матеріалами справи підтверджується заборгованість відповідача перед позивачем з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у розмірі 1701,74 грн.
Відповідно до правової позиції, викладеної Верховним Судом України в постанові від 25.11.2015 у справі № 21-3122а15, в разі звернення до суду із позовом про стягнення заборгованості (недоїмки), яка виникла через несвоєчасне нарахування та/або сплату суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, до відносин щодо стягнення такої заборгованості (недоїмки) застосовуються положення частини п`ятнадцятої статті 106 Закону № 1058-IV. Водночас строки звернення до суду із позовом про стягнення цієї заборгованості (недоїмки), передбачені Кодексом адміністративного судочинства України, не застосовуються.
Станом на дату винесення цього рішення у суду відсутні відомості щодо повної чи часткової сплати відповідачем вказаного боргу.
Враховуючи вищевикладене та встановлені фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що оскільки відповідач у добровільному порядку не здійснив відшкодування позивачу сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах, у зв`язку з чим, у відповідача виникла заборгованість перед позивачем по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій 1701,74 грн, тому вказана сума підлягає стягненню в судовому порядку.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням встановлених по справі обставин, суд приходить до висновку, що позивач довів суду правомірність заявлених вимог, а тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «П.А.К» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій за віком на пільгових умовах - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «П.А.К» (ЄДРПОУ 310466167) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (ЄДРПОУ 20632802) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах у розмірі 1701,74 грн. (одна тисяча сімсот одна грн. 74 коп.)
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду В.В. НАУМЕНКО
Суд | Кіровоградський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 06.09.2024 |
Оприлюднено | 09.09.2024 |
Номер документу | 121442449 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них |
Адміністративне
Кіровоградський окружний адміністративний суд
В.В. НАУМЕНКО
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні