Рішення
від 13.08.2024 по справі 227/2041/24
ДОБРОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

13.08.2024 227/2041/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2024 року м. Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючогосудді Кошлі А.О.

секретаря судового засідання Добрелі Ю.А.

розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судум.Добропілляв порядкуспрощеного позовногопровадження,цивільну справуза позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,третя особаОрган опікита піклуванняБілозерської міськоїради про стягнення аліментів на утримання малолітньої дитини,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить стягнути аліменти з відповідачів на її користь на утримання малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з кожного в розмірі 1/4 частини з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з дня звернення до суду.

В обґрунтування заявлених вимог зазначила, що відповідачі по справі є батьками малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . За рішенням Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 06.11.2023 року малолітню дитину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відібрано у батьків, без позбавлення їх батьківських прав. ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 має статус дитини, позбавленої батьківського піклування та влаштована на виховання до дитячого будинку сімейного типу на базі родини ОСОБА_1 . Зазначає, що передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї. Оскільки відповідачі матеріальної допомоги на утримання дитини добровільно не надають, в зв`язку з чим позивачка звернулась із вказаним позовом до суду.

Ухвалою суду від 08.07.2024 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, звернулася до суду із заявою про розгляд справи за її відсутності, в якій позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, шляхом надсилання рекомендованим листом судових повісток за адресою реєстрації, які повернулися до суду без вручення з позначкою «адресат відсутній за вказаною адресою». Відповідно до п.4 ч.8 ст.128 ЦПК України, особає такою, що повідомлена про судове засідання належним чином. Відзив на позовну заяву від відповідачів до суду не надходив.

Представник Органу опіки та піклування Білозерської міської ради у судове засідання не з`явився, звернувся до суду із заявою про розгляд справи за його відсутності, заявлені вимоги підтримує у повному обсязі.

З урахуванням ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у зв`язку з неявкою всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи наведене, керуючись вимогами ст.223 ЦПК України, суд вважав можливим вирішити справу без участі не з`явившихся сторін, на підставі наявних у ній даних та доказів та постановитирішення.

Суд, розглянувши цивільну справу в межах заявлених вимог, дослідивши матеріали справи і докази в їх сукупності, приходить до наступного висновку.

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого виконкомом Білозерської міської ради міста Добропілля Донецької області батьками малолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , актовий запис № 104.

Рішенням Добропільськогоміськрайонного судуДонецької областівід 06.11.2023року (справа№ 227/1777/23), малолітнюдитину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відібрано у батьків ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , без позбавлення їх батьківських прав.

Згідно копії розпорядження начальника міської військової адміністрації Білозерської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 21.12.2023 року № 240 малолітній ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування.

Розпорядженням начальника міської військової адміністрації Білозерської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 30.01.2024 року № 37 було створено на базі родини ОСОБА_1 дитячого будинку сімейного типу та влаштовано з 31.01.2024 року дитину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на виховання та спільне проживання до вказаного дитячого будинку сімейного типу. Покладено на матір-виховательку ОСОБА_1 персональну відповідальність за життя, здоров`я, фізичний,духовний і моральний розвиток дитини.

Згідно довідки виконавчого комітету Білозерської міської ради Донецької області № 41 від 18.01.2024 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно довідки №7101-5003042266 від 20.11.2023 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , взята на облік внутрішньо переміщеної особи за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно довідки №7101-5002025849 від 19.08.2022 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , взята на облік внутрішньо переміщеної особи за адресою: АДРЕСА_2 .

Тобто, вбачається, що дитина ОСОБА_5 проживає разом з ОСОБА_1 в дитячому будинку сімейного типу та знаходиться на її утриманні.

Частиною першоюстатті 8 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Згідно з частиною першою статті 3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.

У статті 9 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року зазначено, що держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.

Виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці (ч.1 ст.12 Закону України «Про охорону дитинства»).

Виходячи з положеньст. 150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної освіти, готувати її до самостійного життя. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.

У відповідності дост.256-5 СК України дитячий будинок сімейного типу - окрема сім`я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, для забезпечення сімейним вихованням та спільного проживання не менш як п`яти дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Як встановлено ч.1,2,4ст.256-6 СК Українибатьки-вихователі - подружжя або окрема особа, що не перебуває у шлюбі, які взяли дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, для виховання та спільного проживання.

Батьки-вихователі несуть обов`язки по вихованню та розвитку дітей, передбачені статтею 150 цього Кодексу.

Батьки-вихователі є законними представниками дітей і діють без спеціальних на те повноважень як опікуни або піклувальники.

Згідно до ч.4ст.256-7 СК Україниза вихованцями дитячого будинку сімейного типу зберігається право на аліменти, пенсію, інші соціальні виплати, а також на відшкодування шкоди у зв`язку з втратою годувальника, які вони мали до влаштування до дитячого будинку сімейного типу.

Отже, позивач, як законний представник має право на звернення до суду із позовом про стягнення з відповідачів аліментів на утримання дитини.

Відповідно дост.180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно ч. 3ст.181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

Відповідно до ст.182 СК Українипри визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Судом встановлено, що відповідачі є батьками малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка на даний час має статус, дитини позбавленої батьківського піклування та проживає у дитячому будинку сімейного типу на базі родини ОСОБА_1 .

Відповідачами будь-яких заперечень проти позовних вимог суду не надано.

Доказів, які б свідчили про те, що відповідачі за станом здоров`я, сімейним, матеріальним станом не можуть сплачувати аліменти на утримання малолітньої дитини до суду не надано.

На підставі викладеного, оскільки відповідачіє батьками дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яку вони зобов`язані утримувати до досягнення нею повноліття, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст.191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до суду 28.06.2024 року. Тому аліменти повинні бути стягнуті саме з цієї дати.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Згідно ч. 1ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи, що позивач будучи фізичною особою, звернувся до суду з вимогами до двох відповідачів, а саме з вимогами майнового характеру (про стягнення аліментів) та від сплати судового збору звільнений на підставі ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір", судові витрати у вигляді судового збору підлягають стягненню на користь держави з відповідачів, а саме з відповідача ОСОБА_2 в розмірі 1211,20 грн та з відповідача ОСОБА_3 в розмірі 1211,20 грн.

У відповідності до п.1 ч.1ст.430 ЦПК України, рішення підлягає до негайного виконання у межах суми платежу за один місяць.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.180-184, 191 Сімейного кодексу України, ст.ст.81,141,223, 263,273,279,354 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,третя особаОрган опікита піклуванняБілозерської міськоїради про стягнення аліментів на утримання малолітньої дитини - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , аліменти на утримання малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частини заробітку (доходу), але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісяця, починаючи з 28.06.2024 року до досягнення дитиною повноліття.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , аліменти на утримання малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частини заробітку (доходу), але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісяця, починаючи з 28.06.2024 року до досягнення дитиною повноліття.

Рішення суду в частині стягнення аліментів в межах суми платежу за один місяць допустити до негайного виконання.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , на користь держави судовий збір в розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп).

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 , на користь держави судовий збір в розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Копію рішення направити сторонам.

Надруковано в нарадчій кімнаті у одному примірнику.

Суддя А.О. Кошля

13.08.24

СудДобропільський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення13.08.2024
Оприлюднено10.09.2024
Номер документу121452267
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —227/2041/24

Рішення від 13.08.2024

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Кошля А. О.

Ухвала від 08.07.2024

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Кошля А. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні