Рішення
від 06.09.2024 по справі 904/2983/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.09.2024м. ДніпроСправа № 904/2983/24

за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "КОНИСЬКОГО ОЛЕКСАНДРА 17Б"

до Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі"

про зобов`язання вчинити певні дії

Суддя Манько Г.В.

Представники:

Без виклику сторін.

СУТЬ СПОРУ:

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "КОНИСЬКОГО ОЛЕКСАНДРА 17Б" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом, просить зобов`язати акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" укласти типовий договір про надання послуг з розподілу електричної енергії зі споживачем Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку "КОНИСЬКОГО ОЛЕКСАНДРА 17Б" у редакції публічного договору викладеній та наданій з позовною заявою. Судові витрати просить покласти на відповідача.

Позивач надав відповідь на відзив, додаткові пояснення у справі у яких підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач надав відзив на позов у якому просив суд у позові відмовити.

У відповідності до приписів ст. 252 Господарського процесуального кодексу України справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами оскільки предметом позову є стягнення грошової суми, розмір якої не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін.

У судовому засіданні на підставі ст.ст. 232, 233 Господарського процесуального кодексу України судом прийнято рішення.

Розглянувши наявні матеріали справи, дослідивши надані докази, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

У багатоквартирному житловому будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_2, на підставі рішення від 10 квітня 2021 року установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку, організовано та зареєстровано Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОНИСЬКОГО ОЛЕКСАНДРА 17 Б» (код ЄДРПОУ 44307126). 23.04.2021 року, рішенням зборів співвласників багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 вирішено для ведення господарської діяльності у житловому будинку за адресою АДРЕСА_1 прийняти на баланс житловий будинок, з усіма комунікаціями та мережами у тому числі нежитлові приміщення, загальною площею 208, 5 м2 та допоміжні приміщення загальною площею 387, 1 м2 та земельну ділянку, на якій розташований будинок. 28.04.2021 року, на підставі акту приймання - передачі будинку та допоміжних приміщень, посвідченого приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу, Ковальовою Є.Є, зареєстрованого в реєстрі за №№ 241,242, ОСОБА_1 передала, а Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОНИСЬКОГО ОЛЕКСАНДРА 17 Б» прийняло у власність на баланс житловий будинок загальною площею 1601, 5 м 2 з усіма комунікаціями, інженерними мережами, які забезпечують живлення будинку, а саме, водопровід, електричні мережі у тому числі нежитлові приміщення, загальною площею 208,5 та допоміжні приміщення загальною площею 387,1 м 2, розташований по АДРЕСА_1 , на території Шевченківського району м. Дніпро. 28.04.2021 року, на підставі акту приймання - передачі земельної ділянки, посвідченого приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу, Ковальовою Є.Є, зареєстрованого в реєстрі за №№ 245,246, ОСОБА_1 передала, а Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОНИСЬКОГО ОЛЕКСАНДРА 17 Б» прийняло у власність земельну ділянку, розташовану на АДРЕСА_2 .

До 02.05.2024 року розподіл електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 здійснювався відповідачем на підставі укладеного з попереднім власником житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 , договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу № 0050268319, згідно додатку № 2 до цього договору ідентифікаційні код точки комерційного обліку 62Z5604457025305, адреса об`єкта: АДРЕСА_2. AT «ДТЕК Дніпровські електромережі» направило на адресу ОСОБА_1 попередження про припинення розподілу (постачання) електричної енергії 02.05.2024 р. Підстава для припинення - не отримання відповіді на лист від 19.02.2024 року щодо надання копії документу про права власності чи користування на об`єкт за адресою: АДРЕСА_2 та з посиланнями на п. 4.27 «Правил роздрібного ринку електричної енергії» вирішило достроково припинити дії договору споживача ОСОБА_1 на вказаний об`єкт.

09.04.2024 року ОСББ " КОНИСЬКОГО ОЛЕКСАНДРА 17Б" направило на адресу AT «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» заяву - приєднання від ОСББ " КОНИСЬКОГО ОЛЕКСАНДРА 17Б" як споживача електричної енергії об`єктом за адресою: АДРЕСА_2 , виписку ОСББ " КОНИСЬКОГО ОЛЕКСАНДРА 17Б" з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, рішення установчих зборів про створення ОСББ " КОНИСЬКОГО ОЛЕКСАНДРА 17Б", статут ОСББ " КОНИСЬКОГО ОЛЕКСАНДРА 17Б".

Заява - приєднання від 09.04.2024 року не було прийнято відповідачем. 29.04.2024 року, ОСББ "КОНИСЬКОГО ОЛЕКСАНДРА 17Б", повторно звернулось до AT «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» із заявою - приєднанням до публічного договору споживача про надання розподілу електричної енергії, який розміщено на сайті оператора системи розподілу AT «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРПОМЕРЕЖІ» за адресою: http: // www.dtek-dnem.com.ua, з пакетом документів, які позначені позначкою «V» у додатках до цієї заяви - приєднання. Вказана зазначена заява була зареєстрована відповідачем 29.04.2024 року за № 101404178 разом із заявою щодо не припинення електропостачання.

Документи, передбачені 2.1.8 «Правил роздрібного ринку електричної енергії», позивачем надавались відповідачу. Документом, який підтверджує право власності/користування об`єктом є установчі документи ОСББ та/або рішення правління ОСББ про надання повноважень голові правління або іншій уповноваженій особі ОСББ (управителя багатоквартирного будинку).

02.05.2024 року, відповідач надав ОСББ "КОНИСЬКОГО ОЛЕКСАНДРА 17Б" відмову в задоволенні заяви - приєднання від 29.04,2024 р. Підстава відмови - у поданому пакеті документів, відсутні документи, що підтверджують наявність права власності/ користування на об`єкт, і того ж дня, працівниками AT «ДТЕК Дніпровські електромережі» було проведено відключення електропостачання багатоквартирного житлового будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_2.

11.06.2024 року представником позивача, скеровано на адресу відповідача, адвокатський запит щодо надання інформації про результати розгляду та прийняте рішення стосовно заяви - приєднання від ОСББ "КОНИСЬКОГО ОЛЕКСАНДРА 17Б" від 03.06.2024 р. Відповідь відповідачем не надано.

З 02.05.2024 р. та по теперішній час відповідачем припинено дію договору укладеного із попереднім споживачем, припинене електропостачання до багатоквартирного житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , а подані заяви - приєднання до публічного договору споживача про надання розподілу електричної енергії, який розміщено на сайті оператора системи розподілу AT «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРПОМЕРЕЖІ» за адресою: http: // www.dtek-dnem.com.ua від ОСББ "КОНИСЬКОГО ОЛЕКСАНДРА 17Б" відповідачем не прийнято.

Згідно приписів ст.ст. 173, 179, 193 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Укладення господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Згідно приписів ст. 1 Закону «Про житлово-комунальні послуги», житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Умовами ст. 63 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, та на умовах договору постачання універсальних послуг. Договір про постачання універсальних послуг є публічним договором приєднання та розробляється постачальником універсальної послуги на підставі типового договору, форма якого затверджується Регулятором. Постачальник універсальних послуг розміщує договір постачання універсальних послуг на своєму офіційному веб-сайті.

Відповідно до пункту 1.2.8 Правил роздрібного ринку електричної енергії затверджених Постановою НКРЕП № 312 від 14.03.2018 р. (Правила) постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який розробляється постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та укладається в установленому цими Правилами порядку. Постачальник універсальної послуги не може відмовити побутовому та малому непобутовому споживачу, електроустановки якого розташовані на території діяльності постачальника універсальної послуги, в укладенні такого договору. Згідно із пунктами 2.1.2, 2.1.4 Правил оператор системи зобов`язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи.

Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання за формою договору, що є додатком 3 до Правил.

Оператор системи розподілу зобов`язаний на головній сторінці свого веб-сайту, а також у друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та у власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору про надання послуг з розподілу електричної енергії та роз`яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії. Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за ініціативою споживача або оператора системи відповідно до визначених цими правилами випадків, як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи розподілу договору на умовах складеного оператором системи розподілу паспорта точки розподілу. Якщо за об`єктом оформлено паспорт точки (паспорти точок) розподілу, оператор системи розподілу не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформляти в установленому цими Правилами порядку додатки до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, в яких узгоджуються організаційні та технічні особливості розподілу електричної енергії. На вимогу споживача оператор системи розподілу протягом трьох робочих днів від дати звернення повинен надати споживачу підписаний оператором системи розподілу примірник укладеного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії у паперовій формі. За ініціативою однієї із сторін договір споживача про розподіл електричної енергії оформлюється в паперовій формі. У разі необхідності визначення за взаємною згодою сторін додаткових умов договору, які конкретизують умови договору, форму якого встановлено цими Правилами, договір оформляється в паперовій формі. На письмову вимогу власника об`єкта оператор системи розподілу зобов`язаний протягом десяти робочих днів з дати отримання такого письмового звернення надати підписаний уповноваженою особою оператора системи розподілу паспорт точки розподілу за кожною такою точкою за об`єктом споживача та/або паперову форму договору про надання послуг з розподілу електричної енергії. Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

Відповідно до пунктів 2, 4 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 за №312 укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови. Оператор системи зобов`язаний укласти договори споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до Договору про розподіл, яка повертається споживачем на адресу ОСР та/або сплати за рахунком(квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з Договором про розподіл, та або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.

Відповідно до п.2.1.7 «Правил роздрібного ринку електричної енергії» фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

Постановою НКРЕП № 310 від 14.03.2018 року затверджено Кодекс систем розподілу, яким визначено вимоги та правила, які регулюють взаємовідносини оператора систем розподілу (далі - ОСР), Користувачів системи розподілу (далі - Користувачі) та замовників послуги з приєднання щодо оперативного та технологічного управління системою розподілу, її розвитку та експлуатації, забезпечення доступу та приєднання електроустановок (п.1.1 Кодексу). За умовами пункту 4.4.1 Кодексу систем розподілу замовник звертається до ОСР щодо наміру приєднатися до системи розподілу із заявою за типовою формою, наведеною в додатку 4 до цього Кодексу. Заява про приєднання разом із копіями доданих до неї документів подається Замовником особисто або надсилається поштовим рекомендованим відправленням, або може бути подана в електронному вигляді через офіційний веб-сайт ОСР у мережі Інтернет із застосуванням електронного цифрового підпису в установленому законодавством порядку або за допомогою інших електронних сервісів, запропонованих ОСР. До заяви про приєднання додаються: 1) копія документа, який підтверджує право власності чи користування цим об`єктом, або копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, або, за відсутності об`єкта, копія документа, який підтверджує право власності чи користування земельною ділянкою або копію витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно. У разі відсутності кадастрового номера у свідоцтві про право власності на земельну ділянку - викопіювання з топографо-геодезичного плану або плану забудови території із зазначенням місця розташування земельної ділянки; 2)ситуаційний план та викопіювання з топографо-геодезичного плану в масштабі 1:2000 із зазначенням місця розташування об`єкта (об`єктів) Замовника, земельної ділянки Замовника або прогнозної точки приєднання (лише для об`єктів, які приєднуються до електричних мереж уперше); 3)копія паспорта або належним чином оформлена довіреність чи інший документ на право укладати та підписувати договір про приєднання; 4)ТЕО (за наявності).

За умовами пункту 2.1.7 Правил для укладення договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії заявник у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки має надати оператору системи такі документи: 1) заяву про укладення відповідного договору із зазначенням місцезнаходження об`єкта та реквізитів заявника та наявності чинного паспорту точки розподілу; 2)для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, роздрукований із мережі Інтернет, або копію довідки, або копію виписки з ЄДР; для фізичних осіб: копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера або реєстраційного номера картки платника податків або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади і мають відмітку у паспорті); 3) копію документа, яким визначено право власності чи користування на об`єкт (приміщення), або копію документа, що підтверджує право власності чи користування на земельну ділянку або її частину (у разі відсутності на відповідній земельній ділянці об`єкта), право на розміщення електроустановок на території здійснення господарської діяльності з розподілу електричної енергії (у разі відсутності об`єкта споживача); 4) копію документа про підтвердження повноважень особи на укладення договору (витяг з установчого документа про повноваження керівника (для юридичних осіб), копію довіреності, виданої в установленому порядку тощо), за необхідності; 5) копію декларації (повідомлення) про початок виконання будівельних робіт або дозволу на виконання будівельних робіт (для укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) та постачання електричної енергії на будівельні майданчики, у разі якщо наявність такого дозволу є обов`язковою або зазначені документи вимагаються законодавством у сфері містобудування) та/або у визначених законодавством випадках, копію декларації про готовність об`єкта до експлуатації або сертифіката (для новозбудованих та реконструйованих електроустановок).

Разом із заявою-приєднанням споживач також надає: 1) для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: копію документа на підтвердження повноважень особи на укладення договору (витяг з установчого документа про повноваження керівника - для юридичних осіб, копію довіреності, виданої в установленому порядку), за необхідності; витяг або копію довідки, або копію виписки з ЄДР; інші документи, передбачені цими Правилами;

За умовами пункту 4.27 Правил у разі звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією споживач зобов`язаний повідомити електропостачальника та оператора системи або основного споживача про намір припинити дію відповідних договорів не пізніше ніж за 20 робочих днів до дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією та надати заяву щодо розірвання договорів і в цей самий термін здійснити сплату всіх видів платежів, передбачених відповідними договорами, до заявленого споживачем дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією включно. Дія договорів може бути достроково припинена електропостачальником та/або оператором системи у разі отримання документального підтвердження факту зміни власника об`єкта. У такому разі відповідні договори припиняють свою дію в частині постачання та розподілу електричної енергії на об`єкт, а в частині виконання фінансових зобов`язань сторін (які виникли на дату припинення дії договорів) продовжують діяти до дати здійснення повного взаєморозрахунку між сторонами.

Наявна обов`язковість та порядок укладення договору про постачання електричної енергії, вимагання відповідачем надання будь-яких інших документів, не передбачених 2.1.8 «Правил роздрібного ринку електричної енергії» є противоправним.

У зобов`язаннях з укладення господарських договорів можливість вимагати укладення договорів у судовому порядку закріплюється законодавчо.

Згідно приписів ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком для суб`єкта господарювання в випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування. Суб`єкти господарювання, які забезпечують споживачів, зазначених у частині 1 цієї статті, електроенергією, зв`язком, послугами залізничного та інших видів транспорту, а у випадках, передбачених законом, також інші суб`єкти зобов`язані укладати договори з усіма споживачами їхньої продукції (послуг). Законодавством можуть бути передбачені обов`язкові умови таких договорів. Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Відповідно приписів ст. 180 Господарського кодексу України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами в передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов`язані в будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Згідно приписів ст. 179 Господарського кодексу України, при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству.

Особливості укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів передбачені ст. 184 Господарського кодексу України. Укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами ст. 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.

Згідно приписів ст. 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Відповідно до приписів ст. 275 Господарського кодексу України відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Господарський суд погоджується з доводами позивача, що у позивача відсутній обов`язок надавати докази укладання договорів, стороною яких ОСББ «КОНИСЬКОГО ОЛЕКСАНДРА 17Б» не являється. Відповідачем не спростовується факт здійснення розподілу електричної енергії до будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 до дати припинення електропостачання. Відповідач вчинив 02.05.2024 року заходи по припиненню електропостачання будинку. Вказане свідчить, що договір про електропостачання укладався і сторонами його укладання не спростовується. Так само, відповідачем підтверджено, що Акціонерне Товариство «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» здійснило приєднання будинку до мереж системи на підставі Договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №0050268319, копія якого додається, а також додається копія довідки №0050268319 про виконання технічних умов стандартного приєднання в мережах AT «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» житлового будинку розташованого по вул. Олександра Кониського, 17Б у м. Дніпрі та паспорт точки розподілу.

Предметом спору у цій справі №904/2983/24 є оспорювання відмови AT «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» в укладанні типового договору про надання послуг з розподілу електричної енергії зі споживачем Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «КОНИСЬКОГО ОЛЕКСАНДРА 17Б» з підстав вимагання відповідачем документів не передбачених «Правил роздрібного ринку електричної енергії» та тому, що чинним законодавством не передбачено відмови в укладанні такого договору. Обставини укладання у 2021 році Договору про нестандартне приєднання до електричних мереж систем розподілу «під ключ» № 0050306811 між AT «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» та ОСОБА_1 та зверненням у 2024 році до суду із вирішенням питань його розірвання не стосуються предмету спору у цій справі.

Акціонерне Товариство «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» не наділене повноваженнями встановлювати факт самочинного будівництва, так само, як і Департамент по роботі з активами Дніпровської міської ради, на листи яких посилається у відзиві відповідач.

До справи долучено акт від 21.12.2020р. року зроблений Інженером з інвентаризації нерухомого майна згідно якого, 21.12.2020 р. проведено технічну інвентаризацію житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 . Під час обстеження встановлено, що загальна площа та житлова площа змінилися за рахунок реконструкції та перепланування житлового будинку літ. А-5.

За приписами ст. ст. 152 Житлового кодексу України виконання власниками робіт з переобладнання та перепланування житлового будинку і житлового приміщення приватного житлового фонду, які не передбачають втручання в несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, не потребує отримання документів, о дають право на їх виконання. Після зазначених робіт, введення об`єкта в експлуатацію не потребується.

Відповідно до статті 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов`язків власник зобов`язаний додержуватися моральних засад суспільства. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

Відповідно до приписів ст. 357 Цивільного кодексу України співвласник житлового будинку, іншої будівлі, споруди може зробити у встановленому законом порядку за свій рахунок добудову (прибудову) без згоди інших співвласників, якщо це не порушує їхніх прав.

За змістом положень ст. 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" та ст. 382 Цивільного кодексу України спільним майном багатоквартирного будинку визнаються, у тому числі несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку.

Несучі конструкції - це будівельні конструкції, що становлять несучий остов (каркас) будинку або споруди, забезпечуючи їх надійність і довговічність. Несучі конструкції сприймають основні навантаження (власну масу, масу устаткування, людей, снігу, напір вітру, тиск ґрунту на підземні частини будинку або споруди тощо) і передають їх на основу.

Положеннями "Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій", затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 №76, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 за №927/11207, передбачено, що реконструкція жилого будинку це комплекс будівельних робіт, спрямованих на поліпшення експлуатаційних показників приміщень житлового будинку шляхом їх перепланування та переобладнання, надбудови, вбудови, прибудови з одночасним приведенням їх показників відповідно до нормативно-технічних вимог.

Розділом 3 Державних будівельних норм України А.2.2-3-2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво" визначено, що реконструкція це перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об`єкту будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів в наслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників, поліпшення умов експлуатації відноситься до реконструкції.

Згідно ст. 10 Житлового кодексу України громадяни зобовязані дбайливо ставитися до будинку, в якому вони проживають, використовувати жиле приміщення відповідно до його призначення, додержувати правил користування жилими приміщеннями, економно витрачати воду, газ, електричну і теплову енергію. За змістом статей 100, 152 цього ж Кодексу виконання власниками/наймачами/ робіт з переобладнання та перепланування жилого будинку і жилого приміщення приватного житлового фонду/будинках державного і громадського фонду, які не передбачають втручання в несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, не потребує отримання документів, що дають право на їх виконання. Після завершення зазначених робіт введення об`єкта в експлуатацію не потребується.

AT «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» підтверджує факт здійснення приєднання електроустановки певної потужності за об`єктом: житловий будинок за адресою: м. Дніпро, вул. О.Кониського, 17б. Паспорт точки 62Z5604457025305 розподілу за об`єктом: АДРЕСА_2 міститься у матеріалах справи.

Якщо за об`єктом оформлено паспорт точки (паспорти точок) розподілу, оператор системи розподілу не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформляти в установленому цими Правилами порядку додатки до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, в яких узгоджуються організаційні та технічні особливості розподілу електричної енергії (п. 2.1.4 ПРРЕЕ).

Згідно глави 2.1. розділу II ПРРЕЕ оператор системи зобов`язаний укласти договори про надання послуги з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднанні до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи.

Положенням п. 4.27 «Правил роздрібного ринку електричної енергії» передбачено припинення дії договору попереднього власника лише після документального підтвердження факту укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії між оператором системи і новим власником (користувачем) цього об`єкта. При цьому таке переукладання договору з новим власником не є підставою для відключення електропостачання житлового будинку.

У разі одностороннього припинення дії договору з боку відповідача, права мешканців, які є споживачів електричної енергії у жилих будинках, регулюються та охороняються положеннями Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

Згідно приписів ст.ст. 1, 5, 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг. Комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами. Споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів; на усунення протягом строку, встановленого договорами про надання житлово-комунальних послуг або законодавством, виявлених недоліків у наданні житлово-комунальних послуг.

Господарський суд погоджується з доводами позивача, що забезпечення електропостачання у житлових приміщеннях - це необхідна складова належних умов проживання у житловому приміщенні. Припинення електропостачання у житлове приміщення суттєво погіршує умови проживання та перебування у ньому. Відсутність договору про надання комунальних послуг з користувачем житлового приміщення, власником якого є інша особа, не позбавляє користувача житлового приміщення права на отримання комунальних послуг, зокрема послуг електропостачання. Право на отримання комунальних послуг є нерозривно пов`язане від права користування житловим приміщенням і таке не вимагає будь-якого додаткового оформлення.

Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для позбавлення користувача житлового приміщення права отримувати комунальні послуги.

Відповідно до п.п. 5.1.4, 5.1.5 Розділу V «Правил роздрібного ринку електричної енергії», Оператор системи несе відповідальність у порядку, передбаченому законодавством України, за завдані споживачу та/або електропостачальнику, іншому учаснику роздрібного ринку збитки внаслідок порушення ним умов договору та цих Правил. У разі переривання електропостачання, спричиненого неправомірними діями (бездіяльністю) оператора системи, він несе відповідальність перед споживачем та електропостачальником електричної енергії згідно з законодавством. Оператор системи несе відповідальність за дотримання умов договору та цих Правил щодо припинення або часткового обмеження електропостачання.

Наявні у справі докази є підставою для задоволення позовних вимог.

Згідно вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на сторони пропорційно задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 123, 129, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ :

Позов задовольнити повністю.

Зобов`язати акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" (49000, м. Дніпро, шосе Запорізьке, 22, ідентифікаційний код 23359034) укласти типовий договір про надання послуг з розподілу електричної енергії зі споживачем Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку "КОНИСЬКОГО ОЛЕКСАНДРА 17Б" (49000, АДРЕСА_2, ідентифікаційний код 44307126) у редакції публічного договору, наданій позивачем.

Стягнути з акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі» (49000, м. Дніпро, шосе Запорізьке, 22, ідентифікаційний код 23359034) на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КОНИСЬКОГО ОЛЕКСАНДРА 17Б» (49000, АДРЕСА_2, ідентифікаційний код 44307126) судовий збір в сумі 3028 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили у відповідності до приписів ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в порядку та строк, передбачений ст. ст. 254, 256 Господарського процесуального кодексу України

Повне рішення складено 09.09.2024

Суддя Г.В. Манько

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення06.09.2024
Оприлюднено10.09.2024
Номер документу121462872
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —904/2983/24

Ухвала від 30.09.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Ухвала від 25.09.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Рішення від 06.09.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Манько Геннадій Валерійович

Ухвала від 09.07.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Манько Геннадій Валерійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні